The Evening and The Morning

Okładka książki The Evening and The Morning Ken Follett
Okładka książki The Evening and The Morning
Ken Follett Wydawnictwo: Pan Macmillan UK / Tor Cykl: Kingsbridge (tom 0.5) powieść historyczna
powieść historyczna
Kingsbridge (tom 0.5)
The Evening and The Morning
Pan Macmillan UK / Tor
2021-08-05
2021-08-05
Inne

Sięgnąłem po tę książkę już po przeczytaniu pozostałych części serii. Miałem przed nią opory, bo jako prequel wydany po późniejszych częściach wydawała mi się skokiem na kasę, ale muszę przyznać, że fajnie było zapoznać się z historią powstania Kingsbridge. Autor ma dar snucia wciągających opowieści, budowania napięcia i tworzenia ciekawych bohaterów. Troszkę irytuje fakt ich skrajnej polaryzacji, gdzie ci źli są źli do cna a ci dobrzy- krystalicznie dobrzy, ale czyta się to bardzo przyjemnie i płynnie, nie można się oderwać i mamy ciągłą potrzebę dowiedzenia się, co będzie dalej. Polecam tę część, jak i całą serię!

Ulubiona seria.

Ulubiona seria.

Polecam
Dobra lektura . Mimo swej objętości , nie ma niepotrzebnych ,rozwlekłych momentów i niepotrzebnych opisów . Przeczytałem w kilka dni - na luzie z przyjenością . Historia ciekawa , emocjonująca ... prosta i bardzo dobrze napisana. Polubiłem głównych bohaterów i ich antagonistów ... bardzo irytujących i bardzo zaangażowałem się w ich losy współczując jednym a drugim życząc niepowodzenia . Czyli warto przeczytać . Sięgnę po Filary Ziemi i kolejne tomy tego cyklu Kena Folletta

Polecam

Wspaniała!

Wspaniała!

Porównując do Filarów Ziemi, uważam, że historia jest wcale nie mniej interesująca i bardzo filmowa (Czy też serialowa). Polecam.

Książka lekka i bardzo przyjemna, przystępna. Idealna dla poszukujących odskoczni od trudniejszych pozycji. Bohaterowie bardzo wyraziści, co o dziwo, nie raziło mnie, wręcz przeciwnie dodawało do słuchania (wybitny audiobook z arcylektorem Gosztyłłą) i czytania wysokiego "C". Największym zarzutem jest sposób, za szybki w stosunku do rozwoju historii, zamknięcia wątków....

Książka jest preqelem serii "Filary ziemi" i możemy się z niej dowiedzieć między innymi jak powstało Kingsbridge jeszcze przed wybudowaniem katedry, wokół której toczyła się cała akcja tej obszernej serii. Bałam się, że cofając się w czasie aż o 100 lat wstecz przed wybudowaniem przez Toma budowniczego słynnej świątyni, powieje nudą, a tymczasem powieść okazała się jednym z najlepszych tomów całej sagi.

Są tutaj ciekawi bohaterowie jak również interesujące tło historyczne. Miłość przeplata się z nienawiścią, zdradą, zawiścią. Jest walka o władzę i przywileje. Poznamy ludzi o dobrym sercu jak i wyjątkowych nikczemników. Kler odsłoni swoje mroczne i chciwe oblicze. I chociaż czasy się zmieniają, to jednak ludzkie pozostają tacy sami. Biednemu zawsze wiatr w oczy, a bogaty nagina prawo jak chce, często pozostając bezkarnym. W Anglii można posiadać kilka żon i mężów oraz kupić sobie niewolników. Wpływowi i zamożni mężczyźni traktują kobiety jak rzeczy służące do zaspokajania swoich potrzeb. Schemat książki tak dobrze nam już znany czyli jest para, która się pokochała, ale z różnych powodów nie może być razem, jest czarny charakter i przepychanki kleru z królem, są banici, zdrajcy, najazdy Wikingów i budowa ważnych dla osady obiektów użyteczności publicznej jak most czy kościół. Akcja dzieje się Dreng's Ferry (późniejsze King's Bridge) i w Shiring.

