Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas

Okładka książki Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas Antoine Piau
Okładka książki Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas
Antoine Piau Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
24 heures dans la vie du corps humain
Muza
2022-01-12
2022-01-12
9788328720688

Tytuł książki w ogóle nie odzwierciedla jej faktycznej treści. Bardzo dużo ciekawej wiedzy biologicznej, ale to tyle. Brak ciekawych porad, na które liczyłam.

Mam dla Was kilka ciekawych  informacji. Czy wiecie, że ponad 3h dziennie w pozycji siedzącej to przyczyna 3,8% zgonów? Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko chorób niezakaźnych i niedziedzicznych, na przykład kardiologicznych, nowotworów czy cukrzycy. Zbyt mała aktywność fizyczna podnosi ryzyko śmierci 20 do 30% w porównaniu do osób wystarczającą aktywnych. WHO zaleca dorosłym uprawnienia aktywności fizycznej umiarkowanej przez 30 min dziennie pięć razy w tygodniu albo intensywnej przez 25 min dziennie trzy razy w tygodniu. Rower  spacery, chwila tańca w łazience również się do tego zalicza."Ci, którym się wydaje, że nie mają czasu na aktywność fizyczną, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na choroby".
Takie przydatne ciekawostki możecie znaleźć w książce dr Antoine Piau "Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas".

Autor w przystępny sposób wyjaśnia, jak spojrzeć z perspektywy zdrowia na 24-godzinny tryb funkcjonowania naszego organizmu. Pokazuje, jak nie ulegać modom, nie wierzyć w cudowne pigułki, proszki i kremy, ale raczej w siebie i własne ciało, o ile zechcemy dać mu szansę.

Ta książka to podręcznik anatomii, przedstawiony w sposób humorystyczny. Dostajemy informacje, jak działają nasze narządy od pobudki aż do snu. W przystępny i prosty język można przypomnieć sobie wszystko o ludzkiej fizjologii i jej procesach.

Tytuł sugerował mi, że dzięki temu poradnikowi poznam najlepszy rytm życia i trochę się rozczarowałam. Liczyłam na złote rady, wskazówki jak mieć czas na wszystko, co powinniśmy robić a co nie. Dostałam raczej opis codziennego rytmu życia naszego organizmu. Co się dzieje z ciałem, gdy się budzimy, informacje jak dobrze myć ręce, jak często myją się Francuzi. Autor przedstawia organizm w trakcie pracy w biurze, co dzieje się wewnątrz nas po obiedzie, czyli sprawy toaletowe. Przechodzi do tego co odczuwają nasze plecy, nogi, oczy podczas pracy przy komputerze. Zachęca do aktywności fizycznej. Następnie analizuje wpływ alkoholu na nasze ciało, jak wietrzyć pomieszczenie, jak pokonać zaburzenia snu, chrapanie. Autor nie omija naszych narządów płciowych i tematu seksualności. Rozprawia się z przesądami i niektórymi pseudo medycznymi poradami, np. tym, że kremy przeciwzmarszczkowe niwelują zmarszczki.

Książkę szybko się czyta. To ciekawa lekcja ludzkiej anatomii. Nie wszystkie informacje były mi znane. Polecam każdemu, kto chce poznać lepiej swój organizm. Może dowiecie się, co chce Wam powiedzieć.

"Cudowna metoda unikania chorób polega na tym, żeby ruszyć tyłek, przestać kopcić jak staromodna lokomotywa, nie pić jak gąbka, nie jeść byle czego”.

„… Czasem coś się zacina. Żeby zrozumieć dlaczego, trzeba najpierw dociec, kto w orkiestrze zagrał fałszywą nutę …”

Głęboki wdech, pełną piersią – tak to się zaczyna, nadszedł nowy dzień. Tym razem ciekawy czytelnik otrzymuje dobowy przewodnik po anatomii i fizjologii, z którego wyłania się człowiek jako spójna całość, pełna współzależności. Pozwala poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas.

Współczesne życie i jego zawrotne tempo, to rzeczywistość, która nie każdemu pozwala prowadzić zdrowy tryb życia. Doba ma tylko 24 godziny, a to często za mało, żeby wywiązać się z obowiązków zawodowych, rodzinnych, prac domowych i znaleźć chwilę na sport, rozrywkę, odpoczynek i sen.

Wiele osób szuka złotego środka, zadaje sobie różne pytania dotyczące istnienia, ale przede wszystkim pragnie spokoju. Każdy chciałby zapewnić sobie długie życie w zdrowiu. Autor książki dr Antoine Piau w tej podróży odgrywa rolę przewodnika. Dr Antoine Piau jest lekarzem i praktykuje w Tuluzie. Regularnie publikuje medyczne felietony. Funkcjonowanie naszego organizmu jest niezwykle istotne.

To ciekawy, okraszony dowcipem portret nas samych, poradnik, który przeplata może i banalne, ale ważne i często zapominane prawdy. Pomaga spojrzeć na siebie z dystansem, nie ulegać modom, nie wierzyć w cudowne pigułki, proszki i kremy, ale raczej w siebie i własny organizm, o ile zechcemy dać mu na to szansę. Zostało pokazane, jak patrzeć z dystansem i nie ulegać wpływom otoczenia.

Zdrowie, to wynik codziennego wysiłku wszystkich narządów, zmysłów, układów itp. Nie zapominamy o pracy, która daje nam źródło stałego dochodu, higienie, sporcie i naszej mentalności. Zgodnie z zegarkiem wstajemy o 7:00 rano, a po godz. 23:00 udajemy się na wypoczynek.

I tak, już po wszystkich naszych codziennych wyczynach – możemy śnić. Sen, to nie tylko wytchnienie dla mięśni. Odpoczywamy, a nasz mózg porządkuje różnorodne informacje, które zbierał w ciągu dnia, regeneruje się po stresie i zmęczeniu – tym razem psychicznym. Serce i oddech przechodzą w stan „czuwania” i przyjmują bardzo wolny rytm. Nareszcie. 😉

Gorąco polecam

Projekt okładki: Katarzyna Grabowska
Przekład: Krystyna Szeżyńska – Maćkowiak
Liczba stron: 224
(nowość wydawnicza)

W odskoczni od głównej tematyki tym razem chwyciłam za poradnik, który pokazuje nam jak funkcjonuje nasze ciało i poszczególne jego części w ciągu dnia.

Autorka podzieliła działania naszego organizmu według godzin od pobudki po sen.

Dowiemy się jakie części ciała mobilizowane są przy danych czynnościach.
Przeczytamy kilka słów o każdej części ciała, narządzie czy układzie.

Część czysto teoretyczna wzbogacona jest o bardzo pożyteczne przykłady postępowań np w wypadku niezbędnego udzielenia pierwszej pomocy, systemu dbania o własną skórę, metody urządzenia biura względem dbania o prawidłową postawę czy instrukcję prawidłowego mycia rąk.

Ważne jest aby oddzielić to, co robimy dla zdrowia od tego, co robimy aby się podobać innym.

Mimo iż jest to poradnik, czyta się go przyjemnie a przystępne informacje nie przytłaczają typowo zawodowym czy lekarskim nazewnictwem.

Autorka podzieliła działania naszego organizmu według godzin od pobudki po sen.

Dowiemy się jakie części ciała mobilizowane są przy danych czynnościach.
Przeczytamy kilka słów o każdej części ciała, narządzie czy...

"Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas" autorstwa dr Antoine Piau to książka opowiadająca o tym jak funkcjonuje nasz organizm na przykładzie jednego dnia. Wyjaśnia czytelnikowi działanie poszczególnych narządów, pokazuje w co powinniśmy wierzyć jeśli chodzi o zdrowie, a co jest całkowitym kłamstwem, którego powinniśmy unikać. I choć książka momentami mi się dłużyła to w ogólnej mojej ocenie wypada bardzo dobrze. Można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy nie tylko na temat funkcjonowania naszego organizmu, ale także o sposobach jak radzić sobie podczas niektórych sytuacji o których nie miałam pojęcia. Jest to zupełnie inna tematyka niż czytam na co dzień, ale uważam, że jeśli choć trochę interesujecie się swoim ciałem i zdrowiem to książka będzie idealna dla Was. Polecam! :)

Poradnik na sobotnie "wracanie do siebie". Wraz z nowym rokiem miałam postanowienia. Do tego szykowałam wam prezentacje nowości. Znalazłam i tę nowość, która swoją premierę miała 12.01.2022 i stwierdziłam, że jest mi ona potrzebna. Wiele poradników porusza RÓŻNE aspekty życia, ale te łączące trudną (i odporną na zmiany) naturę ludzką z codziennymi obowiązkami, jest niewiele. Poradnik "łata", organizer, pocieszacz. Różnie mogę nazwać to, co ta książka zawiera. Najważniejym atutem jest nauka regulowania naszego życia, by nic nie uwierało i aby "żyło się lepiej..." w ciągu dnia. Ta forma przypadła mi do gustu i zdecydowanie jest to dobry poradnik, by go na początku wsadzić do torebki i podczytywać w ciągu dnia. Książka podzielona jest na pory dnia, od przebudzenia do usypiania, na obowiązki higieniczne i fizjologiczne w tych porach, na zagrożenia, które nam w tym czasie grożą i jak sobie z tym wszystkim poradzić w harmonii z naszym ciałem. Bardzo przydatna wiedza. Nie jest to bełkot ciotki klotki a naukowe podejście do sprawy. Od tego można już pójść bardziej szczegółowo w wybrane regiony i naprawiać szwankujące elementy. Poradnik jest praktycznie podzielony, dlatego można czytać go wybiórczo. Czasem rozmijamy się naszymi oczekiwaniami z sygnałami ciała i potem dopadają nas różne anomalie zdrowotne, które przeważnie nas zaskakują swoim pojawieniem się. Ten współczesny poradnik autorstwa dr Antoine'a Piau będzie waszym dobrym doradcą w drodze do uregulowania swojego rytmu.

Polecam wam jako fanka poradników z wszelkimi podziałkami, tabelkami, miejscami do robienia notatek, graficznymi wykresami itp.

Dziś przychodzę do Was z najnowszym kryminałem autorstwa Diany Brzezińskiej "Nie dopniesz swego".
Główną bohaterką tej historii jest Gabriela Sawica. Poznajemy ją jaką mała dziewczynkę, która była świadkiem śmierci swojej siostry. Od tego czasu jej życie diametralnie się zmienia. Po latach powraca do Szczecin jako pani prokurator. Jest twarda, zima opryskliwa i bezpośrednia. Utoworzyla w okół siebie taka skorupę, która powierzchowie zapewniała bezpieczeństwo jej emocjom. Jedyna osoba jaka sie do niej zbliżyła to jej były narzeczony. Nikomu nie ufa i nie pozwala się do siebie zbliżyć. Kiedy pojawia się w mieście natychmiast zostaja wezmawana na miejsce zbrodni. Zostaje przydzielona jej sprawa przyniesionej przez psa ręki. Na miejscu odnalezienia kawałka ciała spotyka komisarza Michalskiego z którym ma współpracować i mają za zadanie odnaleźć właściciela ręki, oraz rozwikłać zagadkę zbrodni, jeśli ręką należała do zmarłego.
Bardzo polubiłam Gabriele, ale tylko w tej książce myślę, że gdybym poznała ją w realnym świecie to zrobiłaby na mnie bardzo negatywne wrażenie. Tutaj po części ją rozumiałam. Wykonywała swoją pracę do tego po traumatycznych przeżyciach nie potrafiła się pozbierać, albo zrobiła to tak jak potrafiła. To bardzo dobrze napisany kryminał. Każdy szczegół świetnie dopracowany. Chwilami czułam się jak przy prawdziwym śledztwie, każdy znał swoje miejsce i zadania, które miał przydzielone. Nie zabraklo romansu, ale o tym już przeczytajcie sami. Nie chcę zdradzać szczegółów. Bardzo lubię książki autorki i ta również była świetna.

🐻Recenzja 🐻

Tytuł: Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas
Autor: Dr. Antoine Piau
Wydawnictwo: Muza

Od pewnego czasu czytam tego rodzaju książki i powiem wam że bardzo dużo można się z nich dowiedzieć na temat np naszego ciała jak jest w tej książce.
Autor bardzo fajnie opisał nam nasze zdrowie z perspektywy jednej doby. Mamy tutaj poszczególne pory dnia jak i godziny a w nich poszczególnie części ciała jak i organy. Pokazuje nam w jakiś sposób funkcjonuje nasz organizm od momentu kiedy otworzymy oczy o godzinie przykładowo 7.00 rano do momentu w którym kładziemy się spać.
Świetnie się ją czyta. Podejście jest tutaj bardziej na luzie, i nie jest napisana jak typowa książka do medycyny z tymi wszystkimi mega trudnymi nazwami.
Dodam że mamy tutaj oprócz teorii podane przykłady jak udzielić pierwszej pomocy, o to jak dbać o skórę czy odpowiednia metoda mycia rąk.

🐻Recenzja 🐻

Tytuł: Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas
Autor: Dr. Antoine Piau
Wydawnictwo: Muza

Gdyby ocena miała być za zgodność tytułu z treścią to byłoby mocne 2/10. Totalnie mylący, nie dziwię się negatywnym opiniom gdyż sugerować może coś zupełnie innego. Dostałam książkę w prezencie i nie miałam żadnych oczekiwań. Treść - zaskakująca, początkowo lekki niesmak, bo książka to tak naprawdę podręcznik do biologii dla opornych, gdzie tu odpowiedź na tytuł? Skłania ona jednak do przypomnienia sobie o pewnych kwestiach. Podręcznik, ale całkiem fajny!

Książka nie jest poradnikiem jak lepiej żyć. Pokazuje jak funkcjonuje nasz organizm, jego poszczególne narządy. Co jest z czym powiązane i jak oddziałuje to na nasze zdrowie czy samopoczucie. Ogólnie to taka anatomia w skrócie. Można się wiele przydatnych rzeczy dowiedzieć, lub przypomnieć działanie poszczególnych narządów. Fajnie przedstawione, w sensie inaczej niż wszystkie jakie do tej pory miałam w ręce. W dość zabawny sposób autorka przedstawia co i jak. Jako odskocznia niezły pomysł na spędzenie popołudnia lub wieczoru.

• Przeczytane w 2022
  • Poradnik