Pierścień mumii i inne historie z lat 1942–1943

Egmont Polska
2022-04-27
2022-04-27
Jacek Drewnowski, Marcin Mortka

Okładka książki Batman - Biały Rycerz przedstawia: Harley Quinn Katana Collins, Sean Murphy, Matteo Scalera, Dave Stewart
Batman - Biały... Katana Collins, Sea...
Okładka książki Horrifikland. Przerażająca przygoda Myszki Miki Alexis Nesme, Lewis Trondheim
Horrifikland. ... Alexis Nesme, Lewis...
Okładka książki Grób Batmana Warren Ellis, Brian Hitch, Kevin Nowlan, Alex Sinclair
Grób Batmana Warren Ellis, Brian...
Okładka książki Miki i kraina Pradawnych Silvio Camboni, Filippi Denis-Pierre
Miki i kraina ... Silvio Camboni, Fil...

Po kilkumiesięcznej przerwie zabrałem się za uzupełnianie kolekcji komiksów Barksa - zaczynając od chyba najważniejszego tomu, zawierającego komiksy sprzed 80 lat.

8/10 to co prawda ocena lekko na wyrost, zwłaszcza jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy późniejsze historie Barksa i Rosy. Dodaję punkt za nostalgię, bo "Pierścień mumii" to nie tylko origin story Barksa jako kaczego rysownika, ale też pierwsze komiksy z jakimi miałem do czynienia. Zamykający tom "Zakuty Kaczor" to prawdopodobnie pierwsza kaczogrodzka historia jaką przeczytałem - dobre ćwierć wieku temu.

I mimo, że zakuty w zbroję z kotła Donald na zawsze pozostanie dla mnie ikoną, to pierwsze skrzypce w tomie gra inna historia. Liczące ponad 60 stron "Złoto Piratów" dało nam przedsmak przygód, na jakie przez kolejne dekady Barks wyśle kaczych bohaterów.

W szesnastym tomie "Kaczogrodu" nie znajdziemy najlepszych komiksów kultowego rysownika. Znajdziemy jednak takie, których prawdziwym fanom Donalda nie wypada nie znać.

Ten album zabrał mnie w bardzo odległą przeszłość bo aż do lat 1942-1944, kiedy to Carl Barks pracował dla studia Disney jako rysownik oraz scenarzysta. Niedługo potem zaczął tworzyć na własny rachunek, jako niezależny twórca, ale w praktyce pozostał z Kaczorem Donaldem i całym Kaczogrodem do końca swych dni. Warto przy tym zaznaczyć, że urodził się w roku 1901 a zmarł w 2000. Ten album zawiera jego pierwsze prace jako scenarzysty serii o Donaldzie.W tamtym okresie jego kariera rozwijała się błyskawicznie i przestał być tylko rysownikiem. Był świetnym rysownikiem, choć w mojej opinii jego późniejsze prace z lat 60-tych są najciekawsze. Jednak każdy od czegoś zaczynał, a Barks od... morskiej opowieści.

Tytułowa opowieść o pierścieniu mumii pojawia się w tym albumie dość późno. Historią otwierającą, do tego naprawdę długą, jest "Złoto piratów" luźno oparte na klasycznych przygodach tego typu. Pierwotnie scenariusz powstał w 1939 i miał dotyczyć Myszki Miki, Kaczora Donalda i Goofy'ego, ale koniec końców go przebudowano i nadano nowy kształt oraz postacie. Co uważam za bardzo dobry ruch, bo wyszło coś z charakterem. Jednak to był dopiero początek długiej kariery Barksa jako scenarzysty.

