Cieślakowie

Okładka książki Cieślakowie Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Okładka książki Cieślakowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Cukiernia pod Amorem (tom 2)
Prószyński i S-ka
2022-03-03
2010-10-01
Literatura polska

Dalszy ciąg interesujących losów bohaterów tomu 1 🙂 od razu sięgam po tom 3! 😀

Dalszy ciąg interesujących losów bohaterów tomu 1 🙂 od razu sięgam po tom 3! 😀

Drugi tom sagi i znów przeplecione historie z końca XIX w. i początku XX oraz z 1995 r. Świetnie się czyta. Losy zwykłych ludzi wplecione w przełomowe historyczne wydarzenia. Barwnie opisane codzienne życie, stroje, jedzenie. Dalsze losy kluczowego pierścienia. Z prawdziwą przyjemnością, za jakiś czas, sięgnę po trzeci tom. Polecam!

Czytając jako piątą cześć, defektom powinna być jako druga, czuję przesyt. Historia jest dobrze skonstruowana, ale osobiście przeszkadzały mi skoki czasowe i ilość postaci. Te drugoplanowe się zlewają i trzeba łapać strzępki kontekstu wypowiedzi, aby połapać się kim jest opisywany bohater.

Po przeczytaniu pierwszego tomu sięgnąłem po drugi i chyba na tym póki co skończę. Ciąg dalszy wielowątkowej sagi rodzinnej, znów skakanie po datach. Pisarka inspirowała się chyba Tołstojem, ale daleko jej do tego literackiego mistrza. Wszystko toczyło się tu wokół postaci Grażyny Cieślak aka Giny Weylen, która robiła karierę aktorską. Sporo obyczajówki, retro klimatów, ale przyznam uczciwie, że mocno zaczęło mnie już nudzić. To babska literatura, w której męski czytelnik niewiele znajdzie dla siebie.

Kolejna książka tej serii. Czyta się ją łatwiej gdyż niektore postacie są znane z poprzedniej części. Akcja toczy się głównie do wybuchu II wojny światowej. Polecam :)

„Prostowanie ścieżek losu przynosi często opłakane skutki.”.

Uczucia nie zawsze są klarowne, niekiedy targają nami od środka, burzą szyki, które skrzętnie budowaliśmy, ale kim byśmy byli bez nich. Marionetkami, pustymi w środku, jak te lalki patrzące szklanymi oczyma, ale nie widząc. Błądząc pomiędzy pustkowiem, poszukując własnej oazy.

Saga, która swoje przyciąganie zaczyna od swojej oprawy, ale to skrywające się wewnątrz zdarzenia, omawiają czytelnika w swoich szponach, trzymając niczym krople wody nad spragnionymi ustami. Delikatna opowieść, która ukazując życie, te szare, codzienne, które niekiedy do cukierkowego ma daleką drogę. Miłość miesza się z gorzką rozpaczą, nienawiść z przywiązaniem. Ogromny wachlarz emocjonalny zawarty na tych papierowych kartach.

Wraz z bohaterami przenosimy się w dawniejsze czasy, do barwnych okresów historii, kiedy to kraj nasz walczy o powrót na mapy. To niełatwy okres w dziejach ludzkości, jednak realność tych czasów oddana przez autorkę sprawiła, że bardziej odczuwamy pewne zachowania i emocje bohaterów. Obraz idealnie przedstawionych czasów powojennych, przedstawienie rzeczywistości postaci są szczegółem, który zasługuje na uznanie.

Książki w dużej mierze opierają się na rozkwicie i upadku bogatego mazowieckiego rodu, dołączając w każdej kolejnej części nową rodzinę. Autorka skrupulatnie posługuję się obiema liniami czasowymi – przeszłość i współczesność. Nie jest to przeszkodą w pozbywaniu tych pozycji ani niestanowi dla nas wyzwania.

W fabułę powieści wplata się zagadka, która pozostaje rozwiązać jednej z bohaterek, a czytelnik, stojąc obok, obserwuje i własnym krokiem stara się znaleźć odpowiedź. Jest to ciekawy przerywnik, ponieważ historia nie skupią się w całości na tym zadaniu.

Seria ta wywołała we mnie sporo przyjemnych emocji, dając możliwość podróży wraz z bohaterami, przeżywania ich rozterek i chwil uśmiechu. To przygoda, w którą wchodzimy całym swoim umysłem i ciałem, która omamiać swoim przekazem do cna.

Przeszłość splatająca się ze współczesnością, trudne wybory, a przede wszystkim silne kobiety i wielkie namiętności.

„Prostowanie ścieżek losu przynosi często opłakane skutki.”.

Saga, która swoje przyciąganie...

Idealna książka dla fanów sag rodzinnych, początków kina w Polsce czy tematów związanych z emigracją do USA. Cudowna książka! Przydałoby się drzewo genealogiczne na końcu :)

Nie zawiodłam się na drugim tomie .
Kontynuacja dalszych losów rodziny Zajezierskich ,ale wzbogacona o nową rodzinę Cieślaków. W tle sagi historia Polski i nie tylko . Wyłania się też emigracyjne środowisko Ameryki lat 30-tych . Życiowe rozterki ,sekrety rodzinne sprawiają ,że książka jest smaczna jak jagodzianki z Gutowskiej Cukierni Pod Amorem. Polecam.

Nie zawiodłam się na drugim tomie .

Trochę powtórki z odzyskania niepodległości no i szalone lata 30

Trochę powtórki z odzyskania niepodległości no i szalone lata 30

Dużo lepsza od pierwszej części. Uwielbiam losy rodzin na tle historycznym. Barwne osobowości. Silne kobiety

• 2011