To

Albatros
2022-02-23
2022-02-23
Robert P. Lipski

Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...

świetna książka może gruba ale jest o wiela lepsza niż sam film

świetna książka może gruba ale jest o wiela lepsza niż sam film

Ta cegła o morderczych rozmiarach to 1100 stron czyściutkiej czytelniczej radochy!

Owa pokaźna ksiącha ma w sobie wszystko, co potrzeba, aby bez reszty wciągnąć się w lekturę: dynamiczną, ciekawą fabułę, dużą dawkę grozy (połączonej z tym specyficznym zaciekawieniem, bez którego w horrorze ani rusz) i świetnych bohaterów - rozbrajającą zgraję dzieciaków uchodzących za ofermy, gotowych wskoczyć za sobą w ogień (choć gorszych opcji tu pod dostatkiem).
Mamy tu arcyciekawe tło. Zamiast małomiasteczkowej sielskości - małomiasteczkowy syf z podejrzaną przeszłością Derry (bo o nim tu mowa).
No i klimat! - z solidnym dreszczykiem, tajemnicą bulgoczącą gdzieś tam w kanałach, ale podszyty roztapiającą serducho nostalgią do lat 50-tych i do dzieciństwa - z jego beztroską, zabawami, wygłupami, wyobraźnią i niewinnością. Dzieciństwa, które jednak w tej historii zostaje storpedowane, gdy pewnego deszczowego dnia mały chłopczyk z papierowym stateczkiem pada ofiarą nieznanego mordercy w absurdalnym stroju klauna.
Starszy brat chłopczyka, Bill i jego przyjaciele odkrywają, że w ich miasteczku jakaś zła istota urządza sobie cyklicznie stołówkę. Giną następne dzieci, na dorosłych (jak to bywa) nie ma co liczyć, więc rezolutne małolaty muszą same stawić "temu" czoła.
Fabuła przeskakuje raz po raz 27 lat do przodu, gdy Bill i reszta wracają do Derry, związani dawną obietnicą - każdy po swojemu przeorany życiem, ale wciąż z tym samym wspólnym wrogiem.

Ta barwna i niebezpieczna historia nakręca wyobraźnię na najwyższe obroty. Trzyma w napięciu, przeraża, wzrusza, momentami dla równowagi bawi do łez - totalny sztos! (a jakby tego wszystkiego było mało, kryje też w sobie trochę sprytnych easter eggów dla uważnych czytelników, i mały polski akcent)
Przez wiele lat moją ulubioną książką Kinga była "Misery". Jednak "To" właśnie ją koncertowo zdetronizowało.

Świetnie napisana książka. Mimo ponad 1000 stron lektury czyta się z przyjemnością, nie dłuży się. Każda postać, a trochę ich jest bardzo dobrze poprowadzona. Sama historia nieszablonowa, przeplatanie lat młodzieńczych i dorosłych nie gubi czytelnika. Opowiadania z przeszłości na początku każdego rozdziału doskonale wpasowują się w całość i wyjaśniają wszelakie tajemnice. Król grozy ponownie stanął na wysokości zadania.

Czytałem ją wieki temu jako nastolatek i bardzo mi się podobała, jednak nie chcę robić tego ponownie aby nie zburzyć wizerunku który mam w głowie. Niech zostanie tak jak jest.

Klasa sama w sobie. Ciężko o lepszą książkę od "To". Na pewno kiedyś do niej wrócę. Żałuję, że dopiero teraz się za nią wzięłam. Wiele traciłam.

Magiczna. Nostalgiczna. Trudno się oderwać. Momentami w pełnym napięciu przewracałam strony, żeby dowiedzieć się co będzie dalej. Nie pojmuję ocen typu „3”. Absolutnie świetne, zapisane maczkiem 1100 stron!

Po paru latach powróciłam do tej historii. Nie pamiętałam z niej praktycznie niczego, poza paroma fragmentami filmu.

Książka nadal mi się podobała, tak jak za pierwszym razem. Uważam, że jest to najstraszniejsza historia od tego autora.

Czytane wielokrotnie. Stary egzemplarz sczytany. Nowy nietykany! Nostalgia za młodością i bardzo dobre straszenie mistrza!

"To" przedstawia historię siedmiorga dzieci, a następnie dorosłych, którzy muszą zmierzyć się ze swoim lękami oraz tajemnicami.

Historia zaczyna się w 1957 roku, kiedy to w deszczowy dzień zostaje zamordowany młody chłopiec Georg.

Jego starszy brat Bill wraz z przyjaciółmi próbuje wyjaśnić okoliczności śmierci brata. Po pewnym czasie każdemu z nich, w różnej postaci, objawia się To. Przedstawia ono ich najbardziej skrywane lęki. Karmi się ich strachem.

Przyjaciele próbują ustalić czym jest To i jak je pokonać. Walczą z Tym będąc dziećmi, jak również później będąc już dorosłymi.

Historia napisana jest naprzemiennie. Przedstawia losy dzieci, a następnie losy dorosłych, aby znów cofnąć się do czasów dzieciństwa. I tak na zmianę. Nie przeszkadzało mi to, choć poznanie historii wymagało skupienia.
Jest ona obszernie, bardzo szczegółowo opisana. Co bardzo przypadło mi do gustu.
Przedstawia ona również ludzkie lęki, tajemnice, walkę z nimi, ale i przyjaźń, miłość, oddanie.

Jedynym dla mnie minusem był sposób ostatecznego unicestwiania Tego. Mimo, iż To nie był cielesnym bytem i niemożliwym byłoby zniszczenie go w sposób fizyczny. To oczekiwałam jednak bardziej przyziemnego rozwiązania.

Serdecznie polecam

"TO" jest historią bardzo złożoną i wielowątkową, w której Stephen King stopniowo dawkuje napięcie i grozę. Opowieść podzielona jest na dwa segmenty: pierwszy z nich rozgrywa się, gdy bohaterowie są zaledwie dziećmi i muszą stawić czoła pewnemu klaunowi o imieniu Pennywise. Drugi segment dotyczy dorosłości i ponownego spotkania z tajemniczym klaunem.

Mogłoby się wydawać, że to historia o zwykłym klaunie, ale wcale tak nie jest, bo Pennywise to istota będąca ucieleśnieniem najskrytszych koszmarów i głęboko zakorzenionych lęków. King otula czytelnika aurą tajemniczości i niepokoju, dostarcza licznych wrażeń i emocji. Jest tu jednak dużo opisów, a książka sama w sobie to niezły grubasek, więc nie płynie się przez nią lekko. Na początku można pogubić się od ilości perspektyw i informacji. Mimo to bardzo lubię tę historię.

Bohaterowie są świetnie wykreowani i łatwo utożsamiać się z niektórymi z nich. To, co naprawdę ogromnie chwyciło mnie za serce, to pięknie przedstawiona przyjaźń między dzieciakami. King porusza wiele bardzo istotnych, ale i kontrowersyjnych wątków, takich jak homofobia, rasizm, przemoc, znajdzie się tu też trochę polityki.

Ja jestem na tak. Opowieść znacznie lepsza od filmów, choć gdyby była skrócona o 100 czy 150 stron, czytelnik zupełnie nic by nie stracił.

Mogłoby się wydawać,...

• Stephen King