Komunista obnażony

2022-03-29
2022-03-29
Tomasz Bieroń

Demaskowanie komunistycznej ideologii

Lektura książki uświadamia czytelnikowi jak bardzo świat był (i jest) naiwny wobec komunizmu. Chociaż książka powstała w połowie XX wieku to prezentuje bardzo aktualny pogląd na temat tego totalitarnego systemu jakim jest komunizm.
Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Komunizm można porównać do panny na dyskotece. Piękne hasła o równości dla wszystkich trafiły na podatny grunt i stały się podwalinami dla rewolucji. Jednak kiedy impreza dobiegła końca i nasza dziewczyna zmyła makijaż... To co ukazało się pod kolejnymi warstwami pudru przyprawiło jej kochanka o palpitację serca. W książce „Komunista obnażony” W. Cleon Skousen – absolwent prawa i pracownik FBI – podjął próbę wytłumaczenia na czym polega ta idea, jakie zagrożenia niesie, a także ostrzega, jak ją rozpoznać, żeby więcej nie natrafić na pięknie umalowaną maszkarę.

„Komunista obnażony” to książka bardzo dobra, ale też bardzo wkurzająca. W. Cleon Skousen w kompleksowy sposób podszedł do tematu. Omawia komunizm w różny aspektach – jako ideę i jako ustrój. Zajmuje się twórcami, filozofią, historią, założeniami, celami, kierunkami rozwoju (a może raczej ekspansji). Wygląda na to, że podjął wszelkich starań, aby wyczerpać temat. Czytelnicy otrzymują więc kompendium wiedzy o komunizmie. Spodoba się wam też język publikacji. Jest bardzo przystępny, jak na prezentowane zagadnienie. Autorowi udaje się prosto i krótko wyjaśnić wszelkie kwestie. Książka jest bardzo dynamiczna. Czyta się ją nie jak publikację naukową czy popularno-naukową, ale jak fascynującą powieść. Szczerze mówiąc, nie przypuszczałam, że da się w taki sposób napisać pracę z dziedziny politologii, a jednak. Jestem pod wrażeniem tego, jak autor wychodzi naprzeciw czytelnikowi, bo chce, żeby jego książka była powszechnie dostępna i zrozumiana. Pierwszy raz wydano ją w 1958 roku i Skousen chciał, aby w zimnowojennej zawierusze, każdy Amerykanin rozumiał z czym ma do czynienia na przeciwległym biegunie.

Skoro jest tak pięknie, dlaczego napisałam, że „Komunista...” jest też wkurzający. Ja określam tak napisane książki „za dużo przymiotników”. Wydziera z niej dwubiegunowy podział świata – wspaniała Ameryka kontra okropne ZSRR. Z jednej strony błyszczący się brokat, a z drugiej mamy gnój po same pachy. Już od pierwszych stron autor podsuwa nam ten gnój pod sam nos do powąchania. Przykład z tekstu. Rozdział pierwszy jest o twórcach komunizmu, czyli o Karolu Marksie i Fryderyku Englesie. Co z biografii tych postaci zostało wyolbrzymione? To, że Marks żył w brudzie i był porywczym, niesympatycznym ateistą. Skousen nie zaczyna jego życiorysu od „Urodził się w...”, ale od opisu fatalnych warunków, w jakich żył on i jego rodzina na emigracji w Anglii. Pytam się: „Dlaczego?”. Odnoszę wrażenie, że na wstępie ktoś próbuje zdyskredytować tego człowieka. Że ktoś coś kombinuje i to rodzi we mnie opór i nieufność, ale nie do bohatera wywodu, a do jego autora. Stwierdzicie zapewne, że rzeczy należy nazywać po imieniu. Oczywiście. Jednak ja nie lubię, kiedy ktoś pcha się na mnie ze swoimi ocenami. Lubię sama wyrobić sobie opinie. I właśnie ten „straszący” charakter publikacji działa mi na nerwy.

