Angielski pacjent

Okładka książki Angielski pacjent Michael Ondaatje
Okładka książki Angielski pacjent
Michael Ondaatje Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Angielski pacjent (1997) Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
Biblioteka Bestsellerów
The English Patient
Muza
1994-01-01
1994-01-01
Ekranizacje:
Angielski pacjent (1997)
Wacław Sadkowski romans miłość wojna tożsamość literatura kanadyjska
Inne

Książka dla uważnego czytelnika, gdyż autor przeplata losy bohaterów w sposób, w którym łatwo zgubić sedno sprawy. Czworo bohaterów, których losy przedstawiane są podczas II wojny światowej (to te wydarzenia najbardziej zdeterminują życie większości bohaterów).
Autor w sposób poetycki, pełen niedomówień przybliża nam historię tytułowego pacjenta. Jednak nie każdy będzie się potrafił w tej opowieści odnaleźć. Muszę przyznać, że ekranizacja na podstawie tej książki jest dużo bardziej dynamiczna i interesująca (przedstawia historię z innej perspektywy, co staje się atutem).
Cieszę się, że przeczytałam (gdyż od dawna się zabierałam do tej pozycji),ale nie jestem nią zauroczona.

Uwielbiam ten poetycki język autora, zagmatwanie, niedomówienia, które w sumie nie są ważne. To moja 3 książka Ondaatje i wciąż mnie zachwyca właśnie stroną językową.

Bełkotliwy język, niewiarygodne postacie, niewiarygodne motywacje i chaos narracyjny. Aż dziwne że z takiego gniota powstał dobry film. Powoli tracę wiarę w wartość "Booker-ów".

Nie będę ukrywać, że książka mi się kompletnie nie podobała. Nie mogłam się wgryźć w tę historię. Autor zaserwował dziwną mieszankę narracji, opowieści i bohaterów. Za dużo było momentów, w których czułam się zagubiona i przytłoczona. Fabuła jest tak pocięta, że im dalej tym większe uczucie chaosu. Tytuł określany jako romans, a wątek miłosny tak naprawdę odgrywa tu najmniejszą rolę. Mimo pięknego języka i bazowania na prawdziwych wydarzeniach jestem na nie. I to bardzo stanowczo.

Mam mieszane odczucia co do tej książki - w tym przypadku niestety odbiegłam od zasady ,,najpierw książka, potem film" i muszę stwierdzić, że film był znacznie lepszy od tej historii. Historia tytułowego pacjenta zajmuje około 1/3 książki, reszta to losy bohaterów, które w filmie mają role drugoplanowe. Niemniej warto przeczytać, bo historia pacjenta z Katharine Clifton opisana jest w piękny sposób.

Mamy tu piękno pustyni, Włochy, samotność, nostalgię… wszystko to splecione z trudnymi losami i doświadczeniami wojennymi bohaterów. Akcent położony jest na relacje i na zmiany, jakie zachodzą w człowieku w zetknięciu z wojną i z drugim człowiekiem. Ulotne, niewyraźnie, czasem prawie rozmazane wspomnienia nadają całości aury nierzeczywistości. Pięknie napisane, a jednak czuję jakiś niedosyt..

Niby fajna fabuła, niby poetycki język, niby tajemnica, niby inne ujęcie historii wojennej, ale nie porwało mnie zupełnie.
Może film będzie ciekawszy ;)

Może film będzie ciekawszy ;)

Nie ukrywam, że do książki przyciągnął mnie film. Od razu powiem: powieść i film to dwa różne światy, przede wszystkim książka kładzie akcenty w innych miejscach (film to historia Almasyego i Catherine, wzbogacona o sceny z pielęgniarką w zamku; książka to przede wszystkim pielęgniarka i zamek, zaś równorzędne względem siebie wątki Almasyego, Caravaggia i Kirpala są raczej poboczne). Sam przebieg akcji, w tym i zakończenie, też zupełnie inaczej jest napisane.

Jakoś nie spodobało mi się, ale rozumiem tych, którym się podoba - mamy długie i złożone zdania, piękny język, poetyckość, piękne opisy. Mnie odepchnął chaos, niekontrolowana anachroniczność akcji i mówienie o wielu rzeczach nie wprost (a wręcz zmuszanie czytelnika, aby dopowiedział sobie coś między wierszami),

A co mi się spodobało? Ci, którzy mają duszę naukowo-techniczną na pewno docenią zupełnie pominięte w filmie wątki saperskie, ciekawie opisana jest budowa, sposób rozbrajania min i różne ciekawe nietypowe konstrukcje.

Ogólnie raczej nie polecam, ale kto lubi film, warto aby skonfrontował z książką - szczególnie, że oglądając film już po lekturze wychwyciłem w nim wiele smaczków i nawiązań, których wcześniej nie dostrzegałem.

Od tej klasyki odbijałam się kilka razy, spodziewałam burzliwego romansu, dostałam za to lekcje postkolonializmu, geografii i historii. Mam wrażenie, że ta książka jest zupełnie o czym innym niż nam się wydawało przed przeczytaniem jej. Romans tytułowego Pacjenta jest tłem, mało ważnym i jakimś takim banalnym. Za to relacje całej reszty bohaterów i ich doświadczenia wciągnęły mnie o wiele bardziej. Mnie zupełnie zaskoczyła i dała nowa perspektywę na II wojnę światową. Warto.

Przeczytałam w weekend „Angielskiego pacjenta” Michaela Ondaatje. Książka ta uhonorowana została nagrodą Bookera oraz nagrodą Złotego Bookera, przyznaną z okazji 50–lecia nagrody dla najlepszej książki.
Muszę przyznać, że ciężka to była lektura. Bo choć klimat oddany świetnie (kolory willi we Włoszech, w których dzieje się część akcji, jak i pustynie, nawet w czytelniczej wyobraźni mają swoje wyraźne kolory),to mieszanka stylów, jakimi historia jest napisana, była dla mnie zbyt intensywna. Dodatkowo w powieść wkradał się chaos, którego nie umiałam opanować w głowie podczas czytania.
Doceniam historię, jednak nie będę jej wielką fanką. Wiem, że jest też film na podstawie książki, ale na razie muszę przetrawić w głowie formę pisaną.

• Literatura kanadyjska
  • Zekranizowane