Głębia osobliwości cz. 2

Okładka książki Głębia osobliwości cz. 2 Remigiusz Mróz
Okładka książki Głębia osobliwości cz. 2
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Parabellum (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Parabellum (tom 3)
Edipresse
2021-03-04

Dobre zwieńczenie historii. Warto przeczytać.

Dobre zwieńczenie historii. Warto przeczytać.

Wielowątkowa historia dziejąca się po wybuchu II Wojny Światowej. Opowieść toczy się z trzech punktów widzenia. Żołnierza, który znajduje się nagle w samym środku wojennych działań, jego brata który postanawia uciekać z okupowanej Warszawy ze swoją narzeczoną Żydówką i niemieckiego żołnierza Wermachtu. Bardzo ciekawa i rozbudowana trylogia.

Najlepsza ze wszystkich trzech części, ale... Jestem rozczarowana, Tematyka trudna i brutalna. ale nie tego spodziewałam się po autorze. Dużo chaosu, często brak konsekwencji. W mojej ocenie ten rodzaj książek nie jest mocną stroną autora.

Ta trylogia zapoczątkowała drogę pisarską Mroza. Wszystkie wątki i pomysły z tej powieści pokazały się później w Chyłce, Forście czy innych cykli jego twórczości. Ale to cały Mróz. Bez przerwy zaskakuje i straszy...

Jako że to ostatni tom z serii, to właśnie przy tym tytule postaram się krótko podsumować moje wrażenia z lektury Parabellum, jako całości.
Tak, całości, gdyż moje pierwsze spostrzeżenie dotyczy właśnie tej kwestii; Panie Mróz, dlaczego to nie jest jedna książka? Przecież w posłowiu, sam Pan zaznacza, że pisał Pan tą opowieść w całości.
Nie wiem, skąd taki zabieg wydawniczy.

Odnośnie samej powieści; jestem fanem kryminałów, od dzieciństwa lubię wszelkie zagadki łamigłówki itd. i to właśnie tego gatunku książek, pochłaniam najwięcej. Jednakże, czasem (chyba, jak każdy) szukam odskoczni i urozmaicenia. W takich właśnie chwilach, sięgam po tytuły bardziej przygodowe, z pogranicza powieści w stylu sagi, które potrafią człowieka porwać do swojego świata bezpowrotnie.
Sięgnąłem po Parabellum, niejako łącząc dwa wskazane światy, no bo, z jednej strony autor głównie kryminałów, z drugiej zaś strony, saga o braciach Zaniewskich.

To był świetny wybór, nie zawiodłem się.
"Powiem" więcej, Panie Mróz, proszę więcej takich.
Choć to nie level "Słowika" Kristin Hannah, to czyta się bardzo dobrze, mimo jakichś tam drobnych kwiatków.
Świetny tytuł.
Polecam z czystym sumieniem :-)

Nie wiem, skąd taki zabieg...

Seria trzyma tempo do ostatniej strony. Lubimy dobre zakończenia, choć spotkanie wszystkich bohaterów w jednym miejscu przeczy rachunkowi prawdopodobieństwa. Ale nie przejmujmy się i czytajmy.

Zainteresowana tomem pierwszym podjęłam się przeczytać całość trylogii,ale z każdym tomem powieść stawała się coraz bardziej słaba a trzeci tom to zupełnie gniot, więźniowie pomimo że wygłodniali, wychudzeni i schorowani to cyborgi i mają chyba z 10 żyć

Bezkres oceanu na Morzu Śródziemnym i grzyby w marcu! To tylko dwa przykłady infantylnej (momentami niespójnej) fabuły. Ogólnie czyta się przyjemnie ale książka zupełnie nijaka.

Ostatnia część ,,Parabellum". Bronek dociera do Rumunii, Staszek zostaje rozdzielony z Marią i trafia do obozu koncentracyjnego, a jego ukochana na przymusowe roboty do niemieckiego domu. Trzecia część jest zdecydowanie najbardziej emocjonalna, jednak utrzymuje poziom swoich poprzedniczek. Żałuje że to już koniec, będzie mi brakować braci Zaniewskich. Cykl zdecydowanie godny polecenia.

Ależ tu się działo!!!
Jestem pod wielkim wrażeniem.
O nudzie nie było mowy.
Polecam całą trylogię.

Ależ tu się działo!!!
Jestem pod wielkim wrażeniem.
O nudzie nie było mowy.
Polecam całą trylogię.