Kto zdradził Anne Frank

literatura faktu Anne Frank Holandia II wojna światowa Holokaust nazizm

Wyróżniona opinia i

Kto zdradził Anne Frank

przeczytanych książek 776 napisanych opinii 749

Książka jest wynikiem pracy zespołu ekspertów w różnych dziedzinach nauki. Dla mnie było to niesamowicie fascynujące doświadczenie, choć muszę przyznać, że ogromna drobiazgowość i skupienie na każdym wątku czy teorii, czasem była trochę nużąca. Mnóstwo rozmów, pracy, śledzenia dokumentów, analizowania… Podziwiam cały zespół za pasję, ciężką pracę i wytrwałość. Bardzo ciekawa pozycja, choć oczywiście dotyka samego Holocaustu, to skupia się na dążeniu by odkryć prawdę, kto zdrodził Anne, jej rodzinę i przyjaciół.

Żenujący, poprawny politycznie wstęp. Poza tym poruszająca lektura - zwłaszcza gdy ma się okazję być w domu, w którym się ukrywała się Anna

Ile warte jest życie człowieka? 7,5 guldena (200zł)? -tyle dla kanalii która "dorabia sobie" albo wręcz żyje ze zdrady. Westchnienie ulgi - gdy jesteś holenderskim nazistą i wiesz że za Twoją przyczyną kraj "oczyszcza się". Odchaczenie kolejnej rubryki w zeszycie - dla niemieckiego urzednika/policjanta/ czlonka SD. Życie swoje + swojej rodziny gdy jesteś "podpadnięty" i tak musisz płacić za ocalenie. I teraz pytanie....za co przehandlowano rodzinę Franków oraz ich towarzyszy. Dlaczego Otto Frank wiedział ale nie mówił dzięki komu nazisci zapukali do jego kryjówki? ....odpowiedzi znajdziecie w książce którą czyta sie jak rasowy kryminał...

Reportaż kanadyjskiej biografistki wydany kilka miesięcy temu, opisujący fascynująca pracę zespołu śledczego próbującego po prawie 80 latach od zakończenia II wojny światowej rozwikłać zagadkę wydania ukrywającej się w Amsterdamie żydowskiej rodziny. Zespół składający się z emerytowanych agentów FBI, kryminologów, badaczy, dokumentalistów, historyków, archeologów, psychologów śledczych i wielu zewnętrznych konsultantów na przełomie 5 lat próbuje doprowadzić do rozwiązania tajemnicy i odpowiedzic na nurtujące od 80 lat pytanie czy ktos ich zdradził czy był to zwykły przypadek, a jeśli nie to kto i dlaczego strzeże tego sekretu?
Historia jakich wiele, z tą różnicą, że 13-letnia Anne Frank przez ponad 2 lata ukrywania się wraz z rodziną, przyjaciółmi i lekarzem w oficynie fabryki ojca, pisała dziennik. Został on odnaleziony przez pomagających im ludzi i przechowany. Z całej ukrywającej się 8 osobowej grupy aresztowanej 4 sierpnia 1944 pobyt w obozie koncentracyjnym przeżył jedynie ojcie Anne-Otto Frank. Podtrzymanie pamięci o rodzinie i innych zamordowanych stało się jego motorem do przetrwania, doprowadził do opublikowania Dzienników Anne, ktore przeczytało kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie, w domu i oficynie stworzył muzeum ochraniając budynki przed wyburzeniem.
Ja nie pamiętałam tej historii że szkoły, nie czytałam jeszcze Dzienników, choć mam je liście, ale reportaż zaintrygował mnie ze względu na autorkę (nagrodzoną już za "Córkę Stalina").
Ksiazka zafascynowala mnie od pierwszych stron językiem, formą przedstawienie faktów, konkretami, autorka kupiła mnie w całości na 2 dni. Czytało sie jak dobrej klasy powieść sensacyjną , a nie jak literaturę faktu, sprawozdanie z pracy komisji. Dodatkowo pochłonął mnie temat wykorzystania sztucznej inteligencji do zbudowania cyfrowej infrastruktury i magazynu danych, a przede wszystkim algorytmu, który łączył fakty, ludzi, daty, miejsca itp budując nowy obraz możliwych powiązań między ukrywająca się rodzina a sąsiadami, znajomymi, ruchem oporu, rada żydowska i innymi. Oczywiście AI to tylko początek góry lodowej, bo największą pracę wykonali ludzie! Zespół z zewnętrznymi konsultantami to ok 200 ludzi pracujących przez 2 pierwsze lata (2016-2018) charytatywnie. To setki dokumentów przejrzanych i skatalogowanych z archiwów, urzędów jak i prywatnych zbiorów (ocalalaych przez przypadek). W tym czasie powstały 33 teorie wskazujące podejrzanych zdrady. W ciągu 2 lat doprowadzono do wyeliminowania większości z nich (pozostawiając 8 najbardziej prawdopodobnych) posługując się kluczem : Wiedza (czy ten ktoś miał taką wiedzą, że oni się tam ukrywali),Motyw i Okazja (sposobność, możliwości). Problemów przysparzały osoby chcące być częścią historii Anne Frank, kłamiące lub przeinaczające historię jak i popularny proceder zarabiania pieniędzy na wydawaniu kryjówek Żydów (udowodnione setkami rachunków i poświadczeń)oraz szeroko rozumiana kolaboracja. Ostatni rok pracy zespołu śledczego to skupienie się na 4 najbardziej prawdopodobnych scenariuszach i odkrycie wstrząsających faktów, które ukrywał ojciec Anne.
Jeśli jesteście ciekawi czy doszło do rozwiązania zagadki polecam lekturę. Że mną pozostaje mnóstwo przemyśleń na najbliższe dni i pamięć, że to ludzie ludziom zgotowali taki los.

