Pieśń Nilu

Okładka książki Pieśń Nilu Hannah Fielding
Okładka książki Pieśń Nilu
Hannah Fielding Wydawnictwo: London Wall Publishing literatura obyczajowa, romans
Song of the Nile
London Wall Publishing
2022-02-01
2022-02-01
Anna Esden-Tempska, Michał Ignar

DNF 280/600

DNF 280/600

Gdyby nie osadzenie akcji w egzotycznych klimatach Egiptu byłby to kolejny "harleqin", romansidło z przewidywalnym zakończeniem. Dobry na deszczowe (czego nikomu nie życzę) dni w czasie urlopu. Mnie nie urzekł...

Główna bohaterka Aida El Masri po ośmiu latach spędzonych w Anglii, gdzie wyemigrowała po tragicznej śmierci swojego ukochanego ojca Ayouba, posanawia wrócić do swego domu w Egipcie.
Tam czeka na nią Phares, syn Kamela, którego Aida wciąż uważa za winnego śmierci swojego ojca.
Czy powrót zmieni jej nastawienie, czy da się ponieść uczuciu, czy górę weźmie jej duma i samodzielność wywieziona z Anglii.
Urzekły mnie barwne opisy Egiptu, zarówno krajobrazów, architektury, jak i kultury oraz wielobarwnych strojów.
Autorce udało się stworzyć romantyczną opowieść z wątkiem kryminalnym, niestety mniej więcej od połowy książki, gdzie rozterki Aidy dla mnie robiły się już nieznośne zaczęłam odnosić wrażenie jakbym czytała lepszej jakości Harlequin.... ale całość oceniam dobrze.

Niestety spodziewałam się po tej książce czegoś więcej...a otrzymałam rozbudowany Harlekin. Według mnie to zmarnowany potencjał...niewykorzystana sceneria Egiptu...historia państwa potraktowana marginalnie. A mogła to być całkiem dobra książka.

KRAINA Z TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY

Ostatnio wpadła mi w ręce piękna epicka opowieść o bardzo intrygującym tytule "Pieśń Nilu" autorstwa Hannah Fielding - poczytnej pisarki egipskiego pochodzenia, obecnie mieszkającej w Europie. Powieści tej autorki zyskują sobie szerokie grono czytelników i są nagradzane na całym świecie. Nawet nie przypuszczałam, że ta sześciuset stronicowa opowieść pochłonie mnie bez reszty i dostarczy tylu niezapomnianych wrażeń. A to wszystko za sprawą niebywałego talentu pani Fielding, która ciekawie opowiada dzieje bohaterów i jednocześnie pięknie odmalowuje słowem egipskie krajobrazy, ukazuje egzotykę tamtych miejsc, opisuje modę, ubiory i stroje epoki, a także architekturę, wystroje wnętrz oraz tak odmienną od europejskiej tradycję i kulturę. Kontrasty są wszechobecne, widoczne w niemal każdej dziedzinie życia i to dzięki nim historia staje się jeszcze barwniejsza i bardziej osobliwa.

Aida El Masri jest pół Angielką i pół Egipcjanką. Ostatnie osiem lat życia spędziła w Anglii, gdzie wyemigrowała po śmierci swojego ukochanego ojca Ayouba uwikłanego w przestępstwo, którego nie popełnił. W Europie bohaterka przeżyła II wojnę światową pracując jako pielęgniarka w londyńskim szpitalu. Te trudne doświadczenia zahartowały ją i odmieniły jej podejście do życia. Teraz po latach Aida wraca do Luksoru, do swojej rodzinnej posiadłości, którą odziedziczyła po zmarłych rodzicach, aby stawić czoła przeszłości i rozwikłać zagadkę niesłusznego skazania i śmierci swojego ojca. W Egipcie czeka na nią sporo niespodzianek, a wśród nich przystojny chirurg Phares Pharaony - towarzysz jej dziecięcych zabaw i młodzieńcza miłość sprzed lat. Aby dotrzeć do prawdy o smutnej przeszłości bohaterka musi stawić czoła wielu wyzwaniom, intrygom i niebezpieczeństwu. Stawka jest jednak wysoka, a Aida ma na szczęście wokół siebie zaufanych przyjaciół. Czy to wystarczy, aby poznać prawdę o wydarzeniach sprzed ośmiu lat przeczytacie w książce, ale mogę Wam zdradzić, że emocji na pewno nie zabraknie.

