Narodziny medium. Gry wideo w polskiej prasie hobbystycznej końca XX wieku

Okładka książki Narodziny medium. Gry wideo w polskiej prasie hobbystycznej końca XX wieku Dominika Staszenko-Chojnacka
Dominika Staszenko-Chojnacka Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Seria: Sztuka/Media/Kultura historia
historia
Sztuka/Media/Kultura
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
2021-11-11
2021-11-11
9788382206197
gry gry komputerowe hobby gry wideo

Okładka książki Wprowadzenie do groznawstwa Marcin M. Chojnacki, Sonia Fizek, Alicja Górska, Paweł Grabarczyk, Kamil Jędrasiak, Martyna Karpowicz, B. Garda Maria, Katarzyna Prajzner, Dominika Staszenko-Chojnacka
Wprowadzenie d... Marcin M. Chojnacki...

Potwierdzam wszystko, co napisał przedmówca! Wspaniała, nostalgiczna podróż w lata 90. Dogłębna analiza socjologiczna i antropologiczna zjawiska kształtowania się społeczności graczy komputerowych. Kawał historii kultury najnowszej. Polecam każdemu, kto pamięta Top Secret, Gamblera, Secret Service....

Perełka, na którą natrafiłem przypadkiem, podczas jednej z eBookowych wyprzedaży! Ta analityczna, akademicka publikacja - nie, nie przestraszcie się w tym momencie, jest napisana językiem przystępnym, na poziomie dobrej literatury popularnonaukowej - bierze za cel ukazanie, jaki wpływ na kształtowanie się społeczności, grup zainteresowań i środowisk (w tym wypadku graczy) mają magazyny hobbystyczne.

Ujęcie to jednak specyficzne, ponieważ autorka opisuje kształtowanie się i rozwój zbiorowości graczy przez unikatowy pryzmat / a raczej za sprawą / polskiej prasy o elektronicznej i komputerowej rozrywce z lat 80. - 90. a więc, "Bajtka", "Top Secretu", "Secret Service” "Świata Gier Komputerowych", "Gamblera", czy "Resetu". Dotyka wszelkich zjawisk związanych ze szczególnym i osobliwym - na tle przywoływanych tu przykładów z prasy zachodniej tej epoki - sposobem komunikacji i relacji z odbiorcami, wytworzeniem się unikalnej nomenklatury i niepowtarzalnych formy i stylu tekstów, czy równie bezprecedensowej ewolucji recenzji.

Jednak nie tylko. Autorka umiejscawia wszystko w wyraziście nakreślonym tle epoki, w kontekście całego szeregu okoliczności, które stanowią o wyjątkowości oryginalnej subkultury, jaką stanowili gracze epoki, jaką opisuje.

Imponujące są wiedza autorki i zakres researchu, jaki przeprowadziła Dominika Staszenko-Chojnacka - bowiem nie skupia się tylko na zgłębieniu tematu w zakresie polskich magazynów dla graczy i rozmów z jej twórcami, ale bardzo często odnosi się do zachodniej literatury i prasy oraz specjalistycznych wyników badań skoncentrowanych na temacie.

Polecam gorąco wszystkim zainteresowanym zagadnieniem i.., cóż, graczom. Naprawdę niedobrze by było, aby ta ważna publikacja przeszła niezauważona!

• Gry

Dodaj cytat z książki Narodziny medium. Gry wideo w polskiej prasie hobbystycznej końca XX wieku