Świnia Malwina

Świnia Malwina
Agora
2022-02-23
2022-02-23
Zwierzęta bajka las przyjaźń empatia świnia dzik emocje wartości prawa zwierząt ekologia

Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Przegląd Filozoficzno-Literacki, nr 1 (2010) | Borges i literatura Jorge Luis Borges, Krzysztof Łapiński
Przegląd Filoz... Jorge Luis Borges, ...

Okładka książki Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulrich Hub
Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulr...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Preskot Katherine Alice App...
Okładka książki Kocia Szajka i duchy w teatrze Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...

Seria Zwierzaki, bardzo udana. Kwintesencja bajki.

Seria Zwierzaki, bardzo udana. Kwintesencja bajki.

Cudowna książka - z uroczą historią, pełną empatii oraz pięknymi ilustracjami.

Cudowna książka - z uroczą historią, pełną empatii oraz pięknymi ilustracjami.

Las Kabacki i przygody mieszkającej w nim dziczej rodziny poznaliśmy już w książce „Dzik Dzikus” Krzysztofa Łapińskiego. Teraz będziemy towarzyszyć im w podróży do Świnkowa, bo oto do Lasu Kabackiego przybywa dziwne stworzenie o ludzkich oczach ale i raciczkach jak dziki.

Książka nie tylko uczy szacunku i miłości do zwierząt, ale także pokazuje jak mądre są świnie i dziki. Autor w podziękowaniach znajdujących się na końcu książki, wskazuje, że potrafią nie tylko rozpoznawać utwory muzyczne, ale np. odkrywać nowe zastosowania przedmiotów i używać ich jako narzędzi.

Przygody świni Malwiny mogą być dobrą okazją do rozmów z dzieckiem na temat inności, odmienności, odtrącenia i ostracyzmu społecznego. Pokazuje, że naprawdę niewiele nas różni i jak ważna jest empatia. Uczy także, że wspólnymi siłami, działając ponad podziałami, możemy dokonać czegoś niewyobrażalnie trudnego.
Całość jest pięknie zilustrowana i wydana. To jedna z tych książek, które warto pokazać dzieciom.
Więcej na https://konfabula.pl/swinia-malwina-krzysztof-lapinski/

Polecam, syn zachwycony.

Polecam, syn zachwycony.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Dzieci uwielbiają książki o zwierzętach, chyba nikogo nie muszę o tym przekonywać, dlatego wydawcy niemal ścigają się w propozycjach skierowanych dla różnych grup wiekowych. Efekt jest taki, że w gąszczu publikacji my, rodzice, staramy się wyłuskać te najbardziej wartościowe lub te, które idealnie będą odpowiadać zainteresowaniom naszych dzieci. Najbardziej cenię te pozycje, które mówią coś o życiu zwierząt i mają wartościowy przekaz, uwrażliwiający dziecko na krzywdę, jaką można wyrządzić żywym stworzeniom. Wśród pewnych wyborów są dla mnie książki wydawane przez Wydawnictwo Agora dla dzieci z których mamy już całkiem fajną kolekcję. Niedawno dołączyła do niej "Świnia Malwina" Krzysztof Łapiński - autor

Ta lektura ucieszy miłośników Dzika Dzikusa, ponieważ oznacza powrót do Lasu Kabackiego, gdzie mieszka Dzikus i jego przyjaciele. Krzysztof Łapiński po raz kolejny oferuje młodym czytelnikom bardzo sympatyczną historię o zwierzętach. Owszem, to fikcyjna opowieść - można czytać ją już z przedszkolakami - ale jednocześnie autor przemyca w niej mnóstwo prawdziwych informacji o życiu i zwyczajach zwierząt. Te dotyczące mieszkańców lasu już znamy, tym razem dowiemy się wielu naprawdę ciekawych rzeczy o świniach.

