rozwińzwiń

"Przed ołtarzem pól..." Święci w kulturze ludowej

Okładka książki "Przed ołtarzem pól..." Święci w kulturze ludowej Damian Gocół, Joanna Szadura
Okładka książki "Przed ołtarzem pól..." Święci w kulturze ludowej
Damian GocółJoanna Szadura Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej historia
124 str. 2 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
124
Czas czytania
2 godz. 4 min.
Język:
polski
Tagi:
religia etnografia święci kultura ludowa
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Obraz świata i człowieka w kulturze ludowej i narodowej Ewa Białek, Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Joanna Szadura
Ocena 0,0
Obraz świata i... Ewa Białek, Stanisł...
Okładka książki Kultura - Tradycja - Kontynuacja Damian Gocół, Joanna Szadura
Ocena 7,0
Kultura - Trad... Damian Gocół, Joann...
Okładka książki Historia mówiona w świetle nauk humanistycznych i społecznych Jerzy Bartmiński, Katarzyna Buczek, Jerzy Eisler, Damian Gocół, Marta Grudzińska, Marta Karkowska, Łukasz Kijek, Piotr Koprowski, Marcin Kruszyński, Marta Kubiszyn, Wiktoria Kudela-Świątek, Piotr Lasota, Joanna Majdanik, Marzena Marczewska, Anna Niderla, Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Katarzyna Okoń, Anna Pasek, Halina Pelcowa, Jan Pomorski, Joanna Szadura, Mirosław Szumiło, Sebastian Wasiuta, Marta Wójcicka, Paweł Wrona, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Historia mówio... Jerzy Bartmiński, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
328
165

Na półkach:

""Przed ołtarzem pól..." święci w kulturze ludowej" to publikacja, zbiór artykułów naukowych wydanych nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowkiej. Obiecano nam osadzenie treści w etnografii i szeroki kontekst analiz w zestawieniu z religią tradycyjną w słowach "(...)stąd też w zbiorze odnajdujemy zarówno analizy poświęcone ludowym opowieściom o świętych, często widzianym poprzez pryzmat wierzeń pogańskich (magii i wróżb)". No cóż, oszukano nas.
Książka dzieli się na trzy zasadnicze części. Pierwsza skupia się na analizie tekstów źródłowych - żywotów świętych, kolejna analizuje pieśni religijne i świeckie, ostatnia zaś prowadzi rozważania dotyczące szeroko pojętej sztuki sakralnej. Publikacja zawiera malutkie, kolorowe ryciny. Początkowo wydawało mi się, iż są wystarczające, szczególnie, że mają doskonałą rozdzielczość, jednak w momencie, w którym doszłam do części analizującej przedstawione dzieła sztuki, zorientowałam się, że jednak gówno widzę. I bynajmniej to nie jest chyba wina mojego kreciego wzroku. Oto przekrój części treści.

Pierwszy z artykułów dotyczy świętego Walentego i jest zwyczajnie nudy i zbyt krótki, aby zawierać jakieś sensowne informacje, których nie znaleźlibyśmy w 5 minut w internetach. Jest 100% odtwórczy i ogranicza się do wprowadzenia i zbioru losowych informacji o tym patronie chorych psychicznie bez żadnego kontekstu. Nie ma również żadnego osadzenia w etnografii, a bibliografia to głównie prasa lokalna parafii związanej ze świętym.
Kolejna z treści jest już nieco lepsza, ale nadal nie ma w niej tego, co nam obiecano w zapowiedzi. Mówi o tym, jak pisarze żywotów świętych manipulowali (i dalej manipulują) czytelnikiem, celem wywołania w nim określonych, pożądanych uczuć i zachowań. Dobry dobór materiału badawczego.
Dalej możemy przeczytać wielce ciekawy artykuł Sztudry posiadający w końcu porządną bibliografię. Dostajemy hipotezy o pochodzeniu takich, a nie innych sposobów na obchodzenie świąt. Tekst dodatkowo osadzony jest nie tylko w kontekście kulturowym, ale również literackim co go waloryzuje.
Dziś (choć nie jest to jedynie bolączka naszych czasów) mamy problem z celebrytami robiąc "sławnymi głupich ludzi". Kościół katolicki z kolei zawsze miał problemy z robieniem świętymi ludzi, którzy w normalnych warunkach byliby uważani nawet za zbrodniarzy, albo z pewnością za osoby moralnie wątpliwe. Podobny przykład widzimy w osobie JP II, który również znalazł się w tej publikacji. Bardziej niż załączony artykuł polecam ten, w którym porównuje się książki- lektury szkolne o Wojtyle i Leninie o identycznej narracji. Zobaczymy w nim, na jaskrawym przykładzie, w jaki sposób buduje się narrację heroiczną

https://oko.press/wojtyla-jak-lenin-porownujemy-lekture-szkolna-z-lat-50-z-opowiadaniami-o-papiezu-wprowadzonymi-przez-czarnka/?fbclid=IwAR3L4DMeLNjxXlq7B1mvOnC6orVXpiND_NlyKXuRXDG-ZxTKjNZAAbensw0 .

Kontekst nie dość, że jest dużo ciekawszy, to w przystępny sposób pokazuje mechanizmy mitotwórcze.
Przy okazji rozważań dotyczących świętej Barbary pojawia się w końcu wątek pogański. Dotyczy wróżby z czekaniem na kwitnienie gałązki owocowej, o którym zresztą wspominałam na blogu, jednakaże zwyczaj ten... zupełnie nie został połączony ze zwyczajem pochodzącym z dziedziny religii tradycyjnej, co świadczy nie tylko o nikłej wiedzy autora, ale i o płytkim kontekście osadzenia artykułu.
Całą treść ratują właściwie dwa ostatnie artykuły dotyczące sztuki. Pierwszy z nich dotyczy twórczości Pana Piotra Wolińskiego, który jest wielce utalentowanym twórcą ludowym. Zawiera wiele grafik na którym możemy podziwiać prawdziwy kunszt mistrza. W drugim z nich czytamy badania nad symboliką pięknego obrazu Matki Boskiej Zielnej z Łopiennika. Analizuje bardzo szczegółowo wizerunek, który wyszedł spod pędzla uzdolnionego, profesjonalnego artysty Jasińskiego, między innymi próbując rozgryźć kod roślin przedstawionych na nim. Tu mam tylko jedno zastrzeżenie. Ostatnie zżęte z pola kłosy, tak zwany diduch, nie oznaczały ducha zboża, a ducha opiekuńczego w nim mieszkającego, a to znacząca różnica.

""Przed ołtarzem pól..." święci w kulturze ludowej" to publikacja, zbiór artykułów naukowych wydanych nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowkiej. Obiecano nam osadzenie treści w etnografii i szeroki kontekst analiz w zestawieniu z religią tradycyjną w słowach "(...)stąd też w zbiorze odnajdujemy zarówno analizy poświęcone ludowym opowieściom o świętych,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki "Przed ołtarzem pól..." Święci w kulturze ludowej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne