Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat

Okładka książki Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat Egill Bjarnason
Okładka książki Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat
Egill Bjarnason Wydawnictwo: Znak Horyzont literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
How Iceland changed the world: the big history of a small island
Znak Horyzont
2022-05-23
2022-05-23
Agnieszka Nowakowska
Islandia Islandczycy historia Islandii literatura faktu literatura islandzka

Prawie wszystko o Islandii w jednej książce.
Mnóstwo rzeczy się dowiedziałam, a wręcz robiłam sobie notatki :)
Polecam miłośnikom Islandii.

Prawie wszystko o Islandii w jednej książce.
Mnóstwo rzeczy się dowiedziałam, a wręcz robiłam sobie notatki :)
Polecam miłośnikom Islandii.

1942

Jeny, jak mnie ta książka zirytowała. Koncept ciekawy, wykonanie średnie - jak ktoś świetnie podsumował, brzmi jak "wypracowanie na piątkę z islandzkiego". Bjarnason nie potrafi zdecydować się, czy chce pisać o Islandii z patosem czy z humorem, więc miesza - nieco niefortunnie - oba. Nie wiedział też, na ile skupić się na historii Islandii, a na ile na pisaniu reportażu, co sprawia, że końcowo "Wielka historia..." jest misz-maszem. Historii Islandii, śmiesznych anegdotek, średnio udanych wstawek z historii powszechnej, osobistych wtrąceń oraz dość specyficznego przeskakiwania z tematu na temat (i to trochę niekonsekwentnego, bo poszczególne rozdziały istnieją jakby obok siebie, bez odwołań). Żałuję, że autor nie zamieścił tu przypisów lub choćby skróconej bibliografii - wiele z historii pogłębiłabym na własną rękę bez sztucznie zabawnej narracji Bjarnason.

10 gwiazdek daję nie tylko za treść, ale tez za pewien rzadko spójny w koncepcji wydawniczej element : oto zapowiedzi/reklamy ksiazki zgadzają się z jej funkcją/przydatnością :) To jest naprawdę pozycja obowiązkowa dla ciekawych Islandii. Ci, którzy chcą tylko przyjechać, zobaczyć Geysir, lodowiec i czarną plażę, „pyknac” fotki w paru punktach z wyszukiwarki , nie muszą czytać - do turystyki powierzchownej (której nie lubie) szkoda wiedzieć o tym o czym tam mowa. Natomiast jeśli ktoś ma umiejetność budowania dystansu do tego co wiedział dotąd i chciałby znać inny punkt widzenia (lokalny, czasem okraszony specyficznym humorem, a mocno lokalnym specyficznym stylem) to to jest to. Trzeba byłoby dużo czasu spędzić z Islandczykiem żeby takie, choćby niepopularne czy kontrowersyjne dla nas niekiedy rzeczy poopowiadał. A tu kawa na lawę, ławę chciałam
napisać , czy tez „do kawy”, bo czyta się świetnie, lekko. Polecam. NIE jako przewodnik książkowy! Jako wyobrażenie przewodnika, który na dwóch nogach powitał Cię na lotnisku i zechciał opowiedzieć parę spojrzeń nietuzinkowych z kraju którego nie znasz, a on ma te przemyślenia „preinstalowane” w życiorysie. Trzymam na wierzchu.

Świetna opowieść o tym jak Islandia zmienia świat, o czym świat często zdaje się nie wiedzieć. Napisana z humorem przez człowieka, który naprawdę ma poczucie humoru a nie tylko udaje, że je ma. Ta publikacja to kompendium wybiórczej ale ciekawej wiedzy na temat tej wyspy i tego jaką rolę odegrała w dziejach świata. Książka przekrojowa traktująca zarówno o historii jak i o stanie obecnym. Napisana jest z lekkim przymrużeniem oka dzięki czemu mnie czytało się ją wybornie, a przy okazji człowiek oświecił się w wielu ciekawych i istotnych kwestiach dotyczących tej wulkanicznej wyspy. Polecam wszystkim z czystym sumieniem.

Książki można pisać dla siebie ale można też pisać dla innych. Ta jest zdecydowanie dla innych -to znaczy autor podjął się opowiedzenia historii małej wyspy w taki sposób by była ona czytelna i zrozumiała dla wszystkich. Brak tu naukowego aparatu, ścisłej chronologii, brak licznych przypisów i głębokich rozważań. W miejsce tego dostajemy opowieści o tym z czego Islandia jest znana i mniej znana, albo w ogóle nieznane. Te ostatnie było najciekawsze. Dowiedziałem się na przykład jaki związek z Islandią ma bluetooth, oraz jaki wkład miał ten kraj w lądowaniu pierwszych ludzi na księżycu. Książka nie jest długa, ale za to bardzo treściwa.

Powinnam dać dwie oceny, ale złożyłam, że ma ona odzwierciedlać moje osobiste odczucia, a nie obiektywną ocenę. Ta druga byłaby wyższa. Tyle, ze jakoś narracja, mimo ciekawej treści była dla mnie zdecydowanie zbyt sztywna. Mimo, że autor (albo tłumacz) starał się nieco rozluźnić ta gumkę w majtkach, to nie wychodziłam z wrażenia, że to opowiadanie na piątkę z islandzkiego.

