Cuda jak płatki śniegu

Okładka książki Cuda jak płatki śniegu Dorota Dea Makowska
Okładka książki Cuda jak płatki śniegu
Dorota Dea Makowska Wydawnictwo: Ridero literatura piękna
58 str. 58 min.
Ridero
2021-11-26
2021-11-26
58 min.
opowiadanie święta bożenarodzenie

"Cuda jak płatki śniegu" jest niewielkim zbiorem opowiadań autorstwa Doroty Makowskiej a zarazem moim pierwszym zetknięciem z twórczością autorki. Jak sam tytuł wskazuje opowiadania odnoszą się przede wszystkim do okresu świątecznego a zarazem niezwykle istotnego. Głównymi bohaterami zbioru opowiadań są oczywiście zwykli ludzie, którzy muszą sobie radzić ze swoimi licznymi problemami i trudnościami. Czy zbliżające się święta bożonarodzeniowe w jakikolwiek sposób odmienią dotychczasowe życie zwyczajnych osób?

Drobne codzienne historie zwyczajnych ludzi zostały przedstawione w prosty, lecz przystępny sposób. W tych opowiadaniach można niemalże poczuć klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Autorka opowiadań w bardzo obrazowy sposób przedstawiła codzienne troski i problemy różnych osób. Jednakże pozostawiają po sobie pewien niedosyt, gdyż nie są zbyt rozbudowane. Brakuje w nich szerszych opisów, które mogłyby bardziej przyciągnąć uwagę czytelnika. Nie oznacza to, że opowiadania są słabe, a wręcz przeciwnie - są ciekawe a zarazem pełne prostoty i skłaniają do refleksji.

Po przeczytaniu opowiadań pojawiły się pewne pytania. Czy aby na pewno czyste mieszkanie jest najważniejsze? Czy sama bogato ustrojona choinka lub odpowiednio nakryty stół wystarczą, by podtrzymać relacje między bliskimi osobami? I co tak naprawdę liczy się w zwykłym powszednim życiu? Opowiadania te nie podsuwają gotowych odpowiedzi i nie wskazują jednej właściwej drogi - w pewnym sensie stanowią otwarte pytania, które można na swój sposób interpretować.

Czy warto sięgnąć po ten zbiór opowiadań? Otóż tak, gdyż potrafią skłonić do zastanowienia się nad takimi wartościami jak bliskość, troska o najbliższych czy zgodę. Choć dzisiaj święta kojarzą się bardziej z konsumpcjonizmem i materializmem to nie brakuje osób, dla których Boże Narodzenie może wiązać się z najbliższymi i samym Dzieciątkiem Jezus. "Cuda jak płatki śniegu" to zbiór prostych a zarazem przejrzystych opowiadań, które przypominają o tym co w święta ( i nie tylko ) najbardziej się liczy.

Dlaczego warto jeszcze sięgnąćro ten zbiór opowiadań? Otóż z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, iż opowiadania dotyczą szczególnego okresu - okresu świątecznego, który jest dla większości ludzi niezwykle istotny. Jest to również czas pełen niepokoju i niepewności, a zarazem niezwykle radosny, gdyż wówczas narodziło się Dzieciątko Jezus. Drugim powodem jest całkiem jasny i przejrzysty styl autorki opowiadań, który wręcz przyciąga uwagę czytelnika. Trzecim powodem jest luźna konstrukcja opowiadań; nie ma zbędnych wątków czy dygresji ( nadmiernie rozbudowanych opisów ).

Komu mogę polecać te opowiadania? Z całą pewnością każdej osobie zainteresowanej literaturą ( i nie tylko ). Lektura odpowiednia dla osób w każdym wieku.

Cała opinia na stronie:

Jakiś czas temu gdzieś na Instagramie przeczytałam, że to nie my wybieramy książki a książki wybierają nas i zgadzam się z tym z całą stanowczością.

Bo tak właśnie było w tym przypadku (chociaż ja w przypadki nie wierzę) to autorka do mnie napisała i poprosiła o zapoznanie się z fragmentem książki a ja po przeczytaniu kilku podesłanych stron już wiedziałam, że chcę przeczytać całość. I przeczytałam..

💝📖💝📖💝📖
Nigdy nie sądziłam, że na niespełna sześćdziesięciu stronach można zawrzeć tyle emocji, uczuć i skłonić czytelnika do refleksji!
Kiedy skończyłam czytać tą książkę łzy spływały mi po policzkach. Moja wrażliwość sprawiła, że poczułam ją każdym zakamarkiem swojej duszy. Odczuwałam magię płynącą z każdego opowiadania. Otulała mnie niczym spadający śnieg, który otula drzewa albo ciepły koc. I wiem, że na pewno jeszcze niejednokrotnie po nią sięgnę w ten świąteczny czas by zatopić się w jej wyjątkowości. @dorotadea dziękuję Ci, że wybrałaś mnie spośród wielu bym mogła się zapoznać z Twoją prozą. Bo wiersze już poznałam i też są przepiękne.
Kochani polecam Wam zarówno tą książkę jak i twórczość Dorotki z całego serca ❤️📖

