Every Last Fear

2021-03-02
2021-03-02

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Inspiracją do napisania tej książki była podróż autora do Meksyku.

Rodzina Matta Pine'a: rodzice, brat i siostra nie żyją - zostali znalezieni martwi w wynajętym domu w Meksyku. Matt ma jeszcze jednego brata - Danny'ego, który siedzi w więzieniu za zamordowanie swojej dziewczyny.

Czy obie sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Jeśli tak, to czy uda się znaleźć prawdziwego mordercę? Dlaczego zginęła prawie cała rodzina Matta?

Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca za bezpłatny egzemplarz książki.

Inspiracją do napisania tej książki była podróż autora do Meksyku.

Rodzina Pine’ów: tata Evan, mama Olivia (Liv),córka Maggie oraz synowie Matt i Tommy, żyją w cieniu skazania i uwięzienia najstarszego brata Danny'ego za morderstwo swojej dziewczyny Charlotte wiele lat wcześniej. Podczas gdy reszta rodziny brała udział w filmie dokumentalnym zatytułowanym „Brutalni i agresywni”, aby zbadać słabe punkty w sprawie Danny’ego w nadziei na uniewinnienie, student Uniwersytetu Nowojorskiego Matt nie chce mieć z tym nic wspólnego. Kiedy jednak reszta jego rodziny zostaje zamordowana podczas wakacji w Tulum w Meksyku, Matt z pomocą agentki FBI Sary Keller musi poskładać w całość kawałki ich podejrzanej śmierci.
Historia Evana, Liv, Maggie i Tommy’ego jest opowiedziana retrospektywnie, podkreślając dynamikę rodziny i niektóre skomplikowane indywidualne historie Evana, Olivii i Maggie w przeszłości oraz w dniach bezpośrednio poprzedzających ich skazaną na zagładę podróż. Przeplatana jest historia Matta, zarówno przeszła, jak i obecna, a także historia agentki Keller. W tajemnicach kryją się tajemnice, a w kłamstwach kolejne kłamstwa. Kiedy Matt znajduje się w potencjalnym niebezpieczeństwie, on i agentka Keller muszą ułożyć elementy układanki dotyczące przeszłości Danny'ego i śmierci jego rodziny, aby odkryć ich powiązania.
Uważam, że jest to dobrze napisany, trzymający w napięciu thriller. Podobało mi się, że autorka dawała wskazówki, dawała odpowiedzi, a jednocześnie stawiała kolejne pytania. W tej historii dużo się dzieje. Jedziemy z Nowego Jorku, przez Waszyngton, do Tulum w Meksyku, potem do Chicago i do małego miasteczka w Nebrasce. Naprzemienne rozdziały podążają za wieloma postaciami w różnych momentach. Chociaż takie przeskoki mogłyby być trudne do podążania, nie jest tak w tym przypadku. W rzeczywistości powoduje to wgląd w całą sytuację z różnych perspektyw. To była ciekawa przejażdżka i chociaż w połowie odkryłam zabójcę, nie wpłynęło to na moją przyjemność z lektury.

Finlay chciał być jak Coben, ale ciężko jest doścignąć mistrza.
Początek fabuły jest ciekawy, ale im dalej w las tym to zainteresowanie zanika. Zamiast ciągnąć wątki dwóch głównych postaci to autor wplata rodzinne retrospekcje, które mało wnoszą do historii. Fajnym zabiegiem jest wprowadzenie na koniec niektórych rozdziałów fragmentów z serialu o mordercy. Sprawia to wrażenie jakby wraz z każdą wstawką kończył się jeden odcinek. Porusza ważny wątek niesłusznie skazanych przez sądy.
Matt to fajna postać. Wszystko krąży wokół niego i jest zwykłym studentem filmoznawstwa. Nie udaje supermana by wyjść z wszelkich opresji. Agentka Keller to dziwna postać. Niby prowadzi jakieś śledztwo, ale autor to przed nami ukrywa. Wystawia ją nam kiedy już coś się dzieje, ale nie pokazuje jak to zrobiła. Strasznie zmarnowany potencjał.
Książka ma świetne zwroty akcji i to mnie trzymało przy niej. Niby już było wszystko wiadomo, a nagle się okazuje, że to ślepa uliczka. Zakończenie również ciekawe. Takie w stylu Cobena.
Uważam jednak, że można by z tej powieści wyciągnąć więcej. Jest potencjał w autorze.