Dzieci, czytające tę opowieść, dostaną ciekawą fabułę ze zwierzętami w roli głównej i z mądrym przesłaniem, ale całość ma jeszcze jedną, bardziej metaforyczną warstwę, która na pewno będzie czytelna dla rodziców, a być może i dla dzieci. Wiele mówi o krzywdzie, którą ludzie wyrządzają hodowlanym zwierzętom i poniekąd zmusza do zastanowienia się nad tym faktem. Może być przyczynkiem do naprawdę poruszającej rozmowy z młodym czytelnikiem i prowadzić do daleko idących wniosków. Ta książka rozbudza wrażliwość, której tak bardzo brakuje we współczesnym świecie i choćby dlatego warto po nią sięgnąć.

Ta ciepła, mądra, urocza historia na pewno podbije serce niejednego małego czytelnika. Niezależnie od tego, czy drugie dno będzie dla niego zauważalne od razu, czy też refleksja przyjdzie później, możemy na jej podstawie rozmawiać o życzliwości wobec obcych, o nieuzasadnionej nieufności, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującemu oraz o traktowaniu zwierząt hodowlanych. Ja sama jestem zauroczona tą lekturą, a i Wojtek czytał z przyjemnością. Zaletą opowieści jest też to, że można ją czytać także z dziećmi w różnym wieku (np. z przedszkolakiem i szkolniakiem). Takich książek szukamy i takich nieustająco potrzebujemy.

Wiecie, że autor książki "Dzik Dzikus" Krzysztof Łapiński
napisał kolejną część o zwierzętach leśnych (i nie tylko)?
To "Świnia Malwina" - powieść o pewnej świni,
która uciekła z ciężarówki i trafiła do lasu kabackiego.
Ludzie na pewno będą jej szukać!

Czy stado dzików ma jej pomóc,
samo narażając się na niebezpieczeństwo?

"(...) wyobraziła sobie, że sama jest Malwiną, samotną, zmarzniętą, zagubioną w obcym,
ciemnym lesie. Poczuła w sobie jej strach, głód i tęsknotę za bezpiecznym schronieniem.
Dreszcz przeszedł przez jej ciało."

To opowieść o świniach hodowlanych i świniach doświadczalnych,
o zwierzętach w zoo i zwierzętach żyjących wolno,
a także o zwierzętach inwazyjnych.

To smutno-gorzka, ale i ciepła opowieść o inteligencji świń,
o odwadze, przyjaźni, poświęceniu i marzeniach,
o radości, ryzyku, optymizmie, nadziei.
O futrach, piórach, łapach, kopytach, pazurach.
Opowieść chwytająca za serce!
W dodatku pięknie wydana.

Polecam!

Wiecie, że autor książki "Dzik Dzikus" Krzysztof Łapiński
napisał kolejną część o zwierzętach leśnych (i nie tylko)?
To "Świnia Malwina" - powieść o pewnej świni,
która uciekła z ciężarówki i trafiła do lasu kabackiego.
Ludzie na pewno będą jej szukać!

Czy stado dzików ma jej pomóc,
samo narażając się na niebezpieczeństwo?

"(...) wyobraziła sobie, że sama jest Malwiną,...

Świetna! Córka słuchała z wielkim zainteresowaniem. Nic tylko polecać. Świnia Malwina zauroczy niejedno dziecko płci obojga ;-)

Las Kabacki to miejsce, w ktorym dzieją się niesamowite rzeczy i zamieszkują go niezwykle zwierzęta. Chociażby taka niby niepozorna świnia. Nagle zjawia się i dla mieszkańców puszczy rozpoczyna się wielka przygoda.
Malwina, bo o niej mowa sporo w swoim życiu przeszła. Aktualnie uciekła z ciężarówki przewożącej trzodę chlewną. Stała się poszukiwanym przez ludzi zbiegiem. Na jej los nie pozostali obojętni mieszkańcy lasu. Zaopiekowali się nią, nauczyli poruszać się na wolności, bronili jej przed napastnikami. W końcu wyruszyli na wielką wyprawę, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Zwierzęta z lasu rozumiały, że zostając z nimi nigdy nie zazna spokoju, gdyż z jakiegoś powodu ludzie twierdzą, że świnie nie mogą żyć na wolności.

