Jak zacząć przygodę z fotografią?

Okładka książki Jak zacząć przygodę z fotografią? Dodo Knitter
Okładka książki Jak zacząć przygodę z fotografią?
Dodo Knitter Wydawnictwo: Językowa Siłka Patryk Topoliński poradniki
poradniki
Językowa Siłka Patryk Topoliński
2022-01-01
2022-01-01
fotografia poradnik

Doceniam starania autorki jeśli chodzi o estetykę i prostotę przekazu, ale niestety nie poleciłabym nikomu tego poradnika. Ilustracje, które miały pomóc w zrozumieniu, wielokrotnie były dla mnie mylące, natomiast zawarta wiedza jest bardzo minimalna. W wielu rozdziałach wręcz brakowało
dodatkowego wyjaśnienia i treść wydawała się na jakby niedokończoną. Oczywiście rozumiem, że autorka skupiła się na przekazie: "najważniejsza jest praktyka", dodając także wiele przykładów ćwiczeń, jednakże uważam, że książka jest trochę "napompowana" i cała treść mogłaby być z powodzeniem skompresowana do 1/3. Cena też jest napompowana i w ogóle nie adekwatna do jakości. Nie polecam.

Bardzo podstawowy poradnik z zakresu fotografowania, dla kompletnych amatorów.
Za taką cenę spodziewałam się czegoś więcej.

Bardzo podstawowy poradnik z zakresu fotografowania, dla kompletnych amatorów.
Za taką cenę spodziewałam się czegoś więcej.

Ten poradnik jest bardzo podstawowy, jak na swoją cenę. Gdybym miała powtórzyć ten zakup ze świadomością zawartości, nie zrobiłabym tego.
Podstawy o ISO, przesłonie czy czasie naświetlania znajdziecie wszędzie za darmo. Kilka porad jak pozować (też śmiało można znaleźć w necie inspo czy wprost artykuły o tym).
Książka jedna rzecz mówi naprawdę dobrze: żeby robić fajne zdjęcia, trzeba ćwiczyć. Resztę info naprawdę znajdziecie w darmowych źródłach, a jeśli coś-niecoś o fotografii już wiecie, to nie czeka Was tu nic nowego.

Książka jedna rzecz mówi naprawdę dobrze: żeby robić fajne...

Od razu zaznaczę ze nie zakupiłam książki. Miałam okazje przeczytać ja u koleżanki która, niestety bardzo ulega wpływom i zakupiła pozycje.
Byłam szczerze mówiąc zaskoczona bardzo wysoka cena książki napisana przez kompletna amatorkę. Tylko ciekawość i zdziwienie skłoniło mnie nie przejrzenia lektury.
No i postanowiłam wyrazić swoja opinie, będąc zdegustowana całym procederem.
Proszę przejrzeć ceny książek, poradników fotografii, napisanych przez światowej sławy profesjonalistów w tej dziedzinie. Ludzi nagradzanych, z wieloletnim doświadczeniem. Wymienię choćby Scott Kelby, Nicole S young, Bryan Peterson. Ich niesamowite doświadczenie i wiedze można już czerpać za 30 - 60zl.
Kolejna zaś kompletna amatorka, skuszona łatwym i szybkim zarobkiem, wycenia z kolei swój poradnik na kilku krotność tej ceny.
Uważam ze plaga książek i ebooków wydawanych przez influenserki to jakaś kompletna pomyłka.
Są to osoby które bazując na swojej społeczności, dorabiają się milionów wykorzystując zaangażowanie ludzi, sprzedając produkty wydmuszki, za niesamowicie zawyżone ceny.
Także apel - jeśli macie za dużo pieniędzy, wpłaćcie je lepiej na jakiś wartościowy cel charytatywny, pomóżcie jakiejś osobie w trudnościach a za resztę kupcie i wspierajcie swoimi pieniędzmi, wiedze, fach, i generalnie to co jest tego warte - czyli profesjonalistów którzy na to zasługują. bo z tego co widzę to nabieracie się tylko i wyłącznie na popularność.
Książka Dodo biorąc pod uwagę wartość do ceny - 1 na 10. Dałabym jeszcze minus 100 za bezwstydne dorabianie się na naiwnych, zapatrzonych followersach.

