Popieliczki

2022-02-15
2022-02-15
12 min.
Julia Różewicz
czeska bajka literatura czeska popieliczki liczenie zwierzątka książeczki dla najmłodszych harmonijka Czechy

Kartonowa, harmonijkowa książeczka dla maluszków w wieku żłobkowym, prosta w obsłudze.

Książeczek o popielicach raczej jest na rynku bardzo mało, a szkoda bo to wyjątkowo sympatyczne zwierzątka, warte uwagi.
Wymienię tu pozycje dla przedszkolaków: ,,Historia małej popielicy ,która nie mogła zasnąć’’ Kerstin Schoene, Sabine Bohlmann ; ,,Śpioszka Popielica’’ Marii Kowalewskiej ; ,,Siedem łóżek malutkiej Popielicy’’ Susanna Isern, Marco Soma
oraz dla dzieci szkolnych ,,Gringolo .Historia o Popielicy’’- Lilli Koenig .

Książeczka jest napisana wierszem w postaci wyliczanki. Zaczynamy od jednej popieliczki , a
kończymy na dziewięciu. Wszystkie razem stanowią dziewięcioosobową rodzinę wraz z dziadkiem.
Przeważnie maluchy wspaniale się bawią przy tej książeczce i niektóre nawet dwulatki potrafią dość szybko nauczyć się liczyć do magicznej cyfry 9. Z samej książeczki rozkładanej w harmonijkę ustawiają też domki, co rozbudza ich wyobraźnię.

Sama treść jest dość krótka ,ale rzeczowa. Chodzi o to by na każdej stronie popielic przybywało, a dziecko próbowało je liczyć.
Popieliczki przeglądają się w lusterku, boksują się, odwiedzają fabrykę popielniczek, podróżują statkiem, samolotem, autokarem, samochodem i jeżdżą też na rowerze. Gdy wracają do domu z pieszej wędrówki czeka na nie mama machająca łapką na powitanie. Posiłki zjadają przy wspólnym stole razem z dziadkiem, seniorem rodziny . Każdy ma swoją miseczkę, a mama popielica nakłada strawę z dużego garnka. A jak deszcz bębni w szyby, popieliczki zostają w domku ,układają się w jednym rządku i razem śpią.

Krótką notkę o popielicach znajdziemy w książeczce na końcu, jako wkładkę.
Popielice występują w Polsce nawet dość licznie w środowisku górskim i na pogórzu, znaczniej mniej na nizinach. Ssak ten ma szare futerko na grzbiecie, a brzuszek biały lub białoszary. Uszy ma spore i piękne duże czarne oczy w obwódkach. Ogon popielicy jest puszysty koloru popielatego. Jest to dość duży gryzoń. Zapadają w sen zimowy wczesną jesienią i budzą się w maju.

Resztę sami z dzieckiem poczytajcie , pooglądajcie prześliczne obrazeczki, a przede wszystkim może za ta zabawą skryje się liczenie zwierzątek. I nim się obejrzycie, będziecie mogli liczyć w realu miśki, lalki i inne zabawki. Dziecko bardzo szybko chwyta w czym rzecz, pod warunkiem, że się je do niczego nie zmusza. To od niego wychodzi inicjatywa ,a my tylko podsuwamy temat.
Powodzenia!

Książka o popieliczkach to całkiem ciekawa propozycja do czytania z najmłodszymi. Mój czteroletni syn ją bardzo polubił. Nie wszystkie fragmenty są równie zgrabnie i zabawnie napisane, ale warto sięgnąć po tę książkę. Na plus forma kartonowo-harmonijkowa - sprawdza się, gdy w domu jest jeszcze niespełnaroczny, ciekawy świata niemowlak.

To idealna książka dla najmłodszych dzieci, bowiem ma ciekawy format harmonijki, który może zachęcić je do zabaw z książką. 👏 Dzieci bawią się książkami w różny sposób, nie tylko czytają, oglądają, ale również mogą układać je w domek, bo ta książka im to umożliwia. 😉 Jeśli chodzi o temat to książka opowiada o niezbyt może popularnych, ale sympatycznie wyglądających zwierzętach - popielicach.
Niezbyt często się o nich mówi, rzadko występują w książkach, tym bardziej to dobra okazja, aby uświadomić dzieci na temat tych zwierząt. Popielice przypominają nieco wiewiórki, ale mają szare futerko, biały brzuszek, duże czarne oczy i puchaty ogon. Co ciekawe, należą do gryzoni, ale żyją głównie na drzewach. Można je spotkać także w Polsce, jednak wczesną jesienią zapadają w długi sen zimowy i budzą się dopiero w maju. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/04/popieliczki.html

Popielice to zwierzątka nocne, do tego zapadające w sen zimowy, więc ciężko je obserwować. Dlatego też można nacieszyć oko tą książeczką. To zwierzątka stadne, dlatego też autor skrzystał z okazji, by pokazać całą ich rodzinkę (łącznie z dziadkiem!),przy okazji ucząc kolejnych liczebników. Krótkie wierszyki pomogą każdemu malcowi pierwsze zagadnienia matematyczne jakim jest zbiór liczb naturalnych od 1 do 9. Świetnie przetłumaczona z czeskiego na polski przez Julię Różewicz wpadają w ucho i są łatwe do zapamiętania nawet przez przedszkolaków.
więcej na: https://konfabula.pl/popieliczki-ksiazka-harmonijka-dla-mlodszych-czytelnikow/

To książeczka - harmonijka, z twardymi kartonowymi stronami, która może stać się wspaniałą pomocą do nauki liczenia, ale nie tylko… Idealnie sprawdzi się do wspólnego, rodzinnego czytania w ciągu dnia i przed snem, bo rymowana opowieść-wyliczanka kończy się, gdy małe popielice zasypiają.

