Mieszkanki Socjalistycznego Klasztoru

Borgis
2022-02-25
2022-02-25
studenci medycyna wspomnienia

Okładka książki Rola Immunomodulatorów Pochodzenia Naturalnego w Zapobieganiu i Leczeniu Chorób Andrzej Krzysztof Siwicki, Ewa Skopińska-Różewska
Rola Immunomod... Andrzej Krzysztof S...

Historie studentek medycyny z lat 50-tych XX w. Smutne, szare czasy naznaczone wojną. Mimo to młodzi ludzie chcą się bawić, chodzić na randki. Mieć jak najwięcej radości w życiu. Szuka możliwości aby ładnie wyglądać.

Dziś słów kilka na temat książki, którą czyta się i przegląda niczym rodzinny album. Jest to bowiem zbiór niezwykłych opowieści z czasów, kiedy mnie nie było jeszcze na świecie, okraszony naprawdę solidną porcją zdjęć. Osobiście uwielbiam wszelkie opowieści z dawnych lat, więc jak nie trudno się domyślić, książkę pochłonęłam błyskawicznie. Tytułowymi "mieszkankami socjalistycznego klasztoru" nazywane są dziewczęta zamieszkujące pobliski akademik. Mimo dość ponurych czasów młode studentki medycyny starają się jak najbardziej korzystać z życia - oczywiście w miarę swoich możliwości. Jak się okazuje wspomnienia są tak ciepłe, że jedna z pań postanawia zebrać wszystkie spisane ręcznie stare notatki, czy fotografie i wydać je w właśnie w formie tej publikacji. Mnie osobiście, jako laika bardzo urzekły wspomnienia z prosektorium jak i szpitala w latach 50. Nie jednokrotnie opisane w dość humorystyczny sposób. Oczywiście poza nauką i obowiązkami musiał znaleźć się także czas na przyjemności, a tych nie brakowało. Wyjazdy nad jezioro, wieczory przy ogniskach, oraz spotkania z brydżem to tylko jedne z opisanych tutaj przygód. Oczywiście nie chcę Wam za dużo zdradzać, aby nie odbierać nikomu przyjemności z czytania tej książki, lecz przyznaję, że po lekturze naszła mnie refleksja, że jednak młodości czy miłości nikt w nas nie jest w stanie ugasić i nawet pomimo trudnych szarych czasów, jakie by nie panowały, to będą rządzić się swoimi prawami.

Ciekawe i zabawne wspomnienia o czasach jakże innych niż dzisiejsze. Warto przenieść się na kilka chwil i przy okazji zobaczyć wyjątkowe zdjęcia. Przeczytaliśmy z żoną, polecamy!

• Wspomnienia
  • U M&J