Zaginiona melodia

literatura młodzieżowa
Pascal
2022-03-23
2022-03-23

Sandra jest licealistką i za rok czeka ją matura. Po wygranej w szkolnym konkursie talentów, gdzie pięknie zaśpiewała, zwraca na nią uwagę Dylan. Chłopak ma bogatych rodziców, jest rozpieszczony i na wiele sobie pozwala. Dla Sandry chłopak jest jej pierwszą miłością i jest w stanie zrobić wiele by zatrzymać go przy sobie. Przestaje mieć czas dla swej najlepszej przyjaciółki Nikoli, która zostaje odstawiona przez nią na boczny tor. Na 18 urodzinach Dylana, chłopak podaje Sandrze na rozluźnienie pigułkę, którą ta popija alkoholem. Sandra z imprezy tej niewiele pamięta, jednak co rusz zaczyna otrzymywać różne memy, których jest bohaterką. Jak dalej rozwinie się znajomość dwójki nastolatków?

Książkę czyta się dobrze, jednak jest ona nierówna. Prawie do połowy wydawała mi się strasznie banalna i nieciekawa. Akcja rozwinęła się i nabrała tempa dopiero w drugiej części. Na pewno jest to pozycja warta przeczytania przez nastolatków i ich rodziców. Jest to swego rodzaju przestroga dla jednych i drugich. Nie zawsze jesteśmy świadomi zagrożeń, które nas czekają na progu dorosłości. Nie zawsze też potrafimy rozmawiać o swoich problemach z najbliższymi. Często czujemy się bardzo osamotnieni, postawieni pod tzw. ścianą i nie wiemy jak rozwiązać problem.
Książkę oceniam na 7 pkt.

To była cholernie dobra książka. Na początku nie byłam do niej przekonana, ale ze strony na stronę podobała mi się coraz bardziej. A zakończenie... szkoda, że tak wyszło, ale nigdy bym na to nie wpadła. Było mocne i niespodziewane. Przynajmniej dla mnie. Myślę, że historia Sandry, niestwty mogłaby wydarzyć się na prawdę, w dzisiejszych czasach.

Lubię książki pani Edyty i chętnie po nie sięgam. Spodziewałam się jakiejś dojrzałej obyczajówki, takiej z którą będę się mogła utożsamić. Dostałam zupełne przeciwieństwo, czy dobre? Zaraz się dowiecie.
Byłam lekko zaskoczona, gdy czytając książkę okazało się, że jest ona w tematyce Young Adult. Pierwsze miłości, pierwsze uniesienia. Ja tego typu literatury nie lubię, ale w tej książce wszystko było takie prawdziwe. Jest to jedna z pierwszych pozycji tego gatunku, która mnie porwała i nie pozwoliła się odstawić na półkę. Powiem więcej, rzadko zdarza się, że historia wyciska moje łzy. Tak tu było! Płakałam, przeżywałam, a moje emocje szalały. Co prawda większość tych uczuć wypłynęła na koniec książki, ale były one takie prawdziwe. Ta historia może się przytrafić każdemu rodzicowi. Jest przestrogą i ostrzeżeniem.
Niezmiennie styl pani Edyty jest świetny. Przez treść się płynie. Nie ma tu zbędnych wstawek, długich opisów czy nudnych akcentów. Od początku do końca powieść jest wciągająca, a fabuła płynna i porywająca czytelnika.
Polecam

Historia o nastoletnich miłościach porażkach, podbojach, przyjaźni i o podejmowanych decyzjach które różnie wpływają na nasze życie. Główna bohaterka Sandra to prosta dziewczyna jednak jej zaślepienie miłością nastoletnią spowodowała kaskadę konsekwencji.. czasu nie da się cofnąć , a decyzje trzeba podejmować.

