Pająk tygrysi

"Tygrzyki, popularnie nazywane pająkami tygrysimi, są częścią rodziny krzyżakowatych, których przedstawiciele tkają dużych rozmiarów sieci". Prawdziwy okaz takiego pająka dołączony jest do piętnastego numeru z serii "Owady pajęczaki i inne robaki". Ale numer (oprócz ostatniej strony) nie omawia pająków. Tematem przewodnim numeru są niezwykle ciekawe termity.
W dziale "Z bliska..." znajdziemy dwa artykuły. Krótki, jednostronicowy i wprowadzający w świat termitów ma tytuł "Śmietanka towarzyska". Dłuższy, dwustronicowy o tytule "Władcy ciemności" omawia budowę termitów. Dział "Środowisko" reprezentuje artykuł pt. "Kolonizatorzy". Przedstawia wybranych przedstawicieli termitów i główne środowiska występowania termitów. W dziale "Zwyczaje" znajdziemy artykuł "Miasto owadów", który omawia życie termitów ze szczególnym uwzględnieniem ich odżywiania, rozmnażania, opieki nad potomstwem oraz działań obronnych. Dział "Obrona i atak" to artykuł "W wojsku". Artykuł ten mówi o głównych wrogach termitów oraz sposobach ich obrony przez wrogami. W dziale "Niezwykła natura" czytelnik odnajdzie dwa artykuły. Dłuższy, dwustronicowy ma tytuł "Duże rodziny". Skupia się on na owadach, które produkują dużą ilość jaj. Drugi artykuł, jednostronicowy ma tytuł "Pożeracze domów". Artykuł ten mówi o związkach termitów z ludzi. Ostatnia strona (z niej pochodzi pierwsze zdanie niniejszej opinii) zawiera najważniejsze informacje o dołączonym do numeru pająku tygrysim, czyli tygrzyku.
Piętnasty numer (niczym poprzednie numery) otrzymuje ocenę 7/10. Dużo interesujących faktów. Dużo bardzo dobrych ilustracji.

W dziale "Z...

Piętnasty tom serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" wbrew pozorom nie opowiada o pająku tygrysim, gdyż temat pająków poruszony był przy drugim tomie, którego bohaterem był diabelski pająk. Tutaj natomiast omówiono termity i ich, bądź co bądź ciekawą budowę ciała. Tradycyjnie, jak przy innych numerach dowiemy się w jakim środowisku żyją i gdzie występują na mapie świata oraz jak wygląda życie w termitierze.

Opinia opublikowana na moim blogu:

• 🏡Posiadam $
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa
  • 🔚Ukończone w roku 2022 ◄

Dodaj cytat z książki Pająk tygrysi