Rewelacyjna książka popularyzatorska. Napisana z niesamowitą swadą i humorem, przekrojowa historia Islandii na tle Europy kontynentalnej. Lektura obowiązkowa dla miłośników Islandii i/lub planujących wycieczkę nań!

Islandia zawsze była w topce moich podróżniczych marzeń, stąd zakup tej książki był oczywisty. Jednak jak to z marzeniami bywa, często odkładamy je na później. Tak i ta książka od czasu premiery trochę na półce przeleżała.

Czasami jednak los potrafi spłatać nam figla i coś, co było odległym marzeniem, staje się rzeczywistością. Skoro więc miałam lecieć na Islandię uznałam, że i na tą lekturę przyszedł najwyższy czas.

Część książki przeczytałam przed wylotem, a część po powrocie, aby jak najbardziej przedłużyć obecność na tej zjawiskowej wyspie, choćby mentalną.

Efektem jest delikatny miks wiedzy przekazanej przez przewodnika i pozyskanej za pośrednictwem tej książki. Część tych historii się powieliła, co też pozwoliło mi na poznanie ich z dwóch perspektyw. Sama lektura rozwlekła się też nieco w czasie.

Myślę, że to dobry czytelniczy wybór dla osób zainteresowanych Islandią a zwłaszcza jej historią i wpływem na świat. Jednak gdybym nie zamierzała się tam wybrać, ta książka by mnie raczej do tego nie przekonała.

„How Iceland changed the world” kupiłem w czasie mojej pierwszej podróży do Islandii. Wizyta w Krainie Lodu i Ognia była moim marzeniem od ponad dziesięciu lat. Wyspa spełniła moje oczekiwania pod każdym względem. W czasie tygodniowego wyjazdu pokonałem ponad 1500 kilometrów, każdego dnia podziwiając widoki nie porównywalne do niczego, co widziałem wcześniej, w tym gejzery, język lodowca czy pływające w Morzu Arktycznym wieloryby.

Jednak w Islandii fascynowała mnie nie tylko natura, ale także mieszkańcy tej leżącej na styku kontynentów wyspy. To małe, bo porównywalne do populacji Szczecina społeczeństwo wydawało mi się w jakiś sposób magiczne. Może to dlatego, że wiedziałem, że wciąż spory jego odsetek wierzy w elfy, a może po prostu dlatego, że mieszka wśród krajobrazów, które wydają się nie z tej ziemi. Jednocześnie, jak mieszkańcy wszystkich krajów skandynawskich, obywatele Islandii kojarzyli mi się jako ludzie progresywni, przodownicy w walce o prawa mniejszości, którego liderami państwa wielokrotnie były kobiety.

„How Iceland changed the world” Egilla Bjarnasona pozwoliła mi lepiej zrozumieć, jak historia ukształtowała naród islandzki. W dość krótkiej, bo 250 stronicowej książce autor przedstawia dzieje wyspy począwszy od pierwszego osadnictwa, po początki tworzenia się islandzkiej państwowości oraz rolę Islandek w walce o prawa kobiet. Dowiadujemy się także, jak w mniej lub bardziej pośredni sposób Islandia miała wpływ na kluczowe wydarzenia w historii Europy i świata, na przykład rewolucję francuską, drugą wojnę światową, powstanie Izraela czy lądowanie człowieka na księżycu. Czy wiedzieliście, że to Islandczycy założyli pierwszą europejską osadę w Ameryce Północnej? Albo że dziewięciu na dwunastu ludzi, którzy wylądowali na księżycu, w tym Neil Armstrong przygotowywali się do wyprawy właśnie na Islandii?

Dzięki książce zdałem sobie sprawę, że historia Islandii to tak naprawdę historia ludzi bardzo praktycznych, których największym wyzwaniem przez wieki była walkę o przetrwanie na niesprzyjającym lądzie. Ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, żyli w strukturach bardzo patriarchalnych, czego reliktem pozostały patronimiczne nazwiska mieszkańców. Ludzi, którzy w ostatnim stuleciu dokonali ogromnego skoku ekonomicznego i kulturowego, który wpłynął na to, jak Islandia jest postrzegana przez nas dzisiaj. Wreszcie ludzi, w których chyba dalej gdzieś głęboko zakorzeniony jest kompleks mieszkańca peryferyjnego kraju, dla których każdy sukces na arenie międzynarodowej jest okazją do ogólnonarodowego święta.

To lektura godna polecenia wszystkim, którzy wybierają się na Islandię albo może mają już te podróż już za sobą i chcą lepiej zrozumieć kraj, który odwiedzili. To także okazja, żeby odkryć wydarzenia, o których nie mieliśmy okazji uczyć się w szkołach, a także poznać historię światowych wydarzeń z zupełnie innej perspektywy.

Książka Egilla Bjarnasona jest pełna szczegółów historycznych i rozmaitych ciekawostek. Myślę, że nie nadaje się na pierwsze literackie spotkanie z wyspą, to raczej pozycja dla osób posiadających wiedzę o Islandii i pragnących ją pogłębić. Ja w każdym razie przeczytałem z wielkim zainteresowaniem i polecam!

• Islandia
  • Do kupienia
  • Podróże
  • Reportaż

Egill Bjarnason Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat Zobacz więcej