Pierwszy wymiar

"Przede wszystkim potrzebowali do tego planu. Być może istniał cień szansy, że nie dopuszczą do kontynuowania eksperymentu z udziałem Adriany. W tej chwili nie było nic ważniejszego."

Przyznam szczerze, że początek wprawiał mnie w zagubienie. Nie mogłam się odnaleźć, chwilę mi zajmowało dojście kto jest kim i gdzie, jednak sama fascynacja innym wymiarem, podróżami w czasie, eksperymentem, który się odbywał była tak silna, że wgłębiałam się w tę historię z całym oddaniem i w końcu wszystko składało się w spójną całość.

Autor stworzył opowieść, która jest niemal namacalna w rzeczywistości. I choć dodał tu elementy science-fiction, telepatię i widzenie niedalekiej przyszłości to mam wrażenie, że nasz świat właśnie do tego dąży - z jednej strony chcielibyśmy być nieśmiertelni, a z drugiej dążymy do zagłady świata. To jest tak nierealne, że aż możliwe. A wiadomo, że ludzki mózg ma ogrom możliwości, z których nie umiemy jeszcze korzystać.

Od jednego zdarzenia zależy czy świat ogarnie zagłada. Czy chłopak z przyszłości zmieni bieg wydarzeń i uratuje świat, któremu grozi zagłada?

"Rozdzielone. Pierwszy wymiar" zapadnie mi na długo w pamięć. Była czymś nowym, wnoszącym świeżość w mój czytelniczy świat. Poza tym jej nieszablonowość sprawiła, że co chwilę byłam czymś zaskoczona!

A sami bohaterowie? Oprócz Adriany jest tu jeszcze kilka ważnych postaci, jednak najbardziej w pamięć zapadła mi Arina, która widzi ludzkie emocje w postaci łun, może też zobaczyć przyszłość, otworzyć przejście do innego wymiaru, ale ma też pewien sekret, który chcę odkryć.

Polecam, bo to naprawdę genialna historia pełna sekretów i niespodziewanych zwrotów akcji.

🌟 Czytając te pozycje początkowo miałam poczucie, że jej próg wejścia jest nieco wyższy od innych książek czytanych przeze mnie w ostatnim czasie. Próbowałam połapać się kto kim jest i jakie ma znaczenie. Jednak z każdą kolejną stroną byłam coraz mocniej zaangażowana w historię 😍

🌟 Kiedy już poznamy bliżej zasady panujące w świecie opisywanym przez @rozdzielone_autor i zapoznamy się bliżej z bohaterami, nie będziemy już chcieli bez nich żyć. Mniej więcej w połowie książki sprawdzałam czy jest już dostępny drugi tom, bo wiem że ta historia pozostanie ze mną na długo. (Dla ciekawskich-> jest dostępna, więc z pewnością niedługo będę czytać! 😍 szczególnie po takim zakończeniu...)

🌟 Zdecydowanie moją ulubioną postacią jest Arina, która ma dar poznania bliskiej przyszłości i posiada zdolność widzenia ludzkich emocji w postaci kolorowych łun. Czyż to nie jest wspaniałe?! Jej pewnego rodzaju introwertyczność i wrażliwość sprawiła, iż stała się ona bliska mojemu sercu :)

Różne wymiary? Podróże w czasie? A co gdyby to połączyć?

Ada Maj to główna bohaterka, która uczęszcza do Elitarnej Szkoły Dębu. Otrzymuje list z zaproszeniem na spotkanie z ojcem, jednak podczas podróży dochodzi do dziwnego wydarzenia. Od tamtej pory Ada wie, że jej życie nie będzie normalne. Trafia ona do innego wymiaru, gdzie relacje z bliskimi są kompletnie inne.

Dziewczyna poznaje Maksa, który porusza się lewitującym samochodem oraz Arinę, która ma magiczne zdolności. Razem wkraczają do Groty, gdzie trwa tajny eksperyment. Wtedy dopiero dociera do Ady jak bardzo była z tym wszystkim połączona nie mając żadnego pojęcia o istnieniu całego eksperymentu.

