4.50 From Paddington

Okładka książki 4.50 From Paddington Agatha Christie
Okładka książki 4.50 From Paddington
Agatha Christie Wydawnictwo: [ze słownikiem] Cykl: Panna Marple (tom 7) Seria: Ze słownikiem kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 7)
Ze słownikiem
[ze słownikiem]
2019-01-01
2019-01-01

🔍4.50 z paddington🔍Agatha Christie

Ocena: 4.5/5⭐

"4.50 z Paddington" to kolejne mistrzowskie dzieło Agathy Christie, które zapewnia czytelnikowi rozrywkę, intrygę i niezwykłą detektywistyczną przeprawę. Książka, pierwotnie wydana w 1957 roku, wciąż utrzymuje swoje miejsce w kanonie klasycznej literatury kryminalnej dzięki sprytnej fabule i wyrazistym postaciom.

Główną bohaterką jest niezrównana detektyw amatorska, Jane Marple. W "4.50 z Paddington" Marple bierze udział w kolejnym wyjątkowym śledztwie, tym razem w wyniku zdarzenia, które zaczyna się od zgubienia pociągu. Główna bohaterka Miss Marple wpada na trop zbrodni, gdy jej przyjaciółka, pani McGillicuddy, twierdzi, że z okna pociągu widziała morderstwo. Od tego momentu rozpoczyna się skomplikowana i pełna zwrotów akcji historia, która sprawi, że czytelnik będzie zafascynowany aż do ostatniej strony.

Christie w "4.50 z Paddington" w mistrzowski sposób łączy elementy kryminalne z psychologią postaci. Jej umiejętność kreowania zaskakujących zwrotów akcji i prowadzenia czytelnika po krętych ścieżkach zbrodni zasługuje na uznanie. Równocześnie, opisuje postacie w sposób, który sprawia, że czytelnik z łatwością angażuje się emocjonalnie w losy bohaterów.

Jednym z najbardziej znaczących elementów tej książki jest również jej atmosfera. Christie doskonale oddaje klimat brytyjskiego społeczeństwa lat 50., tworząc tło dla swojej intrygi. Wprowadza czytelnika w świat kolejowej podróży i wielkomiejskich kontrastów, co dodaje smaku całej opowieści.

"4.50 z Paddington" to nie tylko kryminał, ale także podróż w czasie i przestrzeni, która pozwala czytelnikowi poczuć się jak uczestnik tej detektywistycznej przygody. Agatha Christie ponownie udowadnia swoją niezrównaną zdolność do konstruowania zagadek, które trzymają czytelnika w napięciu do samego końca. Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznej literatury kryminalnej, ta książka z pewnością przypadnie Ci do gustu.

[współpraca recenzencka

🔍4.50 z paddington🔍Agatha Christie

Ocena: 4.5/5⭐

Główną...

Podczas podróży pociągiem, przypadkowy świadek widzi morderstwo. Kto był sprawcą?
Tu do akcji wchodzi Panna Marple, która tak szybko nie odpuszcza. Ona zawsze ma pomysł, co zrobić 😁
Książka ciekawa, do końca trzymająca w niepewności co do tożsamości sprawcy. Idealna na wieczorne czytanko pod kocykiem, jak chyba wszystko od Christie 😁

Do końca nie mogłam się domyślić sprawcy, gdyż autorka strasznie zagmatwała sytuację w końcówce. Oczywiście potem rozwiązanie wydawało się całkiem oczywiste. Niemniej podobał mi się klimat tej książki, czułam cały czas napięcie, co wydarzy się w tej historii dalej.

Całkiem dobra powieść ciekawi bohaterowie choć samo morderstwo w pociągu mało realistyczne i bez sensu chyba to była furtka autorki żeby pociągnąć dalej historie . Mimo to polecam bo historia owszem nie jest orginalna ale postacie są żywe nie tak jak przy powieściach z Poirotem gdzie wszyscy są przeciętni i głupi w porównaniu do Herculesa( może nie zawsze ale na ogół).Przy pannie Marple jest bardziej zróżnicowane postacie bardziej się mogą wykazywać.