RECENZJA
Witajcie Kochani. Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych świąt. Pełne magii, ciepłą i cudowności. Przychodzę dzisiaj do Was z recenzją przepięknych opowiadań Doroty Dea Makowskiej „Cuda jak płatki śniegu.
„Cuda jak płatki śniegu” to krótka, ale bardzo pouczająca książka. Zawiera w sobie osiemnaście opowiadań, ale każde z nich napisane jest z pewny przesłaniem. W tak niewielu stronach, bo w zaledwie sześćdziesięciu autorka zawarła tak wiele emocji. Uświadamia nam, czym tak naprawdę są święta. Święta to nie tylko prezenty, wystawny obiad, bogato ozdobiona choinka. Święta to czas dla bliskich. To czas dobra i cudów. To bycie razem pomimo wszystko. To właśnie to jest najważniejsze. Ciepło bliskich nam osób, miłe słowa, czułość. Święta to rodzina, bliscy znajomi, ale i ubodzy, którym powinniśmy okazać szacunek nie tylko w ten świąteczny czas, ale i na co dzień. W święta nie chodzi o wyścig szczurów, o prześciganie się kto m lepsza i piękniejszą choinkę. Chodzi tutaj o szczęście, uśmiechy i szczerość a przede wszystkim o miłość. Chodzi o to, aby się zatrzymać i dostrzec to, co nas otacza i tych, którzy nam towarzyszą na tej ścieżce życia. Często jest tak, że ich omijamy i idziemy dalej. Dopiero gdy ich zabraknie, uświadamiamy sobie, jak wiele znaczyli w naszym życiu. Czytając te opowiadania, miałam łzy w oczach. Autorka pisała je z głębi duszy i prosto z serca. Jestem zachwycona stylem pisania autorki. Jest prosty, ale dogłębnie trafia w czytelnika. Z całego serca polecam Wam te opowiadania. Zapoznajcie się z nimi, bo dziki nim nie tylko święta staną się piękniejsze i lepsze, ale też i całe Wasze życie.
Pani Doroto bardzo dziękuję za te piękne historie.

RECENZJA

Pierwsze spotkanie z twórczością @dorotadea miałam już jakiś czas temu za sprawą tomiku poezji autorki. Wtedy śmiało mogę powiedzieć, że zakochałam się w jej twórczości i chętnie sięgam po każdą kolejną wydaną książkę.
Dzisiaj nie będzie o poezji. Będzie za to o cudownym zbiorze opowiadań świątecznych, które autorka oddała w nasze ręce.
Wiedziałam, że zaczynając czytać „Cuda jak płatki śniegu” zagłębię się w magiczny świat. Jednak nie sądziłam, że na tak niewielu stronach (niespełna 60) autorka przekaże nam tyle emocji! Każde z opowiadań skłania nas do refleksji i zbudza w nas niezwykłe uczucia. Autorka uświadamia nam czym tak naprawdę są święta i o co w nich chodzi. Święta to przede wszystkim rodzina, bliscy ludzie, wspólne kolędowanie i rozmowy pełne miłości. Nie chodzi tutaj o syto zastawione stoły i wyścigi kto ma ładniejszą choinkę, albo czystszy dom. Chodzi o uśmiechy i szczęście, szczerość oraz życzliwość. To właśnie jest prawdziwa magia świąt. Niejednokrotnie czytając opowiadania w moich oczach zakręciły się łzy. Słowa autorki płynęły do głębi mojego serca i sprawiały, że zapominałam o tym co mnie otacza. Liczyły się wyłącznie słowa @dorotadea ❤

Z całego serca dziękuję autorce za możliwość przeczytania tak wspaniałych opowiadań. Dziękuję, że swoimi słowami może otworzyć oczy wielu ludzi na to co naprawdę jest ważne. „Cuda jak płatki śniegu” to zbiór wyjątkowych opowiadań, które polecam Wam z całego serca ❤ Lektura jest idealna na zbliżające się święta.

Wiedziałam, że zaczynając czytać...

A Ty wierzysz w cuda?

Jakiś czas temu odezwała się do mnie Pani Dorota Makowska i zaproponowała recenzję swojego zbioru świątecznych opowiadań. A ja po przeczytaniu kilku pierwszych wręcz nie mogłam się oderwać. Nie wiem jak autorce udało się to zrobić, ale wprost zaczarowała mnie swoimi słowami. "Cuda jak płatki śniegu" to osiemnaście krótkich historii o rzeczach wyjątkowych, ale w codziennym życiu często niezauważalnych. To przepiękna przeprawa przez całą gamę ludzkich emocji i doświadczeń. Właściwie nie było opowiadania, przy którym bym się nie wzruszyła. Niektóre po prostu wywołały potoki łez. I to jest właśnie takie ujmujące, bo często nie dostrzegamy tego i tych, którzy są obok nas. Omijamy, idziemy dalej, zajmujemy się sobą. A czasem trzeba po prostu dostrzec i zacząć działać i doceniać. Jestem pod wielkim wrażeniem pióra Pani Doroty i bez dwóch zdań polecam Wam to cudo. Zaledwie sześćdziesiąt stron, ale ich zawartość przewyższa wszelkie oczekiwania. Koniecznie musicie to przeczytać jeśli chcecie dobrze przeżyć Święta w tym roku ♥️🎄

A Ty wierzysz w cuda?

• Przeczytane 2022
  • Cudowne
  • Książka elektroniczna
  • Święta

Dodaj cytat z książki Cuda jak płatki śniegu