Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów

Okładka książki Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów Daphna Joel, Luba Vikhanski
Okładka książki Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów
Daphna JoelLuba Vikhanski Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gender mosaic
W.A.B.
2022-02-09
2022-02-09
Agnieszka Szling
płeć mózg kobieta mężczyzna neurobiologia gender feminizm

Pierwsze rozdziały nieco toporne, jak to bywa w przypadku publikacji pisanych w języku naukowym. Neurobiologia nie należy do łatwych dziedzin. Jednakże, kiedy dotrze się już do wniosków, nie da się ocenić tej książki inaczej niż wysoko. Bardzo ciekawa praca. Dała mi mocno do myślenia. Polecam lekturę.

Świetny audiobook. Nowatorski, obracający dotychczasowe poglądy gender w perzynę. Traktujący mózg, czy kobiecy czy męski jako mozaikę cech. Mnóstwo informacji o płci kulturowej, biologicznej, budowie mózgu. Mnóstwo przykładów, interpretacji, badań naukowych. Dajmy ludziom wybierać czym chcą się zajmować i co lubią, niezależnie od ich płci. Przykłady, ukazujące jak mocno dostosowujemy swoje zachowania w zależności od tego z jaką płcią mamy do czynienia w punkt, tak oczywiste, że prawie ich nie zauważamy. Miejmy nadzieję, że podobnie jak obecnie prawo kobiet do głosowania nie budzi już żadnych wątpliwości, świat, w którym płeć nie ma stereotypowego znaczenia również odejdzie w niebyt grzebiąc dyskryminację. Tego życzę nam, wszystkim. Zdecydowanie polecam.

Przystępnie napisana (choć jednak trzeba pamiętać, że to książka napisana przez naukowczynię),jednak najciekawsza była sama koncepcja mózgu mozaikowego przedstawiona w pierwszej części książki (tutaj więcej przytoczono badań dotyczących biologii mózgu, aczkolwiek nie przytłaczają) oraz koncepcja binarności cech płciowych jako konceptu, od którego przyszłe społeczeństwa powinny odchodzić (tutaj sporo badań społecznych plus przytoczone sporo przykładów neutralnego płciowo sposobu wychowania, głównie w krajach skandynawskich). Spodobało mi się końcowe porównanie rozróżnienia na płci z lewo- i praworęcznością - tak niedawno przecież też konceptem powodującym umniejszanie osób leworęcznych i wymuszanie u nich przez ćwiczenia często na siłę praworęczności. Teraz jest to już cecha neutralna, nie świadczy o inteligencji czy możliwościach - może tak kiedyś będzie z płcią.

Koleżanka poleciła mi tę pozycję, która rzekomo miała wpłynąć na mój sposób hodowania dzieci. Książka przeczytana, ale raczej pozostanę przy swoich metodach wychowawczych. O ile w pierwszej połowie książki autorka stara się udowodnić, iż nie ma mózgów "kobiecych" i "męskich", każdy mózg jest indywidualną mozaiką cech męskich i kobiecych, bez względu na rodzaj genitaliów. Tu pełna zgoda, to czy posiadamy męskie czy żeńskie złącze w żaden sposób nie definiuje naszego zestawu cech, uczuć, charakteru. O tyle druga połowa książki, gdzie autorka stara się zaszczepić w nas ideologię gender i wprowadza pojęcie płci kulturowo-społecznej, to już kompletny stek bzdur. Nie wiem w jaki sposób ludzkość ma wygrać zbliżające się starcie ze sztuczną inteligencją, skoro dorosłe jednostki zastanawiają się dziś czy mając penisa jest się mężczyzną, czy kobietą. A może niemężczyzną i niekobietą? Powiem tak, szkoda czasu na rozmyślania nad sprawami oczywistymi. Jeśli ktoś ma problem z ustaleniem płci dziecka, czy własnej, to polecam sprawdzony sposób. Stajemy przed lustrem, bielizna w dół i... jest penis - mężczyzna/chłopiec, brak penisa - kobieta/dziewczyna. Sprawdzona metoda, polecam. Zaoszczędzony czas można poświęcić choćby na zgłębienie teorii grawitacji kwantowej lub czegokolwiek co pchnie nas w przód.

Kupiona przypadkiem w jednym z warszawskich punktów tanich książek na promocji za całe 17zł, okazała się być najlepszą pozycją popnaukową ze wszystkich przeze mnie w życiu przeczytanych (przyznam, że nie miała zbyt dużej konkurencji, zwłaszcza w zakresie rzeczywiście już interesujących mnie tematów). Rozdziały są krótkie, ale nie na tyle by nie wyczerpywać tematów, które poruszają. Nie ma tam trudnego języka, mimo poruszanych w niej kwestii również funkcji biologiczno-chemicznych mózgu. Nie zgodzę się też z opiniami, że autorki w jakiś sposób się w tej pozycji powtarzają - po wcześniejszych doświadczeniach z literaturą popularno-naukową mam wrażenie, że powtarzania tutaj praktycznie nie ma. Jedynym do czego mogę się rzeczywiście przyczepić jest to że w niektórych momentahc miałam przeczucie, że autorki wysnuwają błędne, albo może po prostu podstawione pod tezę wnioski z przytaczanych przez siebie badań.
Mimo to, bardzo polecam, ponieważ uważam że to pigułka niesamowitej wiedzy na temat płci wreszcie nie w ujęciu oddzielania tych dwóch najbardziej popularnych, ale i w spojrzeniu na płeć ogółem.

Książka napisana w przystępny sposób, przyjemnie ją się czyta. Autorka pozostała obiektywna i szczegółowo odpowiedziała na wszelkie możliwe kwestie związane z przedstawioną teorią mozaiki mózgowej. Poruszone zagadnienia oraz wnioski z przywołanych badań nie były dla mnie zaskoczeniem. Profesor Daphny Joel znalazła naukowe wyjaśnienie na różnice między płciami a raczej ich brak. Przede wszystkim udowodniła, że nic nie jest czarno białe. Nasze osobowości to efekt połączeń nerwowych a uznawane społecznie cechy za męskie i żeńskie powstały jedynie przez zamiłowanie do klasyfikacji. Poruszone zostały tematy wychowania i społecznych oczekiwań, wszystko jednak na podstawie wcześniej już wspomnianych badań naukowych z różnych stron świata.
Polecam osobom zainteresowanym psychologią i mechanizmami społecznymi.

Bardzo ciekawa pozycja podparta rzetelnymi badaniami. Teoria mozaiki mózgowej przedstawiona przez profesor Joel jest bardzo spójna z obserwacjami, które każdy z nas najprawdopodobniej zauważa w świecie - że nie każda kobieta jest tak samo kobieca, a mężczyzna tak samo męski. A jednak trudno przełknąć fakt, że każdego dnia kierujemy się stereotypami płciowymi oczekując, że każda kobieta będzie miała "kobiece" cechy, a mężczyzna "męskie".
Przedstawiona w końcowych rozdziałach wizja świata, w którym płeć nie ma znaczenia, wydaje się w obecnej sytuacji trudna do wyobrażenia, a dla wielu osób, sądząc po innych opiniach, wręcz obrazoburczy i odstręczający. Jednak według mojego rozumienia jakiekolwiek podejście skupiające się na podejściu do każdej osoby z jaką się spotykamy, jako do jednostki, a nie pełnej gamy łatek, jest budujące.

Od wieków żyjemy w stereotypach dotyczących wszystkiego, tym płci. A co się z tym wiąże również tych dotyczących mózgu mężczyzn i kobiet.
Przedstawiona przez autorki koncepcja mozaiki jest bardzo ciekawa i wskazuje właściwy dla mnie tok rozumowania. Poparte badaniami tezy bronią się we współczesnym świecie. A snuta wizja przyszłości bez podziału na płeć, jest światem bez podziałów i światem z pełną akceptacją różnorodności.

Spodziewałam się trudnej, bardzo filozoficznej lektury i... miło się zaskoczyłam! W książce "Płeć i mózg" znalazłam ciekawe badania i jeszcze ciekawsze wnioski autorek. Ostatnie rozdziały zmusiły mnie do refleksji nad przyszłością. Skoro zmierzamy do świata bez rozróżniania płci, to po co nam te feminatywy? :P (Oczywiście żartuję, feminatywy rządzą!)

Merytorycznie książka jest ok, sporo w niej ciekawych badań i ich interpretacji. Ale zdecydowanie jest za długa i przez to nużąca. Na pewno nie jest to książka dla osób, które już mają za sobą szereg pozycji z kręgu neuronauk . Temat jest rozwleczony, ale też bardzo pobieżnie potraktowany, przez co, po kilku rozdziałach, informacje się powtarzają, a sama treść nudzi.

• Popularnonaukowe
  • Feminizm