Historia Lisey

Prószyński i S-ka
2006-10-24
2006-10-24
Tomasz Wilusz
powieść mrok śmierć groza pisarz

więcej Więcej

Nie wiem co brał King jak to pisał, ale wyszło mu całkiem dobrze, psychodelicznie.
Nie jest to lekka lektura i wymaga skupienia.
Główna bohaterka irytująca, ale całokształt ok, więc polecam.

Zmęczyła mnie ta książka. Świetna językowo, ale odrzucało mnie od głównej bohaterki. Lalunia Lisey to po prostu głupia krowa i obcowanie przez 500 stron z jej myślami to nie lada wyzwanie.

Kiedy Król Horroru zabiera się za napisanie lovestory, to już sam pomysł intryguje. Zwłaszcza jeśli robi to po swojemu, tworząc krwawą i mroczną opowieść o żałobie. Do tego dołożyć aspekt osobisty Stephena Kinga, to można spodziewać się prawdziwego tsunami. Tyle tylko, że Historia Lisey potrafi wywołać całkiem skrajne emocje.

Lisey Landon po dwudziestu pięciu latach...

Ksiązka jak najbardziej w porządku, jednak byłą troche cieżka do przeczytania dla ztywklego zjadacza chleba

Ciekawe, że te najniżej oceniane od Kinga mi często najbardziej się podobają. Dla mnie jedna z najlepszych od Króla. Te neologizmy, niuanse wieloletniego związku, specyficzne tylko dla tej jednej jedynej więzi - świetnie opisane. Całość leniwa i nostalgiczna jak żałoba, ale mnie wciągnęła na maksa.

5,5/10
Przez jakieś 140str książki czyli przez pierwszą część myślałam, że chyba nigdy nie przebrnę. Ciężkie do zrozumienia neologizmy i ich natłok na pewno nie ułatwiały sprawy, tak samo jak myśli(?) zawarte w nawiasach, bo te przeskoki w zdaniach nie dość, że były bezsensowne to tylko denerwowały. Ciężko też czytało się "zniekształcone" wyrazy które miały robić za akcent...

Autor umie pisać - to wiemy, ale ta pozycja jest przerostem formy nad treścią. Nic mnie tam nie zaciekawiło, ani nie wzbudziło we mnie większych emocji. Myślę, że książka znajdzie uznanie wyłącznie u wąskiego grona najwierniejszych fanów SK. Ja nie polecam.

Najgorszy King ever, daję dwie gwiazdki bo przemęczyłam do końca i te gwiazdki są dla mnie.

Stephen King często opowiada jak narodził się pomysł na powieść czy opowiadanie. Zazwyczaj jest to jakaś scena, która stanowi dla pisarza inspirację i punkt wyjścia całej opowieści. Natchnieniem dla „Historii Lisey” był widok pracowni pisarza jaki zastał on po powrocie ze szpitala. Ujrzał popakowane przez żonę papiery i uprzątnięty gabinet i pomyślał, że zapewne tak...

Nie byłam w stanie nawet się zmusić by doczytać do końca.

3 802
    2 616