Kapitalizm interesariuszy. Globalna gospodarka a postęp, ludzie i planeta

Okładka książki Kapitalizm interesariuszy. Globalna gospodarka a postęp, ludzie i planeta Klaus Schwab
Klaus Schwab Wydawnictwo: Onepress popularnonaukowa
popularnonaukowa
Stakeholder Capitalism: A Global Economy that Works for Progress, People and Planet
Onepress
2022-02-15
2022-02-15
Michał Lipa

🌍💼 "Kapitalizm interesariuszy. Globalna gospodarka a postęp, ludzie i planeta" 🌱🌟

Czy obecny system gospodarczy może dalej przynosić dobre efekty? Czy maksymalizacja krótkookresowych zysków i przerzucanie negatywnych skutków działalności na społeczeństwo jest akceptowalne? Pandemia COVID-19 udowodniła, że takie podejście nie jest zrównoważone i może prowadzić do kolejnych katastrof. Ale jest rozwiązanie - "kapitalizm interesariuszy".

Ta poruszająca książka rzetelnie analizuje globalne problemy, ich źródła i konsekwencje, a także związki z obecnymi systemami zarządzania. Przedstawia ideę kapitalizmu interesariuszy - systemu opartego na inkluzywności, zrównoważonym rozwoju i równości. To holistyczne rozwiązanie, w którym odpowiedzialność spoczywa na rządach państw, przedsiębiorstwach i obywatelach.

Autorzy dzielą się radami i wskazówkami, które mogą pomóc każdemu - od polityka, przez właściciela firmy, po aktywistę i obywatela - w budowaniu zrównoważonego świata. To czas współdziałania, aby stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich. Świat, w którym dba się o ludzi i planetę, a równowaga ekonomiczna idzie w parze z równowagą społeczną i ekologiczną.

Czy jesteś gotów/a na zmianę? Otwórz tę książkę i poznaj możliwości, jakie daje kapitalizm interesariuszy. Wprowadźmy zmiany i stwórzmy lepszą rzeczywistość po COVID-19!

#KapitalizmInteresariuszy #GlobalnaGospodarka #ZrównoważonyRozwój #RównośćSpołeczna #OdpowiedzialnośćSpołeczna #Współdziałanie #LepszaPrzyszłość #ZrównoważonyŚwiat #Ekologia #EkonomicznaRównowaga #WspólneDziałanie #ZmianyNaLepsze #WspieramyZrównoważonyRozwój #CzytajIKształtujŚwiat #OdpowiedzialneDecyzje #SpołecznaOdpowiedzialność #EkologiczneRozwiązania #KsiążkaMądrości #ZrównoważonaEkonomia

Ciężko ocenić. Dobra bo informuje co jest przygotowywane. Na zasadzie - dobrze wiedzieć.

Jest to druga książka Klausa Schwaba którą przeczytałem zaraz po „Czwartej rewolucji przemysłowej”, i tym razem dostałem to czego szukałem czyli trochę przekonań samego autora, co do dalszej wizji przyszłości świata.
Wiele osób na pewno kojarzy Pana Klausa jako szwarccharakter pojawiający się znikąd aby zabrać ludziom ich styl życia, słynne „you will own nothing and you will be happy”.
Dzięki książce chciałem sobie wyrobić bardziej obiektywne zdanie co do postaci Klausa Schwaba, pomijając internet który obwołał go jednym z wielkich plag tego świata.
Klaus wydaje się człowiekiem niezwykle wpływowym mając swoich ludzi na każdym kontynencie, posiada też imponujący dorobek naukowy, lecz to co proponuje jest odnoszę takie wrażenie jakieś oderwane od rzeczywistości.
Wydaje mi się że ludzie pokroju Klausa rzeczywiście chcą coś zmienić na lepsze, ale irytuje mnie ich, jak się wydaje niezłomne przekonanie co do swoich racji. i to że każdy będzie musiał ich wizję zaakceptować.
Jakby jednak nie patrzeć zawsze wyłaniają się ludzie którzy mają środki i możliwości, aby forsować ogromne zmiany według swoich wizji, ciekaw jestem jak to się dalej potoczy, ale ja świata według Klausa nie kupuję.