Podczas czytania „Komunisty...” cały czas zastawiałam się, czy Polakom – narodowi, który na własnej skórze odczuł co to komuna – należy tłumaczyć na czym ten ustrój polega. Myślę, że nie zaszkodzi, bo cały czas dość dużą rolę odgrywa na świecie. Książka W. Cleona Skousena została napisana w czasach zimnej wojny i dla Amerykanów. To czuć podczas jej czytania, jednak nie dyskredytuje to tej publikacji. Nie przypadł mi do gustu natomiast „straszący” ton. Powiem tak. To nie idee, a ludzie czynią zło. Fanatyk zawsze znajdzie umotywowanie swoich działań. A jeżeli jest również charyzmatyczny to... Historia chyba już nam pokazała do czego może dojść.

Podsumowując, „Komunista obnażony” to dobra, przenikliwa, kompleksowa, a także przystępnie napisana publikacja. Warto się z nią zapoznać.

„Komunista obnażony” Willard Cleon Skousen ukazała się w 1958 roku i nie straciła na aktualności. Adresowana była do Amerykanów i ukazywała komunizm z wielu perspektyw, by jak najpełniej ukazać istotę tego systemu. Ukazywała narodziny komunizmu, jego rozwój, ale również zagrożenia, które mogą nastąpić.
To rzetelna praca ukazująca 10 lat pracy Autora, rzetelnej analizy tekstów komunistycznych, wnikliwej analiz tych tekstów i doświadczeń z FBI Willarda Cleona Skousena.
Dla mnie najciekawszym elementem było ukazanie jak doszło do narodzin komunizmu… poszczególne etapy… które powinny być przestrogą. Jednak przeraża fakt, że o książce jest dość cicho… a zagrożenia są nadal aktualne.
Komunizm to system niesamowicie opresyjny… wschodnia Europa to już wie. A Zachód w 1958 roku? Czy komunizm nie jawił się jako obietnica świetlanej przyszłości?
Polecam lekturę książki „Komunista obnażony”… bo historię (moim zdaniem) musimy znać, by nie popełniać ponownie tych samych błędów. Pochłonięci teraźniejszością zapominamy o historii… warto pamiętać, warto znać, warto wyciągać wnioski.
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk.

To rzetelna praca ukazująca 10 lat pracy Autora, rzetelnej analizy...

„Nikt nie ma lepszych kwalifikacji do tego, aby omówić zagrożenie, jakie dla naszego narodu stanowi komunizm. Będziecie zaniepokojeni, będziecie dobrze poinformowani i będziecie zadowoleni, że go wysłuchaliście”.
Prezydent Ronald Reagan

O komunizmie na przestrzeni ostatnich dekad napisano naprawde wiele, wiele i różnie, w zależności od poziomu wiedzy autorów, dostępu do źródeł, zaangażowania i politycznych sympatii. Niewiele jest jednak wśród nich pozycji, które traktują owo zjawisko w sposób tak kompleksowy, analityczny, merytoryczny i wielowątkowy jak prezentowana tu książka W. Cleona Skousena zatytułowana „Komunista obnażony”. O jej niezwykłej wartości niech świadczy również fakt iż mimo tego że została napisana w 1958 roku (siłą rzeczy więc nie mogła opisać dalszego rozwoju tej zbrodniczej ideologii) nic nie straciła na swojej aktualności i ponadczasowego przesłania, jakże trafnie przewidując iż stanowić ona będzie największe zagrożenie dla cywilizowanego świata ery XX wieku.

W. Cleon Skousen potraktował problematykę komunizmu w sposób niezwykle szeroki i rozbudowany, traktując ją zarówno jako ideologię (stopniowo ewoluującą i, jak się przekonamy, wypaczająca podstawowe założenia) lecz również konkretny system polityczny wpisujący się w historię, ekonomię, gospodarkę, religie, kulturę oraz szereg zagadnień natury społecznej czy obyczajowej.

Autor stworzył wszechstronne dzieło, które miało stać się wykładnią wiedzy o tej tematyce oraz uświadomić społeczności międzynarodowej (początkowo amerykańskiej, gdyż do niej pierwotnie było skierowane) jak wielkie zagrożenie niesie komunizm dla zachodniego systemu wartości i zachodniego stylu życia. Odsłonił, przy tym, (w sposób bardzo przekonujący i zrozumiały) całą istotę ideologii, która tak brutalnie wpłynęła na geopolitykę ówczesnego świata.

„Komunista obnażony” odsłania całą historię komunizmu, jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Od przejęcia przez komunistów Chin, Korei, Rosji i ONZ po fascynujące historie Algera Hissa, Whittakera Chambersa, Elizabeth Bentley i generała Douglasa MacArthura”.

Wśród wielu poruszanych przez autora tematów najciekawszymi były dla mnie te odnoszące się do życiorysów ideologicznych twórców komunizmu : Karola Marksa I Fryderyka Engelsa, twórców wiekopomnego dzieła czyli „Manifestu”, narodzin ruchu rewolucyjnego w Rosji, bardzo mało znanej działalności Komunistycznej Partia Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz ekspansji ruchów komunistyczne po II wojnie światowej w Europie i na Świecie.

Książka „Komunista obnażony” jest niesłychanie ważnym głosem w toczącej się dyskusji o naszej historii najnowszej.

Gorąco polecam.

Prezydent Ronald Reagan

Komunizm odbiera wolność, zaś socjalizm przynosi wolność. Socjalizm jest najwyższą formą demokracji. W dzisiejszym stanie rzeczy komunizmu w ogóle nie można uważać ani za socjalizm, ani za następny po socjalizmie etap rozwoju społecznego. Komunizm jest potworną karykaturą socjalizmu, jest jego zaprzeczeniem.

Zaskakujące jak na przestrzeni lat od upadku komunizmu przestaliśmy się go bać, po raz kolejny wchodząc w jego fazy takie jak np. socjalizm, wszechobecne rozdawnictwo, walka z kapitalizmem etc. Tak bardzo krzyczeliśmy jako społeczeństwo polskie, że PRL był zły, że kartki, że puste półki. Dziś, jednak pozwalamy na rozdawnictwo plus we wszelkich formach, tym samym pogrążając małych i średnich przedsiębiorców, rozwijając patologię, która słusznie uważa, że nie opłaca się pracować. Głośno krzyczymy, komuno wróć, nie myśląc o tym, jaką Polskę odziedziczą nasze dzieci, że o wnukach nie wspomnę.

Jako pierwszy genialny pomysł na własność powszechną zapoczątkował Robert Owen, który okazał się ojcem najbardziej antyludzkiego ustroju na świecie. W roku 1919, Stany Zjednoczone Ameryki teoretycznie najbardziej, demokratyczny kraj na mapie świata, pozwoliły na założenie Komunistycznej Partii Pracy i Partii Komunistycznej. Po rewolucji październikowej Amerykanie stali się siewcami „czerwonej paniki” a rząd nasilił represje wobec komunistów. Zastanawiające, że działalność komunistów w Stanach zwrócona była np. na całkowitą równość rasową, czego współczesna demokracja w Ameryce nie pamięta i na to nie pozwala. W związku z tym, że społeczeństwo amerykańskie, oraz ich rządy są mocnymi hipokrytami nie dziwota.

Współcześnie chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie gloryfikuje komunizmu jako dobrego ustroju politycznego (choć patrząc na poczynania, rządu w Polsce aż ciśnie się na usta pytanie, czy aby na pewno). Zerkając na współczesne kraje komunistyczne jak niemal największe pod względem gospodarczym Chiny, warto się także zastanowić, nad zaletami przynajmniej ekonomicznymi tego ustroju. Nie każdy kraj poradził sobie z ideami Marksa, jak widać w mediach społecznościowych, telewizji, czy w zwykłych rozmowach postkomunizm coraz szerzej otwiera swoje bramy, kusząc zaletami.

O ile na pewno takie kraje jak Polska, Chiny, Kuba, czy Korea Północna nie poradziły sobie z tym czerwonym wrogiem, Ameryka postanowiła rozliczyć się z tematem raz na zawsze. Pan W. Cleon Skousen stworzył dzieło niezwykłej wartości, wznawiane na przestrzeni lat. Komunista obnażony, jest książką, która pomaga uporać się z niezwykle niewygodnym tematem każdemu Amerykanowi. Skousen w swej pozycji stara się ukierunkować debatę publiczną w Stanach Zjednoczonych na właściwy tor, aby całkowicie wyplenić ciągoty komunistyczne w swoim kraju. Publikacja ta zdobyła uznanie takich osób jak np. Ronald Reagan, Ben Carson, czy Glenn Beck.