W Meksyku odnalezione zostają zwłoki amerykańskiej rodziny. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Pewne poszlaki wskazują jednak, że było inaczej. To ta sama rodzina, która kilka lat wcześniej była gwiazdami serialu dokumentalnego na Netflixie. Serial przedstawiał zawiłą historię ich syna oskarżonego o morderstwo swojej dziewczyny. Teraz wszystko spada na ich syna Matta, który wraz z agentką Keller chce odkryć prawdę o rodzinie.

Finlay chciał być jak Coben, ale ciężko jest doścignąć mistrza.

Co powinien zawierać w sobie dobry kryminał? Zagadkę, zbrodnie, śledztwo, niespodziewane zwroty akcji. Ta książka ma w sobie to wszystko. Poznajemy historię młodego studenta, którego rodzina zmarła podczas wakacji w Meksyku. Oficjalna przyczyna to zatrucie gazem. Jakby było to mało traumatyczne wydarzenie dla chłopaka, jego starszy brat od 5 lat siedzi w więzieniu za morderstwo swojej dziewczyny. Jakież tragiczne zrządzenie losu. I tutaj wchodzimy z przewrotem, gdzie na jaw wychodzą nowe dowody a wszystko co do tej pory było brane za pewnik okazuje się mrzonką. Rozpoczyna się śledztwo z pościgami, porwaniami, zastraszaniem i przemocą. Zakończenie jest typowe i satysfakcjonujące. Skąd więc taka ocena? Ja, czytając dużo książek zapamiętuje na dużej tylko te, w których pojawiło się zdarzenie z którym się wcześniej nie spotkałam. W otchłani strachu jest tak klasycznie poprawna, że po dwóch dniach ja całkowicie o niej zapomnę. Polecam wam sprawdzić samemu 👍

P.S. Obiecuje sobie i wam, że będę czytać więcej horrorów 🧟‍♀️

Czasem bardzo dobre książki przechodzą bez echa. Czy Wy też macie takie pozycje, które Wam się spodobały, ale praktycznie nie widzieliście ich innych recenzji?

Student Uniwersytetu Nowojorskiego Matt Pine otrzymuje tragiczną informację - niemal cała jego rodzina zginęła w Meksyku. W związku z tymi zdarzeniami Matt wraca w rodzinne strony. Musi się zmierzyć ze sporą dawką nienawiści mieszkańców, gdyż kilka lat temu jego starszy brat został skazany za morderstwo swojej dziewczyny. Następnie stał się bohaterem głośnego filmu dotyczącego tej zbrodni.

Akcja tej książki prowadzona jest zarówno w różnych ramach czasowych, jak i z perspektywy różnych bohaterów. Dodatkowo część wydarzeń, w szczególności dotyczących zbrodni z przeszłości przedstawiona jest w formie scenariusza filmowego. Pomimo tak różnej narracji, wszystkie elementy historii do siebie pasują, a akcja przez ten zabieg nabiera tempa.

Ta pozycja to jednak nie tylko doskonale skonstruowany thriller, ale też świetne przedstawiony obraz rodzicielskiej bezgranicznej miłości i zaufania do własnego dziecka.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

"W otchłani strachu" to dla mnie powieść poprawna. Jest tajemnica, śledztwo, śmierć, zagadka. Jednak ta opowieść nie wciągnęła mnie tak jak myślałam. Dosyć sporo postaci, wątków z których część nic nie wnosiła. Dopiero pod koniec książki poczułam zaciekawienie, a akcja przyspieszyła. Nie domyśliłam się zakończenia lecz było ono dla mnie delikatnie rozczarowujące, a sama historia skończyła się nijako.

