The Night Shift

Alex Finlay Wydawnictwo: Minotaur Books kryminał, sensacja, thriller
Minotaur Books
2022-03-01
2022-03-01

Agentce Sarah Keller potrzebne są trzy dni do poznania prawdy w niewyjaśnionej sprawie sprzed 15 lat. Podczas nocy sylwestrowej 1999 roku w wypożyczalni filmów zostają zamordowane trzy dziewczyny, które tam pracują. Kto okaże się mordercą?

Akcja rozgrywa się w przeciągu trzech dni. Policjantka pracuje nad nierozwiązaną sprawą sprzed 15 lat. Jak brutalna okaże się prawda?

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie mi bezpłatnego egzemplarza książki.

Poprawny kryminał. Nie umiem wybrać, która książka autora podobała mi się bardziej. Na plus na pewno to, że nie domyśliłam się zakończenia. Jak to w kryminałach bywa końcówka najmocniej trzymała w napięciu. Jesli komuś przypadła do gustu to najprawdopodobniej druga część serii również się spodoba.

W wypożyczalni kaset wideo zaatakowano cztery nastolatki. Tylko jedna z nich uchodzi z życiem. Niestety sprawcy nie udało się ująć. Piętnaście lat później znów dochodzi do morderstwa, gdzie tylko jedna dziewczyna przeżyła. Podobne zabójstwa tylko różni ich czas. Agentka Sarah Keller musi rozwiązać tą okropną zagadkę zbrodni.
Na początku książka może wydawać się zagmatwana, ponieważ pisana jest z dwóch perspektyw, co okazuje się dobrym rozwiązaniem, bo możemy sami doszukiwać się powiązań.
Końcówka zaskakujące, ale jest dopełnieniem wszystkiego. Autor rozwiał wszystkie moje wątpliwości.

Na początku książka może wydawać się zagmatwana,...

“The Night shift” - książka do przeczytania na raz, chwili radości z ciekawej fabuły i równie szybkiego zapomnienia.

Nie narzekam, bo fajnie się czytało, mimo chaosu, który jest wprowadzony w fabule. Krótkie rozdziały i kilka perspektyw wprowadzają niezły zamęt, ale nie pozwalają się czytelnikowi nudzić.

Sam pomysł na fabułę również mi się spodobał. Kto atakuje nastolatki i dlaczego tragiczne wydarzenia powtarzają się po piętnastu latach?

Na plus fakt, że fabuła była tak zagmatwana, że w pewnym momencie podejrzewałam naprawdę wszystkich, włącznie z panią agentką FBI. W mojej głowie działo się wiele, a i tak motywacja sprawcy była dla mnie niespodzianką. Zaletą również jest w mojej ocenie ciekawie zobrazowane tło społeczno-psychologiczne - radzenie sobie z traumami z przeszłości, stygmatyzowanie rodzin.

Podsumowując, to dobra książka, by przysiąść do szybkiego “akcyjniaka” kryminalnego.

Sam pomysł na fabułę również mi się spodobał. Kto atakuje...

Sam początek bardzo wciągający. Historia, która wydarzyła się 15lat wcześniej nadaje dużej tajemniczości i mroku całej książce. Fajnie napisana, jednak jak dla mnie zbyt krótkie rozdziały, akcja nie rozkręciła się na dobre, a już zmieniana jest perspektywa bohatera. Pojawia się zbyt dużo bohaterów przez co czasami ciężko się połapać kto jest kim. Ogólnie jestem też zawiedziona samym zakończeniem, ale czytało się przyjemnie i szybko stąd moja ostateczna ocena.

A więc tak jeśli chodzi o tą książkę to zdecydowanie wypada gorzej niż poprzednią książka jaką miałam okazję czytać tego autora. Jakoś tak nie mogłam jej trochę ogarnąć.

W 1999 roku, W New Jersey w wypożyczalni kaset video cztery nastolatki zostają zaatakowane. Niestety staje się tragedia, bo w tym zdażeniu przeżyła tylko jedna z tych dziewczyn.

