Mr Loverman

Bernardine Evaristo Wydawnictwo: Penguin Books literatura piękna
Penguin Books
2020-01-01
2020-01-01
lgbt londyn antigua karaiby emigracja

Ciekawa fabuła, dobry pomysł. Jedyne, do czego można się przyczepić, to tłumaczenie, ale to zrobiła już w posłowiu sama tlumaczka.

Uśmiechnąłem się nie raz czytając tę książkę, mimo że temat poważny i okoliczności dosyć nieciekawe. Bardzo podoba mi się styl pisania Bernardine Evaristo. No i tłumaczenie zasługuje na owacje na stojąco.

Czuła i prosta opowieść o skomplikowanych relacjach uczuciowych.

Czuła i prosta opowieść o skomplikowanych relacjach uczuciowych.

Ciepła, pełna humoru i świetnie przetłumaczona historia o ukrywanej przez dekady, zakazanej miłości. Czyta się jednym tchem.

Historia starszego pana, który od kilkudziesięciu lat żyje w intymnym i namiętnym związku z przyjacielem, jednocześnie będąc mężem i ojcem. Zabawna, czuła historia o tym, jak wiele różnych twarzy ma szczęście i wolność. Mistrzowskie tłumaczenie Agi Zano.

Opowieść genialna w swej prostocie. Inteligentny humor i wspaniały język. Fantastyczne doznanie intelektualne.

"Dużo dodała do tej historii opowieść Carmel. Jej splątane myśli przedstawione w postaci strumienia świadomości ponownie pozwalają przekonać się, jak dobry warsztat ma Evaristo. Niespodziewanie otrzymujemy portret dojrzałej kobiety, która w jakimś sensie nigdy nie przestała być młodziutką, lekko naiwną dziewczyną wyczekującą prawdziwej miłości. Wzruszył mnie ten obraz, uświadomiłam sobie, że młodzi Barry i Carmel byli uwikłani w sieć konwenansów, wyobrażeń o idealnym życiu, schematów, punktów do odhaczenia, a do tego lęków, przyzwyczajeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W końcu wszyscy jesteśmy sumą traum naszych przodków i trudno się z tego wyzwolić (co nie znaczy, że jest to niemożliwe!). „Mr Loverman” na koniec pokazuje nam, że nowe, lepsze życie można rozpocząć w każdej chwili, niezależnie od wieku."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2024/01/21/mr-loverman-b-evaristo/ :)

Wielkim atrybutem tej książki jest język, wielki ukłon w kierunku Agi Zano za wspaniały przekład! Temat nie jest łatwy, historia czarnoskórego, karaibskiego imigranta, który przez kilkadziesiąt lat prowadzi podwójne życie. Humor i ironia autorki sprawiają, że czyta się te książkę bardzo lekko. Ciesze sie, ze po nią sięgnęłam, choćby dlatego, że w zalewie literatury LGBT, mamy wreszcie zupełnie inną perspektywę. Dojrzały bohater, który po tylu latach, decyduje się na wyjście ze strefy komfortu to jest coś, co czyni te książkę inną i tak interesująca.

Nudna, przegadana, ale język super. Tłumaczenie genialne.

Nudna, przegadana, ale język super. Tłumaczenie genialne.

Błyskotliwa, skrząca się ironią i celnymi ripostami, a oprócz tego dająca do myślenia: czy faktycznie "nigdy nie jest za późno na zmianę"?

• Biblioteka
  • LGBT+