Siła wyboru

Novae Res
2022-05-26
2022-05-26
9788382199123

Rzadko się zdarza, żebym nie wiedziała co napisać o książce, a jednak tym razem tak właśnie jest. Alicję poznajemy w momencie, kiedy jako pacjentka szpitala podejmuje decyzję o podjęciu nauki na studiach medycznych. Jej historia to zbiór osób i wydarzeń splecionych z sobą wieloma wątkami i przeplecionych snami z czasów II wojny światowej co daje niemały bałagan. Miałam wrażenie, że czytam o wszystkim i o niczym. i choć początkowo książka wciągnęła mnie i zainteresowała, to później było już mniej ciekawie. Mimo wszystkich niedociągnięć książkę czytało się dość szybko, a zakończenie wyjaśniło wiele rozpoczętych wątków. Podsumowując, to nie była książka dla mnie, bo choć przesłane ważne to wielowątkowość mnie przytłoczyła i momentami czułam się zagubiona a przez to zniechęcona do lektury.

Patrząc na okładkę ,,Siły wyboru" spodziewałam się lekkiej opowieści o...miłości.Nic bardziej mylnego.Jest to raczej książka z gatunku tych psychologicznych choć właściwie to mieszanina kilku gatunków.Czytało mi się ją dość trudno.Chwilami miałam problem ze zrozumieniem.Całość stanowi portret psychologiczny.Jest pełna dziwnych trudnych relacji i...snów głównej bohaterki.Niektóre fragmenty są dość chaotyczne.Nie jest to lektura lekka,ale pozwala poznać co potrafi zniszczyć psychikę człowieka.Czy wszystko w naszym życiu to nasz wybór?Miłość także?Zastanowiło mnie zdanie,że sami wybieramy kogo kochamy.A co w taki razie z wyborami serca?Czy wszystko jest wyborem naszego rozumu?A jak na nasze wybory wpływają ciężkie przeżycia,które ma za sobą bohaterka?Ciekawy jest też wątek o grupie,która wzorując się na nazistowskich lekarzach prowadzi nielegalne nazwijmy to praktyki medyczne.Trudno mi ocenić lekturę ,bo jest dość specyficzna,ale polecam.

Siła wyboru to bardzo charakterystyczna lektura. Gdybym musiał ją zakwalifikować gatunkowo to chyba byłby to dramat psychologiczny. W czasie czytania poznajemy myśli pragnienia i obawy głównych bohaterek nieco chaotyczne wypowiedzi pozawalają poznać mechanizmy niszczące ludzką psychikę. Bohaterki wielokrotnie stawały na granicy targnięcia się na własne życie.
Jeśli więc macie ochotę na lekką lekturę na leniwy wiosenny wieczór to lepiej poszukajcie czegoś innego, ale jeśli macie ochotę na mocno refleksyjną lekturę której akcja płynie jak leniwa rzeka, kiedy macie czas na przyglądanie się trudnym relacją to serdecznie polecam.

Jeśli...

Książkę czytałam dość długo,a to dlatego,że wywołała u mnie mnóstwo emocji,zadawałam sobie niezliczoną ilość pytań.Na część dostałam odpowiedz. Np. czym jest wybór? dlaczego robimy tak a nie inaczej? czy sny są proroczei dają nam wskazówki? Bardzo zaskoczyło mnie stwierdzenie jednej z bohaterek,że miłość to nie uczucue ale...miłość to jest decyzja, że my decydujemy kogo kochamy!? Ja się z tym nie zgadzam bo dla mnie miłość to serce. W książce jest kilka wątków,ale każdy coś wnosi. Alicja jest młodą kobietą, która ma za sobą dość dużo traumatycznych przeżyć . Mierzy się z różnymi lękami i prerażającymi snami. Wielu rzeczy nie rozumieale szuka swojej drogi. Kilka razy jest w związkach. ale w każdym czegoś brakowało. Jest też ofiarą porwania i tutaj autorka wplata bardzo interesujący wątek historyczny. II wojna św. i okrutne doświadczenia , prowadzenie badań na ludziach- głownie na Żydach z łódzkiego getta. Tym wątkiem interesuje się przyjaciółka Alicjim- Jola. To ona przychodzi jej z pomocą ,natrafia na grupę ,która wzorującą się na nazistowskich lekarzach prowadzi przerażającą praktykę. Jola zostaje rónież porwana. Na nogi policję i zaangażowanego w sprawę policjanta stawia Aleks- chłopak Alicji. Wszystko dobrze się kończy. Alicja po tych przeżyciach postanawia ukończyć studia medyczne. Jakie będą jej wybory? czy zrozumie co i kto jest dla niej ważne? Czy odgoni demony zaprzątające jej umysł? "Droga do smego siebie zawsze prowadzi przez innych"
W książce można znalezc obyczaj , historię i thiller. To jest książka dla każdego. Polecam.

