Zimna Góra

1997-01-01
83-7391-384-X
Zdzisława Lewikowa
wojna romans

Film trzyma poziom ale książka jest zdecydowanie lepsza.

Film trzyma poziom ale książka jest zdecydowanie lepsza.

Książka bardzo powolna, nudna i żmudna... Ciągły tekst, same opisy, dialogów jak na lekarstwo. Nie, nie polecam.
Jedyne co dobrego mogę powiedzieć o książce i co podniosło ocenę o oczko to dosyć zaskakujące zakończenie i ładny, domykający epilog.

W sumie nie ma jakichś konkretnych powodów dla których ta książka nie podobała mi się . Fakt jest taki że ogromnie mnie znudziła , ciągnęła się w nieskończoność , po drodze działy się jakieś zdarzenia , ale prócz refleksji iż ludzie to najgorszy gatunek żyjący obecnie na ziemi , nic nowego do mojego myślenia , czy emocji nie wniosła . A nawet owa refleksja jest tylko potwierdzeniem tego co już wcześniej myślałam o naszym niechlubnym gatunku . Ta powieść , to trochę powieść drogi , trochę powieść wojenna , trochę echa głośnego i ponadczasowego bestsellera jakim niewątpliwie była i jest książka i film o tytule '' Przeminęło z wiatrem ''. Ta książka podobno też została sfilmowana , niestety filmu nie widziałam i raczej po niego nie sięgnę , gdyż książka mnie po prostu usypiała i nużyła swoim stylem pisania i językiem . Co to za język który opisuje sylwetkę kobiety za pomocą środka ciężkości mieszczącego się w jej ciele . Ani to ładne , ani w moim odczuciu właściwe opisanie . Kilka ciekawych spostrzeżeń , kilka prawd ponadczasowych , jak chociażby ta że wojna jest bezmyślnym złem i pokazuje obrzydliwe zachowania ludzi . Niestety ludzi nie tylko tych na wojnie , czyli żołnierzy którzy ściągają buty z nóg nie do końca zabitych jakby nie było , rodaków . Albo żołnierzy którzy są tak zdemoralizowani , że napadają samotną kobietę z dzieckiem i rozbierając do naga dziecko i zostawiając na zimnie , chcą w ten haniebny sposób uzyskać od kobiety wiadomości , gdzie ukryła coś cennego . Nie chleb , czy inne jedzenie , ale coś cennego , by ją z tego okraść . Ludność cywilna też nie ustępuje żołnierzom . Myślę tu o panience która stwierdza '' za 10 dolarów nie podałabym kubka wody z tej rzeki komuś spragnionemu ''. Każda wojna jest okropna , ale własna , domowa , pomiędzy czasem członkami rodzin mieszkającymi w różnych stanach tego samego kraju , jest chyba najokropniejsza . Niby są też i pozytywne zdarzenia , jakby dla kontrastu , które pokazują że niby ludzkość nie jest zepsuta do szpiku kości . Ale czy te dobre , są w stanie usprawiedliwić lub zniwelować te złe ? W moim odczuciu , niestety nie . Jeśli chodzi o te '' trochę powieść drogi '' , to uosabia ją Inman , który walczył do tej pory po stronie Południa . Kiedy zostaje poważnie ranny w szyję trafia do szpitala . W szpitalu ma sporo czasu na przemyślenia . Powoli zauważa bezsens tej wojny i postanawia nie wracać już na pole walk tylko uciec . Już jako dezerter na piechotę kieruje się w stronę tytułowej Zimnej góry , ponieważ tam właśnie mieszka jego ukochana Ada . Ada jest , córką pastora . Jest piękna , dobrze wykształcona (całkiem jak Scarlett O'Hara) , szkoda tylko że w umiejętności zupełnie nie przydatne w gospodarstwie a już na pewno w czasach wojny . Kiedy Ada po śmierci ojca , zostaje sama na sporej wielkości farmie , nie potrafi zająć się gospodarstwem . Czy Inman odnajdzie Adę ? Jak dalej potoczą się ich losy ? Ja tylko od siebie dodam jeszcze że jakoś żadna z postaci nie wzbudziła mojej sympatii , ale przecież wszystko jest kwestią gustu . Niektórzy bardzo chwalą tę powieść , ja jednak do nich się nie zaliczę.

Niestety nie dałam rady. Z opinii wynika, że to wspaniała literatura, ale dla mnie zbyt nudna, za dużo opisów, zbyt makabryczna. Ma bardzo dobre przesłanie-bezsens i okrucieństwo wojny. Ale tu za dużo tego okrucieństwa. Może wrócę do tej książki później.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najpierw obejrzałam film. I to był chyba błąd, ale może gdybym nie zobaczyła ekranizacji nigdy bym po książkę nie sięgnęła. Film mnie zachwycił... Piękny, wzruszający, cudowny... Chciałam doczytać to czego nie zobaczyłam na filmie, wiadomo że wersja filmowa jest zazwyczaj znacznie okrojona. Czytałam, czytałam a z każdą przewracaną stroną moje rozczarowanie rosło. W tej książce nie ma nic! Nie ma emocji, namiętności, bólu, smutku... tego wszystkiego co widziałam na ekranie. Jest za to jednostajny zapis, jakby dziennik mijających dni. Jest mnóstwo szczegółów dotyczących banalnych czynności, opisów przyrody ale brakuje najważniejszego - emocji. Ja w tej książce nie znalazłam nic dla siebie, za to film na jej podstawie pt. "Wzgórze Nadziei", gorąco polecam!

Świetna powieść jak najbardziej warta nagrody, którą zdobyła. Wiele osób pisze, że Frazier umieścił zbyt dużo opisów, które psują tempo akcji, a co gorsze nudzą czytelnika. Według mnie właśnie te opisy są główną zaletą 'Zimnej góry' i jej najsubtelniejszym smaczkiem.