Kolejne przygody są krótsze głównie dziesięciostronicowe. Jedynie "Pierścień mumii" oraz "Była sobie małpa" zawierają znacznie więcej stronic i w przeszłości robiły za samodzielne zeszyty. Dziś w sumie też mogłyby to czynić. Czuć jednak, że to komiksy stare. Fabuła nie jest jeszcze tak mocno rozbudowana, jak w późniejszych komiksach tego autora. Sporo scen jest zaczerpniętych z animacji, przy których Barks również pracował. Innymi słowy, jeśli ktoś uważnie śledził animacje z kaczorem Donaldem z tamtego okresu, to te komiksy jakoś niespecjalnie mogą go zaskoczyć. Z drugiej strony potrafią bawić, a do tego są ogromnym kawałkiem historii. Choćby z tego powodu warto sięgnąć po ten album, choć warto mieć na uwadze kiedy powstał.

Moje dzieciństwo to kreskówki Walta Disneya i komiksy. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie czyni mnie to nikim wyjątkowym, bo od dziesięcioleci najmłodszym podsuwa się ilustrowane historie, aby nie tylko ich bawić, ale również uczyć.

Mam wiele bardzo ciepłych wspomnień związanych z sobotnią wyprawą do kiosku, w którym zaopatrywałem się w nowe komiksy z kaczorem Donaldem. Nie wiedziałem jednak wtedy, że w ten sposób biorę udział w pewnym kolektywnym doświadczeniu, które jednoczy mnie z milionami ludzi na całym świecie. Kaczor Donald jest postacią kultową a Kaczogród stanowi swoiste uniwersum, choć nigdy nie postrzegałem tej krainy w ten sposób.

Za sprawą wydawnictwa Egmont mamy możliwość sięgnąć do korzeni. Pięknie wydany w twardej oprawie album, mieści na przeszło dwustu stronach aż czternaście komiksów. Większość z nich to krótka forma (około 10 stron, mniej więcej 50 ilustracji),ale znajdziemy tu też dłuższe historie, jak choćby opowieść „Złoto piratów” (ponad 60 stron). To co łączy wszystkie prezentowane komiksy poza postacią Kaczora Donalda, to również ich rysownik oraz lata powstania. Wszystkie zostały stworzone przez Carla Barksa, który przeżył niemalże całe minione stulecie (1901-2000) i dał się poznać jako jeden z płodniejszych twórców komiksów – narysował ponad siedem tysięcy plansz dla Walta Disneya.

To co uważam za arcyciekawy aspekt omawianego albumu, to fakt, że wszystkie prezentowane w nim komiksy powstały w czasach II Wojny Światowej, a konkretniej w latach 1942-1943. Na tym etapie Stany Zjednoczone zaangażowały się już zbrojnie w ten największy w dziejach konflikt, jednak życie za oceanem toczyło się względnie normalnie. Świadczą o tym regularnie wydawane zeszyty z komiksami, w czasie gdy choćby w naszym kraju tego typu rozrywkowe działania były nie do pomyślenia. Nie oceniam tego jako coś złego. Po prostu wczytując się w te komiksy miałem jednocześnie świadomość w jak trudnym dla świata okresie one powstały. Miliony walczyły na froncie, a jeszcze więcej osób cierpiało rozłąkę w domach, wylewając morze łez w strachu przed otrzymaniem najgorszych wieści. A mimo to – a może właśnie dlatego – istniało zapotrzebowanie na komiksy, które w pierwszej kolejności miały bawić.

Sięgając po przygody Kaczora Donalda (oraz Hyzia, Dyzia i Zyzia) odbywamy zatem nie tylko podróż sentymentalną do naszego dzieciństwa. W przypadku tego albumu jest to również podróż historyczna, do samego środka II Wojny Światowej. Okazuje się, że to co wówczas bawiło czytelników nie różni się diametralnie od tego co dziś jest powodem do śmiechu. Okazuje się także, że wiele gagów jest ponadczasowych. Niezdarność Kaczora Donalda od pokoleń doprowadza do łez i w tym aspekcie możemy poczuć się częścią większej społeczności, która znajduje najzwyczajniejszą frajdę w komiksach z jego udziałem.

Wydawnictwo Egmont oddaje w ręce czytelników nie tylko wyselekcjonowane komiksy. Warto zwrócić uwagę na ciekawą przedmowę zatytułowaną „Złoto z deski kreślarskiej”. Przybliża nam ona osobę Carla Barksa oraz początek jego kariery rysownika. Przedmowa nie jest długa, ale obfituje w ciekawostki i została oczywiście bogato zilustrowana.