Nie czekajcie. Rozkładajcie, liczcie i czytajcie!

Jak widać na zdjęciach książeczka została przetestowana przez Emi w warunkach bojowych i to organoleptycznie. Mogę więc bez obaw potwierdzić, że „Popieliczki” zostały doskonale skrojone do możliwości i potrzeb ciekawskiego dwulatka. Mają odpowiednią grubość (wszak to kartonówka!),format (mieści się w małych rękach i jest wygodne do noszenia) oraz zaskakującą formę leporello*, czyli harmonijki (gdy młoda to odkryła, jej mina była
bezcenna).

🐭Popielice vs Popieliczki

Popielice, to przeurocze stworzonka, które na pierwszy rzut oka przypominają szare wiewiórki. I chociaż z tymi swoimi wielkimi, czarnymi oczami i puszystymi ogonami, mogą się nam wydawać nieco egzotyczne, to żyją także w Polsce! Nie ma ich jednak zbyt dużo i trudno je spotykać, ponieważ nie dość, że prowadzą nocny tryb życia, to jeszcze zapadają w bardzo długi, bo prawie półroczny(!),sen zimowy. Oprócz tego, że są strasznymi śpiochami, żyją stadnie i bardzo źle znoszą samotność. Nic więc dziwnego, że to właśnie one stały się bohaterkami wpadającej w ucho czeskiej rymowanki Radka Malego, która ma pomóc dzieciom w trudnej nauce liczenia. Z jednej popieLICZki bowiem, bardzo szybko robi się dziewięć.

🐭1,2,3 popieliczki licz i ty

„1 szary ryjek ma popieliczka ta, druga w lustrze chowa się, już są ryjki 2”
Jako, że o liczenie tutaj chodzi, to pewnie domyślacie się, że ilość popieliczek ze strony na stronę się powiększa. Nasza coraz liczniejsza, zawadiacka ferajna, korzysta przy tym z życia ile się da. Gryzonie zwiedzają świat, wybierają się w rejs statkiem, a nawet odwiedzają fabrykę popiel(n)iczek. Chociaż wyglądając słodko i niewinnie, mają też charakterki i potrafią się pobić o to kto, które z nich ma pchły. Po intensywnym, pełnym przygód, dniu, wracają radosne do domu, by zjeść solidną kolację i pójść zgodnie spać do wieeeelkiego łóżka.
„9 ryjków, 1 gar więc rzecz oczywista, że wyjadły z tego gara wszystko aż do czysta.”
Młoda póki co liczy mniej więcej tak: raz, trzy, raz, trzy lub raz, dziewięć, raz dziewięć. Zależy od dnia. Mam nadzieję, że dzięki „Popieliczkom” poszerzymy nieco ten repertuar. Na początek chociaż o dwójeczkę. Przy okazji sama przećwiczę szare komórki i spróbuję rymowankę zapamiętać. Nie powinnam mieć z tym większych problemów, bo tekst jest bardzo dobrze skomponowany. Chylę czoła przed tłumaczką, Julią Różewicz, której udało się oprócz powtarzalności rytmicznej organizującej świetnie tekst oddać także zawartą w nim grę słów. Kawał dobrej roboty!

🐭Popielate słodkości

Ciepłej barwy i przytulności historyjce nadają pastelowe ilustracje Andrei Tachezy. Udało się jej doskonale oddać słodycz popieliczek, ale i zarazem czającą się w ich wielgachnych oczach psotę. Poza tym warto zwrócić także uwagę na detale. Przy początkowej lekturze pierwsze skrzypce grają tutaj bezsprzecznie popielate stworzonka, przy każdej kolejnej jednak, mały czytelnik (a jednak wielki obserwator) dostrzega coraz więcej drobnych, ukrytych rysuneczków. A to buciki, drzwiczki, autko, a to robaczek, rybka…

* Nazwa wywodzi się od imienia postaci z opery Mozarta pt. „Don Giovanni”. Leporello był lokajem i powiernikiem Don Juana, który kolekcjonował wizerunki jego kolejnych kochanek.

Nie czekajcie. Rozkładajcie, liczcie i czytajcie!

Wydawnictwo Afera wydało prawdziwą perełkę dla maluszków! To nasze pierwsze spotkanie z czeską literaturą dla dzieci, ale jesteśmy zachwyceni!

Łączy w sobie tak wiele... To książeczka harmonijkowa, z elementami wyszukiwanki, liczeniem i do tego jest doskonałą lekturą na dobranoc.
Słodkie popieliczki pojawiają się na kolejnych stronach, a towarzyszy im lekki, rymowany tekst.

Jest zabawnie, uroczo i przyjemnie i to na ponad 130 centymetrach, bo tyle mierzy książeczka po rozłożeniu. Książeczka jest bardzo estetycznie i solidnie wykonana i muszę powiedzieć, że uwielbiam te delikatne, pastelowe ilustracje, które są zupełnie inne niż dotychczas spotykaliśmy w tego rodzaju pozycjach dla młodszych dzieci.

Jeśli szukacie nietuzinkowej książeczki dla dzieci to weźcie koniecznie ją pod uwagę 🤍

• Czeskie lub o Czechach
  • Dziecko