Czasy II wojny światowej to temat, który nigdy nie będzie łatwy. Tyle niepotrzebnej śmierci. Tyle zdrad nawet wśród bliskich... Wiele zagadek nie zostało rozwiązanych do dziś. Obecnie jest więcej możliwości by przyjrzeć się niektórym sprawom. Korzystając z nowoczesnej technologii i odkrytych dokumentów, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony przez zafascynowanego sprawą emerytowanego agenta FBI – ostatecznie rozwiązał zagadkę, która od zakończenia II wojny światowej intrygowała kolejne pokolenia: kto wydał Anne Frank i jej rodzinę? I dlaczego?
Nastoletnia Anna pisała swój pamiętnik ukrywając się z rodziną i czterema innymi osobami w amsterdamskiej oficynie w czasie II wojny światowej. Pisanie przerwało aresztowanie przez nazistów i zsyłka do obozu koncentracyjnego. Miliony osób przeczytało jej wspomnienia, jednak przez długi czas nie udało się odkryć kto lub co stało za ich odkryciem przez nazistów.
Sprawą zajął się emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i doszedł do wstrząsajacych wniosków.
Zazwyczaj sięgam po fikcję literacką. Wolę wymyślone historie, które łatwiej mi jest przeżywać niż te prawdziwe. Bo te prawdziwe wydarzyły się w rzeczywistości. Podczas czytania zupełnie inaczej wszystko odbieram, czuję mocniej. Historie z czasów wojny nigdy nie będą łatwe w odbiorze, zawsze tutaj będzie mnóstwo emocji. Kto zdradził Anne Frank jest jedną z wielu już powstałych książek dotyczących II wojny światowej. Są tutaj fragmenty jej pamiętnika, opowieści bliskich, przede wszytskim jej ojca - jedynego ocalałego - oraz śledztwo. Podczas czytania czułam jakbym sama brała w nim udział. Ale to nie to było najważniejsze w tej książce, a nawet nie samo pytanie, które znajduje się w tytule, kto zdradził Anne Frank i jej rodzinę, ale przedstawienie obiektywnego obrazu II wojny światowej i mądrość samej Anne, która zwracała uwagę na rzeczy ważne, które są ponadczasowe i z którymi powinni zapoznać się współcześni, by nie dopuścić już nigdy więcej do takich tragedii.

Ostatnio w kinach pojawiła się animowana opowieść nawiązująca do słynnego „Dziennika” Anne Frank. Akurat niedawno miałam okazję przeczytać “Kto zdradził Anne Frank” autorstwa Rosemary Sullivan i dziś chciałabym przedstawić Wam swoje wrażenia z tej lektury.

“Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i jego niestrudzeni śledczy z ogromną pieczołowitością przestudiowali dziesiątki tysięcy stron akt, w tym nigdy wcześniej nie odkrytych. Przeprowadzili też rozmowy z wieloma potomkami ludzi, którzy znali Franków. Korzystając z metod opracowanych przez FBI, zespół skrupulatnie odtworzył wielomiesięczny tok wydarzeń poprzedzający niesławne aresztowanie – i doszedł do wstrząsającego wniosku.

Kto zdradził Anne Frank to pasjonująca relacja z tej misji. Rosemary Sullivan przedstawia śledczych, wyjaśnia motywy zarówno ukrywających się, jak i ich prześladowców, oraz kreśli sylwetki podejrzanych. Całość dopełnia plastycznymi obrazami Amsterdamu z czasów wojny – miejsca, w którym bez względu na zamożność, wykształcenie czy podejmowane środki ostrożności nigdy nie było wiadomo, komu można zaufać.” *

*fragment opisu pochodzi od wydawcy

Reportaż ten został podzielony na dwie części, w których opisano rys historyczny dotyczący mieszkańców Oficyny i ich najbliższych przyjaciół oraz tok śledztwa przeprowadzonego w obecnych czasach. Oprócz tego, czytelnik znajdzie tam również wymienionych członków zespołu dochodzeniowego wraz ze spisem archiwów i instytucji, słowniczek, bibliografię i indeks osób występujących w książce.

Myślałam, że historia będzie opisana dokładniej, (np. kto zdradził rodzinę Franków),jednak jak się okazało, wszystko jest oparte na domysłach. Sam reportaż nie jest zły i dobrze się go czyta – chociaż bardziej zapamiętałam informacje zawarte w rysie historycznym, niż przebieg samego śledztwa. Jedynym minusem jest zawarcie przypisów na końcu książki, co jest dość niewygodne.

Jeżeli są tutaj fani publikacji opartych na faktach, interesujący się jednocześnie historią Anne Frank, to polecam zapoznać się z tą pozycją.

Rosemary Sullivan jest kanadyjską autorką piętnastu książek (głównie biografii, reportaży, oraz pamiętników). Książka pt. „Córka Stalina” stała się jej najbardziej popularnym dziełem. Publikacja została wydana w dwudziestu trzech krajach w 2017 roku i zdobyła nagrodę Plutarcha Międzynarodowego Stowarzyszenia Biografów. Książka trafiła również do finałów dwóch innych wyróżnień – im. Jacqueline Bograd Weld (w kategorii Biografia) oraz Nagrody Narodowego Koła Krytyków Książki (NBBC). Rosemary Sullivan jest profesorem Uniwersytetu w Toronto, prowadziła wykłady w Kanadzie, Europie, USA, Ameryce Łacińskiej i Indiach. W 2012 roku zdobyła wysokie odznaczenie Kanady (Order Kanady),w stopniu oficera (drugi stopień z trzech). W tym roku pojawiła się jej nowa frapująca publikacja pt. „Kto zdradził Anne Frank”. Jest to relacja ze śledztwa, w którym międzynarodowy zespół ekspertów, prowadzony przez emerytowanego agenta FBI, dowiaduje się prawdy, którą świat pragnął od dawna poznać.

Postać Anny Frank kojarzyłam już od dawna, ale nigdy nie zagłębiłam się w jej historię, tak jak mogłam dzięki tej książce. „Kto zdradził Anne Frank?” zawiera szczegółową analizę życia Żydów podczas II wojny światowej, bazującą głównie na historii rodziny Franków. Skupienie się na przypadku konkretnych osób pozwala na bardziej emocjonalne podejście. Czytając tę książkę, nieraz napływały mi łzy do oczu, bo więź między czytelnikiem a osobami przeżywającymi tragedię Holokaustu jest w tej publikacji wyjątkowo mocna. Autorka, Rosemary Sullivan opisuje tragedię Anne Frank oraz przebieg śledztwa, które miało doprowadzić do odnalezienia osoby, która wydała mieszkańców Oficyny, w której ukrywali się 25 miesięcy. Misja trwała 4 lata, a publikacja opisuje ją z niezwykłą dokładnością. Informacje zawarte w rozdziałach książki, po kolei się ze sobą łączą, co powoduje ciągłe budzenie ciekawości czytelnika. Połączenie wątków historycznych ze śledztwem prowadzonym przez ekspertów pozwala na głębszą analizę oraz osobiste uczucie wnikania w problem. Książka zawiera zarówno fragmenty rozmów z osobami, które znały mieszkańców Oficyny, jak i osobiste relacje przeżyć członków rodziny Franków. Czytając „Kto zdradził Anne Frank” czułam się, jakbym również brała udział w śledztwie, bo tak jak wspominałam, publikacja ma formę, która powoduje narastającą chęć poznania prawdy. Książka ukazuje tragedię czasów II wojny światowej, ale myślę, że jest również przestrogą dla całego świata. Pokazuje, jakie może mieć skutki brak reakcji w odpowiednim czasie, co za tym idzie - brak potępienia zła. Sytuacja Żydów w książce jest przedstawiona bardzo szczegółowo. Teleologia wojny jest ukazana na różnych płaszczyznach: psychologicznej, społecznej i światowej. II wojna światowa spowodowała nie tylko ogromne straty ludzkie i materialne, ale również tragedię psychiki ludzi w tamtych czasach. Skutek wojny o charakterze psychicznym jest ukazany na przykładzie Ottona Franka – ojca Anny Frank, jedynego ocalałego z napadu na Oficynę. Gdy wraca on do Amsterdamu z obozu koncentracyjnego Westerbork, przejawia nadzieję na powrót swoich córek i żony do miasta. Stara się je odszukać, dowiedzieć co je spotkało, czy nadal żyją. W publikacji jest ukazane całe jego dążenie do poznania prawdy. Moment, w którym dowiaduje się o losach swojej rodziny, jest jednym z najbardziej wstrząsających w książce. Nie wyobrażam sobie tego, co musiał czuć Otton Frank. To musiał być niewyobrażalny ból psychiczny i fizyczny. Jego podejście do sprawy zostało zrelacjonowane przez najbliższych przyjaciół, pomagających ukrywać jego i rodzinę Franków. Otton Frank musiał być człowiekiem o niezwykle silnej osobowości. Po wojnie założył wiele fundacji na cześć swojej córki, Anny Frank. Pracował nad jej dziennikiem, który potem wydano w różnych językach na całym świecie. To wszystko wymagało konfrontacji z tematem tragedii, która go spotkała. Podziwiam go za tę siłę.

„Kto zdradził Anne Frank” jest publikacją niełatwą do czytania, ze względu na tematykę, którą porusza. Książka zmusza czytelnika do konfrontacji z bardzo trudnym tematem. Niewielu z nas potrafi wyobrazić sobie strach, lęk, grozę w tamtych czasach. Myślę, że przeczytanie tej książki daje okazję na przeżycie odrobiny emocji ludzi w tamtej sytuacji. Publikacja Rosemary Sullivan jest dla każdego, kto chce cofnąć się w przeszłość do czasów II wojny światowej i chce poznać jej obiektywny obraz. Książka „Kto zdradził Anne Frank” powinna być obowiązkową lekturą w szkołach średnich. Zwiększałoby to świadomość o skutkach wojen, które powinny być potępiane od samego początku. Na koniec mojej recenzji powołam się na cytat przyjaciółki Ottona:

„Przesłanie, które płynie z historii Anne, mówi, że uprzedzenia i dyskryminacje należy dusić już w zarodku. Uprzedzenie zaczyna się w chwili, gdy o Żydach, Arabach, Azjatach, Meksykanach, czarnych i białych mówimy stereotypami, co prowadzi do poczucia, że wszyscy każdej grupy myślą i działają tak samo”.
Zofia Wróblewska, lat 17
Szkolny Klub Recenzenta

Czasami książka przyciąga nas tematyką, mimo że na co dzień nie czytamy danego gatunku. Wyjątki są jednak po to, by utwierdzać nas w przekonaniu, że każdej powieści warto dać szansę, szczególnie gdy możemy się czegoś nauczyć lub sięgnąć wstecz, do przeszłości.

Postać Anne Frank znana jest każdemu z nas. Nastoletnia Żydówka ukrywająca się przez dwa lata przed nazistami ostatecznie trafiła do obozu koncentracyjnego, w którym zmarła. W między czasie pisała swoje sławne na cały świat dzienniki, w których zamknęła wszystkie swoje myśli związane z wojną, rodziną, przyjaźnią a także niespełnionymi ostatecznie marzeniami. O życiu tej dziewczyny pisze świat, powstają spektakle i filmy, ale do dziś dnia trudno był ostatecznie stwierdzić jak to się stało, że Anne została wydana. Lektura Rosemary Sullivan próbuje odpowiedzieć na to pytanie i chociaż w finale stawia ostateczne rozwiązanie to i tak trudno je przyjąć za pewnik, bo w końcu powstało na podstawie wysnutych wniosków, przeanalizowanych dowodów, ale nie wyszło z ust obecnych przy samym aresztowaniu zatem nigdy nie będziemy mogli liczyć na ostateczne potwierdzenie.

W książce autorka zebrała wiele szczegółów, detali, relacji, dokumentacji - natłok wiedzy jest ogromny, ale jednocześnie racjonalnie przedstawiony, logicznie zebrany, pokazujący, że autorka włożyła sporo pracy w swoją książkę i zabrała się do tego od mądrej strony. Fakty nie są suche tylko miejscami wręcz emocjonalne, wpływają na intensywność odbioru przez czytelnika i udowadniają, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, że każda rozmowa, przesłuchanie, każda plotka mają swoje odbicie w prawdziwym życiu a sama historia Anne nie była jedynie stworzona na potrzeby kina czy literatury, ponieważ była żywym, skazanym na prawdziwe piekło człowiekiem.

Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke obrał sobie za punkt honoru, by dowieść kto tak naprawdę zdradził Anne Frank. Przeanalizował mnóstwo materiałów, doszukał się nieodkrytych do tej pory dokumentów i faktycznie udowodnił nam kto jest za to wszystko odpowiedzialny. Trudno uwierzyć w jego tezę choć poparta jest konkretnymi dowodami, ale to co intryguje najbardziej to sam proces śledztwa, ponieważ w jednej książce została zebrana ludzka, bardzo tragiczna, bardzo ważna historia niosąca dodatkowo sporo wartości.

Jak się okazuje nigdy nie możemy ufać nikomu w stu procentach. Czasami okrucieństwem może pochwalić się obcy człowiek, kiedy indziej ktoś nam bardzo bliski. Anne Frank wiele wycierpiała i chociaż pozostawiła po sobie ślad, który będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie to nic, nawet te odkryte przez Vincenta Pankoke dowody nie wrócą jej życia, ani nie odkupią win. "Kto zdradził Anne Frank" to bardzo ważna powieść, bardzo świadoma i konkretnie przedstawiona, to książka, którą czyta się z zapartym tchem i która wiele wyjaśnia, więc jeśli nie straszny Wam jest czający się pod powierzchnią smutek i żal - szczerze polecam.

„Dziennik” pisany ręką Anny Frank to publikacja, którą co najmniej kojarzy mnóstwo osób na całym świecie. Przetłumaczona w kilkunastu językach, sprzedana w milionach egzemplarzy — książka będąca świadectwem szukania jakiejkolwiek radości wśród szalejącej tragedii. Przez lata historycy zastanawiali się, kto zdradził rodzinę Franków. W ciągu paru dekad namnożyło się wiele spekulacji. Dzisiaj dysponujemy większymi możliwościami, pozwalającymi na nowo zająć się od dawna nierozwiązanymi tajemnicami.

Emerytowany agent FBI, Vincent Pankoke, wraz ze swoim zespołem skupił się na tytanicznej pracy, mającej na celu znaleźć dane człowieka odpowiedzialnego za odkrycie kryjówki Franków oraz ich przyjaciół. Rosemary Sullivan spisała proces prób dotarcia do prawdy, dodatkowo świetnie malując obraz ówczesnej Holandii, z panującymi tam nastrojami. Oddano też Annie przeszłość, przybliżając chwile sprzed wojny, kiedy jeszcze spokojnie żyła jako zupełnie szczęśliwe dziecko. To przygnębiające fragmenty, jednak niezwykle potrzebne, wzbudzające świadomość tego, co Anna i jej podobne dziewczęta mogły osiągnąć, gdyby tylko dano im szansę.