Najwięcej przyjemności sprawiło mi śledzenie losów normandzkiej szlachcianki - Ragny, która poślubiła ealdormana Shiring - Wilwulfa, który razem z braćmi: biskupem Wynstanem oraz tanem Wigelmem tworzą mocny sojusz na zachodzie Anglii. Teściowa Ragny okaże się również niezłą mącicielką. Można powiedzieć, iż Ragna wchodząc do tej rodziny "wpadła jak śliwka w kompot", z czego wynikło wiele komplikacji w jej życiu.

Drugim interesującym bohaterem o szlachetnym usposobieniu i dobrym sercu okazał się młody szkutnik - Edgar, którego dwaj bracia strasznie mnie wkurzali, głównie ze względu na to jak traktowali Edgara. Wikingowie zabili Edgarowi ojca i ukochaną kobietę. Po tym dramatycznym wydarzeniu trzej bracia razem z przedsiębiorczą i zaradną matką - Mildred trafiają do innej wioski, gdzie mają zająć się pracą na roli. Ale życie tam przyniesie im wiele niespodzianek, zarówno dobrych jak i złych.

Polubiłam też osoby sprzymierzone z Regną czyli wspomnianego już Edgara, ale także szeryfa Dena i wyjątkowego człowieka - mnicha brata Aldreda, który marzy o rozbudowie klasztornej biblioteki i stworzeniu centrum nauki. Również jej francuską służącą Cat. Nie mogę pominąć wyjątkowo rezolutnego pieska o imieniu Brindle, który należał do narzeczonej Edgara, a po jej śmierci trafił pod jego opiekę.

Bardzo poruszyła mnie scena związana z narodzinami dziecka niewolnicy Blod, której właścicielem był okrutny karczmarza Dreng. Jedna z najbardziej mocnych i przerażających scen w całej książce.

Gdy zobaczyłam ostatnie strony powieści, zrobiło mi się smutno. Zżyłam się z bohaterami, gdyż przeżywałam razem z nimi wszelkie wzloty i upadki. Akcja toczyła się wartko, sensownie, postacie nakreślone wyraziście. Dobrze oddany klimat tamtych czasów, strach przed terrorem, jaki siali Wikingowie czy ukrywający się w lasach banici. Wydarzenia z książki dobrze wkomponowane w tło historyczne. Odwieczna walka dobra ze złem, kontrast biednych z bogatymi, krwawe potyczki na polu bitwy, ale też walka o godność nawet wówczas gdy wydawało się, ze jest walka z wiatrakami. Mnóstwo emocji i to tak silnych, że ciężko wrócić do rzeczywistości i przestawić się na współczesne tory. Będziecie zachwyceni i zazdroszczę wszystkim tym, którzy mają przeczytanie tej powieści dopiero przed sobą.

Świetna książka. Zawiera wszystkie wciągające wątki. Władza, pieniądze, intrygi, manipulacje, kościół, król i walka o wszystko. Zdecydowanie polecam.

Fascynująca, wielowątkowa powieść osadzona u zarania średniowiecza. W tym tomie opisane zostały wydarzenia sięgające 997 roku i poprzedzające powstanie Katedry Kingsbridge. Jest tutaj wszystko, z czego Follett jest znany: walka o władzę, intrygi, wątki miłosne, zdrady, tajemnice, splątane losy bohaterów - zarówno wśród prostych ludzi, jak i możnych i kleru. Niezwykła, wciągająca przygoda.

Wspaniała, epicka przygoda. Życie w Anglii, w latach 997-1007 nie jest łatwe. Najazdy Wikingów, korupcja wśród możnych i duchowieństwa, niepohamowana rządza władzy i miłość, która łączy ze sobą ludzi pochodzących z różnych stanów społeczeństwa. W tej powieści dowiemy się więcej o tym jak w ogóle powstała miejscowość Kingsbridge. Z całą pewnością czytelnicy znający serię 'Filary ziemi' będą zachwyceni historią, która jest opisana w "Niech stanie się światłość".

Lekka, przyjemna, niewymagająca zbyt wielkiego skupienia. Dobry wypełniacz czasu na zimowy wieczór.
Przyznam, że historia mnie wciągnęła, jednak momentami wlecze się i jest bardzo przewidywalna. Brakowało mi też bogatszego języka i bardziej wartkiej akcji.