Piętnaście lat później w tym samym miejscu znów dochodzi do identycznego zdarzenia. I tak jak przed piętnastoma laty tak i teraz tylko jednej dziewczynie udało się przeżyć.

Teraz Agentka FBI Keller musi zagłębić się w tą zbrodnie i sprawdzić czy czasem obie te sprawy nie są czasem powiązane ze sobą.

Zachęciłam ?

Piętnaście lat później w...

Alex Finlay i jego pierwsza u nas wydana książka czyli „W otchłani strachu” była dla mnie odkryciem. Wiedziałam już wtedy, że będę sprawdzać kolejne zapowiedzi i na pewno przeczytam kolejne. Dlatego, „The night shift” to był mój must have. A czy autor utrzymał poziom?
Dwa morderstwa, jedno miejsce, piętnaście lat różnicy, sprawca za pierwszym razem nie zostaje złapany, choć wytypowany był chłopak jednej z ofiar. Tylko czy to on zabija? Dwie noce, śmierć i zagadka kryminalna tak niebanalna, że aż przyjemnie się mknie przez akcję.
Do tego dostajemy świetnie wykreowana główną bohaterkę, agentkę FBI, której zadaniem jest znalezienie sprawcy… lub sprawców i znalezienie wspólnego mianownika tych zbrodni.
Finlay mnie nie zawiódł. Akcja mknie bardzo szybko, to taki thriller pomieszany z kryminałem, a czyta się wyśmienicie. Nocna zmiana może się okazać dość przerażającą wizją po lekturze tej książki, albo co ciekawsze, czytanie podczas takiej zmiany może dostarczać jeszcze większych emocji.
Autor ponownie chwyta czytelnika za gardło, nie puszcza do samego końca, a kiedy już pozwala złapać oddech, okazuje się, że wcale się nie da domyślić, co uknuł…
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca

Ta książka, to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, które okazało się bardzo owocne!👍
W zasadzie od samego początku zostałam kupiona, przez ogromnie frapującą zagadkę kryminalną - mowa tu o dwóch masakrycznych mrderstw*ch. Dzieli je piętnaście lat, pytanie czy łączy sprawca?
Ten kryminalny thriller cechuję również szybka akcja, podsuwanie czytelnikowi mylnych tropów, cała masa pytań bez odpowiedzi.
Na początku odnosiłam wrażenie, iż nie nadążę za tym wszystkim, czym raczy mnie autor - postacie, miejsca, wciąż coś nowego, a w głowie niezły zamęt! Ale sądzę, że to celowy zabieg, gdyż kolejne strony kawałek po kawałeczku, tworzą jakiś obraz, jeszcze zamglony, acz majaczący na horyzoncie. Ponieważ moi drodzy do samego końca będziemy, że tak powiem "podpuszczani" przez autora, a zakończenia zwali Was z nóg!
Muszę w tym miejscu wspomieć jeszcze o kreacji bohaterów, bo to jest mistrzostwo! Sylwetka każdego z nich jest dopieszczona do maximum, ku naszej uciesze. Tu naprawdę chylę czoła👏
Ich emocję, ból, cierpienie są na wyciągnięcie ręki czytelnika, a gdy już ich "dotkniesz" cierpisz równie mocno.

"Dobranoc ładna dziewczynko" Te słowa długo będą wracać w moich wspomnieniach...

Ps. Po tej lekturze nie zatrudnię się na nocną zmianę, nie ma mowy, co to to nie...🤯

Zeszłoroczna premiera kryminalna autora wyjątkowo przyjemnie czytała się na leżaku w cudownym letnim okresie. Tak, ona czytała się sama, mojego udziału tam zbytniego nie było. Finlay ma wyjątkowo lekkie pióro, które sprawia, iż wciągasz się w wir historii niemal od samego początku. W przypadku jego najnowszej pozycji, która również ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, nie mogło być inaczej.

