Upgrade

Blake Crouch Wydawnictwo: Penguin Random House fantasy, science fiction
Penguin Random House
2022-07-19
2022-07-19

Lubicie literaturę science fiction?
Pół życia trwałam w przekonaniu, że nie lubię, ale ostatnio coraz częściej po nią sięgam.
Tym razem skusiłam się na historię związaną z DNA i próbą jego modyfikacji.
Logan Ramsey stał się ofiarą rekonstrukcji DNA, chociaż „ofiara” może nie jest najszczęśliwszym określeniem - staje się silniejszy, zdecydowanie inteligentniejszy - kolejny szczebel w ewolucji ludzkości.

W tle widzimy zagrożenie upadku cywilizacji, którego przyczyną jest nadmierna eksploatacja planety i związane z tym zmiany klimatyczne. Obserwujemy walkę z genialnymi naukowcami, którzy, mimo zakazu pragną rozwijać eksperymenty genetyczne i zwykłą rywalizację między rodzeństwem.

Świat stworzony przez Autora jest podobny do naszego, ale nowocześniejszy. Samochody są elektryczne, żywność modyfikowana, broń o wiele potężniejsza.

Autor posługuje się krótkimi, żołnierskimi zdaniami, przyszłość opisana jest szczątkowo - trochę mi brakowało rozwinięcia, wytłumaczenia co i jak funkcjonuje, jaki jest ustrój polityczny itd.

Temat bardzo fajny, trochę filozoficznych rozważań i bardzo szybka akcja.

Sami oceńcie.

Lubicie literaturę science fiction?
Tym razem skusiłam się na historię związaną z DNA i próbą jego modyfikacji.

Książka napisana pod ekranizację.
Szybka, akcja, dobrze się czyta.
Ma przebłyski, zwłaszcza, że w konsekwencji jest krytyką wypocin korporacyjnych bonzów zawartych w koncepcjach Harariego.

Książka napisana pod ekranizację.
Szybka, akcja, dobrze się czyta.

książka dająca do myślenia

książka dająca do myślenia

Thriller sf z lekką nuta dystopijności i widmem zagłady ludzkości w tle, powieść oparta na schematach, ale solidnie napisana, czemu też czyta ją się bardzo dobrze. W sumie dla mnie ta powieść jest jak shoty wódki po pracy, szybka dawka, w dużym stężeniu akcji, idealne na zmęczony umysł po trudach dnia codziennego, w ramach odpoczynku od rzeczywistości

Ludzie zostali stworzeni do wielkich rzeczy - nieustannie dążymy do tego by poprawić jakość życia naszego gatunku za pomocą innowacyjnej technologii. Chcemy by wszystko było łatwo dostępne, osiągalne najlepiej na już. Liczymy na postęp medycyny, marzymy o leku na raka i o tym, żeby najlepiej chorób nie było wcale. Jednak nie jesteśmy istotami nieomylnymi i idealnymi. Wystarczy jeden błąd aby postawić świat na głowie, czego przykładem jest książka "Upgrade. Wyższy poziom" Blake'a Crouch'a.
Więcej na:

Ulepszenia genetyczne, które mają potencjał dodania nam nowych umiejętności, a być może nawet przedłużenia życia o kilka lat, zawsze stanowią fascynujący temat na książkę. Dlatego też zaintrygował mnie tytuł Upgrade. Wyższy poziom autorstwa Blake’a Crouch’a, który został wydany w ostatnim czasie przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Zhakowany genom Logana.
Logan Ramsay ma szansę stać się następnym krokiem ludzkiej ewolucji. Z początku nie jest pewien, czy cokolwiek się zmieniło. Czuje się jedynie… bystrzejszy. Lepiej się koncentruje.
Sprawniej wykonuje równoległe zadania. Czyta nieco szybciej, lepiej zapamiętuje, potrzebuje mniej snu. Wkrótce zaczyna się coś dziać z jego mózgiem. A także ciałem. Zaczyna postrzegać świat i otaczających go ludzi – w tym swoich najbliższych – całkiem inaczej.

Prawda jest taka, że zhakowano genom Logana. To, że właśnie on stał się celem tego wprowadzenia na wyższy poziom, nie jest przypadkiem. Powodem jest przerażające rodzinne dziedzictwo. Co gorsza to, co się z nim dzieje, jest jedynie pierwszym etapem znacznie szerzej zakrojonego planu, który wywoła takie same zmiany u dużej części ludzkości – straszliwym kosztem. Logan jest jedyną osobą na świecie zdolną powstrzymać ten proces, nawet jeśli ceną jest utrata człowieczeństwa…

Na dwoje babka…
Trudno mi ocenić tę książkę.

Pomysł z samym udoskonaleniem genetycznym i przemianą samego Logana w gościa, który zyskuje nadnaturalne zdolności, jest całkiem w porządku. Wizja przyszłości, jaką wykreował przed moimi oczami autor — też trzymała się kupy.

Na każdym kroku też dało się odczuć, że autor sam jara się tematyką genetyki i próbuje w najdrobniejszych szczegółach sprzedać ją czytelnikowi.

Co z jednej strony jest fajne, ale z drugiej powodowało w mojej głowie niesamowity przesyt i chaos myślowy.

Tak samo było z głównym bohaterem. Gościu wydawał się całkiem sympatyczny. Jego przeszłość, rodzinne koligacje i to brzemię, które musiał dźwigać na swoich barkach, dawały wiele do myślenia. Jednak kiedy wpadał w trans rozmyślań, w których stawiał na piedestale tylko swój tok rozumowania i stawiał siebie wręcz w roli Boga, to ciężko było mi go czytać.