Nie spotkałam się jeszcze z taką mieszanką, ale muszę przyznać, że była to bardzo ciekawa książka. Wszystko jest ładnie opisane, więc nawet, jak zmieniamy wymiary lub czas to można się połapać. Akcja dzieje się w przyszłości i pokazuje jak mógłby wyglądać świat niedługo. Jest to trochę przerażające, ale wiadomo, że technologia idzie coraz dalej, więc faktycznie może tak być. Książka to połączenie sci-fi i fantasy, więc totalnie moje klimaty. Ma również w sobie coś z serialu "Stranger Things", więc fanom na pewno się spodoba.

Ja świetnie się przy niej bawiłam i chętnie przeczytam następny tom, bo to wcale nie koniec, a początek historii Ady, a coś czuję, że tę dziewczynę dużo jeszcze czeka... :)

Różne wymiary? Podróże w czasie? A co gdyby to połączyć?

Są tacy autorzy, o których jest ciszej w Bookmediach, a zasługują zdecydowanie na większy rozgłos.

Ada Maj jest najzdolniejszą uczennicą elitarnej szkoły. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego dostaje list z zaproszeniem od ojca, na które postanawia przybyć. Jednak w trakcie podróży autobusem dzieje się coś niespodziewanego, wszyscy pasażerowie zostają oślepieni, a Ada zostaje przeniesiona do innego wymiaru. Dziewczyna nie wiedząc co się z nią stało trafia na Maksa - chłopaka, który przybył lewitującym samochodem z przyszłości a następnie Arinę - dziewczynę z darem. Jak potoczą się losy znajomych i co wspólnego ma z nimi Eksperyment przeprowadzany od paru lat w Grocie?

Książka wychodzi nieco z poza mojej uformowanej strefy komfortu, bo to świat rzeczywisty połączony z fantasy i sci-fi, ale powiem tyle - o dziwo to kolejna pozycja, po którą sięgnęłam zbyt późno. Jest to wspaniała historia, z bardzo dobrze wykreowanymi, ale zróżnicowanymi bohaterami. Ciężko mi było uwierzyć, że to debiut, bo autor ma naprawdę świetne i lekkie pióro.
W historii mamy motyw podróży w czasie, który bardzo mnie zaciekawił. Była wielowątkowość, przy której ciutkę się pogubiłam, ale jak pan Kamil odkrył wszystkie karty, to każdy z nich się poukładał i odsłonił całkiem świetną fabułę i wytłumaczenie. Autor w świetny sposób przedstawił jak może wyglądać przyszłość (również i nasza) do której nieustannie dążymy. Bardzo polubiłam postać Maksa, który przybył z przyszłości - jest to postać dość nietuzinkowa, bo otoczony technologią z przyszłości przybywa do przeszłości i próbuje ją naprawić. Myślę, że jeśli ktoś planuje wyjść nieco poza swój schemat czytelniczy, jest to dobra pozycja. Książka nie jest przytłaczająca, a bardziej realna niż nam może się wydawać.
A jako fanka serialu "Stranger Things" mogę jeszcze dodać, że naprawdę polecam przeczytać i poznać pióro autora.

Ada - uczennica ostatniego roku elitarnej szkoły, kończy naukę z wyróżnieniem, nauka tu odbywa się trochę inaczej niż w innych szkołach. Dziewczyna zostaje wyróżniona za swoje zdolności, a wyróżnieni uczniowie otrzymują indeksy na wybrane przez siebie uczelnie, przynajmniej tak głosi statut szkoły. Dziewczyna po zakończeniu roku dostaje list od swojego ojca, postanawia z niego skorzystać, w trakcie podróży autobusem ktoś próbuje ją porwać.
Maks - chłopak z przyszłości, przybył do czasów Ady swoją k lewitującym samochodem, z bardzo ważnym zadaniem, to od niego zależą losy świata.

Co łączy Adę z misją Maksa? Jaka nagroda czeka tak naprawdę wyróżnionych uczniów? Kto i dlaczego chciał porwać dziewczynę?

Wspaniała wciągająca historia, chodź ja bardzo rzadko sięgam po sci czy fantasy, ta mnie porwała. Mamy w niej do czynienia z równoległymi rzeczywistościami, podróżami w czasie, przewidywaniem przyszłości, tajemniczymi eksperymentami i mnóstwem rzeczy wprost nie z tego świata. Również wiele wątków, odwieczną walkę o dobro ludzkości, a jednak wszystko łączy się w spójną całość. Ja tej książki nie czytałam, ja ją pochłaniałam w każdej wolnej chwili, a obecnie bardzo o nie trudno. No i ten koniec... Koniecznie muszę sięgnąć po drugi tom.

Utrata świadomości, zdolność rozróżniania ludzkich emocji, tajne eksperymenty, szkoła, która uczy empatii, porwania, dla dobra ludzkości, niewyjaśnione zjawiska rodem z "Archiwum X"...

Złość i niezrozumienie. Uczucia pielęgnowane przez młodzieńcze lata w końcu mogą ujrzeć światło dzienne. 17 letnia Ada to najlepsza uczennica w dziedzinie sztuki.
Jej świat jest prosty, a zarazem skomplikowany.
Dziwne sytuacje, sny na jawie, wrażenia, jakby była gdzieś indziej.
Nagle okazuje się, że to ona ma znaczenia...

Konsternacja, strach przed nieznanym i siła walki, która mogłaby góry przenosić.

Demony przeszłości...
duchy przyszłości...

Koniec i początek...

Autor zabiera nas do niezwykłego świata. Świata niepojętej wyobraźni.
Świata, w którym nic nie jest oczywiste.

Akcja nie zatrzymująca się nawet na chwilę.
Przez moment zgubiłam wątek od ilości wydarzeń. Rzeczywistość zmieniała się jak w kalejdoskopie. I to nie byle jaka rzeczywistość. Jednego dnia jestem tu i teraz, żeby następnego być już inną wersją siebie...

Totalne szaleństwo. Bieg historii mógł właśnie zostać zmieniony. I to niejeden raz. Tylko jak to logicznie wytłumaczyć? Tu logika nie ma nic do powiedzenia. Liczą się tysiące istnień, których za chwilę może już nie być... ale czy to nie jest czasem za wygodne? ...
Próby naprawiania świata kończące się kolejną próbą...
Ile warte jest 1 ludzkie życie?

Eksplozja emocji towarzyszyła mi przez cały czas.
Jestem ciekawa, co przyniesie przyszłość 😉

Jej świat jest prosty, a...

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że ta książka aż tak przypadnie mi do gustu. Czuję tu ten obiecany klimat rodem ze Stranger Things, ale również pewną świeżość i oryginalność, które biją od tej książki.

Sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Elitarna szkoła, tajemniczy eksperyment, podróże w czasie, a nawet pomiędzy wymiarami połączone ze sobą tworzą intrygującą mieszankę, która wciąga od pierwszych stron.

Do tego postaci - są różnorodne co wpływa pozytywnie na przebieg historii, kreując świat, z którym można się utożsamić. Ich emocje są wyważone, a jednocześnie świetnie ujęte, czuć w nich naturalność. Muszę powiedzieć, że jestem ciekawa dalszego ich rozwoju.

Przyznam, że w pewnych momentach fabuła była trochę pogmatwana, co powodowało duży mętlik w głowie, ale stopniowo wszystko się rozjaśniało - tylko po to, żeby uderzyć nas pod koniec kolejną niewiadomą.

Podoba mi się też połączenie science-fiction - eksperyment naukowy, futurystyczne wynalazki - z fantastyką, czyli paranormalnymi zdolnościami czy właśnie podróżą między wymiarami. Dało to nam świat podobny, a jednocześnie różny od naszego, z pewnością pobudzając wyobraźnię czytelnika.

Skupienie się na misji czy też eksperymencie zamiast na wątku romantycznym to kolejny plus. Oczywiście coś tam mamy, ale nie doświadczycie tu taniego romansu i scen łóżkowych, a jedynie czyste science-fiction co nie jest takie częste w dzisiejszych czasach, gdzie każdy na siłę wpycha do książki romans.

Cóż mogę jeszcze napisać. Książkę czytało się szybko, skutecznie wciągała i intrygowała tym, co moze być na następnej stronie. Jedyną rzeczą, do której mogę się przyczepić, to niektóre dialogi podczas słownej ekspresji bohaterów. Czasem zdawały mi się być trochę za proste. Jednak były to tylko fragmenty, które nie świadczą o całości, dlatego książkę mogę Wam z czystym sumieniem polecić! Naprawdę warto zanurzyć się w ten ciekawy świat pełen zwrotów akcji i tajemnic.

Koniec roku szkolnego. Adriana Maj z Elitarnej Szkoły Dębu ma jednak co innego w głowie, kiedy dostaje list od ojca, z którym nigdy nie rozmawiała. Postanawia do niego pojechać, jednak nie udaje jej się dokończyć podróży - pasażerowie autobusu, którym jechała zostają nagle oślepieni i na chwilę tracą świadomość, a dla Ady jest to początek nowej, niebezpiecznej przygody....

Słyszeliście kiedyś o teorii strun? Jednym z jej założeń jest, że żyjemy w jedenastowymiarowej czasoprzestrzeni. 11 wymiarów oznacza istnienie 3 znanych nam wymiarów przestrzennych (tył-przód, lewo-prawo, góra-dół),1 wymiaru czasowego, oraz 7 pozwijanych, egzotycznych wymiarów, niedostępnych dla naszych zmysłów. Co gdyby w innych wymiarach żyły istoty nie dostrzegające nas, nie wiedzące o naszym istnieniu. Lub nawet gdybyśmy mieli tam swojego sobowtóra 🙃
W książce „Pierwszy wymiar” podróże między wymiarami i podróże w czasie przestają być dla człowieka jakimkolwiek problemem. Razem z Adą, główną bohaterką, doświadczamy niekontrolowanych przeskoków między wymiarami. Okazuje się, że Ada ma swój odpowiednik w drugim wymiarze – są bliźniaczo podobne, ale ich życia różnią się od siebie. Pewnego dnia dziewczyny zamieniają się między wymiarami i Ada musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości…
Natomiast podróże w czasie odbywamy z Maksem, który przy użyciu Błyska - lewitującego, niewidzialnego samochodu wyrusza w przeszłość, by ocalić przyszłość. Chłopak spotyka Adę oraz Arinę, która ma dar widzenia ludzkich emocji w postaci kolorowych łun. We trójkę wkraczają do Groty – bazy badawczej we wnętrzu wzgórza, gdzie trwa tajny eksperyment.
Nie sądziłam, że tak wiele wątków można połączyć, tworząc spójną całość. Do tego książkę czyta się szybko, bo akcja wciąga, a kolejne tajemnice intrygują. Musicie także przygotować się na dużą ilość bohaterów, którzy są zróżnicowani pod względem charakterów i umiejętności, i niemalże każdy ma swoje 5 minut.
Książka jest bardzo przemyślana – mimo przeskoków w czasie i między wymiarami nadążamy za akcją. Powieść jest nietypowa i oryginalna, zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

🌸,,Czytanie w myślach zdecydowanie ułatwia komunikację między ludźmi. To takie dziwne i ekscytujące zarazem"🌸 ~ Kamil Kozieł

Jak myślicie, czy lekarstwo na śmierć przyniosłoby więcej pożytku, czy szkód?

Kamil Kozieł w swojej debiutanckiej powieści ,,Rozdzielone. Pierwszy wymiar" przedstawił historię Adriany Maj, która tuż przed zakończeniem roku szkolnego w Elitarnej Szkole Dębu, otrzymuje list, w jakim jej ojciec zaprasza ją na spotkanie. Dziewczyna nigdy go nie poznała, dlatego postanawia się z nim spotkać. W trakcie podróży autobusem dzieje się jednak coś dziwnego i Ada trafia do innego wymiaru, w którym z bliskimi łączą ją odmienne relacje. Jednakże to jeszcze nie koniec! Niedługo potem spotyka Maksa, chłopaka z przyszłości, jeżdżącego lewitującym samochodem oraz Arinę, a na jaw wychodzą coraz bardziej zaskakujące fakty z jej życia oraz tajemnica, przez którą znalazła się w innym wymiarze. Pozostaje też sekretny eksperyment, który toczy się od lat w Grocie i ma powiązanie z dziewczyną. Co takiego wydarzyło się w przyszłości, że postanowiono ją zmienić?

,,Rozdzielone. Pierwszy wymiar" to debiut, po którym go nie czuć. Kamil Kozieł ma bardzo przyjemny styl pisania, przez co powieść czyta się szybko oraz przyjemnie, a przede wszystkim nie da się odczuć, że to debiut tylko jak gdyby była to któraś z kolei książka autora. Przyznaję, było to dla mnie miłym zaskoczeniem, jak też to, iż trzecioosobowe narracje z kilku perspektyw wypadły bardzo dobrze i się w nich nie pogubiłam, a to czasami mi się zdarza.

Połączenie fantastyki z science fiction wyszło znakomicie i nieco oryginalnie! Podróże między wymiarami to wątek, który w literaturze bardzo rzadko spotykam, więc tym bardziej jego pojawienie się mnie zaskoczyło, a został poprowadzony bardzo ciekawie oraz intrygująco. Lubicie podróże w czasie? Ja kocham! W tej historii także je znajdziecie w niezwykle interesującym wydaniu. Na pewno się nie zawiedziecie! Myślę, że mógłby powstać z tego świetny film albo nawet gra komputerowa.

Jednak najważniejsi w każdej opowieści zawsze są bohaterowie i ich kreacja. Kamil Kozieł świetnie poradził sobie z wykreowaniem ciekawych, intrygujących i takich, o których chce się czytać bohaterów, iż z przyjemnością śledziłam ich losy. Przede wszystkim byli prawdziwi, popełniali błędy i jak dla mnie ogromnie realistyczni. Wielu z nich polubiłam, a muszę też pochwalić kreację jednej z głównych bohaterek - Ady, gdyż jest ona dwuwymiarową i bardziej złożoną postacią niż mogłoby się wydawać, ale jakże ciekawą. Najbardziej chyba polubiłam Arinę, która była niesamowita, obdarowana talentami widzenia emocji oraz bliskiej przyszłości. Niezwykle zaciekawiła mnie swoją osobą i przeszłością, jaka była interesująca, a także jej podejściem do swoich darów. A fakt, że uwielbia koty, przesądził sprawę. Chociaż trudno mi wybrać tak jedną postać, bo jednak prawie każdego bohatera polubiłam albo przynajmniej potrafiłam zrozumieć, co mnie zdziwiło, ponieważ bardzo rzadko lubię większą część postaci. Co zasługuje na uwagę to, to, iż nie mamy tutaj podziału na tych dobrych i złych, a każdego trzeba samemu ocenić, i wybrać swoją słuszność.

Relacje między bohaterami zostały przedstawione bardzo realnie i to mi się podoba. Nie odczułam w nich, żeby coś było tak, jak nie powinno. Rozwijały się powoli, stopniowo, co doceniam. Urzekła mnie przyjaźń Ariny z Maksem, która została pięknie opisana. Wspaniale było widzieć, jak Arina powoli otwiera się na nich, patrząc na jej przeszłość, wcale nie było jej łatwo.

Akcja jest dynamiczna, na pewno dużo się dzieje, ale nie jesteśmy przytłoczeni natłokiem wydarzeniem. Część odpowiedzi na pytania otrzymujemy, a na kolejne pewnie dostaniemy w kolejnych tomach. Zakończenie pozostawia z niedosytem i choć początkowo mnie zawiodło tak, teraz po ochłonięciu rozumiem zabieg autora, i uważam, że było genialne. Już bym chciała wiedzieć co będzie dalej.

Jeśli chodzi o eksperyment to ten wątek, bardzo mi się podobał. Ciekawe, było to, jak na niego spoglądali zwierzchnicy, patrząc na dobro ogółu, lecz nie myśląc o konsekwencjach, jakie mógłby mieć eksperyment. Klimatem przypominał mi ten z ,,Genezy" Jessici Khoury, aczkolwiek nie sugerujcie się tym, bo jednakże są to różne historie, o czym warto pamiętać.

Reasumując ,,Rozdzielone. Pierwszy wymiar" jest bardzo dobrym debiutem, jak i również pierwszym tomem Trylogii Rozdzielone, autorstwa @. Zdecydowanie jest to jedna z najlepszych powieści, jaką przeczytałam. Znajdziemy w niej podróże w czasie i między wymiarami, dobrze wykreowanych bohaterów oraz świetnie przemyślaną fabułę, co widać przy tylu wątkach, jakie zostały umieszczone na stronicach. Najważniejsze przede wszystkim jest to, iż wciąga do swojego świata i nie chce się od niej oderwać! Od siebie polecam i zachęcam do przeczytania, a sama żałuję, że już wcześniej jej nie przeczytałam ani się nią bardziej nie zainteresowałam. Ode mnie 9/10 i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu!

Za egzemplarz bardzo dziękuję autorowi 💛

Jak myślicie, czy lekarstwo na śmierć przyniosłoby więcej pożytku, czy szkód?

Ada należy do najzdolniejszych uczniów prywatnej szkoły. Jest to inna szkoła niż wszystkie. Dodatkowo w niej są przedmioty, w których nie ma gdzie indziej. Te przedmioty są odpowiednio punktowane. Uczniowie z najwyższym wynikiem w danej dziedzinie dostaje indeks do uczelni jaką sobie wybierze. Tych kategorii jest cztery: wiedza, sport, sztuka oraz empatia. Cztery osoby dostają ten indeks jako wyróżnienie, a Ada należy do zwycięskiej czwórki.
Nie potrafi się z tego jednak w pełni cieszyć. Dostała list od ojca, który porzucił ich lata temu a teraz chce się spotkać. Dziewczyna nie wie, jak się zachowa, ale chce zobaczyć się z ojcem by uzyskać wyjaśnienia. Jednak nie tylko to ją martwi. Czasem doznaje dziwnych przebłysków. Widzi siebie jakby w innej rzeczywistości. Jest to bardzo realne, ma innych znajomych, zainteresowania czy ubiór. Kiedy te przebłyski są coraz częstsze i coraz bardziej realne zastanawia się czy nie popada w obłęd. Pewnego dnia doznaje takiego przebłysku i nie może już wrócić. Co się stanie w tym innym świecie? Jak się w nim odnajdzie? Czy będzie mogła wrócić do siebie?
Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Pozostała trójka najlepszych uczniów zaginęła a wydaje się, że ona cudem uniknęła porwania. Do tego na swojej drodze spotyka dziwnego chłopaka, który twierdzi, że jest z przyszłości. Przyszłości, która ginie przez nią i jej siostrę. Chce jej pomóc by do tego nie doprowadzić. Na potwierdzenie swych słów ma dziwny latający samochód.
Co się stanie? Kim jest tak naprawdę Maks? Czy Ada mu uwierzy i pomoże? Kto stoi za tymi porwaniami i czemu to robi? Czy uda uratować świat?
Cóż trzeba sięgnąć by się przekonać.

Po książkę sięgnęłam przez opis. Podróże w czasie, inne rzeczywistości, ciekawe zdolności to mnie przyciągało do niej. Jestem pozytywnie zaskoczona, że ta książka jest debitem autora. Jest świetnie przemyślana oraz napisana.
Autor zaczerpną trochę pomysłów z naszej kinematografii. Z uśmiechem na twarzy czytałam o samochodzie co przeniósł się w inny czas, doskonale pamiętam film „Powrót do przeszłości”. Białe światło skojarzyłam z „Facetami w czerni”. Nie wiem jak wam, ale mi takie połączenie ogromnie się spodobało. Szczególnie, że lubię te filmy.
W książce fantastyka spotyka się z science-fiction, ale robi to tak umiejętnie, że ma się wrażenie, że to rzeczywistość. A zaczerpnięcie pomysłów nadało smaczku książce.
Co do historii, jest ona świetnie przemyślana. Historia Ady wciąga i to bardzo. Z zapartym tchem śledziłam jej losy. Do tego nie jest jedyną bohaterką, choć może jedyną podwójną. Maks oraz Arina również są ciekawi. Mają interesującą historię i czuje, że jeszcze mają sporo do powiedzenia. Niezmiernie jestem ciekawa jak rozwiną się ich losy.
Akcja jest w sam raz ani za szybka ni za wolna. Dzięki temu nie wiem nawet kiedy a skończyłam tę książkę. Mogłabym nawet powiedzieć, że za szybko. Na szczęście już niedługo ukarze się drugi tom. Z przyjemnością po niego sięgnę i przekonam się jak poradzili sobie bohaterowie książki, których bardzo polubiłam.
Polecam serdecznie.

Serdecznie dziękuję autorowi za książkę do recenzji.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Poszukuję