The Rise of the Dragon

Okładka książki The Rise of the Dragon Linda Antonsson, Elio M. García jr.
Okładka książki The Rise of the Dragon
Linda AntonssonElio M. García jr. Wydawnictwo: Ten Speed Press Cykl: Ilustrowana historia dynastii Targaryenów (tom 1) fantasy, science fiction
Ilustrowana historia dynastii Targaryenów (tom 1)
The Rise of the Dragon. An illustrated history of the Targaryen dynasty. Volume one
Ten Speed Press
2022-10-25
2022-10-25
1984859250
Game of Thrones Targeryen The Song of Ice and Fire George R. R. Martin House of the Dragon

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Panowanie smoka Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Panowanie smoka Linda Antonsson, El...
Okładka książki Świat lodu i ognia Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Świat lodu i o... Linda Antonsson, El...

Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...
Okładka książki Wiedźmin. Ronin Hataya, Rafał Jaki
Wiedźmin. Ronin Hataya, Rafał Jaki...
Okładka książki Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna Fred Fordham, Aldous Huxley
Nowy wspaniały... Fred Fordham, Aldou...

Książka nie jest nowością dla wszystkich osób zapoznanych z uniwersum. "Panowanie Smoka" to właściwie skrócona i bardziej skondensowana wersja "Rodu Smoka", czyli książki, o której jest głośno z uwagi na serial HBO.
Od ww. pozycji różni się również tym, że jest bogato ilustrowana. Same ilustracje są niestety różnej jakości i generalnie słabsze jakościowo niż z genialnym "Światem Ognia i Lodu". Oczywiście wiele ilustracji jest świetnych, zwłaszcza niezawodnej Magali Villeneuve, czy też Martiny Fackovej lub Joshua Cairosa.

Zasadniczo jeżeli ktoś spodziewał się jakieś nowej treści, to może poczuć się zawiedziony. Nie można jednak nie docenić (po raz kolejny!) ogromu wyobraźni i potęgi kreacji autora. Historia przedstawiona w tomie jest pasjonująca, nawet czytana po raz kolejny.

„Panowanie smoka” opisuje władanie królów z dynastii Targaryenów począwszy od Ageona I, na Aegonie III kończąc. Na wstępie zahacza również o historię Westeros.

W moim odczuciu jest to wyłącznie próba wyciągnięcia od fanów większej ilości pieniędzy. Książka nie zawiera w sobie niczego odkrywczego. Bardziej drobiazgową historię rodu Targaryenów mogliśmy poznać podczas lektury dwóch tomów „Ognia i krwi”. Z kolei treściwiej przedstawiono nam ją w „Świecie lodu i ognia”.
Uważam wszelkie zabiegi polegające na sprzedawaniu tych samych treści w innych formach za bardzo szkodliwe dla czytelników. Jednocześnie jest to wygodne i bezpieczne dla autorów oraz wydawców. Dlatego nie mogłem dać wyższej oceny. Byłaby jeszcze niższa gdyby nie fakt, że otrzymujemy różnorodne ilustracje spod pędzli wielu twórców. Nie są to wybitne dzieła, ale przyczyniają się do zwiększenia immersji w trakcie lektury. Jako praktycznie jedyny nowy element są najmocniejszą częścią książki.

Fani, którzy nie czytali „Świata lodu i ognia”, mogliby sięgnąć po „Panowanie smoka”. Losy Targaryenów są tu opisane bardziej szczegółowo. Jednak nie zawiera tak obszernego i szczegółowego przedstawienia historii oraz świata jak pierwsza pozycja. Czytelnicy mający za sobą lekturę „Ognia i krwi” nie powinni wydawać pieniędzy na „Panowanie smoka”. Jedyne powody to słabość do ilustracji bądź podejście kolekcjonerskie. Osobiście zachęcałbym do kupienia „Świata lodu i ognia”. Umożliwi to poznanie po trochu każdego z ważniejszych elementów świata wykreowanego przez George’a R.R. Martina. Kupienie dwóch tomów „Ognia i krwi” również byłoby dobrym pomysłem. Pozwoli dokładnie poznać królów z dynastii Targaryenów. Wydarzenia w nich zawarte są opisane w formie kroniki historycznej. Mnie to bardzo przekonało, lecz dla niektórych może być wadą.

I choć tekstowo „Panowanie smoka” tylko uzupełnia informacje zawarte w „Świecie lodu i ognia” (tych samych autorów),„Ogniu i krwi” Martina oraz zdawkowo we wszystkich dotąd wydanych częściach „Pieśni lodu i ognia” (Halo! George! Kiedy kolejne?!),to warto wejść w jej posiadanie przede wszystkim dla warstwy wizualnej. Ponad 150 ilustracji kilkunastu autorów – ale sztos! I świetna decyzja, bo dzięki temu „kreska” nie jest zrobiona na jedno kopyto. Czekam na kolejny tom, bo w prezentowanym autorzy dociągnęli tylko do Tańca Smoków. Serialu jeszcze nie obejrzałem (jakoś mi się nie śpieszy),dlatego tym lepiej, że odświeżę sobie pamięć o tym, „jak to drzewiej z Targaryanami bywało”.

Podobnie jak w „Ogień i krew” mamy tutaj przedstawioną kronikę rodu Targaryenów, jednak samego tekstu jest mniej. Jest on mocno uproszczony. Czułam się jakbym czytała streszczenie książki „Ogień i krew”. Na szczęście ilustracje są fenomenalne i to dla nich warto siegnąć po tę pozycję.

