W samym środku

Okładka książki W samym środku Paweł Janiszewski
Okładka książki W samym środku
Paweł Janiszewski Wydawnictwo: Ridero IT Solutions Cykl: Przygody Mikołaja (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przygody Mikołaja (tom 3)
Ridero IT Solutions
2022-02-03
2022-02-03

Z największą przyjemnością powróciłam do przeczytania trzeciej części z cyklu o przygodach Mikołaja w książce pt. ''W samym środku'' autorstwa Pana Pawła Janiszewskiego, którego to twórczość miałam okazję poznać nieco wcześniej.

Tym razem czytanie trzeciej części cyklu powieści o przygodach Mikołaja podzieliłam sobie na dwa etapy. Uważam, że to był bardzo dobry pomysł z tego względu, że nie pogubiłam, się zapoznając z kolejnymi przygodami, które pokonywał dzielnie na swojej drodze główny bohater Mikołaj. Na szczęście Mikołaj nie uczestniczył w nich sam. Myślę, że z perspektywy czasowej pomogło mu, to przetrwać trudny czas podróżując w czasie.

Bardzo dobrze się czyta skonstruowane kreatywnie rozdziały, w których to nie są one pisane zbyt długie, a dodatkowo przyciągają tym, że coś się wkrótce nowego wydarzy. To może wpłynąć dobrze na wyobraźnie młodego czytelnika, który zechce dowiedzieć się, co autor ujął sprytnie z każdą powstającą nową stroną pełną doznawanych emocji, które okazują występujący bohaterowie w zamieszczonych niezwykłych nieznanym im jeszcze do tej pory przygodach.

Osobiście podoba mi się to, że autor przypomina w prologu, o czym były napisane poprzednie części cyklu o Mikołaju. Wówczas nie ma najmniejszego problemu, aby rozpocząć czytanie po kolei bądź też również od samego początku. Istotne jest, aby poznać losy głównego bohatera, który to ma ciekawą osobowość, pomysłowość, wie, co ma powiedzieć w każdej sytuacji, troszczy się o dobro bliskich mu osób i zwierząt, cały czas działa, nie patrzy na to, że coś się wydarzy negatywnego, lubi być tajemniczy, nie myśli wyłącznie o sobie i za to go właśnie polubiłam.

W tej części cyklu rodzice Mikołaja, Wiktorii mniej występują. Pojawiają się tylko, kiedy zdarzają się trudne momenty, gdzie nadarza się okazja, by móc wyruszyć w kolejną misję i oczywiście wykazują się otwartością i wielką chęcią niesienia pomocy swoim pociechom.

Pan Paweł Janiszewski stanowi doskonały przykład na to, że relacji tata- syn można wiele zaczerpnąć radości w obserwacji ich codziennego życia, a w szczególności okresie ważnym dla dorastającej młodzieży zawierania pierwszych przyjaźni.

Dzięki przeczytaniu trzeciej części cyklu powieści o przygodach Mikołaja można się dowiedzieć wiele informacji o bohaterach, nowych bohaterach, a przede wszystkim pozwoli ona wyciągnąć pewne wnioski u dorosłych dotyczące wychowania dorastającej młodzieży, a młodzi czytelnicy polubią Mikołaja, bo on jest dla mnie wyjątkowym młodym bohaterem, który nie udowadnia czegoś na siłę, gdyż chce widzieć u wszystkich radość, że zawsze jest wyjście z każdej sytuacji, kiedy zagraża niebezpieczeństwo z zewnątrz, a on wraz na czele z zaufanymi przyjaciółmi je rozwiązuje.

Ułatwieniem będzie dla czytelnika odpowiednio dobrana i zamieszczona w rozdziałach czcionka.

Warto podkreślić również to, że autorem projektu okładki do książki z cyklu o przygodach Mikołaja w książce pt. ''W samym środku'' jest Mikołaj Janiszewski.

Panu Pawłowi Janiszewskiemu dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki.

Polecam przeczytać tę książkę.

Po raz trzeci możemy poznać przygody Mikołajka. Co tym razem się wydarzy? Mnóstwo zwariowanych przygód i niebezpiecznych misji. Jak wiecie nasz główny bohater przemieszcza się w czasie, poznając przy tym mnóstwo różnych bohaterów.
Ciuka i Bibełka to ukochane świnki morskie naszego Mikołajka. Potrafi z nim rozmawiać. Dlaczego rozumie ich język? One pomagają w misjach, są tajnymi agentkami MBŚ (Młodzieżowe Biuro Śledcze). Tutaj również spotkamy bohaterów z poprzednich części, między innymi: Wiktorię, Harrego i Kubę.
Na początku książki – w prologu znajdziecie krótkie podsumowanie przygód Mikołajka i jego paczki z poprzednich części. Całkiem dobre rozegranie ze strony autora. Brawo.
Czy lubicie Dziki Zachód? Miko razem ze swoim przyjacielem Kubą przez przypadek znaleźli się w dalekiej przeszłości na Dzikim Zachodzie. Jak do tego doszło? Dowiecie się czytając. Pozna tam dużo dobrych i złych postaci. Odwiedzi ranczo osiemdziesięcioletniego staruszka – Dzikiego Billa. Miki i gospodarz mają jedną wspólną pasję. Odkryjecie jaką? Chłopcy pomagali „dziadkowi” w odnalezieniu tajemniczej Matyldy. Kim ona jest?
Poznali również Sokole Oko i Rumcajsa.
Wiktoria ma żal do Harrego za to, że nie daje odpocząć Mikołajkowi tylko ciągle wysyła jego na różne misje, a przecież w MBŚ są też inni agenci, którzy czekają na tajne zadania. Co na to wszystko powie Harry?
Życie Ciuki będzie zagrożone. Czy przeżyje? Kim jest Przemysław? Co dzieje się z misją do środka Ziemi?
W powieści „W samym środku” Pawła Janiszewskiego znajdziecie mnóstwo ekscytujących przygód i niezwykłych bohaterów. Wartka akcja sprawi, że czytając nie będziecie się nudzili.
Czy powstanie kolejna część? Wszystko zależy od was.
Autor Paweł Janiszewski stworzył kolejną bardzo dobrą powieść przeznaczoną moim zdaniem dla czytelników od 10 +. Nie trzeba znać poprzednich części, żeby dobrze zrozumieć historię ukrytą na kartkach powieści „W samym środku”. Jednak ja polecam wam poznać poprzednie dwie książki „Porwanie to dopiero początek” i „Odpętlenie”. Jesteście ciekawi od czego to wszystko się zaczęło? Koniecznie przeczytajcie.
Z twórczością Pawła Janiszewskiego nie ma czasu na nudę. Mikołajek, jego przyjaciele i ich wspólne misje sprawią, że dzisiejszy szary świat stanie się bardziej kolorowy. Jestem szczęśliwa, że mogę patronować tej części. Dzięki niezwykłym osobliwością poznajemy różne kosmiczne języki.
Jesteście ciekawi wszystkich przygód Mikołajka?
Mam nadzieję, że jeszcze Miko nas zaskoczy. Ja czekam na kolejne jego przygody, a was serdecznie zapraszam do przeczytania książki „W samym środku”.
Z całego serca polecam wszystkie powieści Pawła Janiszewskiego.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Trzecia część przygód Mikołajka.
Prolog stanowi krótkie podsumowanie części pierwszej i drugiej, tj. „Porwanie to dopiero początek” oraz "Odpętlenie". Potem następuje właściwa opowieść, która rozpoczyna się od naprawdę krótkiego odpoczynku Mikołajka od przygód. Ten chłopiec nie wie co to nuda i stale wikła się w najróżniejsze niesamowite sytuacje. Chciał ze swoim przyjacielem Kubą zwyczajnie pograć w szachy, pojeździć na hulajnodze, a za sprawą niefortunnego zajścia w magicznej windzie znaleźli się na Dzikim Zachodzie...do tego w przeszłości. Spotkali tam uczciwego farmera, dzikich Indian, rozbójnika Rumcajsa, który terroryzował Wilczyce i szukali krowy - uciekinierki, bez której farmer miałby kłopoty. Z Rumcajsem sobie poradzili; trochę pomogli im przyjaciele - Harry i Wiktoria oraz zaprzyjaźnione świnki morskie, które kiedy trzeba, umieją się przeistaczać w prawdziwe rumaki. Następną przygodą było poszukiwanie złota we wnętrzu góry, gdzie spotkali kreta Przemysława. Po powrocie do swego czasu i domu w Lublinie przeżyli jeszcze kilka przygód, które zawiodły ich od Jastrzębiej Góry przez Sopot do Zakopanego, Krakowa I Tarnowa. Zakończenie zostawia autorowi szeroką furtkę do kontynuacji tego cyklu.
Ta konkretna powieść, jak i cały cykl, to świetna lektura dla młodzieży mniej więcej w przedziale wiekowym 8-15 lat. I choć ja się zaliczam do ...hmmmm - nieco starszych czytelników i zazwyczaj czytam kryminały, to bawiłam się setnie razem z Miko i jego przyjaciółmi. Bardzo plastycznie oddana podróż do wnętrza ziemi. Można się poczuć, jakby się samemu stało w tej szklanej magicznej windzie i obserwowało się kolejne warstwy i pokłady skał, magmy i co tam jeszcze. W trakcie lektury można też wyraźnie zaobserwować, że Mikołajek, a tym samym i sam Autor - są bardzo eko. A dlaczego? Przeczytajcie, będziecie wiedzieć ;) Dziś "eko" to nie tylko moda z Zachodu; to styl życia.
Czytało się błyskawicznie; 176 stron połknęłam w niecałą godzinę ;) Krótkie rozdziały i wartka akcja sprawiły, że lektura skończyła mi się zanim tak naprawdę zdążyłam się rozpędzić.
Ocena: 7/10

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Trzecia część przygód Mikołajka.

• Podarowana książka przez Autora
  • Wydawnictwo Ridero IT Solutions
  • Patronat
  • #WyzwanieLC2022

Dodaj cytat z książki W samym środku