Zdecydowanie polecam Wam kolekcję „Kaczogród” od wydawnictwa Egmont. Opisywany tom zawiera raptem 14 komiksów z lat 1942-1943, ale wydano już kilkanaście takich albumów, a kolejne są w przygotowaniu. Docelowo w ręce czytelników trafi kolekcja komiksów Carla Barksa z okresu od 1942 roku aż do 1972. Będziemy mogli obserwować ewolucję nie tylko stylu artysty, ale również samej postaci Kaczora Donalda. Polecam!

Carl Barks już na zawsze zapisał się na kartach historii. Stworzony przez niego Kaczogród jest ponadczasowy.
Publikacja zaczyna się od rozdziału zatytułowanego Złoto piratów – pierwsza powieść o kaczorach, do której rysunki współtworzył Carl Barks, a zarazem najdłuższa w jego dorobku. Całość liczy sześciesiąt stron. Potem pojawia się wiele innych przygód Kaczora Donalda i jego podopiecznych, między innymi: Zmysł Orientacji, Pierścień Mumii, Skutki Dobrych Uczynków.

Jak zawsze jestem zachwycony Kaczogrodem. Jest to niezwykła opowieść o kaczkach, które przeżywają szalone przygody, takie jak kłopoty z sąsiadem Jonesem. Chcąc na zawsze zakończyć spór, Donald wyciąga rękę na zgodę. Każda jego próba, która miałaby złagodzić konflikt, pogarsza sytuację. Rozdział Zakuty kaczor wywołał największy uśmiech na mojej twarzy. Podobnie jak problemy, które napotkał główny bohater, zmagając się z tresowaną małpą. Najbardziej lubię jego przekomarzanki z Hyziem, Dyziem i Zyziem.

Pomimo upływu kilkudziesięciu lat Kaczogród nadal pozostaje ponadczasowy. Jest to komiks dla całej rodziny, niezależnie od wieku.

Cała recenzja na: CzasoStrefa

POCZĄTEK KACZEK

Dużo już było niezwykłych i wyróżniających się tomów „Kaczogrodu”. Tomy z najlepszymi opowieściami, tomy z historiami najbardziej przełomowymi, tom z debiutem Sknerusa… Teraz nadszedł czas na jeszcze jeden, wyróżniający się album – album z pierwszymi komiksami Barksa zrobionymi dla Disneya w latach 40. I chociaż nie są to komiksy tak dobre, jak te z dotychczas znanych części i więcej w nich naiwności, zabawa wciąż jest znakomita i warta polecenia absolutnie każdemu.

Poznajcie disnejowskie kaczki. Donald ma wiecznie pecha, do tego opiekuje się psotnymi siostrzeńcami. Ale potrafi też wpakować się w nie lada przygodę. Tak jest, kiedy znajduje stara mapę i w towarzystwie Hyzia, Dyzia i Zyzia oraz papugi rusza w podróż. Celem jest piracki skarb. Problem w tym, że dybie na niego także Czarny Piotruś. Potem dostajemy historię, gdzie Hyzio… znika, a krewni muszą go ocalić, co rzuca ich w podróż aż do Egiptu! Do tego w innych historiach pojawi się tresowana małpa, poznamy zatargi Donalda z sąsiadem Jonesem czy… najdłuższy skok narciarski w historii! Gotowi?

POCZĄTEK KACZEK

Historie te wcale nie zestarzały się pod względem rysunków i narracji, ale jednak trochę się wynudziłem podczas lektury.

Poznaliśmy wiele ciekawostek i staliśmy się świadkami tego, jak rodziła się legenda kultowego już rysownika najlepszych kaczych przygód.

Dobrze, że zostało to wydane, ale zawartość ciut słabsza, niż w innych, późniejszych tomach. Początki zawsze są trudne ;) Niemniej, jak najbardziej polecam.

• Komiksy
  • Kaczor Donald