Kowal i diabeł. Bajki

bajki
Wydawnictwo Ursines
2021-11-30
2021-11-30
bajki baśnie etnografia dla dzieci Józef Lompa silesiana dzieci śląsk ilustracje

Okładka książki Baśnie polskie Jan Kasprowicz, Janusz Korczak, Józef Ignacy Kraszewski, Irena Kwintowa, Józef Lompa, Kornel Makuszyński, Gustaw Morcinek, Alojzy Nagel, Bronisława Ostrowska, Janina Porazińska, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zuzanna Rabska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Świrko, Ewa Szelburg-Zarembina, Stanisław Wasylewski
Baśnie polskie Jan Kasprowicz, Jan...

Ciekawa i wartościowa pozycja przywracająca pamięć o postaci Józefa Lompy. Może być trudniejsza ze względu na zachowaną gwarę śląską ale na pewno przydatna dla wszystkich ambitnych młodych czytelników w szczególności ze Śląska.

Zapraszam do lektury książki „Kowal i diabeł” od Wydawnictwa Ursines. To wybór bajek śląskiego pisarza Józefa Lompy (1797-1863) w nowej, pięknej szacie graficznej z kolorowymi ilustracjami dla dzieci i młodzieży. Wydanie książki wpisuje się w 225 rocznicę urodzin Józefa Lompy, która przypada w 2022 r. Bajki napisane przez Lompę nie były od dawna wznawiane, tym bardziej więc warto zapoznać się z tą książką. Tom zawiera bajki: "Kowal i diabeł", "Nurek" oraz „Zwycięzca na turnieju”. Wspaniałe ilustracje wykonała artystka Jolanta Różacka - absolwentka ASP we Wrocławiu. Lompa był znany jako górnośląski działacz, nauczyciel, pisarz, etnograf, prekursor polskiego odrodzenia narodowego, autor licznych podręczników szkolnych. Jego utwory literackie przedstawiają świat, gdzie obecna jest fantazja i sprawiedliwość ludowych prawd, a mądrość ludu, z której czerpał, jest tutaj bardzo widoczna. W bajkach przenosimy się na górnośląską XVIII-wieczną wieś, gdzie występuje fantastyczny świat zwierząt i rzeczy oraz diabeł jako siła sprawcza złych uczynków, pojawia się też dowcip ludowy oraz motywy charakterystyczne dla regionu. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/04/kowal-i-diabe.html

Ludzie od wieków, z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę o tym, co w życiu najcenniejsze. W tym zbiorze znajdziecie śląskie opowieści, okraszone fantastyką, dowcipem i złem, które musi zostać ukarane. Baśnie rodzą we mnie wspomnienia dzieciństwa. To był piękny czas, w którym prym wiodły baśnie braci Grimm. Uwielbiałem ich słuchać i lubię do nich wracać. Cieszę się bardzo, że teraz możemy poznać bajki i podania Józefa Lompy. Ich wartość i przesłanie nigdy nie stracą na wartości. Warto sięgnąć po tę książkę z dziećmi i zasmakować w twórczości tego pisarza.

Nieczęsto bajki dla dzieci naprawdę wciągają w swą fabułę także dorosłych. Tak jednak jest w przypadku tego przepięknie, barwnie i z pietyzmem wydanego zbiorku.
Szczerze zaciekawia ciąg dalszy każdej historii oraz wątki poboczne. W całości wyczuwa się wprawdzie echa braci Grimm z niewyidealizowanym przedstawieniem relacji międzyludzkich, ale dominuje śląski etos rzetelnej
pracy, szacunek dla rodziny i przyrody oraz szeroko pojętej duchowości.
Czytając sobie i dzieciom należy pamiętać, że Józef Lompa tworzył w I połowie XIX wieku, stąd typowe dla tamtego czasu realia społeczne. Jednak zaletą jest przypomnienie dawnych zawodów (jak rusznikarz, myśliwiec czy
owczarek),a także obcowanie z archaizmami (jak doszafować, obaczyć, kontentować). Niektóre fragmenty warto dzieciom wytłumaczyć lub uzupełnić, co sprzyja budowaniu więzi.
Pozostając z szacunkiem dla twórczości Lompy, trzeba stwierdzić, że największym atutem tej książki są kolorowe artystyczne ilustracje – znajdujące
się na wszystkich stronach oraz wyklejkach. Każda jest odmienna, interesująca i pobudzająca wyobraźnię.
Zasadniczą cechą tej książki jest obrazowość i to doskonale oddała ilustratorka. Trudno oderwać wzrok od jej wielobarwnych i różnorodnych dzieł. Bardziej niż dopełniają one przedstawione bajki. Mogą się stawać kanwą
do dodatkowych tekstów, uzupełnień, pomysłów - dla dorosłych oraz inspirować słuchające bądź samodzielnie czytające dzieci – i do pytań, i do własnych dopowiedzeń lub alternatywnych rozwiązań. A to przecież najważniejsze w obcowaniu z literaturą i sztukami plastycznymi.
Każde dziecko i każde nie-dziecko z uwagą poczyta tu o tajemniczych osobach, zaczarowanych miejscach, niezwykłych przygodach i zaklęciach oraz z
przyjemnością popatrzy na fenomenalnie i sugestywnie namalowane postacie, zwierzęta i elementy przyrody.

Książka to świetny pomysł na prezent dla dziecka, w środku jest 112 stron pięknych, kolorowych ilustracji. Józef Lompa to interesująca a zapomniana postać, którą ta publikacja przypomina. Lompa żył w latach 1797-1863, był nauczycielem, etnografem i poliglotą, uznaje się go za prekursora polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku. Był twórcą wpisującym się w epokę polskiego romantyzmu, pionierem oświaty - nie tylko uczył dzieci ale wybudował szkołę w Lubszy gdzie mieszkał, napisał i zredagował kilkanaście polskich podręczników szkolnych. Dbał o swój parafialny kościół, m.n. wystarał się o zakup organów na których grał, pozyskał środki na odnowę drogi krzyżowej. Przeciwstawiał się zniemczeniu Górnoślązaków walcząc o naukę polskiego oraz historii Polski w szkołach, zakładał na Śląsku polskie biblioteki. Sam miał szesnaścioro dzieci i wiedział jak wielkie znaczenie w ich wychowaniu mają mądre bajki. Podjął się gigantycznej pracy spisania prawie 191 baśni i legend śląskich. To, że jego imię nosi dzisiaj wiele szkół, bibliotek i ulic w Polsce świadczy o tym jaka to ważna postać.

Piękne ilustracje Jolanty Różackiej, ciekawe utwory, chyba jedna taka pozycja pokazująca w współczesnej formie bajki Józefa Lompy, którego działalność w tym zakresie przyrównywana była do gromadzenia bajek przez Braci Grimm.

Dodaj cytat z książki Kowal i diabeł. Bajki