Ja po swoją pierwszą książkę autorki sięgnęłam w czasie gimnazjum i teraz co jakiś czas lubię wrócić do znanych mi już bohaterów, klimatycznych miejsc oraz zawiłych zagadek kryminalnych a to właśnie serwuje nam Agatha Christie. Na wstępie muszę przyznać, że motyw pociągu skłonił mnie akurat do tej lektury - jakkolwiek by to nie brzmiało jest to mój „comfort” temat i choć nie stanowi on większości w lekturze to nie czuję się zawiedziona.

Jeśli chodzi o zagadkę to jest ona typową, klasyczną zawiłą.. przygodą. Opowieść o pewniej rodzinie, ich sekretach ale także zdradzie i chciwości. Pole podejrzanych jest dość duże ale gwarantuje Wam, że snując początkowe teorie i tak na końcu się zaskoczycie choć po drodze autorka zostawia pewne wskazówki 🤫

Skomplikowana zagadka, starsze panie zdeterminowane żeby uruchomić śledztwo, bystra pomoc domowa, kolejne morderstwa. Wszystko to jak zawsze w świetnym stylu. Bardzo lubię książki Agathy Christie, oprócz wątku kryminalnego zawierają sferę obyczajową. Bohaterowie to mozaika różnych charakterów, przedstawieni ciekawie, zawsze podaje nam mylące tropy, by zaskoczyć w finale.

👵 Morderstwo popełniane w pociągu zostało przypadkiem zauważone przez panią McGillicuddy. Wstrząśnięta kobieta opowiada o całym zajściu pannie Marple, a ta postanawia wszcząć śledztwo.

👵 Dopiero po przeczytaniu tej pozycji uzmysłowiłam sobie, jak bardzo tęskniłam za Christie. Pomysł na fabułę bardzo oryginalny, bardzo niezwykły i jeszcze bardziej nieprawdopodobny. Nie dziwiłam się inspektorom prowadzącym śledztwo, którzy nie do końca wierzyli starszym paniom. Na szczęście zdeterminowana pani Marple wkroczyła do akcji i pokazała wszystkim, że mimo wieku, rządzi. Jest "mózgiem" całego śledztwa ale gdyby nie jej dobra i równie sprytna znajoma - Lucy Eyelesbarrow, cała sprawa nie ujrzałaby światła dziennego.

👵 Bardzo przypadło mi do gustu to, jak Autorka przedstawiła w tym tytule kobiety. Na pierwszym planie plasują się takie cechy jak upór, determinacja i nieprzeciętna inteligencja. Już w 1957 roku (pierwsze wydanie powieści) odczarowała fakt, że starsze panie niekoniecznie nadają się tylko do rękodzieła i picia popołudniowej herbaty. 😉 Co jest minusem? Nazwiska. Dobrze, że nie trzeba było ich czytać na głos. 🤭

👵 Polecam w szczególności tym, którzy chcieliby zacząć przygodę z Agathą Christie a nie do końca wiedzą od czego zacząć. Idealna na pierwszą książkę Autorki, nie powinna zniechęcić. Polecam również tym, którzy poszukują czegoś lekkiego, przyjemnego lub szybko czytającego się na weekend. 😉

Dobry lekki kryminał w stylu Christie. Wciągająca i intrygująca historia. Choć miałam wrażenie, że na pewnym etapie historia została spłycona i skrócona, a szkoda. Mimo tego to jedna z moich ulubionych powieści Christie :)

Jedna z bardziej popularnych powieści Agathy Christie z cyklu o pannie Marple. Mam z tym utworem dwa zasadnicze problemy. Pierwszym są dość mało logiczne środki, jakie na samym początku podejmuje panna Marple w celu wyjaśnienia zagadki, drugim zaś wyraźny przestój fabularny w drugiej połowie książki. Podobało mi się za to zakończenie, po raz kolejny udało się autorce wywieść mnie w pole.

No niestety raczej taka Christie, którą można zacząć czytać ponownie po miesiącu bo niewiele się pamięta. Co nie zmienia faktu, że wciąż jest to fajna rozrywka na wieczór po ciężkim dniu

• Agatha Christie
  • Kryminały