O zmartwychwstaniu Jezusa

Okładka książki O zmartwychwstaniu Jezusa Gary R. Habermas, Michael R. Licona
Okładka książki O zmartwychwstaniu Jezusa
Gary R. HabermasMichael R. Licona Wydawnictwo: Fundacja Prodoteo Seria: Apologetyka religia
religia
Apologetyka
The Case for the Resurrection of Jesus
Fundacja Prodoteo
2022-04-06
2022-04-06
Aleksandra Czwojdrak
filozofia etyka Chrystus Zmartwychwstanie teologia apologetyka

Kompleksowa, wręcz podręcznikowa publikacja na temat zmartwychwstania Jezusa napisana przez dwóch protestanckich autorów Gary'ego Habermasa i Michaela Liconę. Generalnie można powiedzieć, że wraz z ogromną liczbą przypisów na zaledwie 300 stronach (prawie 500) jest to lektura wyczerpująca zagadnienie. Można tylko żałować, że sporo z lektur do których odwołują się autorzy niestety nie została przetłumaczona na język polski.

Plan publikacji jest bardzo przejrzysty, najpierw mamy kwestie związane z historiografią starożytną, potem dopiero mamy opisanie argumentów, które bazują na zasadzie "minimum faktów", czyli faktach przyjętych przez większość naukowców, także tych o nastawieniu agnostycznym czy ateistycznym. Na następnych rozdziałach mamy obalenie różnych teorii alternatywnych, także tych kombinowanych. Ostatnie rozdziały to kwestie mniej związane z argumentacją, a bardziej okołoteistyczne, czyli kwestia naturalizmu czy niektórych argumentów na istnienie Boga. Jest też rozdział o sposobie rozmawiania z ludźmi, których chcemy przekonać do zmartwychwstania.

Ogólnie lektura jest warta powracania do niej, by zgłębiać poszczególne kwestie, także przypisy, do czego zresztą zachęcają autorzy. Minusem książki dla katolików może być to, że piszą ją protestanci, a argumenty za istnieniem Boga podane w książce skupiają się częściowo wokół teorii ID, popularnej w Ameryce, u nas znacznie mniej.

Zaskoczyła mnie nieco ta książka, bo nie dość, że to solidny zbiór wiedzy, to także zachęca do przekazywania tej wiedzy dalej - w taki uporządkowany sposób. Mnie Panowie przekonali.

• Chrześcijaństwo
  • Religia