Brutalne i niespodziewane m0rd3rstwa pracowników na nocnych zmianach - różni je piętnaście lat, aczkolwiek zdają się nosić liczne ślady podobieństw. Psychoterapeutka, która przeżyłą masak.rę w wypożyczalni kaset zostaje poproszona o współpracę przy badaniu nowej sprawy poprzez przeprowadzenie rozmowy z dziewczyną, która również wyszła cało z podobnej sytuacji. Czy podobieństwa między zajściami świadczą o tym, iż łączy je również postać sprawcy?

Książka ta ma bardzo ciekawe tło społeczne, przedstawia rodzinne problemy dwóch poszkodowanych przez własnych rodziców chłopców, obrazuje tęsknotę za utraconym przed laty bratem, jak również naświetla nastoletnie niesnaski i miłostki, prowadzące do licznych cierpień.
Wartka akcja, która gmatwa się ze strony na stronę, nie pozwala się od książki oderwać, przez co naprzemiennie słuchałam książki w wersji audio, a wieczorami, w wolniejszej chwili od razu przysiadałam do czytania w papierze.
Pomijając emocjonującą intrygę, autor wykreował charakterną agentkę FBI w zaawansowanej ciąży, której nie sposób nie polubić. Narracja prowadzona jest z kilku perspektyw, a zmienne ramy czasowe dodatkowo mieszają czytelnikowi w głowie. Momentami ciężko się połapać ze względu na sporą liczbę postaci, ale krótkie rozdziały i szybkie tempo wyjątkowo angażują, przez co przez historię leci się szybcikiem. Sznurki zostały wyjątkowo poplątane, dzięki czemu zakończenie zaskakuje i jest dość trudne do odszyfrowania.

Choć nie jest to książka, którą zapamiętam na długie lata, to przyznaję, iż dostarczyła mi wystarczającej rozrywki spełniając tym swoją rolę.
Suspensowa ocena 💀💀💀💀-/5

"The Night Shift" to mroczny thriller kryminalny, który z jednej strony mnie irytował, z drugiej natomiast przyciągał swoistym magnetyzmem, na koniec zaś zostawił z poczuciem satysfakcji z lektury.

Akcja thrillera jest dynamiczna, ale odniosłam wrażenie, że pojawiające się odpowiedzi nie prowadzą czytelnika do rozwiązania, ale rodzą coraz więcej wątpliwości. Absolutnie by mi to nie przeszkadzało, gdyby nie mnogość wątków i postaci, z których każda wydawała się istotna dla fabuły. Alex Finlay niejako przerzuca czytelnika od jednych do drugich, z wątku do wątku, z miejsca w miejsce. To wydawało się nieco chaotyczne i trudno było skupić uwagę.

Jednak z czasem Autor zaczął powoli je wszystkie łączyć, tworząc zawiłą sieć intryg i powiązań między bohaterami. Wtedy na pierwszy plan wysunął się główny atut tej powieści – psychologia postaci. Alex Finlay dokładnie rozważa motywacje i lęki. Wszyscy są obciążeni swoimi własnymi demonami, co sprawia, że są autentyczni i wielowymiarowi.

Niespodziewane łączenie wątków odkrywa przed czytelnikiem kolejne elementy układanki, których wcześniej nie był świadomy. To skrupulatnie będzie prowadziło do zaskakującego rozwiązania, którego chyba żaden odbiorca nie mógłby się spodziewać. I nie dość, że zakończenie jest szokujące, to idealnie pasuje do całości i świetnie ją dopełnia. Dzięki temu mam pewność, że Alex Finlay dokładnie przemyślał każdy szczegół swojej powieści.

Mimo że "The Night Shift" może na początku sprawiać wrażenie zagmatwanej i trudnej do śledzenia, to ostatecznie jest to satysfakcjonująca lektura. Dla miłośników thrillerów kryminalnych, które kładą duży nacisk na psychologię postaci i serwują zaskakujące zakończenie, ta powieść z pewnością jest godna polecenia.

• Współpraca
  • Kryminał