Gadżet. Obca Moskwa

Okładka książki Gadżet. Obca Moskwa Dmitrij Siłłow
Okładka książki Gadżet. Obca Moskwa
Dmitrij Siłłow Wydawnictwo: Empik Go kryminał, sensacja, thriller
Empik Go
2021-12-10
2021-12-10
Joanna Krystyna Radosz
kryminał sensacja thriller

Jedna z wielu książek mojego ulubionego rodzaju, czyli stalkerowy fanfik, tylko wydany bez ładu i składu, w środku serii, przez wydawnictwo które nie miało z tym wcześniej nic wspólnego, przynajmniej tłumacz orientował się w temacie.

Wychodzi stalker z Zony, a Zona za nim - w postaci nowoczesnej technologii, gierek VR i starożytnych kosmitów. Rzeczy się dzieją tylko dlatego, że nikt im nie zabroni. Akcja dzieje się niestety poza Zoną, więc trochę za mało radiacji
i anomalii ale nadrabia dobrą akcją, dobrym mordobiciem i dobrym humorem niskich lotów.

Przyszłość. Bardzo lubię takich bohaterów jak Iwan, który wrócił do Moskwy z Zony, z zarażonej ziemi. Profesjonalny zabójca - filozof. Twardzi, prawi, odstający od rzeczywistości, nieco zacofani, ale odważni i twardo stąpający po ziemi. Oni mają swój kodeks honorowy. Stalkerzy jak Sasza Hudovec_74 zwany Chudym, czy Takeshi Kovacs, byli żołnierze a teraz ochroniarze, detektywi, bo co może robić wojownik, snajper, w czasie pokoju? W Moskwie pojawia się na rynku nowoczesny gadżet. Neurofon. Przedmiot pożądania. Da ci on znajomość języków obcych, dostęp do super gier i rozszerzonej rzeczywistości. Po wyjaśnienie co to jest odsyłam do treści Gadżetu. Ważne jest, że neufron daje możliwość ucieczki od rzeczywistości, wykreowanie nowej i wzięcie udziału w grach terenowych……..Iwan jest synem Miecznika i Koordynatorki. Musi stawić czoło uzbrojonym, ludzkim marionetkom likwidującym nieogarniętych czyli tych bez neufronów w uszach. Robi to profesjonalnie wspierając się na ramieniu chuderlaka, ale fantastycznego nerda Fiodora. Nienajlepsza lektura. Trochę zgrzyta językowo. Przyszłość i wypasiona technologia a ludzie posługują się archaizmami jak…. drzewiej (wcześniej, dawniej, kiedyś w przeszłości) bywało 😃 np. wraży (wrogi),rzeczony (wyżej, wcześniej wspomniany, przytoczony, wymieniony),leże (miejsce przygotowane do leżenia, spania, legowisko),dziwować się (dziwić się),skonfundować się (wprawić kogoś w zakłopotanie, stracić pewność siebie, zawstydzić jeden drugiego) itd. Ponadto korzystanie z wysokiej technologii nie przeszkadza ludziom zapisywać numerów przepustek … na kartce. Jest przeciętnie. Autor nie wykorzystał potencjału własnego pomysłu. Ponadto lektor nie bardzo się sprawił, że tak powiem pozostając w konwencji językowej Gadżetu.

Przeciętna żeby nie powiedzieć słaba. Jak ktoś lubi taką tematykę, to przez nia pewnie przebrnie. Ja męczyłem się bardzo.

Pan snajper i jego wielkie jaja ratują świat w tempie kilkunastu rozsmarowanych mózgów na godzinę. Prosta akcja, dużo mięsa i trochę gówna. Szkoda że to jak na razie jedyna przetłumaczona książka z serii bo chciało by się więcej.

Świetna. Lekka, szybka, zabawna, napisana ze swadą, z rosyjską duszą. I co najważniejsze - tłumacz tego nie popsuł.

• Kindle
  • Postapo