Alkoholik - instrukcja obsługi

Okładka książki Alkoholik - instrukcja obsługi Ewelina Głowacz, Jolanta Reisch-Klose
Okładka książki Alkoholik - instrukcja obsługi
Ewelina GłowaczJolanta Reisch-Klose Wydawnictwo: Szczęśliwe Słowa poradniki
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Szczęśliwe Słowa
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395643200
Tagi:
alkohol alkoholik alkoholizm
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Alkoholik - instrukcja obsługi Ewelina Głowacz, Jolanta Reisch-Klose
Ocena 7,3
Alkoholik - in... Ewelina Głowacz, Jo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
58
6

Na półkach:

Połączenie publikacji naukowej na tle wielu, krótko scharakteryzowanych historii ludzi. Zostawia pewien niedosyt, ale porusza proces i daje wyobrażenie co się może dziać w długim okresie. Nie buduje złudzeń.

Połączenie publikacji naukowej na tle wielu, krótko scharakteryzowanych historii ludzi. Zostawia pewien niedosyt, ale porusza proces i daje wyobrażenie co się może dziać w długim okresie. Nie buduje złudzeń.

Pokaż mimo to

avatar
209
230

Na półkach:

Arcydzieło. Dotyka szczególnie tych, których bliscy są chorzy, są alkoholikami. Mistrzowsko opisane historie kobiet współuzależnionych. Wytłumaczone wszystkie mechanizmy i typy alkoholików. Wspomnienia jak z dzieciństwa z rodzinnego domu. Otwiera oczy. Mocno. Sięga aż do duszy. Czytasz i płaczesz. Płaczesz i czytasz. Swojego rodzaju katharsis przeżyłam i podjęłam te najważniejsza decyzję: będę walczyć o Siebie!!!
Dziękuję autorkom za arcydzieło. Za odwagę napisania tej książki.
Polecam. Polecam i polecam. Miej odwagę zmierzyć się z sobą. Przeczytaj.

Arcydzieło. Dotyka szczególnie tych, których bliscy są chorzy, są alkoholikami. Mistrzowsko opisane historie kobiet współuzależnionych. Wytłumaczone wszystkie mechanizmy i typy alkoholików. Wspomnienia jak z dzieciństwa z rodzinnego domu. Otwiera oczy. Mocno. Sięga aż do duszy. Czytasz i płaczesz. Płaczesz i czytasz. Swojego rodzaju katharsis przeżyłam i podjęłam te...

więcej Pokaż mimo to

avatar
9
7

Na półkach:

Wielkie ukłony dla autorów. Książka zmieniła moje życie. Polecam każdemu kto ma problem z alkoholikiem.

Wielkie ukłony dla autorów. Książka zmieniła moje życie. Polecam każdemu kto ma problem z alkoholikiem.

Pokaż mimo to

avatar
432
182

Na półkach:

Książka dobra i potrzebna. Trochę irytują liczne powtórzenia oraz historie opisane w ostatnim rozdziale, częściowo już wspominane wcześniej.
Ważny cytat: "Jeżeli ktoś nie ma problemu z piciem, to nie robi prób abstynenckich"...

Książka dobra i potrzebna. Trochę irytują liczne powtórzenia oraz historie opisane w ostatnim rozdziale, częściowo już wspominane wcześniej.
Ważny cytat: "Jeżeli ktoś nie ma problemu z piciem, to nie robi prób abstynenckich"...

Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

Opisywana pozycja stanowi wyczerpujące kompendium wiedzy na temat psychiki osób uzależnionych od alkoholu, jednak jej treść możemy odnosić również do innych rodzajów zniewoleń. W książce zawarte są praktyczne informacje na temat radzenia sobie z osobą uzależnioną i miejsc, gdzie możemy otrzymać pomoc. Uzależnienie może spotkać każdego i za nieco irytujące, choć zrozumiałe można odebrać zdominowanie ujęcia problematyki z punktu widzenia kobiety jako ofiary. Tego rodzaju praca powinna zostać wpisana na listę lektur szkolnych.

Alkohol jest substancją, która towarzyszyła człowiekowi niemal od zawsze, a zwłaszcza od momentu, kiedy społeczność ludzka odkryła sztukę fermentacji. Wzmianki na temat alkoholu i zapiski opisujące sposoby produkcji trunków odnajdujemy w dorobku pierwszych cywilizacji (Sumer, Egipt),a także na kartach Biblii. Fermentacja stanowiła jedną z metod konserwacji żywności, która znana była ludziom jeszcze zanim zaczęli organizować się w skonsolidowane wspólnoty rolników. Typ sposobem alkohol w różnej postaci stał się nieodłącznym elementem ludzkiej kultury, a alkoholizm zjawiskiem dotyczącym niemal każdej społeczności. Sprawujący władzę od zawsze wykorzystywali alkohol pod realizację własnych politycznych celów i starali się mieć pieczę nad jego produkcją i dystrybucją.

