Zamalowane okna

2022-05-25
2022-05-25

Słowami namalowane obrazy miejsc znanych mi z dzieciństwa

Słowami namalowane obrazy miejsc znanych mi z dzieciństwa

Choć na początku miałem opory, dokończyłem. I to była dobra decja. Bardzo dobra książka o czymś, co już za nami

Wyzwanie wrześniowe - książka o wsi.

No dobrze, rozumiem, autorka i książka obsypana nagrodami, nie z tej ziemi, cudowna i magiczna. Ale ja tego nie kupuję, nie w mojej estetyce i pojmowaniu dobrze napisanej książki. Za dużo tu pustych stron, chaosu, niedopowiedzeń, fragmentów, które prowadzą nie wiadomo dokąd. Dla mnie za mało emocji, za mało treści, to po prostu album ze zdjęciami z dziwnymi komentarzami. Jakieś mapki, rysowane odręcznie plany ustawienia mebli w domu. Nuda i nie wiem po co to.

Tymczasem temat ważki i bardzo mnie interesujący: przymusowe przesiedlenia. Tylko że ta książka ani nie wzbogaca mojej wiedzy, ani nie wzbudza we mnie żadnych emocji.
Ale może wynika to z mojej ułomności, że nie potrafię czytać komiksów, bo część graficzna nijak nie chce mi się połączyć ze słowem pisanym. Tu podobno fotografie mają być dopełnieniem tekstu i na odwrót. I może tak jest, tylko ja tego nie potrafię docenić.
Może gdyby jakość zdjęć była lepsza?
Gdyby w koncepcji wydawcy (a może autora) nie było tylu pustych stron?
Może gdybym łatwiej potrafiła się połapać kto z kim i dlaczego?

W opisywane przez autorkę strony, w okolice wspominanego wielokrotnie Pozezdrza, jeżdżę od lat na wakacje i znam tam niejednego tambylca, wcześniejszego przesiedleńca. Nie takie historie opowiadają! Czemu autorka wybrała właśnie tę? Jej prawo. Tylko ta nie robi na mnie ważenia.

Wyzwanie wrześniowe - książka o wsi.

Kupiłam książkę przez internet i nie wiedziałam, że zawiera praktycznie puste strony. Kilka zdjęć jest ok, ale cała reszta..... bazgroły. Szkoda papieru na taki "artyzm". Lubię reportaże, ale ta pozycja powinna stać na półce "inne".

Ciesząc się z nagrody dla "Głuszy", która i mnie zachwyciła, sięgam po kolejny reportaż od Dowodów na Istnienie (jakoś nie leży mi zmiana nazwy wydawnictwa). "Zamalowane okna" trudno potraktować jednak jako książkę w tradycyjnej formule - to pewnie jedynie ledwie liźnięcie większego projektu Anny Liminowicz (więcej o nim tu: http://www.zamalowaneokna.pl/urszula),na który składają się zdjęcia, zbierane wspomnienia, pamiątki mieszkańców dzisiejszych Mazur. Autorkę interesują małe wioski, ślady po przeszłości i na tym właśnie się skupia. Historia sprawiła, że mieszają się tu losy Niemców, Polaków, Ukraińców. Jeden dom może opowiedzieć tak wiele. Tyle rodzin mogło go zamieszkiwać. Jedni wypędzeni po wojnie, a innych znowu na siłę tu sprowadzono, przesiedlając z terenów południowo-wschodnich. I choć w tej chwili trudno już o dokładne relacje, warto jednak chwytać te ulotne wspomnienia, by został po nich choćby niewielki ślad. Może wkrótce dom się zawali, na jego miejscu pobuduje ktoś nowy i poza zapomnianymi grobami nie pozostanie już nic. A przecież to byli ludzie, którzy tu pracowali, mieli sąsiadów, przyjaciół, a kwestie narodowościowe nie zawsze były tak istotne jak nam się dziś wydaje. Wieś Perły, powiat węgorzewski, dom spory, murowany... Ile miał okien, ile pokoi, kto gdzie mieszkał? Plany, rysunki, zdjęcia z przeszłości. Tu była sad, a tu studnia, tam trzymaliśmy kury. Wspomnienia... A człowieka jakoś ciągnie czasem to tego miejsca gdzie się urodził, gdzie wychował. I żal mu, że wszystko tak bardzo się zmieniło, że tak niewiele łączy się już ze wspomnieniami. Rzeka. Most. Jezioro. Ścieżka. Jakie to wszystko proste, a jednocześnie jakoś wzruszające.
Sporo tu zdjęć, historie są przemieszane, niedopowiedziane, rwane, ale może czasem warto wyjść poza konkret, poza daty, nazwiska, fakty, a po prostu poczuć to co prawie nie do uchwycenia. Tęsknotę. Żal. Smutek. Albo rodzinne sekrety, o których się nie mówiło.

Krótkie. Pozostawia niedosyt. Ale jeżeli ktoś nie interesował się dotąd tematem przesiedleń, może to być pierwszy krok do tego, by sięgać po inne tytuły. A może wyruszyć na poszukiwanie historii śladem własnych przodków, miejsc gdzie się wychowało.
recenzja również na: https://notatnikkulturalny.blogspot.com/2023/05/zamalowane-okna-anna-liminowicz-czyli.html

O świecie, którego już nie ma.

O świecie, którego już nie ma.

Idąc śladem nominacji do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego sięgnęłam po "Zamalowane okna". Autorka przedstawia powojenną wymianę ludności z perspektywy murowanego domu we wsi Perły w powiecie węgorzewskim, skąd wypędzono rodzinę niemiecką a w ramach akcji "Wisła" w 1947 r. przesiedlono rodziny z południowo-wschodniej Polski.

Książka jest krótka a historie bohaterów, moim zdaniem,
niedopowiedziane, dużo jest za to map, planów domu i zdjęć.

Książka jest krótka a historie bohaterów, moim...

Bardzo mi bliska z wielu względów

Bardzo mi bliska z wielu względów

Ciekawe połączenie sztuki wizualnej, tutaj reprezentowanej przez multum fotografii z literaturą, będąca niejako reportażem. I to nie byle jakim, bo dziejącym się w Perłach na Mazurach, miejscowości która do końca wojny była częścią Niemiec, a potem przeszła na korzyść Polski.
Autorka opisuje skomplikowane dzieje ludzi, Niemców, którzy zostali wyrzuceni z domów, a na ich miejsca przybyła ludność "ukraińska", czyli Polacy ze wschodu. Opisując domy, mostki przekazuje nam ciężką historię tamtych rejonów.
Dla mnie zawsze książki z pogranicza, o konotacjach historycznych są ciekawe i nie zawiodłem się też tutaj.
Książka krótka, acz treściwa, niekiedy warto odejść od suchej literatury faktu na korzyść takich dzieł.

Książka pięknie wydana, fotografie w środku są bardzo ciekawe. Jednak jeśli chodzi o treść - książka jest fragmentaryczna, historie opowiedziane dość pobieżnie. Spodziewałam się czegoś innego, niestety książka nie zaspokoiła mojej ciekawości. Właściwie o bohaterach nie wiadomo prawie nic , autorka przedstawia migawkę z ich życiorysu i często zastanawiałam się dlaczego akurat ten fragment został wybrany. Temat przymusowych przesiedleń jest bardzo ważny , ale uważam, że akurat ta książka nie wnosi zbyt wiele do dyskusji.
Należy jednak podkreślić, że stylistycznie napisana jest pięknie.

• Reportaż
  • Literatura faktu