Sama akcja nie była najgorsza. Owszem na początku przymulała strasznie, ale jak się już rozkręciła, to z zaciekawieniem obserwowałam losy Logana. Choć muszę przyznać, że z końcówką, to autor mocno popłynął. ;)

Reasumując. Upgrade. Wyższy poziom Blake’a Crouch’a to lektura, która ma swój styl, koloryt i naukowo — filozoficzny klimat. Osobiście nie przypadła mi całkowicie do gustu, ale jeśli interesujecie się tematyką genetyki, myślę, że mogłaby Wam się spodobać.

Zhakowany genom Logana.
Logan Ramsay ma szansę...

Powiem tak, jeśli ktoś z was nie przepada za biologią i ogólnie genetyką ze wszystkimi molekułami, to raczej nie jest to pozycja dla niego. To jest fantastyka, prawda, ale w dużej mierze jest to przede wszystkim genetyka i każde wiążące się z nią pojęcie będzie tu bardzo istotne. Bo jest to też opowieść o mężczyźnie, który się poddaje pewnej przemianie, jednak sprawy o których rozmawiają są dosyć trudne do pojęcia. Styl również jest twardy i wyrywkowy, potrafią z jednego tematu bardzo szybko wchodzić w drugi i kolejny i następny, aż zaczęłam zostawać w tyle. Z pewnością jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy autora, bo widać, że wie o czym pisze, ma w tym zakresie szerokie pojęcie. Jednak jeśli jesteś zwyczajnym czytelnikiem szukającym przygód z nadnaturalnymi mocami, to momentami może być dla ciebie zbyt trudno w wyłapaniu toku myślenia postaci. Główna postać była dla mnie małą zagadką, gdyż niby tęsknił za rodziną, a jednak misja jakiej dostąpił była ważniejsza. I patrząc z perspektywy prawdy zdarzenia, to najlepiej gdyby nigdy do niego nie doszło. Jeśli ma jakieś zadania do wykonania, kody DNA do rozszyfrowywania, to będziemy je rozwiązywali razem z nim. Przyznaję, że lubię genetykę, ale on był ode mnie zdecydowanie mądrzejszy. Jestem nawet zdania, że choć książkę uważam za inteligentną, to jednak chyba za wysoki dla mnie poziom. I sam koniec jakby był zaprzeczeniem tego do czego dążył. Napięcie podczas czytania jest ogromne, gdyż czasami rozmawiają o czymś i robią coś innego, a aluzje, którymi się posługują są dla nas dostępne. Niemal widać było ich gestykulację ciała. Obserwacje Logana uważałam za bardzo trafne, gdyż niewielu ludzi doznaje momentu olśnienia. W pewnym też momencie może bardzo przerazić, gdyż jak wiadomo inne kraje mają u siebie sprzęty o których możemy tylko domniemać. A po tej lekturze możecie inaczej na to spojrzeć. Dla tych, co lubią te klimaty będzie idealna:-)

Spodziewałem się fajnego akcyjniaka i fajny akcyjniak otrzymałem. Na dodatek z ciekawym tłem modyfikacji genetycznych. Dzięki wartkiej akcji i bardzo dobremu stylowi autora lektura powieści sprawia sporo frajdy. Nie brakuje zaskoczeń i niezłych plot twistów. Główny bohater jest charyzmatyczny i przekonująco napisany, dzięki czemu szybko budzi sympatię. Autor stworzył też ciekawą i niestety całkiem prawdopodobną wizję niedalekiej przyszłości, w której ludzkości grozi upadek, spowodowany samolubnością i krótkowzrocznością. Znajomość genetyki robi wrażenie - widać solidne przygotowanie autora. Sam totalnie się na tym nie znam, więc nawet nie wiem, co było faktami naukowymi, a co pomysłami autora.

Nie wiem czemu sporo osób narzeka na zakończenie. Mi ono akurat się spodobało. Tak jak inne fragmenty książki pobudza do refleksji nad przyszłością ludzkości i cenie jaką trzeba by ewentualnie zapłacić za jej ratowanie. Fakt, w książce było kilka słabszych momentów, które wydały mi się nieco naciągane, ale całe szczęście nie było ich wiele. Jest to druga powieść Crouch'a, którą miałem okazję przeczytać i powoli staję się fanem tego autora. W prawdzie Upgrade nie dorównała rewelacyjnej Rekursji, ale i tak jest książką bardzo dobrą i zasługuję na uwagę.

Po Mrocznej Materii i Rekursji przyszedł czas na Upgrade. Widzę,że opinie co do niej są powdzielone, mnie jednak bardzo sie podobała dałabym wiecej gwiazdek ale minusem jest zakoncznie. Czasem trzeba zostawić przeszłość za sobą. Bardzo podoba mi się tempo akcji, zmiany jakie zachodzą w Loganie oraz ich szczegółowa charakterystyka. Opis emocji a raczej proba zepchniecia ich przez głównego bohatera na dalszy plan również jest godna uwagi. Sama historia bardzo mi sie podobała. Czekam na kolejne ksiazki Blake'a Crouch. Polecem

To zapełnię nie mój gatunek,ale bawiłam się znakomicie i czuję głód na więcej. To moja druga powieść autora i już zamawiam kolejną Rekursja.

• Do kupienia
  • Science fiction