Życie nigdy nie patyczkowało się z Joanną. Brak akceptacji ze strony ojca, utrata dziecka, przemoc w małżeństwie – to tylko nieliczne problemy, z jakimi musiała się zmagać. Do tego dochodzą dziwne sny, w których poznaje losy pewnych kobiet. Nadchodzi jednak moment, kiedy zapragnie zawalczyć o swoje szczęście. Nie będzie to łatwa droga, a decyzja o studiach medycznych to dopiero początek. Czy da radę? Co takiego działo się w życiu Joanny? Czy będzie szczęśliwa?

Niestety osobiście mam do książki mieszane uczucia. Opis na tyle mi się spodobał, że chciałam tę historię poznać. Pomysł był fajny, wykonanie wcale nie takie złe, jednak dla mnie troszkę za dużo tych wątków jest i nie będę ukrywać, że troszkę się w nich gubiłam. Jednocześnie nie na tyle, abym z przeczytania książki zrezygnowała.
Mamy w niej połączenie wielu różnych gatunków. Znajdziemy romans, kryminał, powieść historyczną, coś z medycyny i wiele więcej. Taki „miszmasz” i tak szczerze nie wiem, czy tym razem to będzie zaleta.
Historia w książce to m.in. historia o Joannie – kobiecie która przeszła bardzo wiele. Nie jest to historia łatwa, kolorowa i z szybkim, szczęściem, jednak moim zdaniem jest na tyle ciekawa, że warto ją poznać. To historia poruszająca niełatwe tematy, a także pokazująca walkę o siebie.

Główną bohaterką jest Joanna. Tak naprawdę poznajemy ją w różnych etapach jej życia, a na każdym jest trochę inna. Czy ją polubiłam? Ogólnie tak i na pewno mocno jej współczułam oraz kibicowałam, aby w końcu była po prostu szczęśliwa.

„Siła wyboru” to książka, którą osobiście ani nie odradzam, ani nie polecam. Według mnie jest średnia i ma tyle samo zalet co i wad.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/08/blog-post_26.html

Alicja to kobieta, której życie nie oszczędzało. Rozwód, utrata dziecka, walka przeszłości z przyszłością. I właśnie tutaj największą sztuką jest dokonanie dobrego wyboru. Siła wyboru często jest poza nami. Czasem warto się jej poddać, żeby żyć pełnią życia, pomimo przeciwności.

Oprócz trudnych doświadczeń, kobieta zmaga się ze swoimi snami, które odkrywają przed nią karty przeszłości. Do tego dołączają kompleksy, których nie potrafi się pozbyć. Wydaje się, że nic nie układa się w jej życiu pomyślnie.

Żeby w końcu wyjść na prostą, musi stanąć naprzeciw swoim lękom. Wszystkim - bez wyjątku.

Po opisie od wydawcy, z ogromną ciekawością zabrałam się do lektury książki. Co z tego wynikło?
Niestety książka nie trafiła w moje gusta czytelnicze. Choć temat i rozwikłanie życiowych trudności przez bohaterów wydawało się ciekawe, to w większości gubiłam się w losach bohaterów. Ich "przeskakiwanie" pomiędzy przeszłością i teraźniejszością wydawało się mało płynne. Czasem już nie wiedziałam kto jest kim. Kogo z kim i co łączy. Rzadko zdarza mi się tak słabo wczuć w klimat. Tym razem jednak zupełnie nie mogłam złapać bakcyla i nie udało się zainteresować na tyle, żeby pomiędzy czytaniem myślami wracać do tej książki.

Mam wrażenie, że panował chaos, który utrudniał czytelnikowi lepiej poznać bohaterów. Natomiast warto zaznaczyć, że książka jest bardzo życiowa, bez zbędnego koloryzowania, z bohaterami z krwi i kości. Z kompleksami, nadziejami, ale i codziennymi trudnościami. Bardzo fajnie poprowadzony temat odnośnie losu, przeznaczenia i tytułowej siły wyboru. Życie nigdy nie jest czarno-białe. Warto otworzyć się na nowe i na to, by czasem odpuścić poukładanie wszystkiego "od linijki".

Niestety ja do książki już nie wrócę i nie jest to lektura, która zapadnie mi w pamięć. Bardziej odczuwam ją jako: przeczytana -> odhaczona.
A szkoda! To było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale czy ostatnie? Zobaczymy. Ja zawsze daję drugą szansę :)

Książkę do recenzji otrzymałam z serwisu nakanapie.pl za co bardzo dziękuję :)

Przyznam szczerze, że nie często mi się zdarza sytuacja, w której nie wiem co napisać o książce. “Siła wyboru” autorstwa Anny Madejak to dla mnie całkowity misz masz. Połączenie wielu wątków oraz połączenie wielu gatunków w tym wypadku się nie sprawdziło. Elementem wspólnym jest nasza główna bohaterka - Alicja. Kobieta po przejściach. Życie nigdy jej nie oszczędzało. To zesłało na nią niewłaściwego faceta, to straciła dziecko, to musiała wiecznie sprostać oczekiwaniom ojca. Jednak ciągle stara się wyjść na prostą i walczy o swoje lepsze jutro. Rozpoczyna studia medyczne. To dzięki nim ponownie spotyka mężczyznę z przeszłości z którym kiedyś coś ją łączyło. Teraz on jest jej pacjentem. Czy kobiecie uda się dokonać dobrych wyborów? Czy wreszcie zazna szczęścia?
To bardzo głębokie pytania, przy czym zarazem bardzo trudne. Ta powieść cała jest trudna. Z dwóch powodów. Po pierwsze porusza bardzo wrażliwe często intymne tematy. Zahacza o trudną przeszłość, często bardzo bolesną. Jest bardzo emocjonalna i życiowa. Natomiast z drugiej strony jest ona trudna ponieważ ja nie mogłam się wkręcić w tą historię. Na samym początku byłam ciekawa tego co ma mi do zaoferowania. Polubiłam zarówno Alicję jak i jej kompana z sali Jagodę. Jednak później to mieszanie wątków i ciągłe przeskoki prostu mnie nużyły. Dla mnie ta historia to jeden wielki chaos.
Nie zrozumcie mnie źle, książka ma wiele plusów. Autorka zdecydowanie potrafi zaskoczyć czytelnika niespodziewanym wątkiem czy pojawieniem się nowej postaci. Jednak dla mnie tego po prostu było za dużo. Za dużo mieszania i kombinowania. Nie ukrywam, autorka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Czegoś takiego jeszcze nie czytałam. Najbardziej w tej historii intrygowały mnie właśnie sny Alicji.
Nie mogę zaprzeczyć, że cała historia ma ręce i nogi. Jednak ja mam nadal niedosyt i myślę, że to po prostu nie była książka dla mnie, choć przyznam, że na swój sposób była ona wyjątkowa.

Szczerze mówiąc, nawet nie wiem od czego mam zacząć pisząc o tej książce. Główną bohaterkę poznajemy w momencie, w którym jest pacjentką szpitala i podejmuje decyzję o podjęciu nauki na kierunku lekarskim. Jej historia przeplatana jest z historiami wielu innych ludzi, którzy mieli większy bądź też mniejszy wpływ na jej życie. Niestety mnogość występujących chaotycznie bohaterów doprowadzała mnie do frustracji, gdyż nie potrafiłam nadążyć za dotyczącymi ich wszystkich wątkami.

Zabrakło mi w tej pozycji również konkretnej fabuły, na której mogłam się skupić. Miałam wrażenie, że czytam o wszystkim i o niczym. I mimo tego, że pierwsze strony lektury ogromnie mnie wciągnęły i zainteresowały, to później było już tylko słabiej.

Manewrowanie autorki pomiędzy bohaterami jak i czasami (przeskoki do wcześniejszego wcielenia bohaterki i wątki historyczne, z którymi była związana) skutecznie zniechęcały do dalszej lektury. Mimo wszystkich niedociągnięć książkę czytało się dość szybko i płynnie, a końcówka wyjaśniła wiele rozpoczętych wątków.