W XIX i XX w. przedsiębiorstwa działające w ramach kapitalizmu akcjonariuszy miały określony paradygmat: maksymalizacja krótkoterminowych zysków. W tym celu często przeradzały się w korporacje, otwierając filie w różnych zakątkach świata aby redukować koszta prowadzenia działalności. Usuwano tereny zielone po to aby chciwe korporacje stawiały kolejne placówki i mnożyły majątki bogacąc sie poprzez wyzysk pracowników.
Kiedy ten system ekonomiczny okazał się pękać w szwach, zdano sobie sprawę że potrzebne są zmiany. I tutaj na arene dziejową wkracza Klaus Schwab i jego Światowe Forum Ekonomiczne postulując zupełnie nowy model ekonomii świata.
Schwab zaczyna od opisania rzeczywistości: wyzysk, podziały społeczne, wrogość, nierówności w podziale zysków na świecie. Robi to trafnie ale nie podaje przyczyn tego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ reprezentuje środowisko biznesu, finansów i przedsiębiorczości więc nie będzie sypał kolegów ze to oni, swoją chciwością doprowadzili do tego, że panujący system ekonomiczny nie daje już rady.
Jako rozwiązanie Klaus Schwab wymarzył sobie w latach 70. XX w. kapitalizm interesariuszy. Jak sam podaje: podpatrzył to w firmie jego ojca. Ta forma kapitalizmu ma zastąpić obecnie panujący kapitalizm akcjonariuszy. Słowem: przedsiębiorstwa zamiast koncentrować się na krótkoterminowych zyskach, mają uwzględniać interes każdego, kto w jakikolwiek sposób jest z tym przedsiębiorstwem powiązany. Dodatkowo przedsiębiorstwa mają dbać o klimat. Generalnie ma być: równo, sprawiedliwie i zielono. Autor nawet przytacza słowa Marksa: Od każdego według jego możliwości, każdemu według jego potrzeb. Do tego przygotowano odpowiednie mierniki aby mierzyć stopień wdrażania kapitalizmu interesariuszy. Schwab szczyci się, że jego Światowe Forum Ekonomiczne współpracuje z organizacjami międzynarodowymi a to oznacza, że organizacje te mają za zadanie przygotowywać odpowiednie raporty np. na temat klimatu. Wszystko po to aby dać masom wrażenie że problem jest poważny i są na to poważne ekspertyzy stworzone przez międzynarodowe organizacje i że nie są to teorie spiskowe.
Kapitalizm interesariuszy wcale nie jest taki wspaniały jak się wydaje: 1. Skoro wszyscy w jakikolwiek sposób powiązani z przedsiębiorstwem mają być uwzględnieni w jego zyskach to nie ma mowy o tym aby panowała dyskryminacja pod jakimkolwiek względem a więc trzeba masom wmówić równość wszystkich ze wszystkimi. Stąd popularność dziś wszelakich ruchów równościowych. 2. Skoro kapitalizm interesariuszy zakłada dbanie o planetę, to trzeba odpowiednio przedstawić masom "idee klimatyczną". Stąd popularność dziś wszystkich tych eko-ruchów i zielonej narracji.
Efektem tego jest widoczny dziś: pluszowy terror. Z jednej strony narzuca się ludziom poprawność polityczną aż do przesady a kiedy ludzie upominają się że "za dużo tej poprawności wszędzie" to pojawiaja się głosy: "to ty nie jesteś za równością i klimatem?!"
Do tego trzeba powiedzieć w jaki sposób ten model ma być wprowadzany w życie. Oczywiście też nie mówi się tego wprost. Najpierw wprowadza się "kontrolowane kryzysy" które rujnują gospodarki a potem proponuje się nowe rozwiązania - wymyślone przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Słowem: kapitalizm interesariuszy to idea środowiska Klausa Schwaba powstała w latach 70 XX w. i jest typowo odgórnie narzuconą ideą. To co im wydaje się być priorytetem na "już", dla szarych ludzi to bezsens, ideologia, która im mocniej będzie forsowana tym bardziej prowadzi do zamordyzmu. "Pluszowego" ale jednak zamordyzmu, który prezentuje świat tak cukierkowy że chce się wymiotować. Zanim to wszystko nastanie trzeba w sposób kontrolowany niszczyć świat jaki znamy.

Ocena: "7" ze względu na styl. Książka jest bardzo dobrze napisana. "1" ze względu na treść. Słodki, cukierkowy bełkot o równości i sprawiedliwości napisany przez ludzi mocno odklejonych od rzeczywistości, którzy dwoją się i troją by wmówić masom, że ich wizja to wszystko czego potrzebuje świat.

Trochę prorocza. Jeden z najbardziej wpływowych ludzi opisuje co ludzkość musi zrobić w najbliższym czasie...

• Biznes
  • Popularnonaukowe
  • Mądre książki do przeczytania
  • Technologia
  • Przeczytane na studia
  • WspomnianePrzezNapierale

Dodaj cytat z książki Kapitalizm interesariuszy. Globalna gospodarka a postęp, ludzie i planeta