Wędrówki Janka i Spółki. Góry Stołowe

literatura dziecięca
Anatta
2022-03-15
2022-03-15
wędrówki podróże literatura dziecięca caravaning Góry Stołowe zwiedzanie zwierzęta przyjaźń rodzina przyczepa kempingowa Sudety dzieci

Lubicie wędrówki po górach? Od wielu lat jest to moja ulubiona forma odpoczynku. W górach ładuję akumulatory. Wg mnie mają w sobie coś magicznego, co powoduje, że nagromadzona zła energia ze mnie uchodzi i robi miejsce na nowe, lepsze dni…Miłością do gór zaraziłam swoje dzieci i dlatego w naszej domowej biblioteczce są również książki o górach 🙂

“Wędrówki Janka i spółki. Góry stołowe” to książka o przygodach chłopca, który wyrusza z rodzicami na wakacje. Ta książeczka to opowiadanie, ale również fajna forma przewodnika po górach - są tu informacje o najważniejszych atrakcjach regionu takich jak Błędne skały, Szczeliniec, Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju, a także “Szlak ginących zawodów”.
Autorka Danka Turek przyjęła bardzo ciekawą formę pisania tej historii, ponieważ narratorem jest tutaj Tośka, suczka rasy shih-tzu. Z Jankiem na wakacje pojechali więc mama, tata, Tośka i Bruno - owczarek niemiecki, drugi pies rodziny, którego chłopiec z rodzicami wzięli ze schroniska. Psy w tej książce grają ogromną rolę. Autorka tym opowiadaniem uczy dzieci empatii w stosunku do zwierząt, wplata w fabułę informacje o tym, jak czworonogami należy się opiekować (np. w jaki sposób przewozić je w samochodzie, sprzątać po nich na spacerze, jak opiekować się zranionym zwierzakiem czy też co oznaczają żółte wstążki przy obrożach),uczy empatii w stosunku do nich. To wspaniałe przesłanie tej historii. Dodatkowo tłumaczy dzieciom różne zwroty, których dorośli często używają np. “łże jak pies” czy “zachowywać się jak francuski piesek”.
Na campingu Janek poznaje też chłopca. Kuba jest jego przeciwieństwem, a raczej jego tata jest przeciwieństwem rodziców Janka. Cieszy go to, że syn spędza wyjazd z nosem w tablecie, a także nie zamierza spędzać aktywnie czasu z rodziną. Dlatego chłopcy zaczynają coraz więcej czasu spędzać razem i się zaprzyjaźniają. Na koniec wakacji planują uprawianie postcrossingu.
Na końcu książeczki znajdują się rozpisane związki frazeologiczne i przysłowia ze słowem “pies” i jest ich, aż 29.

Janek, Mama, Tata, Tośka i Bruno to prawdziwe postacie :) Relacje z ich podróży można obejrzeć na YouTube.

“Wędrówki Janka i spółki....

Przewodnik po górach stołowych zgrabnie wpleciony w historyjkę opowiedzianą przez czworonożną bohaterkę Tosię. Tosia wierny przyjaciel swojej ukochanej rodziny i oddanego Bruna zabawnie opowiada o wędrówkach z przyczepą kempingową po jednym piękniejszych miejsc w Polsce.
Zachęcam do lektury !

Zachęcam do lektury !

Super książka dla dzieci i rodziców, którzy lubią podróżować. Z lektury można dowiedzieć się dużo na temat Gór Stołowych. Spokojnie można potraktować jako mały przewodnik, który przyda się podczas zwiedzania.
Miłośnicy zwierząt dowiedzą się, dlaczego psy mają czasami żółtą wstążkę, jak psiaki poznają świat oraz dlaczego pies to najlepszy przyjaciel człowieka.
Kapitalny pomysł autorki, która nagromadziła w tekście powiedzonka związane z psami.
Na końcu książki jest ich spis.
Na pewno przyda się dzieciom na lekcjach języka polskiego, ale też w życiu codziennym.
Książka jest zilustrowana rysunkami, które zwracają uwagę na to, co przydarzyło się bohaterom. Okładka przyciąga wzrok młodego czytelnika.
Polecam, bo to mądra książka, zachęcająca do zwiedzania, poznawania polskich rejonów.

Kapitalny...

Książka kupiona dla dzieci, ale z przyjemnością przeczytana również przez dorosłych.
Świetnie napisana historia o chłopcu i jego psach. Czytając książkę wędruje się razem z bohaterami po Górach Stołowych.
Polecam

Polecam