Thor i rękawice mocy

Okładka książki Thor i rękawice mocy Julio Fajardo, Juan Carlos Moreno
Okładka książki Thor i rękawice mocy
Julio FajardoJuan Carlos Moreno Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Mitologia Nordycka (tom 9) Seria: Mitologia Nordycka baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Mitologia Nordycka (tom 9)
Mitologia Nordycka
Hachette Polska
2022-01-01
2022-01-01
Alicja Paleta

Okładka książki Ragnarök i ostatnia bitwa Julio Fajardo, Juan Carlos Moreno
Ragnarök i ost... Julio Fajardo, Juan...
Okładka książki Book of Lofts. Le Livre des Lofts. Das Loftbuch Julio Fajardo, Simone Schleifer
Book of Lofts.... Julio Fajardo, Simo...

Okładka książki Star Wars Wielka Republika. Bez strachu. Tom 1 Ario Anindito, Annalisa Leoni, Cavan Scott
Star Wars Wiel... Ario Anindito, Anna...
Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga Witold Vargas, Paweł Zych
Bestiariusz sł... Witold Vargas, Pawe...
Okładka książki Odyn kontra Wanowie Álvaro Marcos, Laia San José Beltrán
Odyn kontra Wa... Álvaro Marcos, Laia...
Okładka książki Deadpool kontra Deadpool Cullen Bunn, Salva Espin, John McCrea, Dominik Stanton, Daniel Way
Deadpool kontr... Cullen Bunn, Salva ...
Okładka książki Ragnarök i niekończąca się zima Xavier V. Alemany, Juan Carlos Moreno
Ragnarök i nie... Xavier V. Alemany, ...
Okładka książki Darth Vader. Prosto w ogień. Tom 2 Raffaele Ienco, Greg Pak
Darth Vader. P... Raffaele Ienco, Gre...

Przyjemna, szybko upłynęła jej lektura, choć zapewne mniej brawurowa niż inne części.

Zwróciliście kiedyś uwagę, jak wiele przedmiotów używanych przez Asgardzkich bogów ma magiczne właściwości?

Od pamiętnej wyprawy do Jotunheimu minęło już trochę czasu. Upokorzony wówczas Thor ciężko pracuje ze swoim młotem, by sytuacja ta nigdy się nie powtórzyła. Niestety mimo niezliczonych treningów wciąż nie jest w stanie okiełznać siły Mjollnira.

Lokiego wciąż fascynuje magia Jotunheimu. Z ostatniej przygody nie wyniósł żadnej lekcji, a chęć poznania ich magii tylko w nim urosła. Decyzja, by powrócić do tej krainy, wydaje mu się świetnym pomysłem.

Przywdziewając magiczny płaszcz Frei, który wcześniej podstępem ukradł z jej komnat, Loki przemienia się w pięknego drapieżnego ptaka, o imponującej wielkości. Pod tą właśnie postacią zostaje schwytany przez jednego z olbrzymów.

Złamany i naznaczony nieznaną magią wraca do Asgardu, by ściągnąć Thora w pułapkę przygotowaną dla niego w Jotunheimie.

Tuż za tą świetną sagą czeka na nas świat wikingów. Tym razem przeczytamy o organizacji miast, ich budowie i charakterystycznych dla nich twierdzach. I choć niektórym temat może wydać się mało ciekawy zaręczam, że jest wręcz odwrotnie.

Warto pamiętać, że świat wikingów to nie tylko runy, bogate wierzenia i niezwykłe sagi. Tak jak i my byli ludźmi, ze swoimi codziennymi sprawami, problemami i radościami.

Nie zapominajmy o tym!

Lokiego wciąż...

Loki odczuwający wewnętrzny przymus do odwiedzin rodzinnych - ze strony ojca - stron udaje się do Jotunheimu, ale nie znajduje oczekiwanej wielkości i poważania, jak zapowiadał mu we śnie/nie śnie Utgardaloki. Natomiast wpędza siebie w duże kłopoty i ściąga je również na Thora.

Podoba mi się, że wreszcie Thor zaczyna się zmieniać, bo do tej pory to nie był mój ulubiony bohater mitów. Wiecznie wściekły i nie panujący nad własnymi emocjami. Męcząca i przewidywalna postać. W tym tomie dojrzewa, zdobywa pewność siebie i nową broń. Może coś z niego będzie więcej, niż tylko wściekły byk.

Zaś Jotunheim znów okazuje się krainą niedocenioną, wzgardzoną, wypchniętą poza nawias świata a przecież kryjącą w sobie wielką moc, natomiast "prymitywne" olbrzymy potężnymi czarodziejami lub rzemieślnikami. Każda wizyta Asów w Jotunheimie to walka o życie. Lepiej byłoby mieć olbrzymów za sprzymierzeńców, ale działania Odyna z początku stworzenia niestety zbudowały wielki mur między narodami, równie wielki jak góry oddzielające Jotunheim od Midgardu.

W każdym razie żadna wyprawa Asów do Jotunheimu nie była przyjemną wycieczką w celu skopania tyłków. Zawsze okazuje się to wejściem do dołu pełnego jadowitych węży.

Dobrze napisany, pełen akcji tomik. W serii Hatchette mitologia nordycka łączy się w bardzo wciągającą historię fantasy.

W tekście historycznym tym razem o budownictwie. Nie porwało mnie, temat mniej mnie interesuje, chociaż kilka wspomnianych w nim budowli może budzić szacunek, biorąc pod uwagę czasy, w jakich były stawiane. Rządy Haralda Sinozębnego przypominają trochę czasy Mieszka I. Powody przyjęcia chrześcijaństwa, budowanie państwa.

2092

Tym razem mniej akcji niż w poprzednich tomach. Bardziej interesująco wypada chyba część popularnonaukowa o skandynawskim budownictwie, twierdzach doby wikingów.

Lokiego nawiedzają sny. Sny o porażce z Utgardalokim, ale i sny mówiące, że kiedyś Loki powróci do Jottunheimu i obejmie olbrzymy we władanie. Zachęcony tymi snami bóg, wyrusza na spotkanie przeznaczenia. Jednak trafia na złego olbrzyma-czarownika Geirroda, który rzuca na Lokiego czar nakazujący mu przywołanie do jego siedziby Thora.

Wydarzenia jednak przybierają odmienny, od zaplanowanego przez Geirroda, kierunek…

Część popularnonaukowa opisuje rozwój twierdz w społeczności wikingów.

Chyba jedna z najnudniejszych legend ;) Mimo to nie zrażam się do serii, bo tak jak są ciekawsze opowiadania, tak i są te mniej ciekawe.

Wydarzenia jednak przybierają...

Tom traktuje o wydarzeniach, dzięki którym bóg piorunów zyskał pas siły, żelazne rękawice i potężną maczugę. Przede wszystkim jest on jednak o relacji Thora z Lokim oraz ich obu z Odynem. Wydaje mi się to największy atut tej serii – ze zbioru mitów stara się stworzyć obraz pewnej wielowątkowej historii.

1907

Thor zrobił lvl up. Loki miał fazę. Kolejni olbrzymi padli.

Thor zrobił lvl up. Loki miał fazę. Kolejni olbrzymi padli.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Mitologia Nordycka
  • Mitologia Nordycka (seria)
  • W biblioteczce
  • Posiadam (Książkę)

Dodaj cytat z książki Thor i rękawice mocy