Poznając Alicję poznajemy młodą kobietę, której życie nie oszczędzało, która przez zagmatwaną przeszłość nie wierzy we własne możliwości i mierzy się z licznymi kompleksami. Natomiast w trakcie całej lektury obserwujemy powolną, aczkolwiek wyraźną przemianę w pewną siebie i swoich wyborów osobę, która również chce nieść pomoc innym.

Jako podsumowanie mogę tylko napisać, że to nie była książka dla mnie. Mimo ważnego przesłania i ukazanej przemiany głównej bohaterki ta wielowątkowość i połączona w jednej powieści wielogatunkowość po prostu mnie przytłoczyły. Niemniej jeśli ktoś lubi tego typu książki, w których przewija się właśnie to wszystko, co wymieniłam, to zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję.

Okładka książki sugeruje, że będzie to lekka powieść obyczajowa. Ale nic bardziej mylnego! Z każdą kolejną przeczytaną stroną chce się więcej i więcej… Autorka umiejętnie buduje napięcie, zaskakuje i do ostatniego akapitu trzyma w niepewności.
Główną bohaterką jest doświadczona przez los Alicja. Młoda kobieta dostała od życia wiele bolesnych lekcji i teraz jest nadzwyczaj ostrożna oraz nieufna. Mimo bólu, jaki nosi w sercu, jak każdy z nas, pragnie znaleźć szczęście i miłość… I tutaj zaskoczenie, bo nie jest to jedna z tych lukrowanych historii – spotkali się, spojrzeli sobie głęboko w oczy i żyli długo i szczęśliwie! Nie jest prosto grubą kreską oddzielić się od przeszłości, a wspomnienia wracają w najmniej odpowiednich momentach. Na kartach powieści duuużo się dzieje. Zaginięcie, dochodzenie policyjne, śmierć, choroba, a wszystko to ma związek z wydarzeniami mającymi miejsce podczas drugiej wojny światowej. Przyznam, że nie tego spodziewałam się po tej książce! Kiedy przeczytałam ostatnią stronę byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, a jednocześnie czułam ogromny niedosyt. Zżyłam się z bohaterami i chętnie poznałabym ich dalsze losy. Jeśli lubicie pośmiać się, wzruszyć i rozwiązywać zagadki kryminalne, to z pewnością jest to pozycja dla Was. Polecam tę książkę. Z ciekawością sięgnę po następną powieść tej autorki!

Alicja to twarda babka, która mimo młodego wieku sporo przeszła, utrata dziecka, rozwód, wielokrotnie połamane różne kończyny, wiecznie nękające ją kompleksy niezbyt dobrze wpływające na jej pewność siebie. Dodatkowym bodźcem, który wpływa na jej kiepskie samopoczucie są nałogowo powracające koszmarne sny. Alicja ma wrażenie, że próbują one podpowiedzieć jej jakiej drogi ma pod żadnym pozorem nie obierać. Wpierw jednak musi się zmierzyć sama ze sobą i ze swoimi lękami...
__
Fabuła "Siły wyboru" bardzo mnie zaskoczyła. Liczyłam w głównej mierze na powieść obyczajową, a znalazły się tutaj też wstawki romansu, historyczne i wątek kryminalny.
Ciekawa, chodź nieco zawiła fabuła książki sprawiła, że ciężko się od niej oderwać.
Spora liczba wątków przedstawiona jest trochę chaotycznie, jednak przy końcu na szczęście większość z nich zostaje wyjaśniona. Lekkie pióro autorki wynagradza całe to poplątanie.
Anna Madejak w swojej książce przedstawiła kilka bardzo ważnych tematów dla których warto przeczytać tę pozycję, między innymi wątek eksperymentów prowadzonych na Żydach podczas drugiej wojny albo schorzenie medyczne powodujące układowe zapalenie naczyń.

"Siła wyboru" to opowieść o przeszłości, niezwykłej determinacji i dojrzewaniu w aspekcie chęci zmiany swojego życia, oraz przeznaczeniu. Jeśli lubicie książki wielowątkowe to polecam Wam tę lekturę.

• Współpraca recenzencka
  • Książka papierowa