Listy z podróży do Ameryki

Wydawnictwo SBM
2022-03-08
2022-03-08
Klasyka literatury lektura reportaż

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Jak ja się cieszę, że to przeczytałam, chociaż początkowo miałam opory. Dzięki "Listom" wreszcie w pełni zrozumiałam, jak inteligentnym człowiekiem był Sienkiewicz i jak genialne miał poczucie humoru (owszem, humor widać chociażby w Trylogii, ale dopiero po tej lekturze uświadomiłam sobie, jak wiele z samego siebie dał tam Sienkiewicz).

Czytając nie moglem uwierzyć jak wielki zakres leżał w kręgu zaineteresować Sienkiewicza.Reporter? Socjolog? Wizjoner? To jak autor przenika wzrokiem sepktrum społeczne Ameryki, jakie wizje snuje na następny wiek XX, nawet ponad 100 lat później budzi szacunek.

Ależ mieliśmy kadry i umysły w Polsce

Ależ mieliśmy kadry i umysły w Polsce

Ciekawie i szczerze opisana opowieść o podróży i życiu w Stanach Zjednoczonych. Autor sptyka na swojej drodze wielu barwnych ludzi, którzy niewątpliwie sprawiają iż cała wyprawa okazuje się niesamowitą przygodą..

Widzę trzy powody, dla których "Listy" dziś czyta się tak znakomicie:
Pierwszy taki, że Sienkiewicz sprawdza się jako wielki stylista. Czytając tak lekki, wartki, barwny tekst reporterski, nieco bardziej pobłażliwie patrzę nawet na okropne - dziś - "Quo vadis?" (Tam poszedł w całkiem inną stronę, ważne jednak, że - umiał to zrobić.)
Po drugie, staje się to wszystko niezmiernie ciekawe z perspektywy następnych 150 lat historii Stanów. Sienkiewicz widzi, opisuje, ale i – przewiduje. Czasem trafnie, czasem nie, ale w ten właśnie sposób sam uczestniczy w tym procesie.
Po trzecie, to jest właśnie ten lot, ptaka, który tak go zachwycił w wierszu nieznanej wtedy poetki. Sienkiewicz spełnia marzenia, o wolności po prostu. A tu jeszcze spełnia je w tak – he he, pozytywiści - romantycznych okolicznościach...

Widzę trzy powody, dla których "Listy" dziś czyta się tak znakomicie:
Po drugie, staje się to wszystko...

Obszerne listy-relacje, które były publikowane w polskich gazetach w Warszawie w latach 1868-1871. Opisuje w nich swoją podróż, najpierw statkiem przez Atlantyk, później podróż koleją wschód-zachód i ciekawsze epizody z pobytu w Ameryce (USA).

Znajdziemy tu niezliczoną ilość informacji geograficznych, botanicznych, topograficznych, etnograficznych, które w czasach ówczesnych podobno bardzo interesowały czytelników, a pamiętać należy, że nie było Internetu. Autor okrasza opisy bogatym komentarzem, dzięki czemu możemy poznać jego subiektywną ocenę "nowej Mekki emigrantów". Poddaje ocenie i porównaniu (ze Starym Światem) demokrację i sposoby tworzenia się nowego kraju i narodu. Sienkiewicz maluje też rozległy krajobraz społeczny, porównując go, siłą rzeczy, do polskiego lub szerzej - europejskiego.

Poznajemy Amerykanina, Amerykankę (osobno),Meksykanina, Indianina (tu nazywanego Indyjczykiem),odrębnie pokazany jest czytelnikowi skater (coś w rodzaju trapera) oraz w szczególności poszczególne nacje emigrantów, np.: Niemcy, Chińczycy, a zwłaszcza Polacy. Co ciekawe, nie ma w ogóle w jego listach opisu ludności czarnoskórej. Wspomina tylko o Metysach, kilka razy o "kwestii niewolniczej", bez rozwijania tematu... i nic więcej. To mnie zaintrygowało, tym bardziej, że opinię autora o mieszkańcach prowincji czy Dzikiego Zachodu są bardzo stereotypowe. Tak jakby powtarzał tezy z amerykańskich gazet lub z kilku zaledwie, sporadycznych obserwacji...

Czytamy wprawdzie bogate opisy wędrówek, wypraw myśliwskich, życia traperskiego posunięte do niemal survivalu, jednak można przypuszczać, że przynajmniej część z nich to fikcja literacka. Tym bardziej, że można potwierdzenie tego znaleźć w jego innej, prywatnej, acz powszechnie dostępnej korespondencji.

Indian uważa za dzikusów, obdartusów i pijaków, wyrażając się jednocześnie w samych superlatywach o wielkich wodzach indiańskich walczących z białymi. Żałuje ich losu, uważając jednocześnie działania osadników za uzasadnione. (?) Chińczycy czy Meksykanie są opisani podobnie stereotypowo.