"W Polsce Dwanaście kroków po raz pierwszy wydrukowano dopiero na początku lat sześćdziesiątych. Pierwsza grupa w naszym kraju powstała w latach siedemdziesiątych, Była to grupa Ster w Poznaniu, a datę jej powstania źródła podają różnie, jedni 1974, inni 1976 rok. Rozkwit działalności tej formy samopomocy przypada na lata Solidarności i początek lat dziewięćdziesiątych. W chwili obecnej w każdym mieście można pójść na mityngi AA. (…) Środowiskiem, które zawsze chętnie przyjmowało AA-owców, był Kościół. Do dzisiaj wiele mityngów odbywa się w przykościelnych salkach, a księża, tak jak kiedyś, wciąż dają schronienie tym grupom. Uzyskać od proboszcza jakąś parafialną salkę na spotkania dwa razy w tygodniu nie było i nie jest trudno. Kościół był przez długi czas ostoją ruchu, więc do tej pory przy wielu parafiach działają grupy samopomocowe dla trzeźwiejących alkoholików. (…) Ze względu na ideologię poprzedniego systemu w Polsce przez wiele lat nie mogły działać kluby Anonimowych Alkoholików. Jako substytut AA działały tak zwane Kluby Abstynenta. Wiele zresztą działa do dziś. Są to miejsca, gdzie można spędzać czas bez alkoholu. (…) Profesjonalne leczenie uzależnień w Polsce rozwinęło się dopiero w latach dziewięćdziesiątych." Za Głowacz E. I Reisch-Klose J., „Alkoholik. Instrukcja obsługi”.

Opisywana pozycja stanowi wyczerpujące kompendium wiedzy na temat psychiki osób uzależnionych od alkoholu, jednak jej treść możemy odnosić również do innych rodzajów zniewoleń. W książce zawarte są praktyczne informacje na temat radzenia sobie z osobą uzależnioną i miejsc, gdzie możemy otrzymać pomoc. Uzależnienie może spotkać każdego i za nieco irytujące, choć zrozumiałe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
7

Na półkach:

Każdy z nas w swoim bliskim otoczeniu z pewnością kojarzy osobę, która boryka się z alkoholizmem, czasem podejmuje walkę o siebie, a czasem w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej sytuacji i tego jaką krzywdę wyrządza swoim najbliższym... Jedno jest pewnie tylko alkoholik może wygrać ta walkę, żadna inna osoba choćby nie wiem jak chciała nie jest w stanie go zastąpić w tym pojedynku i go uratować...
Na początku bardzo niewinne spożywanie alkoholu, potem coraz częstsze szukanie w nim ukojenia, stanu euforii...doprowadza ostatecznie do choroby i codziennego dramatu z jakim niestety musi zmierzyć się cała rodzina. Czasem przyczyny, że ktoś sięga nałogowo po alkohol można doszukać się w dzieciństwie i wychowaniu w rodzinie patologicznej. Niekiedy uzależnienie wykształca się po prostu w wyniku czynników środowiskowych. Książka opisuje wszystkie fazy procesu rozwoju alkoholizmu: od trywialnego urwania filmu, po całkowitą utratę kontroli nad piciem. Autorki przytaczają różne historie na przykładzie których wyjaśniane są konkretne mechanizmy uzależnienia alkoholika: liczne kłamstwa, oskarżanie i narzucanie innym winy za swoje picie, pozbawienie odczuwania emocji i uczuć, nieobecność w realnym świecie, urojenia, chora zazdrość, agresja, przemoc, chęć targnięcia się na własne życie, przyjęcie roli tyrana lub pokrzywdzonego przez los, nieprzewidywalność zachowań, huśtawki emocjonalne, ubliżanie...A z drugiej strony opisywane są działania osoby współuzależnionej: daremne próby ratunku alkoholika , nadmierna jego kontrola, przejmowanie odpowiedzialności za jego zachowania, łagodzenie konsekwencji jego picia, traktowanie go nie jako partnera tylko jak małego dziecka, rola idealnej żony ,akceptacja patologicznych zachowań -przyzwyczajenie do nich, uzależnienie własnego nastroju od zachowań alkoholika, życie jego życiem...potrzeba odczuwania skrajnych emocji, przeżyć takich nie zapewni zdrowy związek ... Książka również wskazuję drogę, gdzie alkoholik może znaleźć pomoc. Wskazuję również jaka postawę przyjąć, jak go kochać, aby nie przyczyniać się do jego nałogu, a skłonić go do podjęcia leczenia. Leczenia polegającego nie tylko na nie piciu, a na nauce życia na trzeźwo...

Każdy z nas w swoim bliskim otoczeniu z pewnością kojarzy osobę, która boryka się z alkoholizmem, czasem podejmuje walkę o siebie, a czasem w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej sytuacji i tego jaką krzywdę wyrządza swoim najbliższym... Jedno jest pewnie tylko alkoholik może wygrać ta walkę, żadna inna osoba choćby nie wiem jak chciała nie jest w stanie go zastąpić w tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Otwiera oczy, uczy, pomaga zrozumieć. Bardzo potrzebna.

Otwiera oczy, uczy, pomaga zrozumieć. Bardzo potrzebna.

Pokaż mimo to

avatar
563
539

Na półkach:

Bardzo dobra książka, która w dosyć prosty sposób rozkłada problem alkoholizmu na części. Myślę, że w znacznej mierze może ułatwić osobom, szczególnie współuzależnionym, uświadomienie sobie czym jest problem alkoholowy i w jaki sposób sobie z tym radzić. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko występuje rodzinia gdzie problem alkoholu nie występuje. Jest to plaga XX wieku. Bo niestety, prawda jest taka, że w alkoholizm bardzo łatwo wpaść, ale jak z niego wyjść? Jest to naprawdę bardzo cieżkie zadanie, tymbardziej, że jak to piszą autorki książki, jest to choroba śmiertelna, a trzeba pamiętać, że alkoholikiem zostaje się do końca życia...

Bardzo dobra książka, która w dosyć prosty sposób rozkłada problem alkoholizmu na części. Myślę, że w znacznej mierze może ułatwić osobom, szczególnie współuzależnionym, uświadomienie sobie czym jest problem alkoholowy i w jaki sposób sobie z tym radzić. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko występuje rodzinia gdzie problem alkoholu nie występuje. Jest to plaga XX wieku. Bo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
279
78

Na półkach: ,

Alkoholizm - problem w Polsce niemal tak powszechny jak grypa. Dotarłam do szacunków, które mówią, że nawet połowa dorosłych Polaków to dzieci wychowywane w rodzinach, gdzie alkoholizm był. Nawet jeśli szacunki te są wygórowane, znaczy to, iż każdy z nas zna i ma w otoczeniu (czy to rodziny czy znajomych) kogoś z problemem alkoholowym, a to sprawia, że ta książka jest po prostu potrzebna.

Ja sięgnęłam po "Alkoholika" jako studentka psychologii zainteresowana tematem uzależnienia, jednak jest to książka pisana przez dwie doświadczone terapeutki dla laików, dla żon i dziewczyn tkwiących w alkoholowych związkach, dla rodzin i przyjaciół alkoholików po to, aby zrozumieli. Język jest do bólu prosty, a skomplikowane psychologiczne mechanizmy pokazane w sposób łopatologiczny i jasny. Autorki opierając się na latach doświadczeniach przekazują prostą, praktyczną wiedzę, dają dobre, precyzyjne rady, jak sobie z tą sytuacją poradzić, a jednak podkreślają - książka nie zastąpi terapii. Wszystko to zaś jest przeplecione historiami prawdziwych rodzin, prawdziwych kobiet, prawdziwych alkoholików.

Przyczepić się mogę, że język jest trochę zbyt prosty, jednak chyba takie było założenie - trafić do każdego. Ubodło mnie również trochę to, iż właściwie cała książka traktuje o uzależnieniu męskim oraz współuzależnieniu kobiety. Wciąż jest to co prawda najczęstszy układ, ale obecnie coraz więcej jest kobiet - alkoholiczek i tego żeńskiego pierwiastka tu trochę zabrakło. Niemniej jednak wciąż uważam, że książka ta jest ważna, potrzebna i może bardzo wielu osobom, szczególnie partnerkom uzależnionych mężczyzn, pomóc.

Alkoholizm - problem w Polsce niemal tak powszechny jak grypa. Dotarłam do szacunków, które mówią, że nawet połowa dorosłych Polaków to dzieci wychowywane w rodzinach, gdzie alkoholizm był. Nawet jeśli szacunki te są wygórowane, znaczy to, iż każdy z nas zna i ma w otoczeniu (czy to rodziny czy znajomych) kogoś z problemem alkoholowym, a to sprawia, że ta książka jest po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
264
146

Na półkach:

Pozycja niełatwa pod kątem oczekiwań, jednak bardzo potrzebna, kobietom, które utkwiły w bagnie współuzależnienia i alkoholizmu. Niektóre kwestie się powtarzają, ale chyba jest to potrzebne, żeby lepiej utkwiło w głowie.

Pozycja niełatwa pod kątem oczekiwań, jednak bardzo potrzebna, kobietom, które utkwiły w bagnie współuzależnienia i alkoholizmu. Niektóre kwestie się powtarzają, ale chyba jest to potrzebne, żeby lepiej utkwiło w głowie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    116
  • Chcę przeczytać
    85
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    4
  • Uzależnienia
    4
  • Psychologiczne
    3
  • 2017
    2
  • 2018
    2
  • Ulubione
    2
  • Psychologia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alkoholik - instrukcja obsługi


Podobne książki

Przeczytaj także