Zachwyciła mnie ta książka! To wciągająca, mądra i bardzo pouczająca lektura. Opowiada o wrażliwości na los i krzywdę innych oraz o trosce o potrzebujących wsparcia. Ukazuje, jak dobrze jest wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń. Aktualne, prawda?

Mimo iż mieszkańcy lasu nie znali wcześniej Malwiny, to pokonując własne obawy postanowili się nią zaopiekować. Wiedzieli, że bez nich sobie nie poradzi. To taki piękny przykład empatii i dobroduszności 🥰

Książkę czyta się lekko i ciężko się od niej oderwać. Momentami bawi, czasem wyrusza i łapie za serce. Bohaterowie są świetnie rozpisani, wyraziści i maja w sobie mnóstwo wspaniałych cech.

Bardzo polecam 🥰

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Lubicie pomagać?

Wielu ludzi lubi pomagać, ale nikt nie robi tego w sposób tak bezinteresowny jak zwierzęta. Zapraszam Was na przygody leśnych zwierząt i świni Malwiny w książce:
Świnia Malwina- Krzysztofa Łapińskiego, wydawca @agoradladzieci
Mi i synowi już od początku spodobała się ta historia. Jasiowi podobały się chwilę z dreszczykiem, np kiedy zwierząt szły na zwiad i strasznie się bały "czegoś dziwnego" leżącego w trawie. Na pewno warto zwrócić uwagę, że książka może skierowana dla starszych dzieci będzie idealna już nawet dla pięciolatka. Zdania są krótkie, jasne i proste. Historia dzięki tu jest łatwa w odbiorze i nie nudzi, mimo, że książka należy raczej do tych grubszych. Mi spodobał się przekaz jaki książka niesie. Warto pomagać, ale warto również zadbać o swoje bezpieczeństwo. Autor pokazuje tu jak ważne są więzi i rodzina, ale także pomoc innym. Leokadia, zanim podejmie decyzję o pomocy, najpierw zastanawia się jakie niebezpieczeństwa mogą ich czekać. Piękny jest tu również wątek akceptacji mimo różnic jakie są pomiędzy zwierzętami z lasu, a świnią.
Gdyby w lesie wszystkie zwierzęta poczuły wiosnę, dzik Dzikus również miał zamiar nacieszyć się pięknym wiosennym dniem. Dzikus najpierw cieszył się leżąc, później ryjąc, a z radości posiadania ryjka, aż wymyślił piosenkę. I kiedy zwierzęta beztrosko cieszyły się pierwszymi ciepłymi dniami w lesie rozległ się okropny hałas, a powietrze wypełniły wibracje. Z relacji wiewiórek, okazało się, że hałas wywołał podwójny samochód z mnóstwem smutnych ludzi w środku. Jednak zając Uchowski miał bardziej przerażające informacje. Po odjechaniu ludzkiego samochodu, w trawie na poboczu, zająć dostrzegł coś dużego, jasnego i żywego. Podejrzewał, że jest to ogromny człowiek. Zwierzęta poszły na zwiady. Kiedy w końcu udało im się zbliżyć do nieznanej istoty okazało się, że to przestraszona i wyczerpana świnia Malwina. Zwierzęta postanowiły, że jej pomogą, mimo niebezpieczeństwa, że ludzie mogą zacząć jej szukać w całym lesie. Jakie niebezpieczeństwa i przygody spotkają Malwinę i stado dzików, a co najważniejsze jakie przyjaźnie zrodzą się z niespodziewanej znajomości?

Lubicie pomagać?

Świnia Malwina- Krzysztofa Łapińskiego, wydawca @agoradladzieci