Winda widmo

Okładka książki Winda widmo
Lemony Snicket Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Seria niefortunnych zdarzeń (tom 6)
The Ersatz Elevator
2001-01-01
Jolanta Kozak
baudelaire winda

Na półkach: , , , , ,

Z Serią Niefortunnych Zdarzeń to jest tak, że albo dostaniesz coś średniego, tom, można by rzec, "do przeskoczenia", albo dostaniesz wybitne dzieło, przez które można sunąć jak po chmurce. Niestety, mam wrażenie, że Winda Widmo jest właśnie tym tomem pomiędzy. Z tego, co słyszałam o tej serii, to nie nastawiam się też, że Wredna Wioska będzie dużo lepsza, ale za to mam wielkie oczekiwania, co do Szkodliwego Szpitala.

Szósty tom bardzo dobrej serii młodzieżowej (którą polecam nie tylko młodzieży). Książka trzyma poziom poprzedniej części, luźno napisana, szybka do przeczytania, warta uwagi.

Kolejny dobry tom serii. Jak zwykle nieprzewidywalny i wciągający. Jak zwykle zakończenie prowadzi do tego żeby sięgnąć po następny tom.

Jedna z lepszych części tej serii. Pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji i wielu zaskoczeń jak na tak krótką formę. Oczywiście są tu schematy z poprzednich części, czyli głupi dorośli (chociaż Jeremiego w pewnym momencie nawet udało mi się polubić) i irytujący Hrabia Olaf, który na szczęście w tej części pojawił się symbolicznie. Reasumując bardzo fajna, ciekawa i z pewnością godna przeczytania książka.

Kiedy pojawia się Esmeralda Szpetna, to musi być świetnie.

Kiedy pojawia się Esmeralda Szpetna, to musi być świetnie.

Kolejny tom porcji absurdów i czarnego humoru - czyli coś totalnie dla mnie. W "Windzie Widmo" sieroty Baudelaire trafiają do Esmeraldy i Jeremiego Szpetnych, których obsesją są rzeczy modne i na topie (swoją drogą, adoptowali rodzeństwo, ponieważ sieroty akurat były w modzie). W tym przypadku znowu przez chwilę miałam nadzieję, że Wioletka, Klaus i Słoneczko w końcu zaznają spokoju, ale oczywiście znowu na horyzoncie pojawia się Hrabia Olaf i znowu sprawia, że dzieci są w ogromnym niebezpieczeństwie.

Mogłoby się wydawać, że szósty tom z serii będzie nudny i przewidywalny, ale Lemony Snicket zręcznie dawkuje nam coraz to nowsze informacje na temat rodziców Baudelaire, co sprawia, że czytelnik ma jeszcze większą ochotę na czytanie kolejnych tomów :)

Bardzo dobra część, klimatyczna, nieco straszna, miejscami abstrakcyjna, ale na dobrym poziomie. Autor wprowadził nowy wątek, to jest śledztwo nad losem trojaczków Bagiennych i wyszło mu to solidnie na plus, a do tego bardzo skąpo dzieli się informacjami, więc tajemnica robi się coraz większa i większa z każdą częścią. Polecam i zabieram się za kolejną część.

Akcja toczy się w ogromnym apartamencie na samej górze budynku

Akcja toczy się w ogromnym apartamencie na samej górze budynku

Jak na razie najciekawsza część ze wszystkich, chociaż wszystko, co wydarzyło się w tym szybie było tak nieprawdopodobne, że działało mi na nerwy.

Moim zdaniem, jedna z lepszych książek z tej serii :)

Moim zdaniem, jedna z lepszych książek z tej serii :)