Hannah Fielding stworzyła przepiękną romantyczną opowieść, którą można się prawdziwie delektować. Akcja posuwa się powoli, niespiesznie i dzięki temu czytelnik ma możliwość zakosztować egzotyki opisywanych miejsc, podziwiać piękno krajobrazów, niemalże doświadczyć prawdziwych kolorów Górnego Egiptu, poczuć jego aromaty i spotkać się z tak odległą od europejskiej koptyjską i arabską kulturą oraz tradycją. Egipt opisany w tej powieści jawi nam się niczym kraina z baśni Tysiąca i Jednej Nocy, prawdziwa mieszanka kultur, narodów i religii. W latach krótko powojennych Egipt postrzegany był jako przysłowiowa kraina mlekiem i miodem płynąca. Był to czas romantyzmu, bogactwa, przepychu i blichtru - jednym słowem prawdziwa Belle Epoque, która tak mocno kontrastowała z szarą, smutną i zniszczoną wojną Europą. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci... Kwitnący na szeroką skalę przemyt, handel dziełami sztuki, ale także bronią, czy narkotykami zapewniał niewyobrażalne bogactwo wyższym sferom i niestety był to częsty proceder w tamtym czasie. Popularne było też plądrowanie grobów i bogacenie się na wartościowych przedmiotach należących do zmarłych. I co gorsza wielu mieszkańców nie widziało w takim działaniu nic złego.

Autorka pięknie ukazała rodzinę, która w egipsko - koptyjskiej oraz muzułmańskiej kulturze od zawsze była stawiana na pierwszym miejscu. Wielopokoleniowe rody zamieszkujące luksusowe rezydencje, gospodarujące na ogromnych połaciach ziemi to charakterystyczny obraz tego kraju. Ale Egipt to także wielka międzynarodowa społeczność składająca się także z Francuzów, Włochów, Maltańczyków, Ormian, Greków, którzy wspólnie zamieszkiwali na tym terenie.

Pani Fielding napisała tę opowieść z dystansem i poczuciem humoru, które przejawia się przede wszystkim w dość licznie przytaczanych powiedzonkach i przysłowiach. Kiedy przeczytamy, że: "Małpa jest piękna niczym gazela w oczach swojej matki" albo "Kto oparzył się zupą, będzie dmuchał na jogurt", to w pierwszym odruchu uśmiechamy się szeroko, ale po zastanowieniu odnajdujemy w tym głębszy sens.

Wątek romansowy pomiędzy głównymi bohaterami został przedstawiony w bardzo interesujący sposób. Sporo tu romantyzmu i nastrojowości, a intymna sfera życia Aidy i Pharesa przedstawiona została w bardzo delikatny i subtelny sposób, z gustem i klasą. Hannah Fielding pisze pięknie, opisowo, barwnie i kolorowo, dlatego też "Pieśń Nilu" pomimo swoich sześciuset stron tak przyjemnie i szybko się czyta.

Tematyka poruszana w powieści daleka jest od sielanki, ma w sobie autentyzm i prawdę oraz uniwersalną mądrość życiową. Widać, że autorka wie o czym pisze, zna tę kulturę, kraj i mieszkających tam ludzi.
"Pieśń Nilu" to opowieść, dzięki której można poszerzać własne horyzonty, poznawać inne kultury, a także nabrać ochoty na egzotyczną podróż. Jej lektura to naprawdę czysta przyjemność. Ja jestem oczarowana i w tej sytuacji pozostaje mi tylko rozejrzenie się za kolejną powieścią autorki.

KRAINA Z TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY

Kolejna wspaniała powieść tej autorki. Idealna książka na lato i nie tylko, jest tu i wielka miłość, tajemnice, niesamowity świat bogatych Egipcjan. Wciąga od pierwszej strony. Jest to romans, który zawiera wszystko to co lubię w romantycznych powieściach. Bardzo polecam. Ja na pewno z ogromną przyjemnością sięgnę po kolejną książkę Hannah Fielding.

⭐Recenzja⭐

🌺 "Pieśń Nilu" Hannah Fielding to romantyczna opowieść o miłości, poświęceniu, odwadze i zemście osadzona w malowniczym Egipcie.

