Zdrowie, energia, lekkość. Błonnikowy program dla jelit

Okładka książki Zdrowie, energia, lekkość. Błonnikowy program dla jelit Will Bulsiewicz
Okładka książki Zdrowie, energia, lekkość. Błonnikowy program dla jelit
Will Bulsiewicz Wydawnictwo: Feeria zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Feeria
2022-03-09
2022-03-09
Zuzanna Jakubowska-Vorbrich

„dobrostan układu trawiennego zależy od tego, co spożywasz”

Każdy doskonale wie, że jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie jest odpowiednie odżywianie się. Jednak trudno jest czasami rozeznać się, co to oznacza, gdyż co chwilę jesteśmy bombardowani nowymi dietami, zaleceniami żywieniowymi i odkryciami, co jest zdrowe, a co nie. Publikacji na temat zdrowego odżywiania się pojawiło się do tej pory mnóstwo i każdy z autorów ma swój sposób na to, by utrzymać optymalne zdrowie naszego organizmu. Mimo przeczytanych wielu książek na ten temat, sięgnęłam po tytuł „Zdrowie, energia, lekkość”, gdyż zaintrygował mnie opis i liczyłam na jakieś nowe wskazówki i odkrycia w tym temacie.

Książka liczy sobie ponad 400 stron, ale czyta się ją dosyć szybko, jak na tego rodzaju opracowanie noszące znamiona naukowej rozprawki. Autor sugeruje w niej, by zapomnieć o wszystkim, czego nauczono nas w przeszłości o odżywianiu, co słyszeliśmy od lekarzy, ekspertów od zdrowego stylu bycia, gdyż wprowadzają one nas w błąd tworząc mentalny chaos. W natłoku wielu informacji, często sprzecznych, można poczuć mętlik i pogubić się w tym, co powinniśmy spożywać, a czego unikać.

Pan Will Bulsiewicz przedstawia swoje rewolucyjne podejście do odżywiania, które sprawdziło się w jego przypadku. Jeszcze kilkanaście lat temu ważył o 25 kg więcej, a przy tym czuł się coraz gorzej, mimo że z zewnątrz nic nie wskazywało na jakiś poważniejszy problem. Jego sposób na zdrowe życie zawiera się w diecie roślinnej, z której korzystają też jego najbliżsi.

Wiedza została ujęta w trzech częściach, z których każda ma innych charakter. Pierwsza z nich to materiał teoretyczny, w którym dr Will przedstawia swoją historię, pokazując skuteczność swojego programu, omawia problem zdrowia i błędy żywieniowe, odnosi się do danych statystycznych i opracowań naukowych, na podstawie których stworzył swój plan odżywiania, który propaguje w swojej praktyce. Opisuje to wszystko na bazie danych o społeczeństwie amerykańskim, ale zagadnienia dotyczą ludzi na całym świecie. Zwraca uwagę, że pomimo rozwoju medycyny, opieki zdrowotnej, nadal ludzie chorują na wiele schorzeń, z którymi lekarze nie radzą sobie całkowicie. Przyczyna tkwi w niewłaściwym podejściu do leczenia, które opiera się na zapisywaniu leków, a nie na zalecaniu odpowiedniego odżywiania.

Autor jest zwolennikiem diety bogatej w błonnik, o którym krąży wiele sprzecznych opinii. Uważa, że „błonnik to klucz do zdrowia jelit”, a zdrowy układ pokarmowy jest źródłem zdrowia dla całego organizmu, więc najważniejsze jest zadbanie o nasze jelita, gdyż to od ich kondycji zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego całego organizmu. Swoją filozofię uzasadnia w części drugiej poświęconej „błonnikowej strategii”, w której propaguje m.in. dietę opartą na kolorach tęczy oraz wskazuje, co powinniśmy spożywać, a czego unikać i dlaczego.

Głównym punktem tej książki jest część trzecia, w której doktor Bulsiewicz plan żywieniowy zatytułowany „Cztery tygodnie z błonnikiem” wraz z 65 przepisami i mnóstwem porad. W opracowaniu tego programu pomagała mu jego przyjaciółka Alexandra Caspero, która jest certyfikowaną dietetyczką. Dzięki tej współpracy powstał plan prowadzący nas przez 28 dni krok po kroku, najpierw proponując tygodniowy detoks przyzwyczajający nasz organizm do zmian, by w kolejnych trzech tygodniach uczyć nowych nawyków żywieniowych. Dla ułatwienia przygotowania się do tego autor podaje listę wyposażenia w sprzęt, który będzie potrzebny w kuchni podczas przyrządzania potraw oraz na początku każdego tygodnia zamieszczona została lista zakupów na najbliższe siedem dni. Wśród wielu propozycji są napoje, desery, przekąsy, dania na szybko, ale przede wszystkim przepisy na śniadania, obiady i kolacje, które są podstawą diety błonnikowej. Przy każdym przepisie znajduje się krótki opis zalet danej potrawy, wraz z wartościami odżywczymi i poradami. Zabrakło mi przy nich zdjęć, które zachęcałyby do skorzystania z receptur, gdyż nie od dziś wiadomo, że je się najpierw oczami.