No i postanowiłam wyrazić swoja opinie, będąc zdegustowana całym...

TLDR: Nie da się tej pozycji polecić z czystym sumieniem za tą cenę.

Obserwuję Dodo i podziwiam za jej treści, za to co i w jaki sposób przekazuje. Ale ten ebook budzi we mnie mieszane emocje.

Na plus:
Prosty, zrozumiały język.
Przystępnie wytłumaczone zagadnienia.
Przykłady pokazane na zdjęciach.
Parę przydatnych porad.

Na minus:
Cena kontra zawartość.
Dostajemy bodziec: ebook ma aż 300 stron! Tymczasem, pomijając ćwiczenia, tekstu jest może na 3 godziny czytania.
Poczucie, że w niektórych miejscach brakuje informacji, które dopełniłyby kontekst.

Subiektywnie:
Osobiście nie przypadła mi do gustu oprawa graficzna, która w niektórych miejscach sprawiała wrażenie, że miejsce jest "sztucznie" zapełniane.
Językowo wkradały się drobne problemy np. powtórzenia czy brak poczucia ciągłości logicznej zdań.

TLDR: Nie da się tej pozycji polecić z czystym sumieniem za tą cenę.

Na plus:
Prosty, zrozumiały język.
Przystępnie wytłumaczone zagadnienia.
Przykłady pokazane na zdjęciach.
Parę przydatnych porad.

Na minus:
Cena kontra zawartość.
Dostajemy...

Z całą sympatią jaką mam do Dodo, jestem zawiedziona tą pozycją. Co prawda już na wstępie Dodo zaznacza, że to nie jest profesjonalny poradnik i z tym stwierdzeniem się zgadzam, ale mimo wszystko spodziewałam się więcej treści merytorycznej. Ja jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o fotografię i znalazłam tam parę praktycznych, dobry rad, jednak mam wrażenie, że to były bardzo ogólne rady - w stylu: nie garb się na zdjęciach, bo wyjdziesz niekorzystnie, nie stój jak kołek, zrób coś z rękami itp.
Boli mnie ta ogólna tendencja blogerek do pisania książek i sprzedawania ich w zawrotnych cenach tylko dlatego że są znane w Social Mediach, podczas gdy profesjonale poradniki, napisane przez zawodowych fotografów, poparte latami doświadczenia i reaserchu można kupić za 1/4 ceny poradnika Dodo.
Łatwo i szybko się czytało, ale dużo wartości z tej pozycji nie wyniosłam niestety.

Napisana bardzo przystępnym językiem. Szybko się czyta i faktycznie pomaga robić lepsze zdjęcia, zamiast zarzucać czytelnika niezrozumiałymi frazami.

Naprawdę fajny poradnik fotograficzny, zwłaszcza dla osób początkujących. Napisany prostym językiem, zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć, by zacząć robić dobre zdjęcia. W książce jest dużo przykładów, które pomagają zrozumieć omawiane zagadnienia. Bardzo podobały mi się fragmenty o doborze ubrań i pozowaniu, we wcześniej czytanych poradnikach nie znalazłam takich informacji. Autorka dodatkowo dzieli się nieszablonowymi trikami, które na pewno pomogą mi w wielu sytuacjach (zrobiłam o nich kilka stron notatek!)

Książka wyróżnia się na tle innych książek o fotografii - język jest dużo prostszy, taki "dziecięcy". Jest to oczywiście ogromną zaletą. Czyta się bardzo szybko, a wiedza sama wchodzi do głowy.

Polecam zwłaszcza osobom, dla których fotografia wydaje się czarną magią. Dla doświadczonych fotografów może być nieco za prosta.

• E-booki
  • Czytane w oryginale
  • Ebooki
  • Fotografia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Jak zacząć przygodę z fotografią?