Wiem, że książka Sullivan przyniosła pewne kontrowersje ze względu na wyniki śledztwa, więc ocenę pozostawiam każdemu indywidualnie. Moim zdaniem, osoby pracujące nad sprawą próbowały zrozumieć motywy tych, którym przyszło podejmować wybory. Dla mnie nazwiska nie są najważniejsze. Wszyscy odeszli. Ale my, tutaj, musimy uczyć się na cudzych błędach, aby stworzyć świat bezpieczny dla nas oraz naszych potomków. I to jest ostateczny wydźwięk publikacji Rosemary Sullivan. Ciężkiej, lecz istotnej.

Kto zdradził Anne Frank i pozostałych mieszkańców Oficyny? To tajemnica, która na swoje rozwiązanie czekała wiele lat. Aż w końcu udało się poznać prawdę – choć nie było to wcale łatwe.

4 sierpnia 1944 roku to dzień, który dla 8 mieszkańców Oficyny stał się najgorszy dniem. Po nieco ponad dwóch latach ukrywania się ich kryjówka została wydana, a oni zostali skazani na niemal pewną śmierć. Pobyt w obozie koncentracyjnym przeżył tylko Otto Frank, ojciec Anne.
Przez długi czas nie było jednak wiadomo, kto wydał miejsce ukrywania się mieszkańców Oficyny. Aby rozwiązać tę sprawę, prowadzono śledztwo, które trwało około cztery lata. A wyniki śledztwa zostały opisane w książce Rosemary Sullivan – „Kto zdradził Anne Frank”.

„Dziennik” napisany przez Anne Frank – albo chociaż jej historię – zna chyba większość osób. Ja sama miałam okazję czytać ten dziennik jakieś 6 lat temu. Pamiętam, że nie zrobił wtedy na mnie wielkiego wrażenie, co było dziwne, ponieważ większość osób, które ten dziennik czytała, była nim zachwycona i uważała, że nie można nie wzruszyć się podczas jego czytania. Dla mnie wydawał się on napisany zbyt emocjonalnie. Ale może stało się tak dlatego, że w tamtym okresie, gdy po raz pierwszy sięgnęłam po „Dziennik”, byłam zbyt niedojrzała, aby go zrozumieć, lub może poświęciłam mu za mało uwagi (?)

Dzisiaj mam w ręce książkę, która ma pomóc mi na nowo zrozumieć historię nastoletniej dziewczyny, która doświadczyła ogromnego cierpienia, chociaż niczym na to nie zasłużyła. Historię, która pozostawiła wielką niewiadomą: dlaczego tak młoda osoba, która dzisiaj mogła spełniać swoje marzenia, musiała umrzeć?

Książka „Kto zdradził Anne Frank” jest podzielona na dwie części. W pierwszej została opisana dość szczegółowo historia rodziny Franków, łącznie z tym, jak to się stało, że z Niemiec przeprowadzili się do Holandii. Z kolei druga część dotyczy przebiegu śledztwa, którego celem była odpowiedź na pytanie z okładki.

Autorka książki „Kto zdradził Anne Frank” krok po kroku przedstawia, jak przebiegało śledztwo. Przedstawia poszczególne poszlaki, wskazówki, które pozwoliły śledczym w końcu dojść do prawdy i odkryć – kto zdradził Oficynę, czyli miejsce, gdzie ukrywała się Anne Frank wraz ze swoją rodziną i kilkoma innymi osobami pochodzenia żydowskiego.

Książka ta moim zdaniem ma wielka wartość dla wszystkich osób, które interesują się historią, a zwłaszcza tą historią z okresu II wojny światowej. Może jednak zaciekawić ona także osoby, które znają dziennik napisany przez Anne Frank i chciałyby lepiej poznać i zrozumieć okres historyczny, w którym żyła Anne i jej rodzina. Książka ta przedstawia wiele dotąd nieznanych faktów i odsłania rozwiązanie tajemnicy, która przez wiele lat była wielką niewiadomą. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę.

• Literatura faktu

Rosemary Sullivan Kto zdradził Anne Frank Zobacz więcej