Niebezpieczne prądy

Okładka książki Niebezpieczne prądy Nora Roberts
Okładka książki Niebezpieczne prądy
Nora Roberts Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Saga rodu Quinnów (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga rodu Quinnów (tom 2)
Rising tides
Świat Książki
2022-03-09
1998-01-01

Nora Roberts w cyklu Saga rodu Queenów daje pełną emocji i ciepła opowieść o ludziach, których łączy jedno zdarzenie, jedna przysięga i dobro dziecka. Seria składa się z Wzburzonych fal, Niebezpiecznych prądów, Spokojnej przystani i Błękitnej zatoki.

Ray i Stella Queen przygarnęli pod swój dach trójkę chłopców z trudną przeszłością, których tylko krok dzielił, by spaść na dno i na zawsze zaprzepaścić życie. Kiedyś uratowali ich, teraz zaś Ray trafia na dziesięcioletniego, Setha. Chłopiec swym zachowaniem łudząco przypomina najstarszego z synów Queenów, Camerona. Tuż przed śmiercią Ray prosi całą trójkę o zaopiekowanie się Sethem i stworzenie dla niego prawdziwego domu. Dla mężczyzn oznacza to całkowitą zmianę dotychczasowego stylu życia, a zbuntowany chłopiec nie ułatwia im zadania. Jedno jest pewne muszą zrobić wszystko, by dziecko zostało z nimi. Nie zdają sobie sprawy, że odtąd także oni zasmakują prawdziwej miłości.

Nora Roberts doskonale wie, jak stworzyć poruszającą opowieść o czwórce braci. Chociaż nie łączą ich więzy krwi, ale przypadkowe spotkanie na swej drodze człowieka, który wyciągnął ich z piekła, to potrafią zbudować trwałą więź i zasadę: Zadrzesz z jednym Queenem, zadzierasz ze wszystkimi. I niejednokrotnie dadzą temu dowód. Opowieść nabiera dodatkowego kolorytu za sprawą małego nadmorskiego miasteczka Saint Christopher. Przystań, pomost i dom, w którym bez chwili wachania chciałoby by się znaleźć. Mimo panującego gwaru, częstych kłótni, słownych potyczek, ale za to wzruszające rodzące się uczucie do zagubionego chłopca. Braterska solidarność i fakt, że wszyscy oni oddali by za siebie życie i nigdy nie zostawią bliskich bez pomocy. Roberts gra na najczulszych strunach. Raz wzrusza do łez, raz wywołuje trudne do wytrzymania napięcie, chce się potrząsnąć mężczyznami, a wreszcie irytację i wściekłość wobec zła wyrządzanego dziecku przez wyrodną matkę. Każdy z czterech tomów dostarcza mnóstwo wzruszeń i emocji. Autorka rozstawia swych bohaterów i umiejętnie porusza nimi. Komplikuje im losy, by powoli wyprostować drogę i zaprowadzić tam, gdzie nigdy by się nie spodziewali. Każdy z nich jest inny, jedni przebojowi, inni potrzebujący czasu i kuksańca do zrobienia kroku naprzód. Daleko im do ideałów, lecz cały czas obserwujemy ludzi z wadami i zaletami. Zmagających się z przeszłością i tym, co było ich udziałem. Nie znają złotego środka na rozwiązanie życiowych zakrętów, popełniają błędy, ulegają skrajnym emocjom, ale powoli z pomocą braci i nie tylko wychodzą na prostą. Razem dojrzewają do tego, by stworzyć prawdziwą, kochającą się rodzinę. Nie ukrywam, że każdy z czwórki braci skradł mi serce i od początku sagi miałem ochotę wejść do ich domu, by razem z nimi dzielić troski i radości. Płakać i śmiać się, bo takie jest życie i taka też jest codzienność Queenów.

Już pierwszy tom sprawił, że wiedziałem o tym, że będę miał ochotę pozostać w nadmorskim domku na dłużej i od początku będzie to jedna z ulubionych serii, które na zawsze pozostaną u mnie w sercu. To mądra, ciepła i wiarygodna opowieść o sile rodziny, o tym, że prawdziwe uczucie rodzi się powoli. To opowieść o przeznaczeniu, miłości i tym, jak nieprzewidywalne potrafią być koleje losu. A czasem zmiana niesie z sobą, coś o czym boimy się marzyć. Moja wielka literacka podróż.

Ciekawiło mnie, jak autorka pokaże kolejną parę w rodzinie Quinnów. Jestem bardzo zadowolona z różnic między jej członkami, dzięki czemu wiadomo kto jest kim.
Tak jak Cam i Anna idą bez ceregieli prosto do celu, tak Ethan i Grace najpierw muszą wymiętolić emocje i sytuacje w dłoniach i dopiero potem zacząć działać. Na pierwszy rzut oka wydaje się być nudne, a wcale takie nie jest! 😀

Trochę nudne jest czytanie o tym, że ktoś kogoś kocha, ale nie może z nim być. Może dlatego, że sam nie miałem takich przeżyć. Fikcja fikcją, ale odrobina realizmu nie zaszkodziłaby.

Wszyscy zapracowani, nie ma czasu na miłość, choć dyszą z pożądania, a gdy wreszcie miłość się pojawia, bohaterowie nie wiedzą jak do tego podejść, robi się komicznie, a potem – jeśli już – szybkie łubu-du.
Słabizna.

Słabizna.

Początek jakiś taki zniechęcający. Chwilę miałem porzucić książkę. Co się stało z tą wciągającą fabułą z poprzedniej części? Na szczęście po kilku rozdziałach poziom wrócił i dalej książka nie zawiodła. Polecam przebrnąć przez ewentualne trudne początki :)

Książka, która powoduje trochę westchnień, ciepła i wzruszenia na serduchu.

Książka, która powoduje trochę westchnień, ciepła i wzruszenia na serduchu.

Jeżeli przez 300 stron macie ochotę czytać o tym jak jedna babka i jeden facet pałają do siebie miłością, ale wciąż ich dialog brzmi "nie mogę cię skrzywdzić" "jesteś dla mnie wszystkim" " nie. zasługujesz na kogoś innego" " chcę się z tobą ożenić" " nie mogę cię skrzywdzić" "proszę cię to trudne" itp. to lektura dla was. Ja z ciekawości sięgnęłam po tom drugi, bo historia z pierwszego tomu zdawała mi się być fajna, ale tutaj nie ma ani zdania o tym czy w końcu wyjaśniono śmierć starego Queen'a, nie było upierdliwego ubezpieczyciela, nawet gówniarz nie był zbyt ciekawy w tej części. Tylko w kółko o tym samym Ethan chce być z Grace, ale się wstrzymuje, a Grece chce być z Ethanem ale nie wie czy on też chce. Boże żeby nie te piękne okładeczki już dawno seria wylądowałaby w koszu :P

Świetna książka, nie oczywista, nawiązująca do poprzedniej części, świetnie rozszerzająca losy jej bohaterów.

Uwielbiam tą serię. Jest wciągająca i romantyczna.
Historia Ethana wciąga i nie pozwala być obojetnym najpierw na los małego chłopca, a potem dorosłego mężczyzny.
Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy .

Uwielbiam tą serię. Jest wciągająca i romantyczna.
Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy .

Po drugi tom sięgnęłam dla zasady, z nadzieją że będzie lepszy od pierwszego, bo Ethan wydawał mi się o wiele bardziej interesujący niż Cameron.

Powtórka z rozrywki. Bohaterowie najpierw udają, że między nimi noc nie ma albo nie powinno być albo nie ma szansy żeby (z różnych przyczyn) było coś innego. Potem się schodzą, potem na siebie krzyczą i się rozstają, na koniec się schodzą. Bo kolejny raz, łatwiej jest bohaterom pójść razem do łóżka niż porozmawiać.

Powieści Nory Roberts są dla siebie nawzajem doskonałymi spoilerami. Zupełnie jakby były odbite od jednej kalki.
Mimo, że szybko i lekko mi się to czytało to kolejny raz jestem bardziej rozdrażniona lekturą niż z niej zadowolona.

• Nora Roberts
  • Romans