Wizjer

Empik Go
2021-01-01
2021-01-01
literatura polska

Nie wiem dlaczego tyle zwlekałam, żeby ją przeczytać. Matko i córko, co tam się działo. Thriller w najlepszym wydaniu, do tego czasy epidemii, pracy i nauki zdalnej. Internet i elektronika jeszcze dosadniej wkracza w każdy aspekt naszego życia.
Główna bohaterka jest analitykiem w banku. Na skutek różnych zawirowań i okropnej szefowej zmienia pracę i trafia tam gdzie marzyła od paru lat, ale nigdy nie miała śmiałości. Do firmy która jest hegemonem na świecie w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu baz danych. Najnowszym projektem jest aplikacja randkowa, która ma bardzo dobre wyniki w dopasowywaniu. Czy śmierć trzech kluczowych osób z tej firmy są ze sobą powiązane? Co z nimi wspólnego ma Natalia, która do tej pory nawet dla nich nie pracowała?
Po przeczytaniu miałam ochotę wylogować się ze wszystkiego, wyczyścić wszystko co się da i schować się w dziurę. Ale się nie da. Tak wygląda nasz świat. Przerażającym jest fakt, że nieopatrznie przekazane dane osobowe w sieć mogą doprowadzić do wydarzeń, które będą rzutować na nasze dalsze życie. Ile razy godzimy się na cookiesy czy regulaminy w sieci? Ciągle, bo chcemy korzystać z danej aplikacji i inaczej się nie da. Ale zastanówmy się czy aplikacja nie wymaga zbyt szerokiego zakresu danych. Polecam każdemu! Będziecie przerażeni, zszokowani, a niektórzy pewnie stwierdzą, że wiedzieli o tym od dawna.

Książka jest fenomenalna! Znam autorkę z powieści obyczajowych, więc podchodziłam do tej pozycji z dość dużym dystansem. Ale jakież było moje zaskoczenie! Naprawdę bardzo polecam. I czekam na kontynuację, bo zakończenie naprawdę otwiera wiele furtek :)

Jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku. Od początku do końca trzymała w napięciu. Niespodziewane zakończenie i niedosyt wraz z końcem książki. Mam nadzieję, że będą kolejne części.

Książka godna polecenia ale inna od wszystkich książek Pani M.Witkiewicz. W sieci nic nie ginie na różnych portalach internetowych, poprzez wstawianie o nas samych wszystkiego.
"Wizjer "jest jego dowodem zachęcam do czytania.

"Wizjer "jest jego dowodem zachęcam do czytania.

Idealną oceną byłoby 6.5. Bardzo przyjemnie się czytało. Minus za zakończenie, za to że główni bohaterowie uwierzyli w to co się stało. Gdyby powstała druga część, chętnie bym po nią sięgnęła.

Magdalena Witkiewicz stworzyła historię idealnie przystajacą do naszych czasów. Ta porażająco prawdziwa i brutalnie szczera prawda o zagrożeniach w cyberprzestrzeni zmusza do przemyśleń, poszerza horyzonty i przestrzega przed ślepym zaufaniem i bezmyślnym umieszczaniem własnych danych w sieci. Internet nie zapomina, tam nic nie ginie i może zostać wykorzystane w konkretnym momencie nawet po bardzo długim czasie. Nasze przyzwolenie na inwigilację, manipulację i wychodzenie na przeciw szeroko rozumianym potrzebom to skutek psychologicznych trików, którym poddawany jest nasz mózg w celu uzyskania odpowiednich zachowań. W tej powieści to nie bezpośredni lęk, strach i sytuacje z horroru wprowadzają napięcie i budzą dreszczyk emocji. Przerażenie i trwogę powoduje uświadomienie sobie prawdy o wirtualnej rzeczywistości, która bezwzględnie i podstępnie wykorzystuje wprowadzone przez nas dane do realizacji niewiarygodnych wręcz planów. Dla mnie historia ta jest tym bardziej wymowna, gdyż doskonale zdaję sobie sprawę w jaki sposób można wykorzystać modele ekonometryczne w badaniach. Dlatego też od zawsze staram się bardzo mocno kontrolować dane, które umieszczam w sieci.

Skomplikowana intryga, niespodziewane zwroty akcji, tajemnice i interesujące wzorce psychologiczne bohaterów oraz umiejętne stopniowanie napięcia sprawiają, że książkę bardzo dobrze się czyta. Widać, że pani Magda doskonale odnajduje się w temacie tabelek, cyferek, badań i analiz i dzięki temu stworzyła bardzo spójną, przejrzystą i klarowną opowieść. Otwarte zakończenie pozwala mieć nadzieję na kontynuację tej historii, tym bardziej, że niektóre pytania pozostają niewyjaśnione. Chętnie poznałabym ciąg dalszy tej opowieści.

Jeśli macie ochotę na naprawdę interesującą książkę, w której nic nie jest takim, jakie się początkowo wydaje to „Wizjer” będzie doskonałym wyborem.

Bardzo interesująca książka inna niż do tej pory pisane przez autorkę. Polecam przeczytać

Szałowa. Bardzo fajna, bardzo wciągająca. Napisana lekko, przystępnie.
Mile zaskoczona :)
polecam

Szałowa. Bardzo fajna, bardzo wciągająca. Napisana lekko, przystępnie.
Mile zaskoczona :)
polecam

Ciekawa książka. Zawsze kojarzyłam Magdalenę Witkiewicz z romansami czy książkami o tematyce świąt. Thriller pt. ,,Wizjer” pozytywnie mnie zaskoczył. To, że jesteśmy na każdym kroku podglądani w sieci jest wiadome. Natomiast książka bardzo dobrze uświadamia nam, że musimy naprawdę uważać na to co robimy, w co klikamy oraz jakie często zbyt prywatne informacje o sobie przekazujemy obcym ludziom, którzy mogą to wykorzystać do nieznanych nam celów.
Trochę mi zabrakło dodatkowych informacji w zakończeniu. Co dalej stało się z głównymi bohaterami… Super byłoby przeczytać drugą część 🙂

Powieść mistrzowska. Mimo tego, że opowiada o bardzo skomplikowanych procesach analitycznych to jest to przedstawione w taki sposób, aby nie zanudziło laika i żeby wszystko było dla niego zrozumiałe. Brawo za to! Super intryga, czytałam ją z zapartym tchem. Zakończenie zaskakuje, ale i pozostawia furtkę... Tak więc nie mogę się doczekać kontynuacji ;)

PS Polecam tę książkę wszystkim użytkownikom internetu (więc właściwie wszystkim nam),gdyż otwiera oczy na wiele spraw związanych z naszymi danymi i metadanymi, na które powielanie wyrażamy zgodę przy ściąganiu jakichkolwiek aplikacji na telefon. A potem się dziwimy skąd telemarketerzy mają nasz numer ;)

PS2 Pani Magdaleno, proszę przerzucić się na pisanie thrillerów!!! :) Seria Banda z Burej też wyszła Pani świetnie - córka połknęła całą ;)

PS Polecam tę książkę...

• Audiobooki