Książka „Zdrowie, energia, lekkość” została napisana z myślą o tych osobach pragnące poznać skuteczną metodę, która pozwoliłaby im poradzić sobie z różnymi problemami trawiennymi i chorobami autoimmunologicznymi, ale też mających za sobą trudne przejścia takie jak udar, choroby serca czy nowotwory. To nie tylko poradnik na temat zdrowia wskazujący na właściwe odżywianie, ani propozycja kolejnej diety, lecz sugestia wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia na stałe i uczynienia z niej swojej drogi do zdrowia.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

„dobrostan układu trawiennego zależy od tego, co spożywasz”

Nasze jelita to ogromny, zróżnicowany ekosystem, zamieszkiwany przez biliony mikrobów. Mają one niesamowity wpływ na tak kluczowe dla naszego zdrowia czynniki jak odporność, metabolizm, gospodarkę hormonalną, procesy poznawcze czy ekspresję genów. Drobnoustroje możemy podzielić na dobre i złe, a stan idealny to taki, gdy są one w równowadze. Wtedy jesteśmy zdrowi i czujemy się świetnie. Gorzej gdy te „złe” zaczynają przeważać, w naszym organizmie pojawiają się stany zapalne i choroby, takie jak Alzheimer, Parkinson, wszelkiego rodzaju nowotwory, choroby autoimmunologiczne i wiele innych.

Mieszkańcy naszych jelit karmią się tym, co jemy. Gdy odżywiamy się niezdrowo, mnożą się niebezpieczne mikroby, które przenikają ściany jelita grubego, i wędrując po całym organizmie powodują stany zapalne (mogą przenikną nawet do mózgu!). Z kolei zdrowa dieta powoduje przyrost dobrej flory bakteryjnej, która, będąc w przewadze, trzyma w ryzach swoich niebezpiecznych kolegów.

To dlatego tak istotne jest właściwe odżywianie. Ten poradnik napisany jest przez lekarza, przez wiele lat zajmującego się tematem. Nie tylko dowiecie się wielu fascynujących rzeczy o naszym ciele, wpływie żywienia na zdrowie, ale też dzięki zawartemu w publikacji „błonnikowemu programowi dla jelit”, poprawicie swoją dietę, a przez to komfort życia, będziecie zdrowi, pełni energii i zadowoleni. Program trwa 28 dni i zawiera przepisy na wszystkie dania proponowane przez autora (nawet listę zakupów na każdy tydzień programu).

Błonnikowy program dla jelit to nie tyle kolejna dieta, co zdrowy tryb życia oparty na właściwym odżywianiu. Kluczem jest tu różnorodność, ważne by w ciągu tygodnia spożywać wiele rodzajów warzyw i owoców (najlepiej 30),dostarczając organizmowi niezbędnych wartości odżywczych, a florze bakteryjnej pożywki, na której rozwinie się wiele rodzajów korzystnych dla nas mikrobów. Spróbujcie, nic nie ryzykujecie, a możecie wygrać zdrowie i długie, szczęśliwe życie. Polecam, bo to bardzo ciekawa i pożyteczna lektura.

Jak ppwnie zauważyliście bardzo lubię książki o zdrowym odżywianiu, z przepisami. Tutaj właśnie taką mamy, przyciąga nas zarówno okładka jak i tytuł, a treść sprawia, że zdecydowanie warto ją przeczytać.

Wiedzieć, że miliony ludzi mają problemy z jedzeniem czy nadwrażliwości na różne produkty? Nie sądziłam że to aż tak powszechny problem, ale jednak. Tym bardziej warto wiedzieć co w tej sprawie zrobić, jak złagodzić objawy. Właśnie w tym ma pomóc nam ta książka.

Mamy tu naukowe fakty, plan leczenia, sposób na życie, sposoby na utratę wagi, poprawę działania układu odpornościowego, zmniejszenie wrażliwości na pokarmy, obniżenie poziomu cholesterolu. A przy tym wszystkim są też ciekawe przepisy, dużo wiedzy, nie tylko teoria ale także sposoby, aby wprowadzić je w życie.

Książka jest bardzo dokładnie i obszernie przygotowana bo program obejmuje aż 28 dni a przepisów jest ponad 65 więc jak widzicie to naprawdę duża ilość. A ta widzą i informacje mają nam pomóc nie tylko tu i teraz ale też na przyszłość.

Książka daje do myślenia, ciekawi, a przepisy zachęcają do gotowania. Polecam.

• Zdrowie
  • Tylko antykwariat
  • Lektury 2022
  • Książka
  • Polecam

Dodaj cytat z książki Zdrowie, energia, lekkość. Błonnikowy program dla jelit