Komunista obnażony to historia najkrwawszego ustroju w dziejach. Skupia się na dokładnym przedstawieniu wszystkich związanych z nim faktów, poza historią możemy tutaj również przeczytać o współczesnym komunizmie oraz o jego bezsprzecznie rozkwitającej przyszłości. Publikacja sprzedana w ponad dwóch milionach egzemplarzy, znajduje swoje miejsce w najbardziej prestiżowych bibliotekach świata, począwszy od Białego Domu, a na bibliotece CIA skończywszy.

Przyznam, że i na mnie zrobiła wielkie wrażenie. Autor nie zanudza faktami, pozycja zawiera wiele ciekawostek, jest niezwykle rzetelna i przemyślana. Pisarz wprawdzie przedstawia ten czerwony ustrój z perspektywy zagrożenia dla Ameryki, ale równie dobrze może się on odnosić do każdego innego kraju. W momencie kiedy socjalizm oraz wiele zapędów komunistycznych przybiera na sile zwłaszcza w naszym kraju, uważam, że książka Pana Skousena jest jedną z ważniejszych pozycji do zapoznania się. Jako wolne społeczeństwo, wolnego kraju nie możemy nie zwracać uwagi na to co dzieje się dookoła nas. Komunista obnażony to książka, obowiązkowa na półce każdego wolnego Polaka.

Zaskakujące jak na przestrzeni lat od upadku komunizmu...

Książka niezwykle ważna! Moim zdaniem KAŻDY powinien ją przeczytać KAŻDY! Jest to pozycja napisana bardzo przystępnym językiem, którą czyta się jak powieść najlepszą sensacyjną... ale jest do bólu prawdziwa. Krwawiąca rana świata, który uparł się, by tej rany nie zaszywać.
KOMUNISTA OBNAŻONY posiada wartość nie do przecenienia. Skousen nie tylko pokazuje pokazuje nam komunizm z historycznej strony, opisowej, ideologicznej, ale także ofiaruje nam narzędzie - wiedzę - do rozpoznawania komunizmu w postaciach lukrowanych, w szatach uszytych z pięknych haseł, z pięknych słów - lecz to jest KOMUNIZM, a komunizm, to obrzydliwy, nieludzki system, którego zadaniem jest tworzenie posłusznych marionetek - ludzi marksistowskich, pozbawionych myślenia - z umysłami kryminalistów.
Dzieło to wywarło na mnie ogromne wrażenie. Mamy tu przestrogę, głos człowieka, który wie, o czym pisze. Po przeczytaniu tej książki - gwarantuję - już nie będziecie tak patrzyć na świat, jak patrzyliście. KOMUNISTA OBNAŻONY nie obnaża tylko komunisty, ale obnaża każdego z nas i wskazuje, jak wielkimi ślepcami potrafimy być. To druzgocąca lektura i wywołuje spory dyskomfort - ale jest KONIECZNA! Tę książkę trzeba znać!
Dość długo zastanawiałam się, czy sięgnąć, ale sięgnęła, i była to jedna z najlepszych decyzji czytelniczych jakie ostatnio podjęłam. Co do KOMUNIZMU miałam wyrobione zdanie - zawsze wiedziałam, że to wrzód na tyłku świata, ale Skousen uzbroił mnie w inną wiedzę, w wiedzę praktyczną, w tę niezachwianą pewność, że gdy widzę czerwone, to widzę czyste zło.
Zobaczycie komucha w Hollywood, zobaczycie komucha w praktyce i w amerykańskiej rzeczywistości, wreszcie zobaczycie komucha współczesnego - bo komuch nic się nie zmienił. Przeczytajcie - proszę was o to - przeczytajcie! I zrozummy wreszcie - tak jak faszyzm, nazizm są zakazane - tak zakazany powinien być KOMUNIZM.
KOMUNISTA OBNAŻONY został świetnie wydany. Jeszcze raz podkreślę, byście nie bali się tek książki - ona diabelnie wciąga i trudno się od niej oderwać. Oczy będą wam się robić większe i większe, aż zrozumiecie, że nie jest to tylko wiedza dla wiedzy - ale jest to wiedza, od której będzie zależeć wasze życie i życie waszych dzieci.

czerwoni mordercy

• Klub Recenzenta nakanapie
  • Może kiedyś
  • Zakup
  • NwB

Dodaj cytat z książki Komunista obnażony