Gdy zaczynałam czytać "Melodię", nie byłam pewna, czy historia o osobach, których mogłabym być matką (licealną, ale jednak) jest dla mnie odpowiednia. New adult średnio trafię i irytowało mnie strasznie słownictwo używane przez młodocianych bohaterów (choć najbardziej wkurzała mnie moja imienniczka! No trzasłabym księgowej w ryj!). Jednak z każdą strona przepadałam bardziej i pochłonęłam ja w tempie zastraszającym... zbierając szczękę z podłogi. Bo takiego końca nie spodziewał się zapewne nikt, ja przede wszystkich. Cieszę się, że jestem stara i dane mi było przebyć każdy etap edukacji, łącznie ze studiami, bez Internetu: człowiek robił głupstwa dużo poważniejsze niż Sandra a mimo to nikt go potem nie wytykał palami... A to, co się zdarzało na imprezach, na nich pozostawało, ooo. Polecam.

Powieść skierowana przede wszystkim do młodego czytelnika, ale moim zdaniem może ją przeczytać każdy. Świetna, wciągająca, intrygująca.
Sandra i Nikola są przyjaciółkami. Ich przyjaźń trwa do czasu szkolnego konkursu talentów, w którym bierze udział Sandra i go wygrywa. Konkurs i odpowiednia stylizacja sprawiają, że dziewczyną zaczyna interesować się najprzystojniejszy i najbogatszy chłopak w liceum.
Miłość, zazdrość, prześladowanie to główne tematy poruszone przez autorkę. Sprawiają one, że powieść jest tym bardziej interesująca, a zakończenie wbija w fotel.
Serdecznie polecam.

Książka dedykowana młodzieży, ale czy tylko? Poruszanych jest tu mnóstwo kwestii: młodość, przyjaźń, miłość, pragnienia, seks, rodzina, praca, szkoła... Każdy znajdzie coś dla siebie.
Pani Świętek znana mi jest nie od dziś i bardzo wysoko cenię jej książki. Jest niezawodna! Przy lekturze tej książki też miałam nadzieję na coś niezwykłego. W dużej mierze nie zawiodłam się. Jednak książki młodzieżowe mojego pokolenia były nieco hmmm... delikatniejsze? Ja rozumiem, ze dzisiejsza młodzież jest mocno hop do przodu, głównie dzięki technologii, ale czy nadąża ze wszystkim? Internet nie zastąpi prawdziwych międzyludzkich relacji. No i mam wrażenie, że przez social media nastolatkowie mają bardzo wypaczony obraz, który mało co przypomina realne życie. W książce momentami drażnił mnie wulgarny język, ale cóż - tak już jest. Sama jestem w wieku, kiedy doskonale pamięta się nastoletnie czasy, ale do czterdziestki jeszcze daleko i mimo to czuję się jak dinozaur. Czy na prawdę świat poszedł aż tak do przodu?
I jeszcze jedno: autorka określa mianem Millenialsów osoby urodzone po 1980 roku. BŁĄD! Absolutnie nie czuję się millenialsem...

Zakończenie z tych, co to wbijają w fotel i dłuższy czas nie pozwalają dojść do siebie, ale przede wszystkim zmuszają do myślenia. Takie powieści kocham i bardzo dziękuję autorce, że poruszyła tak ważne tematy. Niech nikogo nie zwiedzie "przyjemna" okładka. W środku kryje się mroczna historia, której nie życzyłabym najgorszemu wrogowi.

Powieść polecam każdemu rodzicowi, żeby po jej przeczytaniu przetarł oczy i baczni przyjrzał się swoim dzieciom, aby niczego nie przeoczyć, bo może być za późno...

Więcej na blogu: https://anetakrasinska.blogspot.com/2022/04/zaginiona-melodia-e-swietek-czyli.html

Powieść polecam każdemu rodzicowi,...

Wiem, że jest to książka młodzieżowa, ale sięgnęłam po nią z ciekawości. I nie żałuję.

Jak zwykle Pani Edyta nie zawodzi.

Jak zwykle Pani Edyta nie zawodzi.

• Egzemplarz recenzencki
  • Brak Legimi A
  • Od wydawcy / księgarni / autora 2022

Dodaj cytat z książki Zaginiona melodia