Eksplozja

Okładka książki Eksplozja Jerzy Franczak
Okładka książki Eksplozja
Jerzy Franczak Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Polska Proza Współczesna literatura piękna
Polska Proza Współczesna
Państwowy Instytut Wydawniczy
2022-02-21
2022-02-21
9788381963879

Okładka książki Dzieła wybrane. Tom 4. Anatomiczny Jerzy Franczak, Roland Topor
Dzieła wybrane... Jerzy Franczak, Rol...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1/2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...

Niejednokrotnie spotykamy się w książkach z wypadkiem, który zmienia życie bohaterów, albo pozbawia ich całkowicie tchnienia. A gdyby cofnąć się o krok i sprawdzić, co skłoniło osoby do pojawienia się w miejscu eksplozji?

Jerzy Franczak z niezwykłą starannością, opisuje nam problemy, z jakimi boryka się każdy uczestnik tego „wypadku”.Zajrzymy wgłąb ich życia prywatnego, poznając ich najskrytsze tajemnice i pragnienia. Co działo się w czasie, w którym doszło do eksplozji?

Filip siedział w kinie, nie przejmując się odtwarzanym filmem. Jego uwaga była skupiona na otaczających go widzach. Ich zachowania były bacznie obserwowane i skrupulatnie notowane w pamięci chłopaka. Oddając się w myślach w rozmowie z własnym sumieniem, zatapia się w utopijnym świecie fantastyki i zwierzęcych odruchach. Próbuje poskromić samotność, która z dnia na dzień coraz bardziej go przytłacza.

Maria jest nauczycielką plastyki w gimnazjum, która wdaje się w romans z nieletnim uczniem. Ich relacja nie jest czystym love story, a pełną emocji historią, która nie raz wyprowadzi nas na manowce.Podczas eksplozji starała się odwrócić swoją uwagę od nawarstwiających się problemów, spędzając miło czas z przyjaciółką w Semi di Vino.

W tym samym czasie, jej były mąż Mirek pojawił się ponownie we Wrocławiu. Przestał utrzymywać kontakt z żoną i synem, oddając się biznesowi, który legł w gruzach. Wstyd i obawa przed ściągnięciem alimentów sprawia, że ani nie myśli o odwiedzeniu rodziny. Choć minął się z żoną tego dnia w odstępie zaledwie kilku metrów, żadne z nich nawet nie przypuszczało, że mogą się jeszcze kiedyś spotkać.

Wojtek jest nastolatkiem, który za pomocą manipulacji próbuje wkraść się w łaski korepetytorki. Choć pobiera lekcje plastyki, to jego polonistyczna dusza tworzy historie, które mogłyby być odstawą dobrej obyczajówki. Jego zamiary zostają przejrzane przez nauczycielkę, która daje mu w końcu to, o czym od dawna marzył…

Joanna jest pozornie szczęśliwą żoną i matką dwójki dzieci. Jej syn właśnie po raz pierwszy się zakochał. Jednak o nowe miłostki zaczyna również podejrzewać męża.

Robert jest kelnerem, który ubolewa nad swoim wzrostem i robi karierę wiecznego studenta, dorabiając sobie jako kelner w Semi di Vino. Jego doświadczenie jest w stanie przewidzieć to, co mają zamiar zamówić klienci, ale czy uda mu się przejrzeć sprawców nim dojdzie do eksplozji?

Poza nimi w lokalu znajdują się również inne osoby, takie jak paryżanka z partnerem, wykładowca akademicki z córką czy też para znajomych. Wszyscy przyszli do tego lokalu na koncert klezmerski, aby choć na chwilkę oderwać się od swoich problemów. Nie przypuszczali, że nastąpi Eksplozja, a wyjście z lokalu okaże się być zamknięte.

Książka została napisana w bardzo specyficzny sposób. Choć narracja trzecioosobowapisana jest bez udziału narratora w wydarzeniach, to bez problemu potrafiłam postawić się na jego miejscu i bezczelnie przyglądać się perypetiom bohaterów. Jeśli już o nich mowa, to i tutaj możemy dostrzec sporą rozbieżność. Każdy z nich prowadzi własne małe wojny, które przestaną mieć zdarzenie w punkcie kulminacyjnym książki.

Choć czyta się ją bardzo przyjemnie to niestety brakowało mi rozbudowy samego wybuchu. Do tej pory w książkach spotykałam się z akcją, która dążyła do danego momentu, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości czytelnika i wyczerpać temat.

Tutaj mam więcej pytań niż odpowiedzi. Zabieg ten, choć ze świeżym podejściem do literatury, nie podbił mojego serca. W duchu liczyłam na zakończenie, które albo zmiecie wszystkich z powierzchni ziemi, ale wyłoni kilku bohaterów.

Mimo wszystko polecam lekturę, która nie zajmie wiele czasu.

Do eksplozji nie dojdzie.

Do eksplozji nie dojdzie.

• Legimi powieści
  • Polska