Na półkach: , , , , , , ,

„Ale rany zadane duszy tak szybko się nie zabliźniały.”

To jedna z najpiękniejszych powieści, jakie przeczytałam. Powieść urzekła mnie ilością wątków i ilością uczuć – bo bohaterom nic nie zostało oszczędzone.

Zafascynował mnie świat przedstawiony, przenikanie się płaszczyzn czasu, a także sposób przedstawienia całej historii, oczami zarówno Ady, jak i Inmana. Widziałam straszną wojnę, której obraz wynurzał się, raz po raz, we wspomnieniach Inmana. Towarzyszyłam bohaterowi w podróży – i nie ma żadnej przesady w tym, by określić ją mianem odysei lub powrotem do Ziemi Obiecanej. Obserwowałam życie dwóch dziewczyn, których zaradność bardzo podziwiałam. Z narastającym niepokojem obserwowałam działania Gwardii, która wyłapywała dezerterów.

A jednocześnie czułam, że w świecie powieściowym drga magia, czary, przesądy – które jednak nie miały nic wspólnego z fantastyką. Kiedy Ada pochyliła się nad studnią, by odczytać swoją przyszłość, kiedy Inman widział na niebie gwiazdozbiór Oriona, kiedy bohaterowie obserwowali ptaki, kiedy Inman opowiedział Adzie legendę o Zimnej Górze, kiedy Inman spotkał w lesie staruszkę i kozy, wreszcie, kiedy każdy z bohaterów widział Zimną Górę – przenikał mnie zachwyt – bo autor uchwycił wówczas momenty magii w realnym życiu ludzkim.

Wydaje mi się, że autor pochylił się nad dwoistością natury człowieka, złożonego zarówno z ciała jak i duszy – by zauważyć, że czasami życie i jego warunki, wojna, cierpienie niszczą w nas i ciało i duszę, ale jednocześnie to samo życie, wszystkie uczucia, nadzieje, marzenia, miłość, przyjaźń, pozwalają człowiekowi podźwignąć się z odrętwienia, ukoić duszę, wyleczyć ciało.

Powieść jest pełna symboli i aluzji literackich, zwłaszcza zawiera mistrzowskie nawiązanie do Odysei Homera. To także jedna z najbardziej pacyfistycznych powieści, jakie przeczytałam.

Całość czyta się wspaniale. Język jest piękny. Wiem, że jeszcze do niej wrócę.

„Ale rany zadane duszy tak szybko się nie zabliźniały.”

To jedna z tych książek, o których mogę powiedzieć jedynie tyle, że przeczytałam. Nużący język literacki w połączeniu ze szczegółowymi opisami, między innymi śniadania, jedzonego przez bohaterów sprawiły, że mój wzrok często bezmyślnie prześlizgiwał się między stronami powieści. Zupełnie do mnie nie trafiła. Jeśli ktoś ma do wyboru "Zimną górę" lub jej filmową adaptację, zdecydowanie polecam to drugie.

Gdyby nie zrządzenie losu, prawdopodobnie nigdy nie sięgnęłabym po ową książkę. W taki oto sposób (całkowicie nieplanowany)spędziłam dwa dni w towarzystwie lektury, która zapewniła mi całą paletę odczuć.

Zanim słów kilka o formie, to nie mogę nie pochwalić przesłania. Już z zapewnień wydawnictwa można się dowiedzieć, iż autor w swym dziele uwiecznił potępienie wojny i obnażył cały jej bezsens. Owszem, Frazier w konflikcie upatruje bodziec do ujawnienia się mrocznej strony ludzkiej natury, akcentuje jego destrukcyjny wpływ na sylwetkę człowieka oraz piętno, jakie wywiera na jego całym życiu. Zwraca uwagę, jak szybko wartości ulegają degradacji w obliczu dziejowej zawieruchy. Niemniej zostało to uwiecznione w sposób dość trudny, chwilami mocno nużący. Dlatego też lekturę uważam za bardzo nierówną - chwilami było świetnie, by zaraz to uczucie zostało zagubione w marazmie zbyt drobiazgowych opisów.

To dobra pozycja, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że sposób jej utrwalenia nie każdemu przypadnie do gustu.

Przeczytałam Zimna Górę kilka dni temu, ale wciąż towarzyszą mi duże emocje związane z tym tytułem. Nawet nie mam ochoty odstawić ją na półkę, tylko...zacząć czytać raz jeszcze. Rzadko zdarza mi się coś takiego, zwłaszcza, ze książki czytam nałogowo i nie mogę się doczekać, aż odkryje coś nowego- miło jeśli równie fascynującego, co poprzednio. A tu taka niespodzianka. Nie ukrywam, że sięgnęłam po nią po obejrzeniu kolejny raz ekranizacji...ale film nijak ma się do tego, co zastałam na kartkach książki...!!! Bałam się,że znudzą mnie iście epickie opisy drogi Inmana i "damulkowatość" Ady. Nic z tych rzeczy!!! Musiałam bardzo pilnować się aby nie przeczytać za dużo, tak aby powieść starczyła na dłużej, choć ma się ją ochotę połknąć w jednym kawałku i to jak najszybciej! Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Jednak podejrzewam, że za chwilę -dłuższą bądź krótszą do niej powrócę.
Dlatego polecam książkę zarówno osobom, które widziały Wzgórze Nadziei jak i tym, którzy szukają czegoś naprawdę godnego uwagi, na długie zimowe jeszcze wieczory!!! Podróż warta wszystkich trudów!!!

• Literatura amerykańska
  • Domowa biblioteczka