Exercised. The Science of Physical Activity, Health and Rest.

Okładka książki Exercised. The Science of Physical Activity, Health and Rest. Daniel Z. Lieberman
Okładka książki Exercised. The Science of Physical Activity, Health and Rest.
Daniel Z. Lieberman Wydawnictwo: Penguin Books zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Penguin Books
2021-03-06
2021-03-06
9780141986364
zdrowie medycyna antropologia psychologia

Okładka książki Mózg chce więcej. Dopamina, naturalny dopalacz Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long
Mózg chce więc... Daniel Z. Lieberman...

Początek był zachwycająco obiecujący, ale potem było... rozwlekle. Ponadto Autor jakby się gubił, za czym właściwie argumentuje. Niemniej, można wyciągnąć trochę ciekawych wiadomości.

WYĆWICZONY Daniela E. Liebermana, to pozycja szalenie interesująca z punktu widzenia "człowieka siedzącego" - jakim to staliśmy się w ostatnich czasach. Autor jest w dochodzeniu "do ruchu" dowcipny, ale też i skrupulatny. Potrafi, na podstawie dużej wiedzy antropologicznej, którą posiada, i na podstawie wielu przykładów z życia pokazać, jak dziwnym i fenomenalnym zjawiskiem są ĆWICZENIA.
Coś, co nie jest dla nas naturalne - czyli wysiłek... bo przecież naturalnym jest raczej unikanie wysiłku, bólu, zmęczenia i wszelkich cierpień... jednak ĆWICZENIA, są cierpieniem, ale okazuje się, że niesamowicie satysfakcjonującym. Oczywiście nie każdy zna dobrodziejstwa ćwiczeń i zapiera się rękami i nogami przed nimi... lecz konsekwentne unikanie ruchu prowadzi do chorób, otyłości, zawału, cukrzycy itd., itp. Mimo to, to "zapieranie się rękami i nogami" jest naturalne - więc o co tu chodzi?!
Ewolucja, to dziwne zjawisko, które aby nas dostosować - psuje. Współczesny człowiek, dostosowany do biurka, jest człowiekiem zgarbionym, zrzędliwym, wściekłym i często cholernie smutnym. Ładna mi ewolucja! Podczas gdy ludzie żyjący zgodnie ze światem przyrody, jak np. ludy Afryki, cieszą się wytrzymałością i - co niezwykłe - lenistwem, lub jak kto woli - czasem wolnym. Oczywiście mają do wykonania wiele czynności, którym my absolutnie byśmy nie sprostowali (człowiek biurowy),to kosztuje ich sporo wysiłku FIZYCZNEGO, jednak każdy z tych "wysiłków" jest potrzebny, ma sens. ĆWICZENIA człowieka biurowego zaś zdają się nie mieć naturalnego, wynikającego z życia sensu. Nie ma tego pierwotnego sensu i dlatego wydają się męką. Ludzie pracujący fizycznie nie potrzebują siłowni.
WYĆWICZONY, to książka nie tylko interesująca, ale i ważna. Daje szerokie spojrzenie na zagadnienie aktywności fizycznej, jej braku i związanego z tym "megabiznesu" - ĆWICZENIAMI. Coś, co można robić samemu i co nie jest dla nas przyjemne okazało się gałęzią dochodową i ludzie wiele płacą za tę "przyjemność", którą mogliby sobie sami zapewnić, bez osobistego trenera... Tylko w głowie trzeba "coś" mieć.
Lieberman snuje wiele opowieści, daje wiele przykładów, wraca do historii i wybiega w przyszłość, pokazuje, co się z nami dzieje. Nie jest to posępna pozycja, ale raczej inspirująca i bardzo ciekawa. Dobrze się czyta o tych wszystkich historiach z życia, o tych wszystkich opowieściach o człowieku i jego podróży przez wieki - na dwóch... lub czterech "nogach".
Książka wydaje się ogromna i nie do przebrnięcia, ale same przypisy, indeks i podziękowania, to ponad sto stron. Książki mamy niecałe pięćset, więc da się ogarnąć, bez strachu. Nie trzeba też czytać od deski do deski - zaraz. Można sobie wybierać interesujące nas fragmenty, bo Lieberman dobrze podzielił swoją pracę. Ach! I z informacji estetycznych - okładka Zysk i S-ka jest najlepsza z tych, które powstały dla tej książki.

wyginam śmiało ciało...

• Może kiedyś
  • Chce mieć!
  • Do kupienia
  • 02. Epub?

Dodaj cytat z książki Exercised. The Science of Physical Activity, Health and Rest.