Panowanie Smoka to ilustrowany przewodnik po dynastii Targaryenów, począwszy od podbojów Aegona po regencję Aegona III, zwanego również złamanym królem.

Brzmi znajomo? Jak najbardziej!
Omawiany tom opisuje tę samą historię co Ogień i Krew bez jego specyficznego (kronikarskiego) stylu i na każdej stronie uzupełniony jest przepięknymi ilustracjami.
Jest to nie tylko gratka dla fanów, ale też niezła alternatywa dla osób, które odbiły się od Ognia i Krwi. Wciąż musimy zapamiętać sporo nazwisk, ale Panowanie Smoka jest znacznie przystępniejsze, więc może zadowolić nawet osoby dopiero wkaczające do Westeros.

ocena: 8.5/10

Brzmi znajomo? Jak najbardziej!
Jest to nie tylko gratka...

Bardzo warto - przede wszystkim dla fenomenalnych ilustracji.

Czyta się lepiej niż Ogień i Krew - niemniej jednak to dalej bardziej kronika dziejów.

Polecam fanom universum!

Bardzo warto - przede wszystkim dla fenomenalnych ilustracji.

Polecam fanom universum!

Znakomite streszczenie historii opowiedzianej w dwuczęściowej powieści "Ogień i krew" Martina. Ponadto otrzymujemy mnóstwo ilustracji (jedne lepsze, drugie gorsze),drzewo genealogiczne Targaryenów, czyli głównych bohaterów albumu, od Aegona Zdobywcy do Aegona Pechowego oraz indeks, niezwykle potrzebny przy tylu postaciach, smokach i nazwach geograficznych występujących w książce.

Ciężko o tej książce tak naprawdę coś sensownego powiedzieć, ponieważ treściowo to w dużej mierze powtórzenie tego co było w "Świecie Lodu i Ognia" i "Ogniu i krwi". Jeżeli zaś chodzi o warstwę wizualną, która miała być najmocniejszą stroną tej książki, to jest sprawa trochę bardziej skomplikowana. Spora część grafik jest po prosu fenomenalna i można długo się w nie wpatrywać, ale z drugiej strony jest podobna ich ilość, które są po prostu słabe i wyglądają jak z jakiegoś generatora. Warto to wydanie sobie kupić, żeby ładnie wyglądało na półce, ale nie jest to w żaden sposób konieczne.

Targaryenowie, Lannisterowie czy Starkowie to nazwiska budzące powszechny szacunek, niekiedy strach, a przede wszystkim pobudzające wyobraźnię działającą jakby nie było w oparciu o serialowe dzieła. Ale przecież bohaterowie ci nie wzięli się znikąd, prawda? Osoby, które zastanawiają się skąd w ogóle dynastia Targaryenów wzięła się w Westeros, zainteresują się zapewne "Panowaniem smoka" wydanym przez wydawnictwo Zysk, będącym swoistym kompendium wiedzy odsłaniającym historię tego znakomitego rodu.

Niektórych może zasmucić fakt, że "Panowanie smoka" nie jest powieścią w stylu "Pieśni Lodu i Ognia", a olbrzymim (i to dosłownie) przewodnikiem dokumentującym pierwszą połowę dziejów władania Targaryenów w Westeros, począwszy od podboju Aegona I aż po kres regencji Aegona III. Po początkowym zapoznaniu się z krótką historią każdego z Siedmiu Królestw, które z mniejszym bądź większym powodzeniem podbili Targaryenowie, czytelnicy zostają „wrzuceni” w świat dworskich intryg, sojuszy (niekoniecznie tych szlachetnych),krwawych walk o sukcesję, zdrad – także wśród bliskich i mogłoby się wydawać najbardziej zaufanych ludzi – czy brutalności, wcale nieukrytej i przedstawionej, jako dzika, nieokiełznana siła.

Chronologia wydarzeń oraz ich szczegółowość może przytłoczyć i spowodować w głowie prawdziwy mętlik aczkolwiek, gdy wpadnie się w tryb czytania, nawet takie mankamenty przestają mieć znaczenie (tym bardziej, że na końcu przewodnika rozrysowano drzewo genealogiczne dynastii, więc zawsze można się nim wspomóc). Autor skupia się nie tylko na tym, co najistotniejsze, ale także pokazuje, że coś, co można traktować, jako „drugie tło”, jest nie mniej ważne dla całej opowieści.

Oprócz bardzo drastycznych sytuacji, czytelnicy są świadkami rozlicznych ślubów, narodzin dzieci, wykluwania się smoków (a owszem małe smoczątka również się pojawiają). Mogą zapoznać się również z valeyriańskimi zwyczajami, (z których wynika m.in. fakt zawierania małżeństw między rodzeństwem) czy historią powstania Żelaznego Tronu, tak istotnego dla wszystkich powieści G.R.R. Martina.

Nie sposób nie wspomnieć o przepięknych ilustracjach, które naprawdę cieszą oczy, gdy się je ogląda. Niezwykły koloryt, szczegółowość, bardzo dobrej jakości papier i fakt, że książka jest zszyta, a nie sklejona (co akurat mnie ułatwiło czytanie, bo trzymałam ją zazwyczaj na kolanie – rym niezamierzony) sprawia, że pozycja ta nie tylko idealnie prezentuje się na półce, ale również może stać się doskonałym prezentem, który z pewnością ucieszy obdarowanego. Czekam niecierpliwie na kolejną część i mam nadzieję, że już wkrótce będę mogła wziąć ją w swoje dłonie.

Wydanie kozak! Czekam na kolejną część!

Wydanie kozak! Czekam na kolejną część!

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki The Rise of the Dragon