Generalnie można zauważyć, że Henryk Sienkiewicz wyrasta z grupy społecznej uważającej się za lepszego od innych. Chłopi, Żydzi, Chińczycy, robotnicy, to ludzie o których wyraża się z pewnym podziwem, jednakowoż z dystansem i rezerwą. Tak, jakby oglądał przedstawienie w cyrku lub ciekawe okazy w Zoo. Domyślam się, że częściowo ta forma jest wymuszona zarówno faktem, że ma to być publikacją oraz tym, że jest ona skierowana do konkretnego czytelnika - wykształconego Europejczyka o określonym pochodzeniu, wychowaniu i wykształceniu.

Inaczej się czyta listy niż znaną powszechnie prozę tego jednego z najbardziej poczytnych polskich pisarzy wszechczasów.

Polecam!

Czytałem fragmentami, ale mi się podobała. Ciekawe spostrzeżenie Polaka(!) o Nowym Świecie i do tego opisane ładnym językiem. Nasz narodowy pisarz nie uniknął jednak wpadki krytykując w jednym z opisów Indian, którzy zanurzali tomahawki w głowach osadników, albo krytykując pewnych napotkanych Indian, że żebrali i sprzedawali dzieci za kawałek drutu, czy czegoś tam. Jakby nie rozumiał i na pewno nie wiedział, że ci Indianie o których wypowiadał się krytycznie też może byli niedawno dumnymi ludźmi, którzy posiadali swoją ziemię ojców, tradycję, godność. Sienkiewicz nie był jednak widocznie świadkiem podboju terenów Indian przez białych, nie widział masakr ludności indiańskiej popełnianych przez armię USA. Indianie których krytykował byli zwyczajnie pariasami zmuszonymi do tego przez białych osadników, armie i rząd USA. Dziw bierze, że jako taki dobry obserwator nie zdawał sobie sprawy, że Indianie północnoamerykańscy byli o wiele gorzej traktowani niż Polacy pod zaborami.

Zarysowuje się duże poczucie humoru (najwięcej spośród dotychczas przeczytanych przeze mnie książek Henryka Sienkiewicza) od pierwszej strony tekstu (najwięcej jest go na początku książki, a im bliżej końca – tym mniej) przede wszystkim przewijającego się w dialogach; wprawdzie to trochę złośliwy humor. Stosuje ciekawe określenia, które lubię, bo mają w sobie trochę poetyckiego charakteru: "W gęstym lesie subtelnych odcieni słów", "nieubłagany palec, cywilizacji ściera i te spokojne pokolenia". W tych listach zauważam inspiracje do nowel: "Wspomnienie z Maripozy", "Latarnik", "Sachem", "Orso". To reportaż podróżniczy autora, który objeżdża różne stany; miasta, wsie, równiny, góry, prerie – w ciekawy sposób przedstawia ludzi i przyrodę.

Jak spostrzega autor, Żydzi szachrają w Ameryce, bardzo szybko dorabiają się majątków. Interesują się uczestnictwem w życiu politycznym – stąd ich tak duży wpływ na wszystkie Stany Zjednoczone Ameryki.

To co opisuje Henryk Sienkiewicz polecam porównywać ze spostrzeżeniami Wojciecha Cejrowskiego z jego książki pod tytułem "Wyspa na prerii" poczynionymi ponad sto lat później – to podobne ujęcie: reportaż podróżniczy; link do mojej opinii: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/wyspa-na-prerii/opinia/62326769

Brakuje mi przypisów w tym wydaniu PIW – jest ich zaledwie kilka, a według mnie wiele wyrazów wymaga wyjaśnienia znaczenia lub kontekstu.

O Sienkiewiczu myślałem wcześniej jak o jakimś.. nudziarzu, który pisał Krzyżaków itp.. a to kawał drwala był. Polował na niedźwiedzie, pił z indianami. Bardzo dobra książka. :)

Take sobie, ogolnie disc rozwleczone I nudnawe momentami jednakze nie pozbawione wartości

O rany. Ogromna lektura, setki opisów, mnóstwo znanego z publicystyki sarkazmu, a przede wszystkim wyraźny dowód zachwytu, jakim przepełniła Litwosa Ameryka - wszakże bez tej podróży, najpewniej, nadal byłby raczej poprawnym pismakiem, zwolennikiem tendencyjnego pozytywizmu. Poznałem tutaj anegdoty, których osobiście potrzebowałem w kolorycie Sienkiewicza (BORSUK!),oraz źródła wielu popularnych utworów (pierwowzór „Latarnika” opisany jest tutaj ot tak, w środku gigantycznego wywodu na zupełnie inny temat). Ale nie przebrnąłem przez całość, a muszą Państwo wiedzieć, że próbowałem. Cztery miesiące targałem „Listy” ze sobą wszędzie. Powinno mnie to zniechęcić do późniejszego sprawdzania analogicznego tomiszcza z wyprawy do Afryki, ale jestem niepoprawnym optymistą. Rzecz wyłącznie dla domorosłych sienkiewiczologów!

• Klasyka
  • Henryk Sienkiewicz