🌺 Aida El Masri po latach pobytu w Londynie wraca do Luksoru. Wyjechała po śmierci ojca, który został niesłusznie oskarżony o coś czego nie zrobił, i obiecała sobie, że kiedyś wróci do domu, znajdzie winnego i się na nim zemści. Ma za sobą ciężkie przeżycia, a do tego wciąż nie wie, kto wrobił jej ojca w kradzież antyków, także postanawia na własną rękę odnaleźć winnego. Podejrzewa przyjaciela ojca, Kamela, jednak nie ma dowodów aby go oskarżyć. Po powrocie do domu spotyka Pharesa, syna Kamela, w którym była kiedyś zakochana.
Gdy Phares jej się oświadcza kobieta waha się pomiędzy uczuciami jakie do niego żywi, a lojalnością wobec zmarłego ojca.
Na dodatek tajemniczy książę zaczyna się nią interesować, i wprowadza zamęt do jej życia.

Kto jest winny przestępstwa?
Kogo wybierze Aida?
Co okaże się ważniejsze dla Aidy, miłość czy zemsta?

🌺 Akcja powieści rozgrywa się w Egipcie w 1946 roku. Ponieważ uwielbiam Egipt i byłam tam już kilka razy, po zobaczeniu tej książki po prostu musiałam ją przeczytać.
Jest to niezwykle romantyczna i intrygująca opowieść, a barwne opisy Egiptu, oraz tamtejszej kultury powodowały, że czułam się tak jakbym tam była. Autorka urodziła się i wychowała w Aleksandrii, także miała wiedzę na temat kultury i tradycji Egiptu, i dlatego ta książka była tak autentyczna i urzekająca.
Książka ta to naprawdę spora cegiełka, ma ponad sześćset stron, także trochę się przeraziłam jak ją zobaczyłam, ale muszę przyznać, że czytało się ją bardzo dobrze i dość szybko ją skończyłam.
Jeśli lubicie romanse z niezwykłym klimatem, pięknymi opisami krajobrazów, oraz intrygującą fabułą, to zachęcam do sięgnięcia po tą książkę. Ja jestem nią zachwycona.

⭐Recenzja⭐

Za mną lektura opasłego tomiszcza "Pieśń Nilu", ale nie żałuję ani jednej chwili, poświęconej tej lekturze...
To niezwykle klimatyczna powieść, przy której można napawać się każdym jednym słowem.
Zastanawiałam się, skąd u Hannah Fielding inspiracja i zainteresowanie Egiptem, a wszystko wyjaśniło się w wywiadzie z autorką, zamieszczonym na końcu książki.
Otóż urodziła się ona i wychowałą w Aleksandrii. Pisze wprawdzie o Górnym Egipcie, nie o terenach, na których się wychowała, ale chyba nie umniejsza to jej znajomości kultury i tradycji całego kraju.
Oczywiście jest to powieść fabularna, interesująca pod każdym względem, z pięknym wątkiem miłosnym, z historią egipskich rodów El Masri i Pharaony'ch, ale zachwyca także cudownym piórem, przepięknymi opisami przyrody, architektury, zwyczajów, smaków i zapachów.
Akcja toczy się w 1946 roku w Luksorze, a więc tuż po drugiej wojnie światowej i uwydatnia niesamowity kontrast między zniszczoną wojną Europą i tą częścią Egiptu, gdzie wojnę tubulcy najczęściej znają z opowiadań.
Na uwagę zasługuje natomiast także wątek wolnościowy, ponieważ rdzenna ludność tych terenów marzy o uwolnieniu się od wpływów korony brytyjskiej. No i oczywiście temat praw kobiet, które pragną uwolnić się od jedynej przeznaczonej im roli żon i matek, coraz bardziej wyemancypowanych, chcących spełniać się również zawodowo, mieć prawo głosu w ważnych sprawach dla kraju i ich lokalnych społeczności.
Polecam lekturę, bo autentycznie przenosi nas w świat zupełnie odmienny kulturowo, barwny i zmysłowy, pozwalający naprawdę dojrzeć oczami wyobraźni srebrny sierp księżyca na tle szmaragdowego nieba nad pustynią.

Otóż urodziła się...

• ❤ 2022 ❤