Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce

Okładka książki Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce Marek Gaworski
Okładka książki Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce
Marek Gaworski Wydawnictwo: Arkady albumy
albumy
Arkady
2019-01-01
2019-01-01

Chyba najobszerniejsza pozycja poświęcona tej tematyce, jaką znaleźć można na polskim rynku. W przeciwieństwie do większości tego typu albumów, autor nie skupia się tylko na najpopularniejszych obiektach, ale przedstawia skrótowo całą gamę budowli rozsianych po terenie obecnej Polski. Każdemu opisowi towarzyszy przynajmniej jedno zdjęcie, żeby czytelnik łatwo mógł zobaczyć opisywany obiekt. Na liście znajdują się nie tylko budynki, które można zwiedzać, ale także te, przeznaczone na cele publiczne, ruiny a także własność prywatna, niedostępna z zewnątrz. Opisy są krótkie, ale treściwie. W większości skupiają się na opisie najważniejszych cech architektonicznych a także przedstawieniu do kogo należał w przeszłości opisywany obiekt, kto go przebudował i w jakim stylu a także co stało się z nim po okresie wojennym i jaką funkcję pełni współcześnie. Można rzec, że to niewiele i owszem, jednak należy zwrócić uwagę, że w zamyśle autora miało to być raczej kompendium, niż album i tej roli sprawdza się to świetnie.
Jedynym minusem, niestety na tyle dużym, że muszę go tu odnotować, jest fakt, że obiekty opisane są w porządku alfabetycznym, nie ma więc podziału na regiony czy województwa. Wersja z takim podziałem i aneksem alfabetycznym na końcu/początku książki sprawdziłaby się tu znacznie lepiej. Czytelnik sięgający po tego typu pozycję miałby wtedy lepszy pogląd na to, jak historycznie kształtowały się poszczególne regiony a dodatkowo o wiele łatwiej byłoby to prześledzić na obecnej mapie Polski. Ponadto pomogłoby to w ewentualnym planowaniu wycieczek śladem opisywanych zamków/pałacy/dworków, co chociażby w moim przypadku gra dość istotną rolę. Stąd też w mojej ocenie nie jest to pozycja idealna, choć jednocześnie najbliżej jej do takowej ze wszystkich pozycji poświęconych tej tematyce, z którymi miałam do tej pory do czynienia.

• Do przeczytania - Zamki/pałace/dworki
  • Zamki/pałace/dworki
  • Posiadam - Podróże / Polska
  • Chcę przeczytać - nie posiadam
  • Z autografem
  • Na regale
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce