Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza

Okładka książki Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Okładka książki Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza
Stephen HanselmanRyan Holiday Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Lives of the Stoics: The Art of Living from Zeno to Marcus Aurelius
Onepress
2021-01-12
2021-01-12
Zdzisław Płoski
filozofia stoicyzm biografia

Ta książka niestety zniekształca fakty historyczne. Nie ma w niej pożądnych przypisów.
Dobrze, że popularyzuje filozofię i stoicyzm i tylko za to te punkty.

Dobrze, że popularyzuje filozofię i stoicyzm i tylko za to te punkty.

Krotkie biografie stoików przedstawiane w kontekście ich postaw filozoficznych. Warto.

Autorzy w ciekawy sposób przedstawia sylwetki wielkich Stoików. Pokazując czytelnikowi, że niezależnie od tego kim się rodzimy, w jakich warunkach żyjemy i tak w każdych okolicznościach możemy podjąć decyzję o podążaniu ścieżką wytyczoną przez Zenona i kontynuowaną przez wielu tak w starożytności jak i we współczesnym świecie.
Sylwetki postaci antycznych filozofów jawią się czytelnikowi na tle burzliwych losów historii starożytnego świata Basenu Morza Śródziemnego.
Doskonała lektura uzupełniająca dla zwolenników Filozofii oraz adeptów stoicyzmu.

Sylwetki postaci antycznych filozofów jawią się...

Ciekawe przedstawienie wielu różnorodnych postaci kierujących się stoicyzmem

Ciekawe przedstawienie wielu różnorodnych postaci kierujących się stoicyzmem

Książka stanowczo bardziej biograficzna niż filozoficzna. Poznajemy szereg filozofów-praktyków, którzy, poczynając od Zenona z Kition, starali się sprostać życiu i jego nieszczęściom. Dobre wprowadzenie do głębszych studiów nad historią stoicyzmu, lecz nie do samej praktyki stoickiej. Wspaniałym akcentem w książce są przypisy tłumacza (chapeau bax!) i jego ironiczne sprostowywanie niektórych wymysłów autorów.

Książka ciekawa, choć Ryan Holiday ma skłonności do przeinaczania historii tak aby pasowała do jego filozofii.
Książka to takie "żywoty świętych" dla stoików ;-)

Książka to takie "żywoty świętych" dla stoików ;-)

Nie widzę powodu żeby nie dać 10. Autorów książki poznajemy w pozycji "365 dni stoicyzmy na każdy dzień" czy jakoś tak. Bardzo lubię ich styl pisania.
W książce przedstawione są sylwetki najważniejszych stoików. Oczywiście o ile pozwalają na to teksty źródłowe bo większość ich prac zaginęła. Ciekawe jest to że wielu z nich miało liczne wady i nie zawsze zachowywali się zgodnie ze swoją filozofią.
Książkę mogę polecić na początek przygody ze stoicyzmem. Później dobrze się zabrać za Rozmyślania Marka Aureliusza czy listy Seneki.

• Filozofia
  • Psychologia