Mimo wszystko nie zasypiałam przy czytaniu co zdarza mi się czasem więc ocieniam na 6/10

W obliczu śmierci…

W Meksyku dochodzi do śmierci w podejrzanych okolicznościach rodziny Pine’ów – rodziców i dwójki dzieci. Jednak to nie jedyna tragedia, która dotknęła rodzinę. Ich najstarszy syn Danny siedzi w więzieniu za zabójstwo swojej dziewczyny, jednak rodzina uważała, że jest niewinny. Czy te dwie sprawy są połączone? Ich syn - Matt wraz z FBI próbuje rozwikłać tę zagadkę.

„W otchłani strachu” to dynamiczny thriller z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji, który na myśl przywodził mi nieco prozę Harlana Cobena. Podejrzana śmierć 4 osób, niewinny człowiek odsiadujący wyrok, tajemnica z przeszłości… Historia opowiedziana z kilku perspektyw – Matta, jego ojca, siostry i matki, skupiająca się zarówno na bieżących wydarzeniach jak i zdarzeniach sprzed wyjazdu do Meksyku, przeplatając także gdzieniegdzie zdarzenia z dalszej przeszłości – z chwil, kiedy doszło do śmierci dziewczyny Danny’ego.

Powieść została okrzyknięta najlepszym thrillerem 2021 roku, co w moim odczuciu zostało przyznane nieco nad wyraz. Fakt jest tak dynamicznie, że czyta się jednym tchem, są zwroty akcji, jest ciekawe zakończenie. Jednak ja zakończenie odgadłam już w połowie książki, co całkowicie pozbawiło je elementu zaskoczenia. Do tego, w moim odczuciu, słabo była tu przedstawiona kreacja psychologiczna Matta. Główny bohater, który traci, na dobrą sprawę, całą rodzinę jaką zna, a w rysie psychologicznym bardzo słabo jest to odczuwalne. Spodziewałabym się tu większego smutku, żalu, poczucia straty… Natomiast bardzo interesująco wyszły kreacje ojca i siostry Matta – osób, które niezachwianie wierzyły w niewinność Danny’ego.

Podsumowując: lekki, porywający kryminał bez drastycznych scen do przeczytania w jeden weekend.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

W obliczu śmierci…

Bardzo podobne miałam odczucia czytając ta książkę jak i 1 jej cześć. Tutaj tez końcówka zaskakująca, smutno ze został uśmiercony młody policjant bo ta postać wzbudzała zaufanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„W otchłani strachu” to thriller autorstwa amerykańskiego pisarza, Alexa Finlay’a. Śledzimy w nim losy Matta Pine’a, studenta Uniwersytetu Nowojorskiego, którego prawie cała rodzina zginęła w Meksyku. Matt zamierza ustalić, co się stało.

Ważną funkcję w powieści pełni brat Matta – Danny, który odbywa karę dożywocia za zamordowanie swojej dziewczyny. Niektórzy uważają, że jest niewinny.

Czy Mattowi uda dowiedzieć się co stało się z jego rodziną?
Czy Danny jest niewinny?

„W otchłani strachu” to powieść wciągająca, angażująca, czytelnik przywiązuje się do rodziny Pine’ów i jest ciekawy ich dalszych losów. Kibicuje się nieżyjącym postaciom, mając nadzieję, że uda im się przeżyć. Zainteresowanie wzmagają także fragmenty scenariusza filmu dokumentalnego opowiadające historię Danny’ego i rodziny Pine’ów.

Rozwiązanie zagadki jest bardzo ciekawe, zaskakujące, a to w tego typu książkach chodzi.

Jest to dobra powieść w tym gatunku, jest dobrą rozrywką, jednak nie należy się spodziewać po niej wiele więcej.

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji

Chciałabym coś mądrego na temat tej książki napisać ale słuchałam jej w audiobooku i mimo, że bardzo starałam się coś z niej wyciągnąć nie mam w ogóle pojęcia o czym była 🙈

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023