Większe zło. Polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski

Okładka książki Większe zło. Polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski Arkadiusz Stempin
Arkadiusz Stempin Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2022-01-12
2022-01-12
morderstwa polityczne zamach spisek dyktatura tajne służby polityka historia społeczeństwo politologia terroryzm wywiad

Okładka książki Kryminalna historia Watykanu Artur Nowak, Arkadiusz Stempin
Kryminalna his... Artur Nowak, Arkadi...
Okładka książki Polityka historyczna Łukasz Adamski, Rafał Chwedoruk, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, Jakub Greloff, Katarzyna Korzeniewska, Wojciech Kunicki, Anna Łabno, Joanna Lubecka, Barbara Markowska, Filip Musiał, Rafał Opulski, Jakub Polit, Arkadiusz Stempin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Joanna Wardęga, Michał Wenklar, Anna Winkler, Jan Wróbel, Maciej Zakrzewski
Polityka histo... Łukasz Adamski, Raf...

Bardzo dobrze napisana książka. Wnikliwa analiza, bez taniej sensacji. Autor bez wątpienia włożył w badane tematy dużo wysiłku.

Książka jest wypełniona faktami i prawdą, która powinna dotrzeć do każdego z nas. Jestem pełna podziwu dla autora, który zebrał tak bogaty materiał. Przedstawione są najważniejsze, a zarazem najbardziej spektakularne mroczne historie, często owiane tajemnicą, z ostatnich lat. Ten reportaż jest pełen ciekawych wyjaśnień i jestem pod wrażeniem tejże lektury i profesjonalizmu.

Mord polityczny to bodaj najstarszy sposób na robienie polityki i chyba jeden z najskuteczniejszych, aczkolwiek ze wszech stron niemoralny. Często jednak w imieniu większego dobra, jak sobie to tłumaczą wysoko postawieni politycy, ludzie skłonni są posunąć się do wyrządzenia ogromnego zła innemu człowiekowi. A czasem chodzi po prostu o władzę i pieniądze, bo tak jest skonstruowany ten świat.

Więcej: https://wiewiorkawokularach.blogspot.com/2022/11/wieksze-zo-polityczne-zabojstwa-krwawe.html

Podobno zła nie da się stopniować, nie można mówić o złu mniejszym czy większym. Różna może być jedynie jego skala lub skutki. Czasem zło dotyka małej grupy osób, czasem całej społeczności czy narodu. I właśnie złem na tę większą skalę zajmuje się w swojej książce "Większe zło. Polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski" Arkadiusz Stempin.

"Większe zło" to blisko pięćset stron tekstu (plus przypisy i indeks) i choć może to przerażać, uwierzcie mi, czyta się to fantastycznie. Autor prowadzi nas przez historię, skupiając się na sprawach nie aż tak znanych, może odrobinkę zapomnianych, ale z pewnością spektakularnych i wartych przypomnienia.

Choć przypisy i indeks wskazują, że mogłaby to być praca naukowa, tak bogatą wiedzę czerpał autor z literatury przedmiotu, to największą jej zaletą jest fakt, że czyta się ją zupełnie jak sensacyjną powieść - i to taką, od której nie można się oderwać. Czytelnik zagłębia się w odmęty spektakularnych zbrodni, dążąc ku nim niczym ku jądru ciemności, z szeroko otwartymi oczami, chłonąc informacje i odkrywając rzeczy, o których dotąd nie miał pojęcia.

Sensacyjność tej książki nie oznacza, że nie jest to rzetelnie napisana i przemyślana konstrukcja, w której autor nie tylko przytacza sprawy w telegraficznym skrócie, ale skupia się na pokazaniu ich w znacznie szerszym kontekście. Odnosi się do ich genezy, ukazuje je na tle światowych niepokojów i ruchów, wyłuskuje najdrobniejsze nici powiązań, by nie tylko oddać ich przebieg, ale pokazać zasięg i długofalowe skutki. W ten sposób pokazuje, jak trudne do przewidzenia są skutki zbrodniczych działań na szeroką skalę, ale też jak często "drobne", przypadkowe ofiary mielone są przez trybiki zdarzeń.

W niesamowity sposób ta książka wciąga i przeraża, przywołuje z przeszłości sprawy, które wielu próbowało zamieść pod dywan. Z dbałością o detale i jasność przekazu, autor pokazuje, że tryby "większego zła" mogą dotknąć każdego, a efekty są niemożliwe do przewidzenia. Skutki zbrodni czy zamachów rzadko pokrywają się z przewidywaniami, a wyrządzonej krzywdy nie da się cofnąć. To naprawdę fascynująca, świetnie napisana, ale i wyważona książka, która daje wiele odpowiedzi, ale i stawia sporo pytań. Świetny reportaż dla miłośników teorii spiskowych, opowieści o zamachach i zbrodniach politycznych, przemyślana i wciągająca. Udowadnia, że fakty mogą być bardziej spektakularne niż sensacyjne fabuły kinowych i książkowych hitów.

"Większe zło" to...

@ostatnie_zdanie
Lubicie kryminały, thrillery polityczne takie od których pojawiają się ciarki, wydarzenia wbijają w fotel ?
Jeśli dodam jeszcze do tego,że miejsca i ludzie są autentyczne !
"Większe zło" reportaż historyczny który czyta się, jak najlepszy thriller. Wciągający, porażający bez dwóch zdań. Mój numer jeden w literaturz faktu. Arkadiusz Stempien wyciągnął z światowych kartotek zabójstw politycznych uderzające sprawy, a styl autora hipontyzuje.
Interesując się chociaż pobierznie wydarzeniami na świecie słyszeliśmy o każdym z tych zabójstw, ale autor nie zostawia nas z powierzchownym obrazem zdarzeń. Wciąga nas w to co wydarzyło się przed, jak do tego doszło i jakie konsekwencje po sobie zostawiło.

Wojna w strefie gazy, rok 1993. Jasir Arafat i Icchak Rabin podpisują porozumienie w Waszyngtonie o zaprzestaniu konfliktu.
1995r Premier Izraela zostaje zastrzelony z rąk Izraelskiego studenta, który zostaje skazany na dożywocie. Porozumienie zostaje przerwane. Konflikt wrócił do punkty wyjścia. Komu ma tym zależało i jak faktycznie do tego doszło,że zginął z ręki swojego rodaka. Autor nie zostawi nas w pytaniach, rozkłada wszystko na części pierwsze.
To kropla tego, o czym nam opowiada. Polityczne zabójstwa z Kremla, powiązania Włoskiej mafii z Watykanem, terror partyzantów-RAF, zabójstwo szwedzkiego Premier w tle z handlem bronią na światowa skalę.

"Większe zło"-
"staje się jedynym wyborem do uzyskania zamierzonych politycznych i ideologicznych celów"
Nie będę Wam więcej zdradzać.
Jestem zafascynowana tym reportażem i liczę,że nie jest to ostatnia książka autora!

Jeśli macie ochotę na autentyczny thriller to lektura idealna

@ostatnie_zdanie
Jeśli dodam jeszcze do tego,że miejsca i ludzie są autentyczne !

• Reportaż
  • Ebooki
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Większe zło. Polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski